To je zase masáž.
Základní a obecné platidlo jsou peníze. Hotovost. Vše ostatní je alternativa.
Bylo by zajímavé zjisti, co je pro obchod levnější - hotovost (i s ní jsou samozřejmě náklady, ale ty zřejmě budou zahrnuty v kalulaci ceny zboží), nebo bezhotovost. Už se mi párkrát stalo, že jsem dostal při platbě hotově slevu v řádu nižších jednotek procent.
Hotovost není základní ani obecné platidlo. Půl mega hotovostí nezaplatíte.
Pro obchod jsou levnější karty, jinak by je ve všech velkejch obchodech tak ochotně nebrali. Papírový koruny sice taky berou, ale to ze zákona musejí. Kdyby pro obchodníky hotovost neznamenala vůbec žádnou zátěž, tak budou brát plechový eura i velký euro bankovky - což neberou, s drobnejma je vopruz a velký můžou bejt falešný.
"Párkrát" to mohlo být v době, kdy se hotovostní platby preferovaly proto, že prachy v kase byly jistější než faktura na poště nebo proto, že papírku z katerní žehličky trvalo tejden, než se proměnil na peníze. Nebo nebyla řádně odvedena DPH. Nebo obchodník zrovna potřeboval keš a nechtělo se mu chodit k bankomatu. Slevu v řádu nižších jednotek za platbu v hotovosti si umím vykouzlit taky, když koupím dvě sušenky, jednu za x,50 a druhou za y,90.
Jenže návrhy byly a znovu jsou: co nejvíce plateb za hodnotu jističe. Pokud vím, tak na příští rok je už dost vysoké zvýšení schváleno.
Napíšu to natvrdo: 8h v kuse nebo skoro v kuse NT a nízká platba za jistič, což by vyhovovalo Vám jako spotřebiteli, je ale pro řízení sítě s OZE úplně k ničemu. Až si s Vámi elektrárna bude moct dohodnout, že budete brát lacinej proud, když svítí nebo fouká, a drahej když ne, tak nebude důvod mít jistič slabší než dovolujou dráty. Teď si to jako malospotřebitel s elektrárnou dohodnout nemůžete a jediný limit, podle kterého se musejí dimenzovat zálohy pro stav, kdy nesvítí nefouká, je hlavní jistič. Zálohy jsou drahé, tak se tlačí, aby byly drahé i silně dimenzované jističe.
Bylo by fajn, když už vydáváte článek, který jsem zkopírujete a proženete překladačem, si ho alespoň přečíst. Něco mi říká, že překlad slova "printscreen" není "otisk obrazovky" 🤦🤦🤦
"Něco" Vám říká blbě. Právě že Printscreen JE otisk obrazovky, na IBM PC je na to klávesa Print screen, která původně způsobila otištění obsahu obrazovky na tiskárnu a ve Windows způsobí přenesení obsahu obrazovky do schránky (clipboardu). Čeho překlad otisk obrazovky není, je "screen print", to je česky sítotisk.
Jednak bych měl připomínku k názvu článku: je tam zmíněn bojler a to slovo se pak v celém článku už ani nevyskytuje. To, co by se toho bojleru mohlo týkat tak vlastně je jen v posledních dvou odstavcích článku. Jako kdyby někdo zaměnil název článku s jeho obsahem.
Flexibilita zákazníků je sice pěkná věc, ale nevyužívá se ani možností, které dává staré dobré HDO a poslední cenové úpravy a návrhy od té flexibility spíše odrazují.
Jsem zvědav, jestli se to změní s chytrými elměry. Protože jestliže silová elektřina v NT a VT stojí téměř stejně a stále více se platí za hodnotu jističe, tak se lidé na nějakou flexibilitu vykašlou a místo bojleru a odběru elektřiny mimo špičku si raději pořídí průtokový ohřívač a plný odběr bude klidně i přes tu špičku. Podobně i s jinými spotřebiči. Také nějaká flexibilita pomocí akumulátorů nebude dávat smysl, když bude potřeba kvůli nabíjení pořídit silnější jistič a platit vysoký paušál.
Principiálně byl systém HDO vymyšlen tak, aby flexibilitu cukroval odjakživa, ale následně se ukázalo, že se přímotopy místo do novostaveb s dobrou izolací montujou všude, protože je to laciné, a pak lidem vadí, že mají zimu, tak se možnosti řídit odběr postupně zpřísňovaly, až si nerdi s dvojtarifem podle spínaček vařili i kafe. To sice flexibilita na straně poptávky byla, ale ne řízená potřebami sítě.
Platba za jistič měla a má smysl jenom s elektroměrem, který počítá jen kilowatthodiny na jednom nebo dvou počítadlech. Když si s elektrárnou domluvíte, že elektřina může stát každou čtvrthodinu jinak, jako to mají velcí odběratelé, tak není důvod, abyste platil pálku za jistič.
Moc to nechápu. Káva, rostlinné oleje, sója se má pěstovat v lesích ? Nebo se má zasít méně obilí, méně rýže, vysadit méně meruněk, méně ananasů ...? Lidé se stále množí, tak je holt potřeba více ploch, kde se potraviny pěstují a kde se pase dobytek.
Jiránek měl takovej vtip: rovnou čáru,na ní dva chlapi a pod tím "TADY VŠUDE BYLA KRAJINA. PŘEMĚNILI JSME JI NA ENERGII."
Nevíte jak se řekne portugalsky TADY VŠUDE ROSTL LES. PŘEMĚNILI JSME HO NA KAFE, KTERÉ VYPILI V EVROPĚ?
Pěkný clickbait. Nedozvěděl jsem se, jak mi může QR kód vysát účet. Že pošlu pár korun na jiný účet není vysátí účtu. Jediné nebezpečí vidím v tom, že by někdo absolutně ignoroval standardní proces platby (naskenovat bankovní aplikací QR kód a potvrdit platbu) a místo toho QR kód naskenoval foťákem, foťák by otevřel webovou adresu z QR kódu v mobilním prohlížeči, který by stáhl virus, uživatele by to vyzvalo k povolení instalace z neoficiálních zdrojů, následně k potvrzení instalace a dále by ho aplikace žádala k různým oprávněním jako přístup k souborům nebo ke zobrazování přes okolní aplikace. Následně by ho i ta bankovní aplikace upozornila, že nějaká aplikace má povoleno se zobrazovat přes bankovní a že je to riziko. Když někdo všechny tyhle bezpečnostní mechanismy bezmyšlenkovitě odklikne, tak by se měl ve finanční gramotnosti dovzdělat.
Velmi dobrý klikbet. Vy samozřejmě velmi dobře víte, že jste informovanější než drtivá většina redaktorů a stejně to čtete.
Vodorovné značení u křižovatek a přechodů pro chodce se symbolem cyklisty . Už dávno zastavuji auto před tím symbolem . A to hlavně proto , že líp vidím na semafor . Tohle značení není žádná novinka . Na našich silnicích se objevuje už dlouho . Pan redaktor poněkud zaspal dobu . Druhá věc je ta , jak dopravní předpisy dodržují páni cyklisté . Podle mých zkušeností zrovna moc ne . Za špatné viditelnosti bez světel , bez reflexních prvků , jezdí hlavně v tmavém oblečení , jízda na červenou , nedávání přednosti vozidlům na hlavní silnici, jízda po přechodu pro chodce , jízda pod vlivem atd. Ještě k těm semaforům . Líbí se jak to mají řešené v USA . Tam jsou na protilehlé straně křižovatky a je na ně líp vidět . Taky jsem nepochopil , proč soud rozhodl , cyklista není povinen použít pro jízdu cyklostezku i když vede souběžně se silnicí nebo v její těsné blízkosti . Pro se teda ty stezky stavějí ? Po tomhle rozhodnutí soudu by se teda měly na konkrétní silnice umístit značky Zákaz vjezdu cyklistů . Pro jejich vlastní bezpečnost .
V autě taky nemáte povinnost použít souběžnou dálnici.
Tak doufam, ze toto neprobehne televizi, jinak necha tatka nasi milovanou chalupu v posazavi nekomu jen proto, aby se ji zbavil hned alespon za něco. Prodat ji z mnoha duvodu pristi rok planuje, to ano, ale uz se nasel expert, co mu za to nabidl osminu odhadovane ceny s tim, ze muze byt rad, ze se toho v tyhle dobe zbavi...nastesti se nedal oblafnout. Ja bych ji nejradsi nechala v rodine, ale bohuzel nezalezi na mně 😥
No počkejte, zero net emission se týká stávajích budov až od roku 2050. Jestli si svou milovanou chalupu v Posázaví chcete nechat, máte pětadvacet let, abyste si ji užívali a buď ji připravili na to, že bude net zero, nebo ji za čtvrt století střelili jako stavební pozemek. Jestli tam teď jezdíte jenom na léto, tak upravit a zkolaudovat ji jako rekreační letní bydlení nebude zas taková pálka - a mohli byste se zbavit i těch protivnejch hodin u pojistek, co posílají každý měsíc fakturu.
Sklady s ovocem se v létě chladí? To tam mají loňská jablka?
V zimě vytápějí? Řekněte kde. Jsou to vlastně velké nadzemní krechty, jež se v některých případech zaplyňují etylenem nebo uhličitým.
Ano, sklady s ovocem se chladí, chladily by se i s loňskými jablky, kdyby nebylo snazší je dovézt z Austrálie, o čemž psal už Seifert. A když chcete ovoce držet při konstantní teplotě pár stupňů nad nulou, i když je venku minus dvacet, tak mu trošku přitopit musíte, zvlášť když mu uhličitým vytlačíte kyslík. (A bohužel nevím, jestli jabka umějí dejchat na laktát jako my). Uznávám, že "vytápějí" nebyla nejšťastnější formulace.
Tak to je vážně vtipné. Tam u chráněného území nedovolí postavit dům a tady vím minimálně o 2 místech u chráněného území, kde firmy chtějí vystavět spalovny odpadu a MŽP jim to schválilo....😆 Tady je i nemožné možné...
Taky záleží, co je předmětem ochrany, třeba spalovna SAKO v Brně je mezi přírodní památkou Bílá hora a národní přírodní památkou Stránská skála a nezdá se, že by si spalovna s tamními konikleci a kudlankami nějak vadily. Těžko najdete argumenty proti spalovně na místě obklopeném ze tří stran přírodní rezervací Úpor-Černínovsko, chránící nivní louky a lužní lesy, když to místo je areál chemičky Spolana.
Nuže, když už se jeden vydá na cestu, nemel by končit po prvním kroku. Následující jsou bez toalety, bez tekoucí vody, bez tepelné úpravy potravy, no a samozřejmě bez internetu...
Další kroky jsou vypnout televizi a ve sprše teplou vodu, ne zrušit záchod a vařič. Latríny si vojáci a skauti nestavějí proto, že by to bylo pohodlnější, ale proto, že tábor obležený vlastním trusem je hygienické riziko. Stejně tak města potřebují funkční kanalizaci a kanalizace potřebuje médium, čili tekoucí vodu. A pro město je výhodnější centrální rozvod rozumně pitné vody než časté epidemie průjmů, takže dneska dům bez toalety a tekoucí vody nezkolaudujete. Některé potraviny, namátkou brambory, luštěniny, hříbky, vepřové koleno nebo potoční voda, jsou bez vaření buď rizikové, nebo rovnou nepoživatelné(i prakticky, takovej hlad, abych jedl syrovou pučálku, jsem ještě neměl) - a taky jsou většinou levnější. Takže tepelná úprava nemusí znamenat jen komfort, jehož by se dalo vzdát, ale i nutnost, jíž se nelze vyhnout. Kachní žaludky vydrží o chlebu, sýru a uzeném libovolně dlouho, ovšem není každá Kateřina a leckterej záložák je najednou najedenej, stačí říct "kádéčko".
Když jste single ajťák s kanclem deset minut pěšky, tak internet doma mít nemusíte, ale jako rukama pracující rodič školních dětí ho po covidu už nejspíš máte.
A je to pořád dokola, už nejsme ve středověku!
Ve vašem lese , na vašem majetku se prohání ozbrojení myslivci a střílí, jak je to možné, v 21.století!!!
Zrušit mysliveckou činnost úplně, resp. ponechat jen v oborách, je to jako byste hasili dům a z druhé strany myslivci přilévali benzín. Zemědělci vysází plodiny a myslivci přikrmují škodnou, která to pak nám všem sežere, vždyť to je naprosto šílené! A dle středověkého zákona si to vlastníci musí nechat strpět! Ne, ne , ne. Ty dva myslivce exemplárně potrestat, pořád si myslí, že ten les je jejich a oni si tam mohou dělat, co chtějí, nejvyšší tresty za maření výkonu úřední moci!
Ve volné přírodě dnes stačí jen živočichové od mikroorganismů po ptáky, ostatní zvířata jsou v dnešní době jen vystresovaná a mnohamiliardově škodí všem včetně sebe sama a dokonce přímo ohrožují lidské životy, nemyslitelné! V soukromých uzavřených oborách nechť si a výhradně jen a jen za své každý chová, co chce! A mimochodem žádná novinka, už Marie Terezie nechala vymlátit veškerou černou zvěř mimo obory! Ale zejména zemědělci , co už dnes nejsou jako kdysi zároveň myslivci, vytváří velký tlak na změnu, už je nebaví dotovat tyhle nesmyslné miliardové škody , bude to ještě chvíli trvat , ale i myslivci "odejdou", stejně jako komunisti, lidovci..., jo i venkov se mění a mladí nechtějí střílet a nikoho a nic a LGBTQ+ jim navíc pomohou a že těm vychází vše , na co sáhnou a ještě navíc si nikdo proti nim nic nedovolí!!!
Málokdy na Seznamu vyjde tak pozitivní zpráva. Ti dva myslivci jsou frajeři, když namočili policajtům do díla. Místní by tam měli vztyčit pomníček, tzv. druhou rádelskou Pietu s reliéfem Panny držící lončáka s prostřeleným slechem zepředu a dvěma věčnými praménky po stranách. Zezadu nápis: Trefí líp řezník palicí než policejní šarfšicí. Protože todle se fakt netrefili,vyšetřovat scaní v lese jako šíření nakažlivé choroby!
Ale vážně: Rekreační funkce lesů je důležitá, je správné, že u nás je zvykem do lesa volně chodit. Ale policistům bych tam přístup povolil jen v civilu, beze zbraně a mimo službu, služebně pouze v doprovodu odborného pracovníka s kvalifikací v oboru lesnictví nebo myslivosti. Lesáci taky nejezděj po Vávlaváku s harvestorama a myslivci se nepromenujou po Bartolomějský s naládovanejma brokovnicema. Každý pěkně do svého. Lesníci ať se starají o les, myslivci o zvěř a policajti o svou polis.
Zrovna jablka jsou dobrý příklad: u nás dozrajou jednou za rok, a když je chemicky neošetříme, tak do léta nevydrží, nehledě na to, že prostorů s vhodným přirozeným klimatem je málo, tak se sklady s ovocem v zimě vytápějí a v létě chladí, což je energeticky podobně náročné jako je vozit čerstvě po sklizni z opačné polokoule.
Nezdá se vám divné, že něco je vyrobeno za 1 Kč a vy za to nakonec za "správných" podmínek zaplatíte 17 Kč?
To si musíme ujasnit: distributor se stará o dráty z velký trafačky až k Vašim hodinám včetně, distributory máme tři a ten největší sídlí v Podmoklech, v budově bývalých Elektrizitätswerke, pročež mu místní Češi říkají elektrárny a já se toho věren tradici držím, i když vím, že spořádaná elektrárna má takové ty věci jako kotle, turbíny a generátory, ale taky na žádné elektrárně nemají tak krásně alegoricky vyvedeno, jak nám elektřina věrně a dobře slouží. Distributoři mají od ERÚ nařízeno, že si na Vaší spotřebě můžou přirazit asi čtyři koruny za kilowatthodinu maximálně plus měsíční částku "za jistič", což je celkem rozumná cena za to, že elektřinu doručí z elektrárny až k Vašim dveřím na přijatelné napěťové hladině. Sám byste to neudělal ani líp, ani levněji.
Jestli Vám vychází 13 korun pro distributora, tak asi děláte něco tak špatně, jako byste benzín z lékárny lil ho do auta nebo medicinální uhlí sypal do kamen. Jistě, obojí Vám rádi prodají, ale k docela jinému účelu, v docela jiné kvalitě a taky s docela jinou cenou.
POZE jsem si nechal na konec: to bychom mohli brát buď jako součást daňové politiky - fakt se nemůžete rozčilovat na pekaře, že peče drahý housky, když je musí prodávat vomaštěný houskovou daní, nebo jako jemný pokyn státu: chceme mít víc solárů, tak si je koukej koupit a namontovat na střechu, nebo budeš platit někomu jinýmu, že si je tam dal místo tebe. V této podobě je to mnohem lepší, než aby nás politici oškubali na daních, čemuž se obtížně vyhýbá, a pak zadotovali solárníky podle vlastního výběru.
Jasně, chápu že nejsem úplně klasický případ majitele vozidla, ale je na tom jasně vidět ta nesmyslnost takového počítání. Brát v potaz počet aut na hlavu ale nekoukat při tom na ujeté km je opravdu blbost. Průměrný český řidič najede cca 20000km ročně, zatímco třeba takový Španěl skoro 30000km za rok. Pak je asi jasné, kdo těch emisí vypustí víc.
Ono to dává dobrý smysl. Autor původního článku, nadepsaného dirty cars, dirty air:most toxic drivers (špinavá auta, špinavý vzduch: nejotravnější řidiči, překlad ©já) vedle sebe rovná jedy ve vzduchu, počet aut na hlavu, stáří vozového parku a užití alternativních paliv. To dává dobrý smysl. Když mají lidi hodně aut a v průměru jsou ty auta starý, tak to znamená, že část nutně budou Euro4 (bez limitu na pevné částice) a za volantem takovýho stroje jste opravdu otravnej řidič. Na první pohled nedávají smysl ta alternativní paliva - jenže na plyn a na elektřinu máte opravdu nižší emise těch nejhorších jedů, takže jste o něco ohleduplnější a méně otravný řidič. Žádná velká věda, ale rozhodně oceňuju vtipný titulek, snahu pracovat s daty a psaní k věci, nikoli k brčkům.
K Vaší námitce: Počítat jedovaté emise má smysl ve městech, kde je dýchají llidi, ne na dálnici, odkud skončí na poli: auto, co ujede sto kilometrů z Prahy do Plzně a dvacet z toho je po městech, škodí stejně, jako když totéž auto pojede přes 200 km z Valencie do Zaragozy a taky dá dvacet po městě. Naopak má dobrý smysl počítat auta a ne ujeté kilometry, když víme, že většina aut ráno vyjede ze své ulice a večer se tam vrátí, čili svou ulici a město ovlivňuje emisemi závisle na tom, že tam parkuje, ne závisle na tom,kolik celkem ujede kilometrů.
Tak to je slušný nesmysl. Psát o nejjedovatější zemi v Evropě a přitom třetinu evropských zemí ignorovat? Co to jako je??? Počítat to podle množství aut na hlavu? Moje auta vypouštějí emise jen za jízdy, ale samozřejmě nejezdím všemi najednou. Celkový nájezd je jako bych měl jedno a emisně je to určitě ještě výhodnější. Dodávkou jedu, když jí potřebuju, SUV nemám. Pickupem do terénu, nebo když potřebuju něco tahat, multivanem když je nás hodně, obytňák najede minimum, motorku nepočítám a nejvíc najezdí pidiauto s nejmenší spotřebou (emisema). To že jich mám deset znamená jenom to, že jejich vlasnictví není finančně tak náročné jako v Anglii. O emisích to neříká vůbec nic.
No jo, jenže Vy jste s takovou sbírkou vozidel dost ojedinělej případ a když svejma deseti autama uděláte změnu na sedmým místě za desetinnou čárkou , na výsledku se to neprojeví nijak.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ale ať se taky zveřejní poplatky za to, že se berou karty my platíme za restauraci přes 40tisic měsíčně, takže je potřeba napsat i to be.
1 odpověď
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Tak nebuďte srab a zveřejněte to, když už jste napsal á, že za karetní poplatky dáte 40 tisíc, tak napište i to bé, kolik máte hostů, kolik zaplatí na tržbách hotově a kolik kartou, jak dlouho trvá pokladnímu, než spočítá hotovou tržbu a kolik mu platíte na hodinu.