Reportér Seznam Zpráv
Nejlepší je nic nevědět. Už v desítkách případů jsem se ptal majitelů českých firem, jak je možné, že se jejich zboží prodává v Rusku. Odpovědi jsou vždy jak přes kopírák: Nedokážeme si to vysvětlit, jde to tam asi přes třetí země, možná to jsou staré zásoby...Překvapujeme mě ale, že obdobně argumentuje majitel slavičínské obuvnické továrny Prabos za situace, kdy jeho firma sama aktivně spravuje účet na ruské síti Vkontakte, kde ještě před pár dny byl bezpočet snímků příslušníků ruských ozbrojených složek v „taktické“ obuvi od Prabosu. Pár hodin po našich otázkách byly ty nejvýmluvnější fotky a texty smazány.
Takže si to shrňme: „Předražená“ zakázka na systém elektronických dálničních známek byla v roce 2020 Babišovou vládou hozena na „levnější“ státní podnik Cendis. Ten pod časovým tlakem větší část práce hodil na soukromé vývojáře. Ti se na podnik postupem času přisáli a začali vydělávat i na vývoji dalších státních informačních systémů. Získali osmkrát větší objem zakázek než získat měli. Jak forenzní audit uvedl, o fungování těchto systémů vědí teď externisté více než kmenoví zaměstnanci státního podniku. Stát se tudíž žádné závislosti nezbavil, jen má teď daleko méně nápadnou formu.
Kdyby čeští výrobci skutečně měli zájem zjistit, jak je možné, že se pivo a lihoviny „proti jejich vůli“ valí do Ruska, u tohoto konkrétního řetězce by to neměl být takový problém zjistit. Ruský Globus je řízen z Prahy, tudíž by i manažeři v Praze měli mít přehled, od koho to české zboží nakoupili. Psal jsem to zástupcům některých pivovarů, tak jsem zvědav, co vypátrají.
Jsem rád, že se nám postupně podařilo ve třech resortech změnit pravidla pro tzv. bezpoplatkové lovy. Po Ministerstvu životního prostředí, obrany i na zemědělství. Tahle papalášská výsada tu přežívá už z éry komunismu a části lidí to přijde normální. Bohužel mám obavy, že si novodobí papaláši stejně „náhradní“ cesty do státních honiteb najdou.
Když jsem se pročítal příběhem této mikrozáložny skryté v jednom pražském pavlačovém domě, kladl jsem si hlavně otázku, jak je možné, že do tohoto pochybného peněžního ústavu, jehož skutečný šéf není ani zaměstnancem, vložilo tolik ekonomicky erudovaných lidí své peníze. Nic pozitivního mě nenapadá. Pan Fiala ekonom není, ale minimálně to dokládá jeho naivitu a nekritickou důvěřivost.
Při psaní tohoto textu jsem hlavně přemýšlel, jak by se asi v takové situaci bylo naloženo s jakýmkoliv jiným člověkem, který není „dlouholetým až rodinným přítelem generálního ředitele“. A také, jak by asi reagoval majitel jakékoliv soukromé firmy, kdyby se dozvěděl, že má ve své kanceláři straky. Nevěřím, že by to dopadlo takto...
Když jsem byl nedávno na Hluboké na rozhovoru za tamním bossem Pavlem Dlouhým, ptal jsem se jej i na „Lex Schwarzenberg“. Říkal jsem mu, že nebýt vyvlastňovacího zákona z roku 1947, jeho rodina by se asi nikdy nedostala k tak obřímu majetku (v podobě jihočeských rybníků). „Takto jsem o tom nikdy nepřemýšlel,“ odvětil na mou poznámku Dlouhý. Potom ale dodal: „Ale ano, máte asi pravdu.“
Reportér Seznam Zpráv
551
Sledujících
0
Sleduje
Reportér Seznam Zpráv
551
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Kdyby někdo skutečně chtěl zatočit s nelegálními billboardy, stačilo by podle mě jediné: Aby si zadavatelé ve smlouvách vždy vymínili, že reklama bude jen na povolených tabulích. Jinak nezaplatí, případně budou chtít peníze zpátky. Ale obávám se, že i řadě politiků tenhle binec vyhovuje. Však i „černá“ předvolební reklama může být o dost levnější...
5 odpovědí