Je to hnus, ale v minulosti se děly stejný věci, jen bez tý kamery... Utajený incesty, zoufalé ženy - ekonomické otrokyně - v naprosto nefunkčních "rodinách", domácí násilí na ženách i dětech, netrestané násilí během válečných konfliktů se všemi doprovodnými traumaty... Jen o tom nikdo nevěděl nebo neměl potřebu řešit, případně bylo to tabu...
Jak nám to vaše historické okénko pomůže? To se nedělo jen v historii, i dnes jsou místa a rodiny, kde mají někteří peklo na zemi. A ještě můžete odvézt pozornost na ekonomické problémy dnešní doby, nebo to zrelativizovat nějakým obecným citátem, jako třeba Homo homini lupus est. Ještě něco?
To má ale snadné řešení (do kterého se politikům nechce) - narovnat odvody a daně, takže by z hlediska odvedených peněz bylo jedno jestli je někdo zaměstnanec nebo se tváří jako OSVČ.
A dovolenou bude OSVČ pak platit stát? Nemocenskou? Svátky? Příplatky za práci ve svátek? Vy vidíte jako nepřítele OSVČ, tváříte se vykořisťovaně, ale reálně vás nikdo nevykořisťuje.
Proč zakazovat, vy budete asi komunista. Stačí nastavit rovné podmínky pro všechny.
To jste v tomto týdnu druhý, kdo nemá smysl pro ironii a sarkasmus. Gratuluji ke stříbrné 🏅. Rovné podmínky - to souhlasím. Rovná daň 15 %. Bez progrese. Ale co náklady? Budete danit firmám a OSVČ náklady? Já mám náklady 60 %. To co dostanu je obrat, to není čistá mzda.
Reagoval jsem na Váš první příspěvek. Kde jste napsal, že zaměstnanec s platem 50 tis. Odvádí do systému 15 tis. Kdežto OSVČ necelé 3 tis. Každá z těch částek vámi uvedených je úplně mimo. Zrovna tak i minimální vyměřovací základ, a požadavky na čerpání že systému. K tomu není co dodat. Pokud podnikatelům, popř. OSVČ něco závidíte, není nic jednoduššího než se stát jedním z nich. 🤪
3000 při 50 tisících je fakticky správně pokud by se jednalo jen čistě o daň z příjmu. Jenže porovnávat hrubou mzdu nebo čistou mzdu takhle s obratem 50 tisíc korun, to je trošku mimo. Každé podnikání má náklady. Jak pro firmy, tak pro OSVČ. Jsou to náklady na dopravu, auto, leasing, elektroniku, účetnictví, paliva, elektřinu, kancelářské potřeby, školení, pracovní pomůcky. Navíc zaměstnanec v tom má ty jistoty, dovolenou, svátky, nemocenskou. OSVČ musí na vše vydělat. A každý by měl počítat s tím, že může být třeba 14 dní v roce nemocný.
Jste tak hloupý nebo to jenom děláte? Jsem vystudovaný ekonom a zároveň podílník v menší firmě (takže na straně zaměstnavatele) se zaměstnanci. Když si rozpočtuju náklady na zaměstnance počítám do nich vždy i sociální a zdravotní odvody, jak na straně zaměstnance, tak ty které odvádí tzv. firma a z toho pak dále odvozuji své ceny, mzdy atd. Kdybychom to počítali jinak, to by jsme to museli už asi dávno zabalit. ... Navíc nesnáším pokrytectví. ... Takže když je potřeba, tak to i takhle s našimi zaměstnanci narovinu komunikujeme. Sám vím, že jsme v tomhle, ale hodně velkou vyjímkou. ... Sečteno, podtrženo. Nelžeme a nehrajme si na samaritány. Zaměstnanec svou přidanou hodnotou musí pokrýt veškeré tyto náklady na sebe a ještě něco navíc vydělat. Všechny tyto odvody jsou tak plně součástí jeho odměny za odvedený výkon. ... Pokud by pak OSVČ
chtěli ze zdravotního a sociálním systému čerpat stejně, měli by také stejně odvádět. Pravda je však ta, že propočet je stále významně nakloněn v jejich prospěch, čehož spousta ráda využívá, ale rovněž pak již o tom nechce slyšet, neboť v té chvíli dostává zabrat jejich ego. ... Matematika je však pevně daná, tu zkrátka neochč*.
A chtějí OSVČ ze zdravotního a sociálního systému čerpat stejně? Nechtějí. OSVČ ví, že si na vše musí vydělat sám. Na dovolenou, na svátky, které připadají na pracovní den, na nemoc, na svoje náklady. Na důchod, protože jako OSVČ kdyby spoléhal na stát, tak dostane kulový. Já to vše beru v potaz a vydělám si na to. Na pracáku jsem byl naposledy jako čerstvý absolvent střední školy, který nemohl najít práci. A radši než abych byl nezaměstnaný, jsem šel na vojnu. Pak jsem byl zaměstnanec, zkoušel podnikat, v podstatě zkrachoval (ale bez dluhů), zaměstnanec a dnes jsem 3. měsíc jako OSVČ. A sice si vydělám více, ale na finanční polštář pro případ nemoci jsem si třeba ještě nenašetřil.
A pročpak je asi zakázané a potírané ? Protože se tak na daních neodvádí kolik se má. Stačí srovnat kolik odvede poctivý zaměstnanec a co odvede zaměstnanec, který jen předstírá že je OSVČ.
Proč se ptáte, když si tak hezky odpovídáte sám? Není to vždy zakázané - třeba pojišťováci vždy dělají na IČO, i když pracují pro jednu společnost. Víte v čem je problém? Že například freelanceři, kteří pracují v IT, například programátoři, jsou najmutí na nějakej projekt na nějakou dobu na kontraktorskou smlouvu. A neustále nad nimi visí Damoklův meč ze strany státu. A to, jestli dostanou nebo nedostanou pokutu závisí jen na tom, co řeknou případné kontrole. Kvůli vytíženosti na projektu nemají třeba jiné zákazníky, jen jednoho.
Mám v příbuzenstvu taky dva uplakánky OSVČ . Ti brečí od revoluce .😂
Možná brečí, když vás slyší/vidí. Co takhle žít a nechat žít? S tou svojí chorobnou závistí byste se měl léčit. Lidí, kteří sebrali odvahu a začali podnikat byste si měl vážit. Lituju vaše příbuzné, že mají v příbuzenstvu závistivou zapšklou komunistickou ****ni. Já jsem poprvé zkoušel pracovat na ičo před cca 20 lety a zkrachoval jsem. Teď to zkouším znovu. Jinak jsem byl celý život zaměstnanec a odvedl jsem státu určitě více, než vy za svůj celý komunistický život.
V tom, že v průběžném systému dostávají vaši rodiče stejný důchod jako byste byl zaměstnanec. A navíc ten rozdíl v platbách je násobně větší než v důchodech.
A nebo dostávají stejný důchod, jako byste nebyl nezaměstnaný nebo sám v důchodu. Měli bychom nás živnostníky a firmy zakázat. Ale počkat, kdo vám dá práci?
Śpatná úvaha. Zaměstnavatel musí na dovolenou svého zaměstnance vydělat, protože mu ji musí proplatit, a ještě z toho zaplatí sociální a zdravotní pojištění. OSVČ si na dovolenou musí také vydělat, v tom není rozdíl. Rozdíl je jen ve výši pojistného.
Ne, rozdíl není ve výši pojistného, rozdíl je v tom, že jako OSVČ máte čistý příjem často výrazně nižší, než zaměstnanec čistou mzdu. Když byste jako zaměstnanec měl hrubou mzdu 60 tisíc, jako OSVČ byste musel mít obrat cca 230 tisíc, aby čistá mzda a čistý příjem - tedy po odečtení nákladů, daně, socka a zdrávka. A protože většina OSVČ nemá takové obraty, mají socko a zdrávko trochu nižší, než zaměstnanci
A zase na druhou stranu mate volno kdy chcete vy a nemusite ho s nikym konzultovat. Dovolene jsou uz davno zapocitane v platu, takze zamestnanec je na tom hur, nemuze nemit dovolenou 🙂
Na dovolenou si osvč musí našetřit. Jako zaměstnanec máte 100%. Jako OSVČ nic. Máte třeba 25 dní dovolené a 10 svátků, 14 dní budete nemocný nebo budete v karanténě. To máte cca 2 měsíce, jako zaměstnanec byste to dostal zaplaceno. Jako OSVČ na to musíte našetřit. A hypotéka? Nechat si zdát, protože jako OSVČ máte výrazně nižší čistý příjem než zaměstnanec čistou mzdu. A protože jste samostatný a soběstačný, vždy se najde nějakej závistivej trouba, co vás bude hejtit a od státu dostanete lna důchod almužnu. Zkuste si to.
Pokud se v systému financování penzí nezvýší finanční účast OSVČ, jsou tyto kroky výkřikem do tmy. Těchto plátců je dneska více než 1 milion a většina využívá luxus platit na důchodové pojištění minimum, tedy vyměřovací základ je polovina z poloviny průměrné mzdy, v současnosti asi 9 tis. Kč. A v důsledku relativně vysoké základní části důchodu zde vzniká paradox, že vyměřený důchod je vyšší než vyměřovací základ. Zhruba při minimálním vyměřovacím základu 9 tis. Kč dostanete důchod asi 10 300 Kč. Nebo vám připadá normální, aby zaměstnanec s příjmem 50 tis., který do systému platí cca 15 tis. měsíčně měl důchod 20 tis. a podnikatel, který tam pošle necelé 3 tisíce dostával více jak 10 tisíc. Nehledě na to, že ten podnikatel odchodem do důchodu se stává sociálně slabým a maže si pro další dávky. Tahle anomálie v civilizované Evropě nikde není. To, že ta jmenovaná skupina většinou na daních nezaplatí ani korunu je další příběh.
Když mají OSVČ na růžích ustláno, zkuste si to taky. Musíte platit daně, sociální, zdravotní, vydělat si na dovolenou, na státní svátky, to máte přes měsíc. Musíte vydělat na to, abyste mohl být nemocný a neumřel hlady. Já šetřím, abych měl na nemoc polštář aspoň na 14 dní. Čistý příjem OSVČ při dvojnásobném obratu oproti hrubé mzdě zaměstnance je vždy nižší, než čistá mzda zaměstnance. A na důchod si musím jako OSVČ vydělat sám, třeba investováním. Kde se ve vás bere averze proti OSVČ?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Ten růst s Trumpem nesouvisí. Odstartovaly totiž opce na bitcoinová ETF.