Těm, kterým je dnes více než 50 let byty doslova padaly do klína. Navíc svými investicemi do levných bytů zvedli jejich ceny na takovou úroveň, že si je jejich děti dnes nemohou dovolit. V tomto případě nerozumím tomu, proč jeden z těch bytů svému synovi buď neprodají za nějakou výhodnější cenu, nebo proč mu ho, opět za nějakou výhodnější cenu nepronajmou. Majetek a peníze by zůstaly v rodině a on by pravděpodobně minimálně část peněz, které jim za byt dal zdědil. Na druhou stranu jestli to synek chce úplně zdarma, tak se jim nedivím, že se jim to tak úplně nelíbí. Je to přece jen nějakou tu korunu stálo.
Tyhle diskuze vždycky pobaví tím, jak tady většina lidí nadává na tuzemské obchodníky, že si, vyžírkové jedni, přiráží 100, 200, nebo 300 %. Ale že z toho, co si ten obchodník přirazí shrábne tak 60 %, možná i víc stát přes clo, DPH, daně z příjmu, odvody na socko a zdrávko, aby měl na důchody, na výplaty státních zaměstnanců, nejen úředníků, ale třeba i učitelů, policajtů, zdravotníků apod. to už tady neřeší nikdo.
No, já na to mám jiný názor. Pro mě jsou životní podmínky zvířat, i když jsou to jen hloupé slepice, důležitější, než ušetřených pár korun. Myslím si, že zákaz klecových chovů je správný krok. I když kvůli tomu budou vejce o něco dražší. Radši si dám o jedno vejce méně, beztak jsem tlustej jako vepř.
Věřím, že to dělají i Ukrajinci, ale podle mě rozhodně ne v takové míře. Nic by tím nezískali. Obecně je výhodnější se o zajatce, kteří se vzdali postarat co nejlépe a pořádně to rozmáznout, aby nepřátelští vojáci věděli, že se nemají čeho bát. Pokud budu vědět, že mě potom co se vzdám stejně zamordujou, tak budu bojovat do posledního dechu. Třeba i klackem. Na druhou stranu pokud to bude jako za zatím poslední světové války, kdy báťuška Stalin prohlásil sovětské válečné zajatce, kteří si prošli peklem německých lágrů za zrádce a poslal je šupito presto do dalšího pekla gulagů na Sibiři, tak je snad lepší nechat se rovnou zastřelit.
Všude se dozvídáme, kolik musel zaměstnanec zaplatit na odvodech. Ale už se nedozvídáme, kolik z toho ten zaměstnanec zase zpětně vyčerpal právě formou té nemocenské, OČR, podpory v nezaměstnanosti apod. Nechápu, proč je pro stát problém tato čísla zveřejnit. Možná, že když se k tomu připočte nižší důchod OSVČ v budoucnu, tak zjistíme, že zaměstnanci zase takoví tahouni, jak se nám snaží tvrdit i tento článek, nejsou.
Já si spíš myslím, že OSVČ by měly platit procentuálně stejně, jako zaměstnanci. A měly by mít samozřejmě stejné výhody, jako zaměstnanci. No a pokud OSVČ, ale třeba i zaměstnanci doloží, že si platí něco navíc, třeba důchodové připojištění, nebo investují, tak by se jim ty odvody měly o to co si platí ponížit. Stejně tak pokud přispívají na důchod svým rodičům. Prostě pomalý odklon od průběžného důchodového systému, který dnes motivuje nemít děti, protože ty stojí moc peněz, ale nakonec jsem na tom jako bezdětný přinejhorším stejně jako ti, kteří děti mají, ale spíš mnohem lépe, protože děti jsou opravdu drahé.
Holt budeme muset překopat sociální systém tak, aby nemít děti bylo výrazně dražší, než je mít. Podpora rodin nic moc neřeší. I když mi dá stát tolik peněz, abych z toho děti v pohodě uživil, tak na tom stejně budu pořád "hůř", než ten, kdo děti nemá vůbec. Dítě nejsou jen peníze, je to hlavně velká zodpovědnost a v podstatě i velké omezení.
Skutečně je to 11% zvýšení mzdy u propuštěných důsledkem toho, že měli klid na hledání nové práce? Nebude to spíš tím, že když je někdo propuštěn, tak to vypovídá buď o jeho pracovních schopnostech, nebo o stavu jeho zaměstnavatele? Pokud firma krachuje, tak je asi samozřejmé, že svým zaměstnancům nepřidává. A k tomu krachu dojde málokdy ze dne na den, táhne se to třeba rok. Takže rok bez zvýšení mzdy. Je to tedy celkem jedno, s tím návrhem nemám problém. Jen mi přijde, že by bylo lepší, kdyby ho podpořili pravděpodobnějšími argumenty než tím, že jsem měl pohodu.
Jen tak na okraj, aby zaměstnanec dostal 195 korun čistého na hodinu, to je zhruba medián mezd v ČR, tak za něj musí zaměstnavatel účtovat zhruba 400 korun. To jsou jen mzdové náklady, nic jiného. Nejsou v tom ochranné pomůcky, nářadí a jeho amortizace, auto, prostory, zisk firmy, režijní náklady, nic. To jen pro ty, kterým se 500 korun na hodinu, které si účtuje OSVČ, zdá přehnaně moc.
Já tedy nevím, ale pokud má firma práci pro skladníka na dvě hodiny denně, práci pro prodavače na tři hodiny denně a práci pro uklízečku na hodinu denně, tak si má najmout tři zaměstnance, každého na osm hodin denně za plný plat? To je fakt takový problém, aby vzal skladník koště a zametl si ve skladu sám?
Je tady spousta lidí, kteří se rozčilují, že tohle tedy tolerovat nebudou. Bez nějaké snahy omlouvat firmu, která zavazadla nakládá by mě zajímalo, jak ti stěžovatelé vykonávají svoji práci. Jestli je to vždy na 100 % k plné spokojenosti všech. Jinak jak už jsem psal jinde, klidně to může být způsobeno i tím, že když zaměstnanci zjistili, že je víc práce, tak se hodili marod. A sehnat ze dne na den brigádníky není dost dobře možné.
Zajímal by mě důvod, proč nebyl dostatek zaměstnanců. Já mám nedávnou osobní zkušenost s jednou naší dodavatelskou firmou. Přes zimu, když nebylo nic moc práce, tak měli plný stav. A na jaře, když začala taková ta špička, tak jim najednou záhadně onemocnělo 6 lidí ze 17. To je pak těžké dodržovat termíny i když jste sebelepší manažer. Jinak já osobně moc nelítám, za život dohromady tak 20 letů, z toho jednou zavazadlo až dalším letem a podruhé zrušený celý let. A to mě naučilo brát si důležité věci do příručního zavazadla. Ve finále zjistíte, že vám na týden letní dovolené stačí, peníze, doklady, dvoje trenky, dvě trička, plavky, pantofle, hygienu koupím na místě a nic víc nepotřebuji.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Mně je to asi jedno, předtím dobré, to nové taky. Ale občas si říkám, že nejlepší je ta mapa, která bývá vedle dveří. Ta odpovídá tvaru města a člověk, který Prahu moc nezná ví, kde asi tak je.