Tak bohužel, tím že přidají policii a záchranářům 5% ročně (a nad těmito platy má skutečně moc, narozdíl od soukromých firem), tak za 5 let mít německé platy téměř určitě nebudou. A pokud by všichni tito lidé přešli na jiné zaměstnání, kde by jim ty německé platy dali, tak budeme mít poněkud problém. Tak stále nevím, jak to p.Fiala myslel.
Když by se změnil systém vzdělávání, který tak vzívá, za jak dlouho se to může projevit? Za 4 roky asi těžko. A ano, lidi si za to můžou sami, kdokoli se přece může stát politikem a poslancem a pak bude mít plat jako v Německu. Jen to chce vytvořit víc poslaneckých míst, aby například všichni policisté a požárníci se mohli stát poslanci.
Naopak, velice chytrý tah paní ministryně. Místo aby natvrdo řekla, že dotace nebudou, tak řekne, že budou, ale na něco, co neexistuje, takže ve výsledku nebudou. Ale pro voliče je to takto přijatelnější. Prostě je potřeba to správně podat. A pan archeolog je trošku naivní, když to nepochopil a ještě si jde stěžovat.
tak kam padá víc pana nebo orel kua
Co jsem pochopil, tak o tom ten experiment nebyl. Ale mohli to tedy popsat lépe. Podle všeho byl o tom, že když hodíte mincí, kdy před hodem je nahoře třeba panna, tak padne častěji panna než orel. Vzhledem k tomu, že na výchozí stav nikdy nekoukám (když už tou mincí někdy házím) a nechávám ho zcela náhodě, tak je takovýto experiment na nic. Musel by jít dále a zabývat se tím, která strana bude častěji nahoře, když minci vylovím z kapsy a nějak si jí připravím k hodu.
Naše uhelné elektrárny jsou z valné většiny 60-80 let staré a jsou prakticky na odpis.
Valné většina se ani nevyplatí provozovat pokud do nich stát nelije peníze přes kapacitní platby.
už před 20 lety se měli stavět ne 2 ale 8 jaderných reaktorů.
Nevyplatí se je provozovat leda kvůli emisním povolenkám, jinak by byly značně ziskové. A všechny se během těch let modernizovaly. Nejméně ekologické je zrušit něco, co funguje a ještě dlouho fungovat může, a stavět místo toho něco jiného, co navíc až tak funkční není. Tím nemyslím jádro, to se mělo stavět už dávno. Než se ale postaví, tak jediná rozumná cesta je uhlí.
To jaksi nejde, protože pokuty za spalovací motory( překročení určeného limitu CO)zatím kompenzovala výroba a prodej elektro...
A kdo ty pokuty a jakou mocí bude vymáhat, když by se je všechny automobilky rozhodly neplatit? Stačilo by prostě jen bouchnout do stolu a poslat komisi kamsi. Jenže vedení automobilek má zřejmě vývar i z prodělečných eaut - zatím.
Ceny jádra neznám. Ale tady je nějaké porovnání z doby před 6 lety Odkaz 1 a FVE už tehdy proti jádru nevycházela až tak špatně. Dneska jsou ceny FV panelů i baterek podstatně nižší a rychle klesají. Loni by mě bez dotace vyšla FVE něco přes 500 tisíc (s dotací asi 270), při tom 500W panel AEG byl za 7500 Kč a baterka 14 KWh za 250 tisíc. Dnes panel 600W koupíte pod 2000 Kč a baterku pod 100 tisíc. I ta dotace se snižuje a za chvíli se to vyplatí i bez ní.
Ani ten vámi uváděný podíl OZE 3% nesedí. Bývávalo. Tady píšou, že 18% a letos by to mohlo překročit 20%. Odkaz 2 ale započítávají do toho i vítr a bioplynky. K OZE patří i hydroelektrárny, i když tady se do toho snad nepočítají.
Jen ve FVE máme instalovaných 3,6 GWp, v létě to přes den pokryje polovinu spotřeby ČR. Těch 3,6 GWp je v ročním průměru 400 MW a to je asi 5%. Dokud nebude dostatek akumulace, nemá význam instalovaný výkon FVE dál zvyšovat. Pro ukládání energie na zimu je potřeba řešit vodík. Ty technologie se postupně vyvíjejí a časem se budou zlevňovat. Tím netvrdím, že by jádro bylo zbytečné, nebo špatné. Je potřeba nějaký rozumný mix všeho. Jádro jako základní stabilni výkon a k tomu OZE, které pokryje vyšší spotřebu přes den. Plynové elektrárny na vykrytí doby, kdy nefouká a nesvítí. Po zvýšení výkonu FVE na těch 12 GW už bude jediné jejich rozumné využití dělat vodík na zimu.
Ale v tom odkazu píšou o spotřebě a do ní se započte i ta zelená el. kterou dovezeme. Já psal o výrobě - dobře, není to už ty 3%, ale něco přes 10%, otázka je, jestli je tam započtená i ta elektřina, která se vyrobí, ale nespotřebuje. I tak je to ale mrhání zdroji a penězi, přírodu nejvíc ochráníme tak, že nebudeme dělat zbytečnosti.
To sice máte pravdu, ale... Uhlí jako stabilní zdroj končí a nic s tím neuděláme. To se ale vědělo dost dlouho předem, jen se s tím nic nedělalo. Jádro se mělo taky stavět už dávno, jenže to by s tím musely minulé vlády začít. Ale Babiš měl jiné nápady, do čeho utápět peníze 🙁 Ostatně jádro se nedá moc regulovat, takže i k němu bude potřeba akumulace na vyrovnání spotřeby během dne.
Takže u nás je situace, jaká je. Je představa, že těch 12 GWp solárů nám pomůže a budeme energii dovážet. 12 GWp je v ročním průměru 1,5 GW, takže jako náhrada za uhelky nic moc. Výkon uhelek se dá nejlíp regulovat a když nebudou, je potřeba tu regulaci něčím nahradit. Takže se staví plynové elektrárny, stejně jako jinde ve světě. K využití těch 12 GWp solárů bude potřeba vodíkové hospodářství - elektrolyzéry, stlačování, skladování... to je všechno taky drahé. Ale i to jádro je neskutečně drahé a problém je, že se bude dělat obojí. Na budoucnosti naší energetiky nevidím nic levného. A to ještě u nás nejsou takové extrémy jako v Německu, jde si jádro odstavili.
Jádro je tak drahé, že za všechny dotace, které se doteď nacpaly do OZE (a které produkují nějaké 3% nespolehlivé elektřiny) by se postavily 4 jaderné bloky, které by produkovaly 25% spolehlivé elektřiny. Ješta vám to jádro přijde pořád drahé?
S tím se nejde smířit. Musíme pořád usilovat o to, aby svět ideálním byl.
Ano, to již zkoušeli komunisti, a prostě to nefunguje. Každý má ten ideální svět trochu (dost) jiný. Kromě toho, právě snaha jedné straný škodit a druhé strany bránit se, vedla/vede k technologickému pokroku. Spousta vynálezů je spojená právě se zbrojením.
Provozovatelé OZE je reagují na poptávku ze strany států a vlád. Vypínat OZE není potřeba, pokud půjde o kombinované zdroje, které budou mít povinně i akumulaci. Pak se naopak takové kombinované zdroje mohou aktivně podílet na regulaci výkonové rovnováhy. Pracky na odškodnění natahují i Tykačové, Křetínští a další. Podívejte se na statistiku, kolik miliard jde každám rokem jako dotace do podpory fosilních paliv. Jde o částku srovnatelnous podporou OZE (v roce 2022 byla dokonce větší). Nadáváme na dotace do OZE, ale kdybychom neměli dotace do fosilních paliv, tak nepotřebujeme dotace ani do OZE. Jde schizofrenii na úrovni vlády.
Dotace do fosilních paliv jsou úsměvné. Nejdříve je zatížíme emisními povolenkami, v důsledku čehož jsou neekonomické, ale protože je potřebujeme, tak je zpětně zadotujeme (a to hlavně penězi z emisních povolenek). Proč to dělat jednoduše (= zrušit emisní povolenky, uhelné elektrárny si pak na sebe snadno vydělají a nebude je potřeba dotovat), když to jde složitě. On ale hlavní význam toho "peněžního cyklu" je, že po cestě skončí část peněz v těch správných kapsách. A o to jde především. Jen zaslepení to nevidí.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Teď ještě, kterého Václava myslel...
3 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
To je úplně jedno, Vašek jako Vašek.