Jan skalický:
CO K TOMU DODAT? JEDNÁ SE ZJEVNĚ O ZÁSADOVÉHO ČLOVĚKA. kDO HO BUDE VOLIT?
Měli jsme tu období, kdy "odborníci" řešili jestli by se místo kapesníku nemělo říkat NOSOČISTOPLENA a místo salátu ZELENOCHRUPKA, teď jiní podobní řeší, jestli přichylovat nebo nepřichylovat a jestli zavádět ženské tvary názvů profesí. Až se znovu narodím, chci mít podobné starosti, jako tito "odborníci" či "odbornice". Pokud se dožiji, jsem zvědavý jaký lingvistický problém, stejně důležitý jako tento se bude řešit za deset let. Ostatně názvy některých profesí byly vyřešeny už dávno. Už dávno se ví, že v divadle jsou na jevišti HERCI a HERKY a v hledišti DIVÁCI a DIVIZNY. ;o))
"U Budníků to mají obráceně než ve většině českých rodin: Tátu baví moderní technologie, syna fabriky."
To je zase jednou fundovaný názor odborníka. IT je moderní, jakákoliv výroba, tedy i slévárenství je zastaralé a je divné, že se tím chce mladý člověk zabývat. Autor by si možná měl o tom, o čem píše něco přečíst a také by měl vysvětlit, jak bude jenom pomocí IT vyrábět. A vodíkové technologie jsou zatím velká hudba budoucnosti. Většina vodíku pro průmysle se vyrábí z fosilních paliv a většina elektrické energie na elektrolýzu také a všechny ostatní technologie na výrobu "zeleného vodíku" jsou v laboratorním stádiu.
Film jsem neviděl a byl jsem od začátku zvědavý na průběh duelu. Proto mě až fascinuje, jak autoři předpokládají, že diváka zajímá především to, jak se tváří komentátoři, kteří jsou na celé obrazovce a vlastní duel je na miniatuře, případně tam není vůbec. a vrchol všeho je, když si komentátoři povídají o detailech duelu a ukazují si to na obrazovce, kterou divák nevidí.
A kapitola sama pro sebe jsou komentáře, jako: on má za pasem dýku a sbírá ze země hrot kopí, nebo že měl udeřit o deset centimetrů níž mi trochu připomíná to známé přísloví o kaprálovi po bitvě. V tom duelu bude mít ten člověk minimální čas na rozhodování a tak může sebrat hrot, který zahlédl a na tu dýku si v ten moment ani nevzpomněl.
Pokud tedy bych měl hodnotit předvedený film jako celek, tak maximálně 4 z deseti, protože jsem z toho vlastního duelu moc neviděl a jsem přesvědčen, že by se to dalo udělat pro diváka zajímavěji, Pohled na komentátory by mi stačil na začátku a na konci.
Pachatelka napadla s nožem několik lidí, vždy pod vlivem alkoholu a jiných drog, takže bezúhonnost má jen díky tomu, že ji předešlí napadení neohlásili. Od 17 let fetuje a je tady skoro zázrak, že je toto její první oběť, která to nepřežila. Nicméně předseda odvolacího soudu považuje 9 let za nepřiměřeně přísný trest. Pan soudce by si měl uvědomit, že jeho prací by mělo být chránit lidi, kteří zákony dodržují před těmi, kteří je porušují. A také by mě zajímalo, jestli by trest považoval za nepřiměřeně přísný, pokud by zavražděný byl jeho příbuzný, nebo kamarád.
Díky za krásný článek o historii našeho hokeje, kterou určitě hodně fanoušků vůbec nezná. Určitě doporučuji přečíst si obě zmiňované knížky pana Palouše, ale rád bych upozornil na knížku, která zde není zmiňována a určitě také stzojí za pozornost. Pan Josef Laufer, první reportér, který realizoval přímý rozhlasový přenos u nás "spáchal" útlou, ale půvabnou knížku "HOKEJ MŮJ OSUD". Popisuje v ní, jak jelo české družstvo do Berlína na své první ve vagonu III. třídy na dřevěných lavicích a také líčí svůj velký boj o rychlou informaci do Prahy. Při tehdejších možnostech telekomunikace volal samozřejmě z pošty a v okamžiku, kdy se dostal k výsledku, tak mu hovor ukončili, protože byla půlnoc a pošta zavírala. Pan Laufer to ale nevzdal a utíkal do hotelu, odkud své hlášení doplnil. Tu knížku jsem vlastnil, ale pak si ji někdo vypůjčil..... ;o((
Kdo se opravdu zajímá o historii, ví, že Rabí NENÍ naše největší zřícenina, navzdory tomu, že to spousta rádoby znalců tvrdí. Dejte si prosím práci a zobrazte si na Mapách další hrady ve stejném měřítku a porovnejte si je. Nemusíte chodit daleko, Hned Landštejn je minimálně srovnatelný a další třeba Dívčí Kámen a Helfenburg u Bavorova jsou ve stejné kategorii a o tom, který z nich je největší by asi muselo rozhodnout přesné měření. Rabí působí mohutně, protože stojí na nezalesněném kopci nad městečkem v poměrně úzkém údolí a když přijíždíte od Horažďovic, tak se před vámi najednou objeví a máte pocit, že zaplnil celý prostor. Helfenburg u Bavorova i Dívčí kámen jsou schované v lese a jejich mohutnost a velikost si uvědomíte, až když jste u nich. Pokud chcete ale vidět opravdu velké zříceniny, pak musíte dál, až na Moravu,. kde stojí hrady Hukvaldy a Helfštýn. Když si uděláte porovnání ploch, pak Rabí má přibližně stejnou plochu, jako horní hrad u obou a má tedy cca 30% zastavěné plochy obou jmenovaných hradů a těžko můžete tvrdit, že je u nás největší. A snad jen pro útěchu zastánců velikosti hradu Rabí: Oby tyto hrady patřily olomouckému biskupovi, později arcibiskupovi a to byl prosím nějaký pán a majitelé Rabí se s ním těžko mohli srovnávat.
Nevím proč, ale vzpoměl jsem si na citát pana Žáka v knize Škola základ života. Píše tam asi toto. "K výrazným změnám dochází, když na ústav nastoupí nový ředitel. Svolá si všechen personál školy a v květnatém projevu jim sdělí, že od tohoto momentu dojde k výrazným změnám, které posunou školu na úplně jinou úroveň. Pak nařídí školníkovi, aby vyměnil vechny kliky a tabulky na všech dveřích a tím se jeho iniciativa obvykle vyčerpá a všrchno běží ve starých kolejích." Smutné na tom je, o kolik vyšší má plat ministr, než ředitel školy.
Za pozornost také příspěvek našeho geniálního pana premiéra. Trochu mi to připomíná citát z filmu Zlaté časy ve Spessartu, ve kterém strašidla putují časem a když přijedou do budoucnosti, jsou považováni za státnickou delegaci, jejich vedoucí má něco říct posluchačům. a jeho projev zní: "Já bych na tomto místě rád řekl, že bych zatím raději neříkal nic, ale už teď mohu říct, že příště řeknu víc."
Inu každý řeší takové problémy, na které má a komentuje tak, jak umí.
Možná by stálo za to připomenout si, kdo je to Vladimír Špidla a co za svoji politickou kariéru udělal. Miloš Zeman mu předal ČSSD jako vládní stranu a on zasedl na křeslo premiéra. Půl roku věnoval především tomu, aby nebyl zvolen Václav Klaus prezidentem, ale nebyl schopen postavit protikandidáta, jen několikrát v televizi nasadil svůj potměšilý úsměv a tvrdil, že se nějaký kandidát objeví. Když do druhého kola nastoupil Miloš Zeman, tak jej ve volbách nepodpořil a Václav klaus se stal prezidentem. V reakci na to se Vladimír Špidla zachoval jako uražená stará panna a požádal sněmovnu o důvěru a když ji dostal, tak podal demisi, vládu i ČSSD předal Stanislavu Grossovi, který to myslel upřímně a sám si pořídil lukrativní koryto v Bruselu. Co tam dokázal, to se nikdo nedoví, ale měl královský plat. A tento člověk kandiduje do senátu a vykládá o tom, co by měl kdo dělat.
Já bych se jenom rád zeptal pana mluvčío Státního úřadu inspekce práce Richarda Kolibače, jestli se za to, co musí říkat z titulu své funkce nestydí. A pokud je přesvědčen o scvé pravdě, pak by měl také pokutovat tvůrce seriálu Hospoda. Tam byli muži jednoznačně diskriminováni, protože tam byly dvě servírky a žádný číšník. Hospodského nepočítám, to byl výčepní, ale i tam měl mít přece v rámci genderového vyvážení altenaci v p odobě ženské výčepní.
Je pozoruhodné, jak houževnatě se drží některé nesmysly. Na Rabí vykládají, že jejich hrad je největší zřícenina u nás a dokonce to tvrdívali i v dobách Československa. Může to být bráno jako výklad lidí, kteří nevytáhli paty z rodné obce, Že ale stejný nesmysl napíše člověk, který ve svém článku porovnává 10 hradů a před Rabí uvede hrady, jako je Helfštýn nebo HUkvaldy, pak to vede k myšlence, že tyto hrady nenavštívil a vědomosti bere pouze z internetu. Rabí je určitě zřícenina velkého hradu, ale její velikost není zase nějak udivující. Ve stejné kateegorii co do rozlohy patří určitě Ladštejn, Dívčí kámen nebo Helfenburg v jižních čechách nebo Potštejn v Orlických horách. Který z nich je největší by se asi dalo prokázat jen přesným měřením. Kdo ale navštíví moravské hrady Hukvaldy a Helfštýn, tan nemůže vůbec pochybovat. Tyto dva hrady jsou co do velikosti srovnatelné, i když Helfštýn bude asi o něco větší. A když si porovnáte plochu Helfštýby a Rabí, zjistíte, že plochy Rabí je asi třetina plochy Helfštýna. Jestli mi nevěříte, najděte si oba hrady na mapách na seznamu, nastavte si stejné měřítko a porovnejte si je. A pokud budete chtít vidět opravdu velký hrad, mmusíte do ciziny. Spišský hrad na slovensku je rozlohou odhadem 3x větší, než Helfštýn.
Já vím, že se zakořeněné bludy špatně vyvracejí a pro Rabí a blud o jeho vyjímečné velikosti mluví fakt, že stojí v relativně úzkém údolí na kopečku a když k němu přijíždíte od Horažďovic, tak se před vámi najednou vynoří a zaplní celý výhled. Ale je to jenom dojem, daný místními podmínkami.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tvrzení, že platy občanů a důchody rostou rychleji, než platy soudců a politiků připomíná starý vtip ze soutěže o zlatou mříž. Tehdy se v novinách psalo, že výroba traktorů v komunistické Číně vzrostla za rok o 150%, zatím co v USA o pouhých 8. Neukázněný lid k tomu podotýkal, že v Číně se loni vyrobilo 200 traktorů. zatím co v USA 200 tisíc.
1 odpověď