Náš stát se do toho zapojil prostřednictvím státní záruční pojištovny EGAP, která se zaručila za 2mld provozního úvěru, který společnosti Liberty poskytla jedna londýnská banka. Liberty úvěr nesplatila a ta banka zbankrotovala. (Nedivil bych se, kdyby ta londýnská banka patřila taky ArcelorMIttalu). Tak se stát stal hlavním věřitelem LIberty, protože Tameh byl ze spolku věřitelů vyřazen, a tak si schůze věřitelů odhlasovala v květnu tu restrukturalizaci - další odklad insolvence.
A tak nyní bude náš stát vyplácet zaměstnancům mzdu (3 měsíce podle zákona). Bude se shánět kupec, kterému se možná dá další investiční pobídka. Může to prý trvat několik let.
Morálním hazardem se nazývá nezodpovědné počínání, které spoléhá na to, že ztrátu uhradí někdo jiný, většinou stát. Mně se zdá, že v posledních letech se to, co se původně týkalo většinou velkých bank a pojišťoven, se přesouvá do velkých podniků, které se spoléhají na to, že vlády nedopustí jejich pád, protože by vzniklo mnoho nezaměstnaných. A jsou v tom i jiné čachry, do kterých není vidět, ale nakonec to také zaplatí stát. Například i investiční pobídky. Firma z ciziny přijme investiční pobídku, pak chvíli funguje a přesouvá majetek z dosahu státu a pak vyhlásí bankrot. Stalo se to tolikrát, ale investiční pobídky pokračují. Aktuálně americké firmě, která chce v Přerově vyrábět čipy. Investice za 46 miliard, investiční pobídka má činit čtvrtinu, tj. 11,5 mld. (moc se o ní nemluví).
LIberty Ostrava indického podnikatele Sandžíva Gupty nyní v insolvenci. Možná jste sledovali , jak od začátku roku tu insolvenci odkládala, platila částečně mzdy, svolala konferenci věřitelů a ti ji schválili v květnu program restrukturalizace, Tak firma získala čas, aby mohla velkou část majetku přesunout, například prodala výhodně emisní povolenky, které kdysi dostala od státu zdarma.
V prosinci 2023 už přestala splácet firmě Tameh, která ji dodávala elektřinu, dluh 2 mld. Koncem roku Tameh vyhlásila proto insolvenci.
Tameh patří polské firmě Tauron, kterou vlastní z 50% ArcelorMIttal. Podivné je, že ArcelorMIttal vlastní i část Liberty Ostrava.
Tameh i Liberty vznikly obě z ArcelorMIttal. Celý ten komplex bývalé NHKG zahrnuje i výrobu elektřiny Tameh. Je to na společném pozemku, NHKG
Pokud vím, tak ČNB je nezávislá na veřejných penězích, hospodaří samostatně, tj. do státního rozpočtu nepřispívá ani z něj neubírá. ČNB má pomocí kurzu a intervencí na peněžním trhu stabilizovat měnu. K tomu potřebuje prostředky, rezervy. Jestliže nyní nakupuje zlato, tak to podle mne znamená, že centrální bankéři mají obavu, že nastává soumrak státních dluhopisů, že je už nikdo nebude chtít, že se jich banky budou zbavovat. Státní dluhopisy jako majetek jsou nejisté , jak říká ekonom Kovanda, i proto, že státy mohou tento majetek "zmrazit", což nejde se zlatem. USA tak hned po vpádu Ruska na Ukrajinu zmrazily majetek Ruska (v dluhopisech) za 1OO mld dolarů. Jako ČNB se nyní chovají centrální banky Indie, Číny a dalších, které nemají závislý vztah na USA.
Já bych se ptal: Proč to činí ČNB, když USA je dnes náš přítel?
Mně připadá článek Bělohradského jakoby chtěl (jak bývá časté u filosofů) ukázat, že filosofie je k něčemu dobrá. Nejenom k tomu, jak se živit, nejenom k tomu mít filosofii jako živnost. Počíná si bohužel jako jiní filosofové, že totiž jednoduchou věc popisuje příliš mnoha slovy, je to jejich zlozvyk.
Ta jednoduchá věc je: vědcům a vládám se nedá důvěřovat!
A paní Alice? Je to její živnost.
„Jediná informace, kterou o střelci potřebujeme vědět, je, že to byla zbabělá nula.“ Něco podobného, říkal Rakušan, ministr, hned po střelbě. Pak i prezident. Jakoby věděli, co my ne, a radili nám to nevědět, například s ohledem na příbuzné. Paradoxně vyvolali zvědavost. Cenzurují informace, nejen v tomto případě.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Prezident Pavel říká, že NordStream je pro Ukrajince legitimní strategický cíl. Logicky z toho vyplývá, že si myslí, že pro Rusy je Česko dodávající Ukrajině munici také legitimní strategický cíl.
Asi to nedomyslel.