Kdyby jste si poslechl nedávný rozhovor na SZ, tak by jste věděl, že z hlediska financí je pro něj podnikání v ČR dost nezajímavé, a že raději postaví elektrárnu (uhelnou) na Filipínách než u nás, a tu u nás, že klidně zavře, když politici usoudí, že elektřiny máme dostatek (a to prý máme, když se započte 20 plynových elektráren v Německu, které ještě nestojí, stejně tak jejich neurčitý počet u nás a pár jaderných modulárních reaktorů, které ještě nestojí nikde ve světě).
Dal bych mu šanci. Vypněme uhelky a uvidíme. Samozřejmě s tím, že pokud vzniknou nějaké problémy, nebo dojde k navýšení cen, tak to vše tento pán uhradí ze svého. Možná, že zvládne svými baterčičkami vyvažovat síť v řádu desítek minut, možná i hodin, ale co pak ... Půjdete pane Hicl do toho? Jestli ne, tak si takové plácání nechte pro sebe.
I kdyby jsme jí vysvětlovat uměli, a i kdyby CO2 byl opravdu příčinou oteplování, tak současná nařízení ke globálnímu snižování CO2 nevedou a způsobí jen to, že "než se tady uvaříme", tak zdechneme mnohem dříve hladem, nebo nějakou válkou, kterou vyvolá ekonomická krize a nespokojenost lidí. Další reálný scénář je ten, že Rusko na nás s radostí vlídne, když uvidí, že jsme to dopracovali tak daleko, že už ani nejsme schopní vyrobit si zbraně, protože všechny ocelárny a zbrojovky zkrachovaly kvůli cenám energií. Historických paralel je mnoho, nechápu, kolik lidí je stále nepoučitelných.
Tak bohužel, tím že přidají policii a záchranářům 5% ročně (a nad těmito platy má skutečně moc, narozdíl od soukromých firem), tak za 5 let mít německé platy téměř určitě nebudou. A pokud by všichni tito lidé přešli na jiné zaměstnání, kde by jim ty německé platy dali, tak budeme mít poněkud problém. Tak stále nevím, jak to p.Fiala myslel.
Když by se změnil systém vzdělávání, který tak vzívá, za jak dlouho se to může projevit? Za 4 roky asi těžko. A ano, lidi si za to můžou sami, kdokoli se přece může stát politikem a poslancem a pak bude mít plat jako v Německu. Jen to chce vytvořit víc poslaneckých míst, aby například všichni policisté a požárníci se mohli stát poslanci.
Naopak, velice chytrý tah paní ministryně. Místo aby natvrdo řekla, že dotace nebudou, tak řekne, že budou, ale na něco, co neexistuje, takže ve výsledku nebudou. Ale pro voliče je to takto přijatelnější. Prostě je potřeba to správně podat. A pan archeolog je trošku naivní, když to nepochopil a ještě si jde stěžovat.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Jestli to všichni dělají podle pravítka, pak není divu, že jsme tam, kde jsme. Vývoj zcela určitě není lineární. Takové pravidlo 80-20 vám nic neříká? Když chceme něčeho dosáhnout, tak na splnění úkolu na 80% spotřebujeme 20% celkově nutných investic (nebo času, úsilí, ..., co je pro ten daný úkol relevantní). A na splnění zbylých 20% je potřeba 80% celkových investic. Tedy stručně - prostě to půjde stále hůře a pomaleji. A bohužel celkové investice nutné pro dekarbonizaci se nikdo z těch, co jí prosazují, nepokoušel ani odhadnout natož spočítat, nebo nás s výsledkem aspoň neobeznámil, protože pak by bylo jasné, že to prostě nikdo nemá šanci ufinancovat. A i když vývoj půjde tak, že zrušíme veškerý průmysl, auta, domy, ..., což by mohlo jít i docela rychle, tak i pak budou lidi sedět v lese u ohýnku a budou nějaké to CO2 stále produkovat, takže prostě 0 nebude nikdy.