To je zas nesmyslů.
Zaprvé bych chtěl předeslat, že vliv menší adheze železo na železe proti pneumatice na asfaltu je nepochybný a jednoznačně největší důvod, proč se železnice staví s menšími sklony. Ale skutečná odpověď, proč vlak nevyjede stoupání, jaké vyjede tramvaj, je, že by ho vyjel, pokud by musel.
Třeba na té zubačce na Harrachov se provozuje plně adhezní provoz už 50 let, a to i u nákladních vlaků. Nesmí to ale být Regionova, která sice kopec vyjede, ale její převodovka se přitom zahřeje na nebezpečnou teplotu. Ozubnice je tam už jen na ozdobu a nostalgii.
Metro v Moskvě má také velké sklony, prý až 8 % (u nás max. 4 %). Což jsou z hlediska vlaku vysoké sklony, přitom technika toho metra se od vlaků moc neliší.
Skutečný důvod, proč se železnice staví s mnohem menšími sklony než tramvajové tratě, souvisí s jejím účelem. Tím je převézt co nejvíc nákladu s relativně nízkým instalovaným výkonem, např. s 1MW mašinou vézt vlak o 1000 t, což je v silničním provozu nedosažitelné. Nízký valivý odpor železnice to umožňuje, ale nesmí se přidat odpor ze stoupání, při omezení adheze té jedné lokomotivy. Proto jsou sklony přes 1,5 % u vlaku už významné. Tramvaje, ale i ten Eurostar, mají poměr výkonu i tažné síly na tunu mnohem vyšší, takže jim řekněme "střední" sklony tolik nevadí.
Zrychlovač už komentovali jiní.
S panem Gabalem nesouhlasím. Sice také s politováním sleduji pád Pirátů, ale v příčinách a důsledcích se mýlí.
Je potřeba si nejprve ujasnit, co je liberální směr a kde se bere. Výzkumy psychologů ukázaly, že liberální smýšlení je hluboce zakořeněno v lidech a podmíněno i geneticky. Charakterizovat se dá přijímáním jistých hodnot (zejména svobody a spravedlivosti) a odmítáním jiných (např. příslušnosti ke skupině). Tímto rámcem je třeba nahlížet celou problematiku, nikoli tím, co kdosi, byť by to byli politologové, asociují s liberalismem na základě spíš přání a teorií.
V tomhle smyslu je možná politika genderu, resp. feminismus, jak píše pan Gabal, spojována s liberalismem, ale liberální v žádném případě není. Například genderový klíč pro eurokomisaře – to je hodnocení lidí na základě příslušnosti ke skupině, tedy antiliberální hodnota (viz výše). Nebo otázka spravedlnosti – feminismus odmítá právo na spravedlivý proces, např. Title IX v USA za Obamy.
Podobně se Pirátská politika, která byla dříve hodně zaměřená na liberální hodnoty a dále na kulturu spojenou s internetem, posunula časem k „woke“ tématům, která často liberální nejsou. A je jedno, jestli to je nebo není oficiální vyjádření strany nebo jednotlivých členů: s volbou strany nutně volíte i její členy. Tím pro lidi zastávající liberální postoje přestali být Piráti volitelní. A s nešťastnou digitalizací se oslabil i druhý pilíř jejich programu.
Pokud jde o důsledky, lidé zastávající liberální hodnoty nikam nezmizí. Problém je spíš v nabídce politických stran, které se zhusta posunují do extrému.
To je zas plochá historka. Ten instruktor autoškoly ještě omlouvá toho žáka, že
Tak, jak to tam ten žák šmrdlal, by způsobil nehodu i kdyby ten tramvaják nevjel do křižovatky dřív. A mimochodem, jsou to dvě tramvaje T3, takže cca 30 t, ne 14.
K tématu jen krátkou poznámku: Husákovy děti třeba udržovaly stát, ale své úsilí investovaly špatně, a to zejména tím, že dostatečně nerodily a nevychovávaly děti, a částečně tím, že nerozvíjely infrastrukturu. Není to nijak odlišné od toho, když investujete do těžby vápence, ale málo investujete do těžby písku a zjistíte, že stejně nevyrobíte beton. A není vůbec zarážející, když důsledky tohoto špatného investování celé generace pocítí právě ta generace. Jakékoli stesky co si kdo užil a neužil jsou v tomhle případě irelevantní.
Ta poznámka o A2 mléku je chybná, A2 "přirozeně stravitelné" pro lidi s laktózovou intolerancí není. A2 je varianta kaseinu, jednoho z proteinů v mléce, a souvisí s tvorbou tzv. kasomorfinu. Předpokládá se vliv A2 mléka na různé zdravotní problémy, od průjmu až po diabetes 1, ale potvrzené to moc není.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Vážně nejvyšší? Co Doupovské hory a Ještědsko-Kozákovský hřbet?