Veřejnoprávní média nejsou placena za koukání se, ale za to, že garantují službu za všech situacích (živelní katastrofy, válka apod.), ale i za to, že doplňují programovou skladbu o pořady, které nemají šanci na komerční bázi vzniknout. Zajímavé je, že velká část diváků sleduje a uznává filmovou i televizní tvorbu vzniklou z veřejných peněz, ale pak mají pocit, že platí za program, na který se nedívají.
.
Poplatek by se měl podle mě přejmenovat za "odvod domácnosti na provoz veřejných služeb", protože koncesionářský poplatek je dnes už zavádějící. Ten pojem měl význam v dobách, kdy bylo méně přijímačů. Dnes je výjimkou domácnost, ve které by aspoň jedno zařízení nebylo schopno příjmu, a tyto výjimky lze zanedbat.
.
Bavit se o 150 a 55 Kč je trapárna.
Jak chce někdo něco garantovat. když aní jeden vysílač Tv signálu nepatří ČR a ani ČT.
Tak to je jiná 🙂 já nejčastěji v Praze. Třeba Máchova plzeňská restaurace nebo Pivovar Ossegg. Případně nejstarší hospoda na Žižkově - U slovanské Lípy. Bývalá úžasná Samosebou, ale i přes její skvělé prostředí, pivo i kuchyni si nedokázala zajistit dostatek zákazníků a skončila...
No a co Valkovna, nebylo to zrovna nic nóbl ale byl to Žižkov, Tv vysílač Praha město, pamatuji jednu z nejlepších Plzní v Praze u Labutě-Krč, U Václava 4 dobře vařívali. Jako študák jsem chodívak K modré štice to snad už ani není . Bohužel už nebydlím delší dobu v Praze, tak mi opravdu poraďte, špatně chodím. Nejde jen o Prahu. Kamarádi mě občas vyvezou.
Proč, neumíte si najít solidní hospodu nebo restauraci?
Rád poznávám co ještě neznám. To je Vám tak za těžko mi napsat ve kterém městě a jak se ty překrásné restaurace jmenují. Na srovnávání potřebuji více poznatku. Dříve třeba Frenštát pod Radhoštěm-Vlčina Koliba nebo Stará hospoda, Budějovice U železné panny nebo Mastné krámy, Ostrava hotel Palac - čínská restaurace, Pustevny tam je více restaurací , Liberec Koliba na výstavišti, Ještěd vysilač, Brno Brněnský pivovar a u výstaviště hotel Voroněž může to být možná Černigov, jeden je z nich je v Hradci Králové, hospoda U šuláka brněnská přehrada, Zvičina Raisova chata Harachov vinárna Pod Čerťákem, Zátiší. Prostě na svých cestách jsem jich poznal moc, v Praze jsem chodil na Nebozízek, k Tomášovy, Slováče, OIbecního domu, do Besedy, ke Gazdům znám i Srdíčko, Pět pé, Šmelhaus, Novoměstský pivovar po roce 2010, U zlaté Hrušky na Novém světě, Calvera bar na Bořislavce, Park hotel, U houbaře. Bohužel půjdu do práce tak končím.
Tak jsem asi nějaké dítě štěstěny, že to vidím víceméně opačně, dobře si pamatuju tu bídu na talíři tehdy a co mi nakládají dnes.
A jen drobnost opravím - větrníky za socíku stály 2,50. Co já jich sežral...
Máte pravdu nejdříve 2,50 a pak 3,50. Nevím, kde jste se stravoval ale já po celé dnes ČR. a málo jídla byla vyjímka, už jsme tam nikdy nešli. V roce 1989 Praha, září čína Kun Pao 25,- Kč, polovina rýže zústala. K těm větrníkům, dnes jsou i za 56,-Kč, udával jsem nejnižší cenu.
Víte, já chápu, že naprosto opomíjíte tu příjmovou stránku. Ale pokud v půli 80. let stál šumperák 100 táců a ještě svépomocně a s fuškama, tak té ceně dnes odpovídá cena cca 1,3 mil. Plat samoživitelky za socíku taky nebyl na průměru a často měli i 2 či 3 zaměstnání, aby rodinu uživily. Dnes to, co si samoživitelka nevydělá, dostane na sociálních dávkách.
Nikde netvrdím že za sociků měla samoživitelka průměrný plat, tak jako nástupní plat inženýra byl nižší než dělníka stejného věku. Kolik bylo za sociků samoživitelek, určitě né jako dnes. Vy souhlasíte se soc. dávkama tak jak jsou rozdělovány. Berte to pouze jako příklad: Byt 3+1 14000.-Kč nájem, samoživitelka příjem 17900,-Kč, dítě ve 2 třídě, sociálka doplatí, otec neuveden. Příjmovou stránku neopomíjím, píši tam snad že každý nemá 50 až 120, tisíc. Dnes se též staví svépomocně a s fuškama, nebo snad né? Tenkrát Vás nikdo nemohl vyhodit z práce, stačilo přejít v Praze ulici a měla jste o 3 stovky víc. Chce to knihovnu hlavního města Prahy, tam se možná dá dohledat kolik v kterém roce co stálo a pak porovnávat. Za 1,3 milionu dnes postavíte barák, myslím že ne. Každá doba má své, nechválím ve všem tu starou ale taky nebudu tvrdit že dnes je vše prvotřídní.
Tak nějak "chcípl pes", v tomto ohledu. Kdysi člověk někdy zašel "na pivko", dnes se kupují lahváče (někdo i plech nebo fuj PETky) domů a pro jiné "soukromé" použití, dřív se člověk v hospodě potkal s někým, koho jinak rok neviděl, sehnal tam, co potřeboval (zedníka, sazenice rajčat atd.), v restauraci si někdy dal oběd nebo večeři, dnes si jídlo (fuj "českou" pizzu atd.) nechá dovézt až domů. Věci se neřeší osobně, popř. dopisem, ale "neosobně" mobilem nebo e-mailem. Už oficiálně nemáme komouše "za osmnáct", fajn, ale opět kolem sebe máme postkomouše "bez dvou za dvacet" (= najednou ovšem tzv. demokraty, pozor), estébací dávno vylezli z děr a cpou se zase do popředí (protože v listopadu 1989 to žádná "revoluce" nebyla !), papaláši jsou úplně stejní šmejdi, jako kdysi. Jiná doba, dobře - je to lepší ? Upřímně, nevím, asi jak co ...
Z meho pohledu tak jedině ....! Ti StB nikdy nikam nezalezli.
Svíčkovou ve dvojce si dobře pamatuju za čtrnáct. Ceny byly jednotné. Ke guláši šest, ale kolik masa a jakého. Pokud jste se samozřejmě nestravoval nějak projekčně, u známých. Pak ten dojem může být dost zkreslený.
Jestli jsou motoresty protekční tak to asi jo. Severní Morava biftek s vejcem, velká obloha hranolky 9,80,-Kčs.V guláši masa jsem měl vždy dost, dokonce o tři kostky víc dnež dnes za 260,-Kč, čtěte pozorněji není to svíčková ale svíčkové medajlonky, hranolky a velká obloha. Datum přesně nepamatuji ale bylo to den před besedou soudruha Remka (kosmonáuta) v Opavě po návratu z kosmu. Párek v rohlíku 2,50,-Kč rok 1984, dva šunkové chlebíčky s jedním 12 pivem 10,-Kčs. Humrové chlebíčky (japonský krab, ruská, langusta nebo čínský humr) 1.10,-. Kčs, větrník 3,50,-Kčs dnes stejná velikost 36,- Kč. Takhle by jsme si mohly povídat až do pondělního večera. Včera jsem měl hodně štěstí, hledal jsem kamaráda v hostinci, bohužel tam nebyl ale měli tam hovězí gulášek s chlebem za 129,-Kč plný talíř, pivo za 35,- tak jsem si to tam dal. Mě nevadí ani tak cena jako kvalita a ta je bohužel čím dál tím horší.
Tak řidič měl nadprůměrný plat. V roce 1977 byla průměrná mzda =2462 Kčs a v roce 1983 pak =2793 Kčs. Dnes se také za 438 Kč (hodnota 28 Kčs v roce 1983) docela slušně na den uživíte.
Nadprůměrný né, měl kolem 60hodin navíc a jezdil po České republice. Zeptejte se na ČSD Smíchov kolik v roce 1977 nabízeli za řízení Tatry 138 nebo 148, pokud pamatuji tak to bylo 4500,- až 5000,-Kčs, na trktoru v JZD průměr 3000,- čistého a dojičky o něco víc.
Přesně popsáno. Jak píše pan Petr Dvořák ve svém příspěvku, první zlom ke zvyšování cen v hospodách (restauracích) došlo po zavedení EET, pak přišel covid a poslední hřebíček do rakve energie. Výsledek: cenu obědového menu nepořídíte v normálních hospodách (restauracích) pod Kč 200. Ceny z jídelníčku mimo poledního menu v tomto typu restaurací se pohybují od Kč 250 do Kč 350. O cenách v turistických zónách v centrech velkiých měst ani nemluvě.
Za zvyšování cen a přestaňme si už lhát může rok 1989 a přechod na tržní ekonomiku, do té doby byly ceny jednotné a platily normy ČSSR. Má to jednu výhodu, na vesnici si můžu kupovat godhaj každý týden, pokaždé je jiné chuti a i cena se mění, výběr ze tří sýrů. V prosinci minulého roku to menu bylo kolem 150,-Kč, dnes není menu a ani ta restaurace, nebyla 4 cenová a byla ve městě.
Alkoholismus je v ČR dost velký problém, myslím že když zmizí kultura naleven a chlastání, tak to naší společnosti vůbec neuškodí.
Souhlasím, pak mi ale vysvětlete proč vysílání Tv je plné reklam na alkohol (Hanácka vodka, Božkov, Stará myslivecká whisky,Tullamore,. nové druhy rumů, pivo Radegast, Bohém Krušovice, Velkopopovický kozel, Plzen (dokonce i v 1/3l, zapoměli že to tu bylo i za doby ČSSR, bez reklamy - vývozní Plzeň) ,Becherovka. Reklamy běží i v době kdy se dívají děti a mládež. Tak proč se nezruší jako u cigaret.
Za dob ČSSR na Slovensku měly hospody oddělené místnosti - pro kuřáky a nekuřáky - a nebylo to špatné, hlavně pro tu druhou skupinu.
To v Čechách a na Moravě bylo taky, lidé si vzali půjčky, přistavěli další místnost. Bohužel než zaplatili dluhy, tak bylo kouření v pohostinství, .pracovištích a pod. zakázáno zákonem.
No, kromě abstinentů tam chodili skoro všichni, tzv. napříč populací. Hospoda byla sociálním fenoménem - doslova jedním z center obce, prostě nebyly mobily a internet, lidé se museli scházet a potkat. I taková vesnická kina dříve "žila"; v letní sezóně u nás bývaly taneční zábavy (diskotéky, karnevaly - dle místa) každý víkend (venku - na hřišti, koupališti, v areálu chovatelů), v zimě potom plesy (sál v hospodě nebo obecní kulturák) ...
A ty cesty přes pole a luka domů s děvčaty, to jsme si sakra dávali pozor aby jsme nepřebrali, za týden by děvčata zaručeně nešla. Hospoda nebyl jen chlast, všude se vždy někdo najde kdo přebere, podle toho však nejde soudit třeba celou vesnici. Dnes v tý hospodě nepotkávám ani své vrstevníky, buď jsou doma nebo už s náma nežijí, ti co tam jsou většinou neznám, mladí chalupáři, mládež.
Tak co já třeba pamatuji tak právě v těchto hospodách se scházeli dělníci, inženýři, doktoři, muzikanti, nikoliv jen "notoři", jak si představujete...
V hospodě se kecalo o všem, byla to zóna oddechu! Nikdo si na nic nehrál!
"No co, jsem doktor a ty dělník... A co?"
Chápete ten rozdíl?
Dnes byste se zrovna vy vedle dělníka neposadil, protože je je nejspíš pod "vaší úroveň"!
Tehdy to bylo o společnosti, o pobavení se, o oddychu...
A když tam byl i muzikant, bylo to ještě lepší! Kytara, harmonika...
A zpívala celá hospoda!
.
Tohleto si OPRAVDU nepamatujete??
Pak nevím, kde jste žil...
Jo, jo, to byly jak by řekl Hrabal překrásné dobré časy.
Mám se pozeptat starších ?? Je mi 64. A tyto hospody jsem zažil a navštěvoval. A co si mám představit pod pojmem kvalitní lidé ??
Peníze to určitě nejsou. Bohumil Hrabal, Libeň, Automat Svět později U Tygra, znájí ho po celé Evropě i v USA, kdo zná Vás. Těch hladinek co vypil bylo požehnaně. Boudník kamarád Hrabala celý svět ho zná a pivo a kořalka mu nebyla cizí. Nevím jak dnes, ale chodil jsem tak 4x za rok do hospody U vola, kousek od ministerstva zahraničí. Né pro vynikající 12 z Velkých Popovi i v době švestek ale pro pobavení a poučení. Ti staří pánové a paní z Nerudovky a Malé Strany, ti uměli vyprávět o starých časech a svém mládí. Povídky malostranské hadr a to je napsal Jan Neruda.
Ožralí socialističtí feťáci si napsali článek, že je škoda konce veřejného užívání drogy alkoholu. A žere je, že mladí už drogám tolik neholdují. Mladí raději místo cirhózy pracují na vyšším výdělku.
Dnes je jedna smůla, na vesnicích nebývá hospoda otevřena každý den, takže nádoby na vajgky jsou tam třeba 2 dny. No a po těch ručně balených cigaretách tam jsou zbytky, tabát to určitě není. No a vdechavání
kouře z opia je taky i na vesnici běžné o extázi nemluvě. A na pracáku ten vyšší výdělek taky neseženou. No a přesto tu dnešní generaci neurážím.
Takže máme být hrdí na to, že každé odpoledne se tatíci a dědkové sešli jakožto štamgasti v místní knajpě a lili do hlavy jednu chytrou vodu za druhou a prokládali to vodkou nebo rumem?
Tohle je věc, která nikomu normálnímu podle mě nevadí...
Chodím s přáteli do hospody nebo restaurace běžně (jednou za čas, nemám potřeba tam strávit třetinu života) a musím říci, že do mnoha musím na večer mít rezervaci, abych si měl kam sednout. Takže pokud některé hospody nebo restaurace skomírají, tak to bude spíš tím, že zákazníkům nemají co nabídnout...
Pane Peca, kde se tyto restaurace nacházejí a jejich názvy Pěkně prosím.
11
Sledujících
5
Sleduje
11
Sledujících
5
Sleduje
Kdo to přečetl celé-je hrdina.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Nejsem žádný hrdina, pouze starý pán který miluje pohádky. V pohádkách totiž pravda a láska vítězí. V životě to dnes bývá přesně naopak.