Europoslanec MUDr. Ivan David:
Vážený pane předsedající, vážení přítomní,
prožil jsem polovinu života v takzvaném „reálném socialismu“, v něm fungovala „reálná cenzura“, potlačování a stíhání lidí, kteří vyjadřovali jiný než schválený názor. Oficiálně systém sám sebe nazýval „socialistická demokracie“. Koloval vtip, že mezi demokracií a socialistickou demokracií je asi takový rozdíl jako mezi kazajkou a svěrací kazajkou, anglicky „jacked and strait jacket“.
Jedno z hlavních hesel po takzvané „sametové revoluci“ v Československu bylo heslo: „Chceme demokracii bez přívlastků!“ A nově zvolená předsedkyně tohoto parlamentu připomínala našeho bývalého prezidenta Václava Havla.
Uplynulo 30 let a tento parlament, který tak ostře kritizuje totalitní režimy, prosazuje zavedení cenzury. Dnes odpoledne jedna z poslankyň použila pojem „moderní demokracie“. Je to jen nová varianta „socialistické demokracie“ s potlačením základního demokratického práva, tedy svobody projevu.
Prý jde boj za lidská práva a proti nenávistným projevům a dezinformacím. Ale málokdy jsem zaznamenal tolik nenávisti a dezinformací jako od zdejších bojovníků za lidská práva, kteří racionalitu nahrazují ideologií a fanatickými hesly.
Moderní technika umožňuje svobodnou výměnu informací a názorů na sociálních sítích, to je to, co lidem usilujícím o totalitu vadí. Nová totalita chce monopol na vlastní dezinformace, lhaní a prosazování bizarních názorů. Cenzuře se říká moderování obsahu a odvolání prakticky není možné.
Demokrat musí strpět jiný názor a nepříjemnou informaci.
Arogance moci! Senát jim to vrátí, takže normální by bylo o tom alespoň diskutovat se Senátem, proč jim to vrátili, jaké k tomu mají připomínky a vzít je v úvahu. Ne, aby řekl nějaký nadutá poslanec - to je jedno, my to stejně přehlasujem! Jsem zvědav, jestli příští volby budou ještě volbami, nebo to tahle sebranka má už na věky.
Mě na tom zaujalo jednak to, že Polsko má jedinou bojeschopnou armádu v Evropě (na rozdíl od ostatních bývalých sovětských satelitů, kteří jsou dnes na počtu vlastních vojáků v řádů pár tisíců, takže je američtí vojáci na svých základnách buď lehce převyšují nebo se těm číslům blíží - není to k zamyšlení? - v případě "nepokoje" např. v Bulharsku, může USA Bulhary zase rychle "usměrnit" na tu jedinou "správnou" stranu. Asi jako svého času Rudá armáda v Československu).
Pak mě ještě zaujalo to, že si objednávají tanky o hmotnosti 60tun, když mají mosty stavěné na maximálně 45tun. Zvláštní ......
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tady přece je jedno, kdo má pravdu. Pravd může být tolik, kolik je lidí. Tady jde o princip a o svobody.