Zrušila bych nadbytečné vysoké školy, které produkují absolventy se vzděláním, pro které stejně není uplatnění. Pohybuji se více než dvacet let v oblasti mezd a personalistiky. A z vlastní zkušenosti znám úroveň různých Bc. atp. Slečny s vyšším odborným vzděláním či titulem Bc. nebyly schopné ani vyplnit osobní dotazník - s tím jim musely pomoct maminky, které pracovaly ve výrobě a měly základní vzdělání. Z nedávné praxe - sociální pracovník musí mít vysokoškolské vzdělání - to je fajn - ale to nezaručí, že ten člověk je použitelný. Nedokážu totiž pochopit, jak někdo s titulem Bc. neumí použít ani excel. Produkovali mi tabulky, kde mi k číslům "poctivě" ručně připisovaly Kč - takže samozřejmě veškeré výpočty byly na nic. Nešlo to ani přeformátovat - musela jsem vše přepisovat. Nemluvě o přidávání řádků, seřazení podle určitého sloupce atd. Dnes má s prominutím vysokou školu (nebo několik vysokých škol) každý .... (označení si doplňte sami), ale je to k ničemu. Pokud zruší i jen 10% nadbytečných vysokých škol, bude ve školství dost peněz pro ostatní - potřebnější.
Upřímně řečeno - jsem docela překvapená, pro kolik lidí je problém s "neoddělováním" víček. Mně je to upřímně úplně jedno - nápoje v petkách téměř vůbec nekupujeme. Doma pijeme vodu z vodovodu a pokud někam jedu - doma si naplním láhev vodou - normální - opakovaně použitelnou cestovní láhev - a beru si ji sebou. Pokud voda dojde, natočím si kdekoliv z kohoutku pitnou vodu. Chápu, že v cizině - kde nemáte jistotu kvalitní pitné vody - je balená voda bezpečnější. Ale tady u nás? A věřte tomu, že pít přes den úplně obyčejnou vodu bez příchuti a slazení není vůbec problém. Jde jen o zvyk.
Tady spousta lidí plive na vedení hospice, že neměli peníze vracet. Já mám čerstvou osobní zkušenost s hospicem. Umírala mi maminka a dojížděl k nám domácí hospic. Ti lidé jsou naprosto neuvěřítelní. Empatičtí, laskaví, chápaví, ohleduplní - protože tuhle práci dělají s láskou a z přesvědčení. Řada z nich jsou věřící - a právě proto nedokázali morálně přijmout takovýto "dar". Absolutně tento hospic chápu, rozumím jim - oni totiž špinavé peníze nic hezkého nepřinesou. Kdo z vás nemá osobní zkušenost, tak to nepochopí...
I kdybychom to všichni zvládli, takhle spořit - ale kolikrát už jsme všichni viděli, jak nějaký zmetek něčí těžce naspořené peníze prostě čajzne... Kde mám jistotu, že se moje úspory ve fondu neztratí (v něčí kapse...)? Jdu raději na jistotu - makám, abych si doplatila hypotéku na domeček (pro rýpaly - koupila jsem 90 let starý malý domeček, který postupně opravuji - na co uškudlím, to opravím) dříve než půjdu do důchodu. No a když bude úplně nejhůř, zryju zahradu, nasázím brambory, pořídím slepice a nějak snad vyžiju 😄.... Jasně, vím, že to tak nemůže mít každý a berte to trochu s nadsázkou. Ale je to asi reálnější jistota než peníze někde ve fondu...
Všem těm chytrákům, kteří se podivují proč to dotyčné nehlásily dřív - uvědomte si, že to je velmi traumatizující zážitek. Zažila jsem něco podobného a říct o tom někomu jsem se odhodlala až po dlouhých letech. Pánové, ten pocit ponížení, ztráta sebejistoty, narušení soukromí atd. - nekritizujte něco, co jste nezažili. Kdyby vás přepadl třeba v parku násilník a znásilnil vás, taky byste to vytrubovali do světa?
No myslím, že spousta lidí by měla přehodnotit svoje chování. Znám mraky rodin, kde celou zimu mají otevřené ventilačky, doma chodí naboso, v kraťasech a tričku. Stačí větrat krátce a intenzivně, vzít si ponožky, bačkory, tepláky a dlouhý rukáv - a hned Vám bude stačit vytápět o několik stupňů méně. Navíc tím prospějete svému zdraví.
Nejvíc chybí tolerance mezi lidmi... Já mám velmi vážně nemocnou maminku, o kterou se denně musím starat. Může být pro ni fatální i "blbé" nachlazení, proto když jdu do obchodu, respirátor stále nosím - právě proto, abych jí nic nedotáhla. Ale přála bych vám všem vidět opovržení lidí kolem mě. Koukají na mě jak na imbecila - jakože proč to ještě nosím, když už se to nosit nemusí. Nezajímá je, ani je to ve většině případů nenapadne, že mám vážný důvod respirátor nosit...
Já se snažím se moc na netu nevyjadřovat, ale tohle mi fakt nedá. Je to zase účelově napsaný článek, jen ať se vyděsí co nejvíc lidí. Shodou okolností jsem v pátek poslouchala Český rozhlas Plus, kde detailně vysvětlili, co mají lidi dělat. V první řadě si co nejdřív zajistit nového stálého dodavatele - tzn. nezůstávat u dodavatele poslední instance. Tam totiž můžou být jen půl roku - a i proto jsou ty zálohy u nich tak vysoké - protože jsou vypočtené z předpokládané spotřeby - tj. říjen - březen - tedy z topné sezóny. Nemůžou v zálohách zohlednit léto a nízkou spotřebu. A pokud se jim podaří sehnat stálého dodavatele, jednat s dodavatelem poslední instance o nezaplacení zálohy. Oni jim totiž hned dají řádné vyúčtování za skutečnou spotřebu, které zaplatí - a nemusí řešit zálohu. U nového dodavatele sice budou mít vyšší zálohy než měli předtím, ale nebudou tak likvidační. Toho autora článku bych fakt nakopala... Místo aby lidem poradili, jak mají postupovat, jen je děsí.
Také mně překvapila ta voda. Já léta používám recept - 7-8 žloutků, 1 Salko, 1 Tatra, šálek mléka, 2 vanilkové cukry, rum. Ve vodní lázní šlehám šloutky + Tatru + vanilkové cukry do zhoustnutí - pozor, nesmí se vařit, jinak se žloutky srazí. Pak odstavím a občas promíchám do zchladnutí, pak přidám Salko + rum (množství dle chutí). Je vynikající.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Lidi, jen zřídka něco komentuji, ale tady mi to nedá. Pokud máte pocit, že jde o byznys s plasty, a že to nebudete podporovat - proč ne. Pak ale stačí ty petky prostě nekupovat. Doma pijeme pouze vodu z vodovodu, nemusíme řešit ani třídění, ani vracení.