V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině se často připomíná rok 1954, kdy tehdejší moskevský vůdce Nikita Chruščov prosadil vynětí poloostrova Krym z Ruské sovětské federativní socialistické republiky a jeho přičlenění k Ukrajině
Často se hovoří o Chruščovově „daru“ u příležitosti 300. výročí Perejaslavské dohody, na jejímž základě byla v 17. století levobřežní Ukrajina připojena k carskému Rusku.
Mnozí ale verzi o „darování“ odmítají a tvrdí, že skutečný důvod předání Krymu Ukrajině byl ryze pragmatický: Poloostrov se po druhé světové válce a vyhnání krymských Tatarů nacházel v zuboženém stavu a jeho ekonomika založená na zemědělství byla rozvrácená. Ukrajina proto měla sehrát roli jakéhosi spasitele a poloostrov obnovit, pro což vykazovala z geografického a logistického hlediska lepší předpoklady.
„Druhé darování“ se odehrálo na schůzce lídrů tří slovanských sovětských republik v prosinci 1991 v běloruské rezervaci Bělověžská pušča, na níž Boris Jelcin (Rusko), Leonid Kravčuk (Ukrajina) a Stanislav Šuškevič (Bělorusko) podepsali dohodu o rozpuštění SSSR.
Kravčuk měl údajně celou dobu jednání brouka v hlavě, a to kvůli Krymu. Dobře si pamatoval, co se stalo v roce 1954, a také dobře věděl, že většinu krymské populace tvořili Rusové.Těsně před podpisem dokumentu se prý naklonil k Jelcinovi a zeptal se jej: „Borisi Nikolajeviči, a co bude s Krymem?“Jelcin to v daný moment nechtěl moc řešit. Více se prý zabýval myšlenkou, jak eliminuje Michaila Gorbačova, jenž ještě stále seděl v Kremlu. Jelcin měl nakonec mávnout rukou a odpovědět: „Nu i zabiraj!“ (Tak si to vezmi!)
Vystoupení Maďarska z EU by nás celkově všechny oslabilo jako EU. Je to za mě krátkozraké řešení. Lepší postup vidím jako, nenechat si od Orbána rozvrtávat evropskou demokracii a pomáhat tomu, abe se v maďarsku opět ustanovila vláda podporující naše společenství v EU. Pro EU je přínosné mít více členů. Jen si musíme umět poradit s takovými lidmi jako je Orbán.
Velmi demokratické
Snad nechcete říct, že eštébák byl dobrý premiér? Vždyť nadělal víc škody než užitku. V jednom ale nelhal, řídil stát jako firmu...svou vlastní. Agrofert by bez dotací a předražených státních zakázek do roka zkrachoval, stejně tak krachoval i náš stát pod jeho vedením, zatímco Agrofert vzkvétal, to je jasné. Ono se věčně na dluh žít nedá, ač váš dřívější guru Paroubek hlásal, že přece každý ví, že dluhy se neplatí.😉
Vážená paní jak jste přišla na to, že mám rád Paroubka?
Ani Babiše jsem moc nemusel, a nenapadlo mě, že další vláda to dovede do takových konců, že na toho Babiše budeme ještě vzpomínat, ale je to tak.
Stále je potřeba mít na paměti, že jednou z příčin krutých násilností je islám jako takový. Ano, je umírněnější výklad Koránu, ale návody k násilí z něj nikdo nevymaže. A je potřeba dodat, že Evropa si zadělává se vzrůstajícím počtem muslimů na velký problém.
Islám potřebuje něco jako křesťanský Nový zákon.
To jste vyjádřil trefně. Jenomže on celý ten region jede podle starého zákona oko za oko, zub za zub a nemá to konce a to se týká i židovského náboženství. Ale souhlasím s vámi, že islám už od svého vzniku prosazovaný Mohamedem byl veskrze útočné náboženství podporující válku a potřebuje reformu, ale je to možné?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Nechci strašit, ale když zaženeš jakékoliv zvířátko do kouta bez možného východiska ( a lidi jsou taky zvířátka i když si o sobě myslí že jsou víc) tak tě to zvířátko škaredě kousne a může být i mírumilovné.
3 odpovědi