Je mi líto, ale na jedné straně vidím a potvrzují to nejen úředníci, ale i architekti, stavebníci atd., nezvládnutou digitalizaci stavebního řízení - evidentní a prokázaný fakt a na straně druhé slyším tvrzení Bartoše, že "ohrozili peníze velkých kluků z ODS" - tvrzení bez důkazů. Myslet si můžu cokoli, ale když něco tvrdím, měla bych to umět prokázat. Co mně ale vadí ze všeho nejvíc, je neschopnost pirátské strany přiznat, že jejich předseda nezvládl digitalizaci.
Nemáte být tak rozežraní a kupovat o X bytů navíc, než potřebujete a buď s nimi keťasíte nebo je necháváte prázdné. Sobectví na ntou. To by se mělo regulovat. Každý by měl prokázat svou potřebnost a obsazenost ještě před koupí dalšího bytu
Musím se smát, protože já mám 1 byt a nedávno jsem na něj doplatila hypotéku. Takže u mě jste úplně mimo. Měla jsem 2 zaměstnání, abych si mohla byt dovolit. Nevím, jak by se vám líbilo, kdyby vám např. někdo sebral auto jen proto, že jste ho třeba 3 měsíce neužívala. Prostě jednou to auto je vaše a nikdo nemá právo vám ho sebrat. Je to naprosto stejný princip. Jednu věc vám řeknu - závist je ošklivá vlastnost.
Pokud to přeženu, tak podle této logiky se za chvíli dopracujeme k tomu, že všichni budou mít povinnost sdílet vše, bez ohledu na to, kdo je vlastníkem. Říká nám tím pisatel, že pokud si uspořím na byt, koupím si ho a pak se rozhodnu např. na 2 roky odcestovat do zahraničí a nebudu chtít tento byt pronajímat, že o tento byt mohu přijít? Co otázka osobního vlastnictví? A je jedno, jestli byty, které jsou volné patří institucím nebo soukromníkům. Nikdo nemá právo zabavovat majetek někoho jiného. Možná, že kdyby se zákonným způsobem zlepšila ochrana pronajímatele, byla by větší ochota byty pronajímat. Dnes je obrovský problém, dostat z bytu problémového nájemníka.
Jistě, že si vzpomínám jak se stály fronty v Jindřišské u Čedoku na zájezdy za socialismu, abychom mohli vyjet aspoň do některých zemích. Já jsem asi taková zápecnice, cestování je prima, ale je s ním spojeno určité nepohodlí. Já jsem na chalupě vytáhla tepláky a holiny a byla jsem spokojená. Každý to má jinak. Dnes ovšem nechápu, že lidé neodřeknou zájezd do Řecka, kde hoří a riskují kvůli penězům i život. To už je přehnané. Jsem ráda, že mohu za neteří, která zůstala ve Finsku, které mě okouzlilo. Je tam úplně jiná atmosféra, než v Česku.
Já už jsem přes 4 roky v důchodu, na který jsem si spořila, hned jak to šlo. Nerozumím mladým, kteří si nespoří, že je to daleko, že důchod mít nebudou, že o peníze stejně přijdou. Podle mého je to nutnost si spořit a stejně je to málo. Stát by ovšem kromě vybírání daní na důchod měl mít i nějakou rezervu. Proč by nějaké generace měly doplatit na špatnou ekonomiku, když splnily podmínky důchodu a mladí si nechtějí šetřit. Protože jsme nedávno prodali chalupu, tak netrpím nouzí a mám slušný důchod, byt v osobním vlastnictví. To je ovšem zásluha mých předků, dědečka, který koupil chalupu a prastrýce, který byl člen bytového družstva. Tak jsem se vlastně nestarala.
Význam státu je myšlen vůli bezpečnosti, to jistě, ale mně se zdá, že lidé v kapitalismu neuvažují zase tak moc jinak než v socialismu. I v kapitalismu firmy žádají o dotace, když nějaká továrna krachuje, tak chce také pomoc od státu atd.
Teď už jsem taky zápecnice (hezký výraz, ten jsem ještě neslyšela 🙂), ale dřív jsem nebyla. Prostě nemládnu. Co se týká přístupu ke spoření na důchod, s tím s vámi samozřejmě souhlasím včetně rezervy financí. Osobně si myslím, že zajištění bezpečnosti obyvatel, je základní povinností státu ať už má jakékoliv státní zřízení. Při slově dotace mi naskakuje husí kůže 🙂. To by u mě bylo na román a tím vás nebudu zdržovat. Takže ještě jednou díky a pěkný den.
Už jsem napsala další příspěvek. Cestování bylo omezené, ale to neznamená, že život byl nalinkovaný. Každý třeba cestovat nechtěl. Dnes je to tak, že kdo necestuje, tak jakoby ani nebyl nebo podle vás není průbojný. Já jsem tedy asi byla neprůbojná, protože nejsem posedlá cestováním. Vím, že mně neuvěříte, protože přeci dnes cestování je to nejlepší na světě a kdo nechce cestovat, tak je nějaký divný. Kdo chtěl studovat, tak mohl ve svém oboru vyniknout a pak mohl i do ciziny, kam se každý nedostal. Co se týká podnikání, tak podle této logiky by pro revoluci nemohl podnikat nikdo, protože na to nebyl připraven.
Odpovědnost za život nesouvisí s politický režimem, tu má každý. Když nyní před mladou generací řeknete, že jsme neměli odpovědnost, tak to vypadá, že jsme byli neschopní nebo snad i mentálně postižení.
To, že mladí lidé nevědí co s chatou, zase nesouvisí s režimem. Nemají na ní čas, peníze, nebo není kdo by na ní jezdil. Ale k tomu mohlo dojít i za socialismu.
Napište konkrétně, co má za mě udělat stát? Nevím, co se tím myslí. Vždy jsem věděla, že celý život budu pracovat, nikdy jsem nespoléhala na stát. V Neděli v Otázkách V. Moravce mluvil bývalý guvernér Národní banky Rusnok a řekl tam překvapivě, že v poslední době v Evropě a vůbec ve světě vzrůstá význam státu, lidé na něj spoléhají. Jak to už nerozvedl, ale je to divné, že v období kapitalismu vzrůstá význam státu, když u nás mnozí argumentují, že za socialismu lidi stát vodil za ruku. Tyhle fráze jsem měla na mysli.
Asi každá máme na mysli něco jiného. Cestování z mého pohledu v podstatě nebylo, myslím tím na západ. Ve svém okolí jsem měla lidi, kteří cestovat chtěli, zkoušeli každým rokem získat výjezdní doložku a co myslíte? Prostě stání úředník rozhodl, že ne. To je přímá souvislost s politickým režimem. Jistě, že ne všichni rádi cestují, myslím, že to hodně souvisí s věkem, ale hlavně je to každého věc a nevidím nic špatného na tom, když někoho cestování nebaví. Mně jde o to, že tu možnost má a je jen na něm, jestli ji využije nebo ne. Co týká podnikání po r. 1989, tak to bylo myšleno obrazně. Chtěla jsem tím říci, že většina z nás neměla možnost a zkušenost s podnikáním. To, že někteří jsou schopní a naučí se tyto dovednosti, je jasné. Odpovědnost sám za sebe vidím například v tom, že si dnešní mladí budou šetřit na důchody, protože klesá porodnost a podle statistik, by nemusel v budoucnu být dostatek financí na výplatu důchodů. I já celá život pracuji, mám odpracováno 40 let a snažím se o to, abych nebyla na nikom závislá. Netvrdím, že když mladí nevědí co s chatou, že to byla to věc státu. Já jen říkám, že kromě chat a chalup za socialismu jsme nic jiného neměli a neznali a že mladí dnes mají jiné priority. Co má za vás udělat stát? No doufám, že nic, ale např. člověk, který podniká jako OSVČ a na sociálním pojištění odvádí pouhé minimum, pak křičí, že má malý důchod a že se má stát postarat... To jsem tím chtěla říct. Otázky V. Moravce jsem neviděla, ale mohlo to znamenat cokoli např. význam státu při zajištění bezpečnosti obyvatel. To ale jen moje spekulace.
Já ještě dodávám, že s vámi souhlasím, že dnes jsou možnosti, které jsme my neměli. Já jsem díky tomu začala v 48 letech studovat dálkově bakaláře, protože je jen na tři roky, jinak bych do toho nešla. Moje neteř studovala na Erasmu finštinu ve Finsku. Jen se mně nelíbí obrat, že jsme neměli odpovědnost. To vypadá jako bychom byli nesvéprávní. Odpovědnost za život přeci nesouvisí s politickým režimem, tu máme vždy. Dnešní mladí jsou podle vás průbojní, na druhou stranu mají psychické problémy, deprese atd.
Nesvéprávní jsme určitě nebyli, ale ruku na srdce, taky jsme neměli žádné sebevědomí a povědomí o tom, co je volnost např. v podnikání a když přišel rok 1989, většina z nás byla jak čerstvě vylíhnutá kuřátka, nepolíbená demokracií a možnostmi, které se najednou objevily. Prostě jsme s tím neuměli nakládat. Nikdo nás na to nepřipravil. A nemyslete si, že vidím dnes vše jen růžově, to ani omylem. Vadí mi spousta věcí ve společnosti, některé změny, chování lidí atd., ale přesto všechno jsem vděčná, že dnes mohu rozhodovat sama za sebe, mohu veřejně vyjádřit svůj názor, mám možnost jet kam chci ... To vše mi za to stojí a proto tak urputně bráním dnešní dobu. Jinak gratuluji k bakaláři! Je to super. Děkuji za fajn debatu a přeji hezký den.
Tak už vůbec nesouhlasím, že jsme neměli odpovědnost sami za sebe. Museli jsem se rozhodnout pro nějakou školu, učňák nebo střední školu, na tu udělat přijímačky, což nebylo snadné, najít si práci a pracovat poctivě celý život. Nevidím žádný rozdíl s dnešní dobou, Obrat neměli jsme odpovědnost sami z sebe, to přeci neodpovídá realitě. I tehdy byli občané ctižádostiví a chtěli něčeho dosáhnout, ale bohužel museli být ve straně. To byla taková formální podmínka. Průbojní občané také byli, jak by mohli nebýt, to přeci nesouvisí s politickým režimem. Plno věcí bylo objeveno a realizováno i přes to, že byl komunisticky režim. Ten nalinkovaný život přeci není tak špatný, to se nezměnilo,. Každá z nás chce mít rodinu, děti , dobré zaměstnání, to je i dnes Lidé se zase tak moc nemění. Co se týče té chalupy, můj dědeček jí objevil v roce 1949, naše rodina jí pak koupila a jezdila tam až do roku 2018 kdy jsme jí museli prodat. To vůbec nesouviselo s nějakým politickým režimem, rádi jsme vypadli z Prahy do přírody. Vůbec nesouhlasím s takovými řečmi, že chalupy si lidé pořizovali, aby se realizovali, když v socialismu nemohli. Nakonec i dnes je móda pořizovat si chalupy a chaty, to nesouvisí s politickým režimem.
Používáte taková klišé jakou současní mladí, tím myslím, že jsme neměli odpovědnost,, že jsme měli život nalinkovaný to prostě není pravda.
Co se týká toho, že dnes máme možnost vše sehnat, ale to přeci není podstatné, je to prostě fajn.
V tom se neshodneme. Já mám na mysli, že takový život, o jakém jsem psala, byl nalinkovaný, protože jiná možnost prostě nebyla. Mohla jsem se odstěhovat někam na západ a studovat tam? Mohla jsem tam žít na základě mého vlastního rozhodnutí? Nemohla, to přece nemůžete popřít. A to souviselo s politickým režimem. Takže, co nám vlastně zbývalo? Přesně to, o čem jsem psala. A ano i dnes si lidé pořizují chaty a chalupy, ale ti další, kteří vidí smysl v něčem jiném právě např. v cestování, ti se mohou a rozhodují jinak... Mají možnost volby a o to jde. Já souvislost s politickým režimem v tomto vidím. Je to o tom, že režim umožnil lidem vlastnit chatu nebo chalupu, ale neumožnil jim např. cestovat. Spousta mých známých má nebo měla chalupu, ale taky čím dál víc slyším názor, že neví co s chatou, že mladí mají jiné priority atd.. A je to normální. Co se týká průbojnosti a odpovědnosti, samozřejmě že základní odpovědnost jsme měli, že jsme se museli rozhodnout např. na jakou školu půjdeme, ale nikdo nás nepřipravil na odpovědnost a průbojnost třeba v podnikání. Klišé? Tak to určitě ne - kolik lidí si pořád myslí, že stát se o ně postará a že pro to nemusí nic dělat? Odmítají přijmout odpovědnost sami za sebe a chtějí, aby to za ně udělal stát. To je ta odpovědnost sám za sebe, o které mluvím. Pro vás není podstatná možnost sehnat vše, pro mě ano, protože ten čas, který jsem za socialismu trávila ve frontách na základní potřeby, dnes můžu trávit třeba s vnoučaty.
Fronty byly, na nábytek se spalo před DBK, na lednice a pračky taky. Občas něco chybělo, jako ty vložky, ale to nebylo stále. Jistě, že dnes je zboží velký výběr a dostatek, Je to ale úplně podstatné? Pamatuji si na ten úžasný pocit, když se mně za socialismu podařilo něco sehnat. Dnes naopak někdy utíkám z nákupních center, protože jsem tím vším zahlcená. Co vlastně člověk potřebuje k životu? Nakonec jsme neumírali hlady a nestresovali jsme se jako dnes,
Svoboda projevu nebyla, ale ta vadila hlavně disidentům, kteří proti režimu bojovali, Kdo nebyl součástí politického "apartheidu" tak žádné problémy neměl. Na politiku jsme přeci stále nemysleli, prostě jsme žili. Dnes nejsou byty, za socialismu se také čekalo, ale přeci jen měl člověk větší šanci získat byt v nájmu ve státním bytě. Dnes je to otázka peněz, velkých peněz. Staví se jen luxusní byty a ještě málo. Když dnes jdete k úředníkům, tak také čekáte a je to mnohdy komplikovanější díky digitalizaci než za socialismu, Těsně po pádu komunismu jsem byla nadšená, měla jsem skutečně pocit, že doba ve které jsem žila byla hrozná a jak jsem v ní vlastně mohla žít Poté co začala negativa současné doby, jsem svůj názor postupně měnila. Nezapomínám, ale je vlastnost paměti, že si pamatujeme spíše to dobré. Jedno vím ale jistě, za socialismu jsem stále nemyslela na to, jak je hrozný, A to si dnešní mladí o nás myslí, jak jsme v tom mohli žít a proti tomuto názoru se snažím bojovat.
Nesouhlasím v tom, že svoboda projevu vadila hlavně disidentům. Nebyla jsem žádný disident, jen jsem se jednoduše zajímala. Např. když jsem odmítla zaplatit "známku solidarity", protože mi soudruh nechtěl sdělit, kam tyto finanční prostředky odcházejí, jsem měla v zaměstnání problémy a musela svůj postoj vysvětlovat předsedovi CZV KSČ. Ptáte se, jestli je podstatné, že dnes máme na výběr plno zboží. Za mě určitě ano. Jako mladá jsem chtěla cestovat a poznat trošku svět, naučit se jazyk, nebylo mi to umožněno, nebyla jsem perspektivní kádr strany. Na střední školu (SPgŠ) jsem se dostala jen proto, že můj táta byl dělník a i když nikdo z naší rodiny nebyl v KSČ, v kádrovém profilu se hezky vyjímalo, že jsem dělnického původu. Dokonce mi to sdělila profesorka s tím, že mám velké štěstí. Nezajímalo je, že jsem byla dobrá, ale to, jaký mám původ. To jsou věci, které jsou hodně pokřivené, špatné. Vašemu pocitu, když se vám něco podařilo sehnat, rozumím, taky jsem ho měla. To je ale vážně málo. V době socialismu jsme neměli žádné možnosti, měli jsme život víceméně nalinkovaný- vystudovat škodu, vdát se, mít děti, pořídit si chalupu, to bylo zhruba tak všechno. Máte pravdu, když říkáte, že dnes je vše o penězích. Ano, ale i o možnostech si je vydělat. Mám okolo sebe lidi, kteří si po změně režimu dodělali školu, někteří začali podnikat a daří se jim dobře. Myslím, že problém naší generace spočívá hlavně v tom, že jsme neměli odpovědnost sami za sebe, nenaučili jsme se být samostatní, průbojní. Žili jsme podle šablony, kterou nám připravila strana a vláda a mnohým to tak vyhovovalo.
Dnes nejsou fronty u lékařů? Chybí zubaři, ruší se pohotovosti, nejsou pediatři a dětští psychiatři, k ortopédovi jsem se dostala jen když jsem zaplatila 600 Kč a to bych mohla pokračovat. Někdo vidí neobjektivně dobu socialismu, vidí jen negativa, ta ovšem už nevidí v současné době. A to bych mohla pokračovat.
Vidím negativa i v současnosti, o tom nepochybujte. Žila jsem jak v době socialismu, žiji i v této době. Fronty u lékařů byly i za socialismu. Já měla ale na mysli fronty na základní běžné potřeby jako byl toaletní papír, dámské potřeby, fronty na banány (pokud se banány do prodejny vůbec dostaly) atd. Pokud jsem potřebovala něco na OPBH, měla jsem 2 možnosti - buď přes nějaké známé nebo úplatek. Úřady - to samé. A tak to prostě bylo. Mně ale nejvíc vadila nesvoboda, nemožnost říci svůj vlastní názor (pokud byl v rozporu s názorem KSČ). O cestování ani nemá smysl mluvit. Nemyslím si, že vidím dobu socialismu neobjektivně, protože jsem v té době žila a mám možnost srovnání. Já si naopak myslím, že někteří rychle zapomínají.
Nebylo za komunistů lépe, ale nebylo tak špatně, jak to vidí nebo spíše chce vidět současná generace. Hlavně tato generace nerozlišuje určitá období za socialismu (komunismus fakt nebyl). Argumentuje se jen obdobím padesátých let, kdy se fakt děly hrůznosti. Rovněž není pravda, že se nic nepostavilo, nic nevyrobilo atd.
V tom případě jste nejspíš žila někde jinde. Dobu komunismu jsem zažila a i když jsem byla relativně mladá, velmi dobře si pamatuji. Fronty na obyčejné věci, úplatky na úřadech, to samé u lékařů, svoboda slova neexistovala, cestování jen do zemí určených a můžu takto pokračovat ještě dlouho. Jednoznačně doba normalizace se vším všudy.
To lidi fakt pohoršuje pár vět ? Tolik podniků v různých oborech se vyjadřuje pravidelně na sítích v mnohem horších kontextech? Mě to spíš smrdí konkurenční válkou. Mě záleží na kvalitě výrobku, že je to česká produkce a máme ověřené, že jsou skutečně kvalitně zpracované. Pásky, brašny. Jsme jen lidé. A povzbudit někoho k objednávkám ve slabší měsíce je prostě normální. Ať se ty lidi nepose.... 😉 Za mě a naši rodinu se vůbec nic neděje ♥️
Určitě máte pravdu v tom, že v podnikání bývají i slabší měsíce a že povzbudit zákazníky je prostě normální. Povzbudit ano, ale jakým způsobem?! Určitě ne lhaním o situaci firmy, které údajně hrozí krach. To je prostě podvod. Až jim opravdu bude hrozit krach, nikdo už takovému "povzbuzování" nebude věřit.
Ale stejně objednat můžete a pokud se vám zboží nebude líbit, tak vrátit.
Já vím, že objednat můžu. Jenže já jsem chtěla objednat pouze proto, abych pomohla. O to víc jsem znechucená, že někdo říká srdceryvně "zachraňte nás" a ona je to prostě lež. Stačilo, kdyby pan podnikatel řekl pravdu, že má slabé měsíce, potřebuje pomoct a nedělal ze sebe chudinku, která je před krachem. Pak bych si ráda objednala i když nic ze sortimentu nepotřebuji.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
A taky je špatně to, že ministři nemají hmotnou zodpovědnost, ostatně jako každý jiný občan. V tomto je velmi velká nerovnost. Takže pokud zadaný úkol nezvládl, zpackal, způsobil tím obrovské škody státu, firmám, občanům....Měl by mu Fiala vystavit účet a on (a každý jiný ministr či premiér) by ho měl zaplatit, však pobíral sakra dobrý plat (pardón: platy). Proč to tak není? To mě štve!!
1 odpověď
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Souhlasím, hmotná odpovědnost by mohla některé naučit, jak hospodařit s penězi daňových poplatníků.