Hlavně - od těch Toltéků se nám dochovalo něco málo hmotné kultury, všechno ostatní víme od Aztéků. A toto vyprávění je asi tak přesné jako Staré pověsti České 🙂 Takže vlastně nevíme nic moc.
To, co povídá pan Dušek jsou vlastně fantazie spisovatele Carlose Castanedy, které s Toltéky nemají žádnou spojitost.
Řekl bych, že se minimálně trochu pletete. Naše ekonomika je založena na dotacích a já tomu říkám nucených odvětvích. Nucené odvětví je odvětví, které by bez existence a nařízení EU neexistovalo nebo existovalo značně redukované. Třeba povinné přidávání biosložky do paliv. Dejme tomu, že EU nařídí 8% a naši poslanci to zvednou na 12%. Průmysl, co to vyrábí má vystaráno. A ještě se zablokují nové technologie výroby těchto biopaliv, ať ty chudáky společnosti nemusí přece znovu investovat. Tak jde změnit zákony ekonomiky.
No, jo, to máte pravdu. Ale opravdu se dotacemi změní zákony ekonomiky? Nestane se spíš to, že zákony platí dál, akorát ten systém se dotacema někde jinde rozkolísá, nebo přímo poškodí?
Ale moje pointa byla v něčem trochu jiném. Systém tak jak je, umožňuje, aby přišli lobbisté z nějakých korporací a prolobovali u politiků třeba zrovna tu biosložku. A politici na to kývnou. Tu z blbosti, jindy z přesvědčení a zase jindy za nějaký ten úplatek. Takže biosložka se nakonec prosadí. Ale prosadí ze za všech okolností, ať už je tím politikem Tonda, nebo Franta. Akorát na Tondu použijou trochu jinou strategii než na Frantu.
Je v tom háček. Stát není jeden chlap nebo ženská, byť by se tisíckrát zvali prezidentem. Takže i kdyby vyhrál Trump, tak mládenec bude pořád čučet v bytě, pořád bude chudej a pořád si nevrzne. A Trump, nebo kdokoli jiný, s tím vůbec nic nenadělají.
A mimochodem to platí i u nás. Fiala ani Babiš nemají šanci jakkoli změnit zákony ekonomiky. Natož pak chodit od domu k domu a měnit lidem životy k lepšímu. To můžeme jen my sami.
Toxoplazmozu nemají všichni. A když vás kousne pes, o kterém se neví, jestli byl očkovaný na vzteklinu, tak vás čekají poměrně nepříjemné injekce do břicha.
Pokud se něco nezměnilo, tak nejprve se usmrtí a vyšetří ten pes. Teprve pokud by byl pozitivní, tak vám něco budou píchat.
Každopádně - u nás je poměrně nepravděpodobné, že bude mít pes vzteklinu. Populace psů i divokých zvířat je poměrně dobře proočkovaná. S jedinou výjimkou a to jsou netopýři. Proto na živého netopýra pokud možno nesaháme, tam máme opravdu to riziko reálné.
S tou toxoplazmou je to tuším 80% populace? Nepamatuju si to, už jsem ze školy dlouho a parazitologie není přímo můj obor. Ale dalo by se to dohledat.
Zvířata do měst nepatří... Chtěla bych vědět, jestli autor článku náhodou nežije ve městě a jestli nechová kočku, králíka nebo psa... Protože kočka roznáší toxoplasmosu, králík mixomatozu a pes vzteklinu...
Jenže z těch tří je relevantní jen ta toxoplazmoza a tu stejně všichni máme...
Problém článku vidím spíš v tom, že zvířata se ve městech chovala po celý středověk, někde až do 19. století. A v suburbiích až dodnes. Problém je v tom, že to byly vždy malochovy pro vlastní spotřebu.
No a také Kariatidu.
Jinak vaši poznámku beru za čisté provokativní 😜
Ta kariatida patří pokud je mi známo k Elginovým mramorům. Elgin je koupil od Osmanských Turků, kteří tehdy vládli v Řecku. Turci používali chrám na Akropoli jako prachárnu a zároveň tamtéž pálili vápno. Což samo o sobě je na Darwinovu cenu. Pointa je v tom, že to vápno pálili z mramorových trosek chrámového komplexu, včetně feidiových soch. Inu, vzniklo to dříve než islám, bylo to tedy dílo pohanů a jaképak s tím proto sr...í.
Od té doby panuje kontroverze, zda Elgin měl či neměl mramory odvážet. Já se přikláním k verzi že je zachránil, navíc nakoupil za svoje a jistě ne levně. Proto si myslím, že by měly zůstat tam kde jsou.
U jiných památek to zase může být jinak.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Co RUR?
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Když ještě chvíli vydržíte, budou nejen zuby nahoru, ale i RUR 😄
Lidi zpitomělí z dobrého bydla a z nudy už tady jsou, teď ještě ti roboti a RUR je na světě.