Zaplatil stát za 3 miliony úředních dopisů s přístupy do nových datových schránek ?
Za vytištění, zabalení, distribuci, při ceně za kus cca 100,- tak 300 mil. ?
Podělí se ČSOB ze svého ročního zisku 15 miliard s poštou ?
Bude platit stát poště za obslužná místa Czech pointu ?
Budou dotovány úřední dopisy alespoň stejně, jako jsou dotovány zprávy mezi datovými schránkami ?
Pošta se propadla do ztrát hlavně teprve v několika minulých letech, kdy nepobírala žádné dotace, poprvé slíbené od státu od r. 2018, předtím nebyly, pošta byla v plusu.
(vlastní tržby pošty se pohybují 19-20 miliard ročně, podpora státu by měla činit 1,5 miliardy ročně)
Konkurence ,která se zabývá jen balíčky , ne celým poštovním portfoliem služeb, podporu státu na veřejnou službu ze zjevných důvodů rozporovala (udání v Bruselu), samozřejmě - čím je na tom státní pošta hůře, tím lépe pro konkurenty.
Autor článku trochu zaspal, protože budovy pošt u nádraží se bohužel nenávratně prodávají už několik let. Funkcionalistická Arch. Fuchse Brno 2, Praha 02 u Masarykova nádraží (budovy pošty památkově chráněny, ta v Praze navíc na vlastním pozemku)
A nejen ty. Prodávají se budovy i ty, které pošta intenzívně využívá.
Dělají se nevratné destruktivní změny.
Jestli něco pošta potřebuje, tak je to návrat k základnímu, zákonnému zadání poštovních služeb a měla by mít nezávislé sebevědomé vedení, mající na zřeteli hlavně veřejnou službu dle zákona o poště a mezinárodních závazků vyplývajících z Akt světové poštovní unie, ne obchodní zájmy různých nepoštovních "partnerů".
Pro stát dělá pošta hlavně plošný servis úřední korespondence, částečně migrující do prostředí datových schránek apod., ale stále i do budoucna nutných, dále zajišťuje za státní úředníky většinu agend Czech pointu, kterýchžto pravděpodobně nejsou státem poště dostatečně hrazeny.
....
Samozřejmě, že komunikace je zadarmo jen zdánlivě, stát za datové zprávy platí, v minulosti se hovořilo (v médiích) něco okolo půl miliardy ročně.
Sice jakoby poště, ale ta to téměř celé přeposílala (telekomunikace).
Teď to bude pravděpodobně mnohem víc.
Bylo by férové od státu, kdyby alespoň stejně, jako dotuje datové zprávy, dotoval stejnou částkou klasickou papírovou úřední korespondenci poště, protože to je ten klasický servis státu, který pošta tradičně dělá a musí (Zákon o poště).
Třeba by nebyla tolik ve ztrátě a nemusela by už tak decimovat dál svůj prořídlý personál, na který se pak snáší i nespravedlivá kritika, že při současných počtech lidí, trvale propouštěných už dvacet let, "nepracuje dobře".
Také by mě zajímalo, kolik platí stát poštám, přepážkám CZECH POINT, za to, že pošta supluje za klasické státní úřady (pošta je státní podnik, ale poštovní zaměstnanci nemají statut státního úředníka), takže stát ušetří za vlastní zaměstnance, agendu zadá poště, ale zároveň po ní chce, aby si na svůj provoz z více jak 90% vydělala poštou i komerčními činnostmi, které zase třeba úplně nekorespondují s klasickou úlohou pošty (různé nabízecí akce komerčního sektoru na půdě státního podniku apod.)
Protože to, co stát by v současné době po dlouhých letech nulových dotací měl teprve asi pět let poště přispívat, není ani 10 % (asi 1,5 miliardy z 19 miliard /r.), to není dle mého názoru dost na to, že pošta ušetří státu několik tisíc vlastních zaměstnanců.
Stálo by za to otevřít nezaujatou a solidní diskuzi a úloze veřejné služby, kooperaci pošty a státu a vizi pro budoucnost.
V té podobě, jak fungují DS dosud, mi přijde největší nevýhodou archivace došlých dokumentů, po 90 dnech mizí, jen vytištěný dokument nemá sám o sobě "úřední platnost", na to je třeba konverze, kterou si zaplatí sám příjemce datové zprávy, takže např., když vám soud pošle 10-ti stránkový rozsudek, zaplatíte si na Czech pointu 10x30,-Kč a ještě budete muset na tu hroznou poštu jako pro dopis, jen s tím rozdílem, že si za to , že vám nějaký úřad něco poslal, ještě zaplatíte.
Inu, není "zadarmo" to samé, co zadarmo.
Myslím, že minimálně toto, by mělo projít nějakou revizí, než to stát direktivně nařídí čím dál většímu okruhu subjektů.
Proč je tam fotka Jindřišské - Prahy 1 ?
To tam asi omylem dopředu vlezl obrázek na další chystaný článek o prodeji budov pošty v Jindřišské, ty prý pošta také nepotřebuje 🙂
Tedy halu si prý ponechá (nebo pronajme), zaměstnanci se budou asi chodit převlíkat a na WC do metra a nakládka a vykládka asi bude oknem.
Doručovatelé budou mít každé ráno soustředění v parku u hlaváku a v případě deště a sněhu využijí budovu hlavního nádraží, kde je místa dost.
Na své pojízdné fofrtašky nafasují sklopné desky se šuplíčkem, aby si mohli úřadovat za pochodu a když budou prodávat dost losů, dostanou i deštník :)
Pošta se zbavuje provozovny, která nebude ničím nahrazena, ve vlastní budově (s vlastním pozemkem) v centru přímo u Masarykovo nádraží (dostupnost) a v sousedství nově vznikajícího administrativního a bytového komplexu...
Mě to normální nepřijde.
Co je to příjem 220 milionů jednorázově v ročním 20-ti miliardovém rozpočtu pošty?
Navíc , budova, ta starší část je památkově chráněna.
Podobně se prodalo už víc budov, brněnská pošta u nádraží, např.
Zešíleli ?
Já myslím, že to takové terno a vejvar pro poštu nebude, moje pracovní zkušenost se zásilkami z Číny je příšerná.
Myslím, že by to pošta klidně přenechala konkurentům, ovšem, kdyby to někdo chtěl.
Nečitelné, zkomolené adresy, neforemné pytlíky, kde člověk v záplavě čínských znaků hledá adresu, nerespektování našich evropských standardů na velikost písma, dopátrávaní obsahu... mám pocit, že toto není výhra, ale další "Černý Petr", kdy pošta akorát zase dělala zadarmo roky tažného vola.
Ačkoliv v tomto není žádný "monopol", nepřijde většině lidí divné, že čínské zásilky chodí téměř výhradně přes poštu.
Kdyby to byla lukrativní věc, jistě by se toho chopila konkurence, ale ta by si asi nenechala vnutit "poštovné zdarma".
Chápu, že poplatky za celní řízení jsou nepříjemné, na druhou stranu, panoval nenormální stav, kdy byla pošta (a celá EU) zavalena čínskými pytlíčky a nikomu nepřišlo divné, že české poště nic neplatí ani za přepravu.
DPH a CLO je snad normální platit nebo mají mít Číňani nějakou vyjímku ?
Pokud máte jinou možnost - vyplnit si celní prohlášení sami, je zbytečné vylévat si zlost na poště.
Já nechápu, proč je poslední dobou na Seznamu vícero článků, kde se rádo kopne do České pošty.
I když jsem sám kritický k některým věcem, nenapadlo by mě volat po likvidaci pošty, jak zde mnoho diskutujících.
Spíš bych rád viděl poštu víc jako veřejnoprávní službu, než jako komerční a prodejní.
Ale pokud stát má dlouholetý přístup k poště, že na jednu stranu pošta supluje za státní úředníky agendu Czech pointu, dále jako jediná je schopna zajistit doručování úředních písemností a tím vlastně fungování Správního řádu, a na druhé straně se po ní chce, aby si 90 % příjmů vydělala komerčně, je to od státu pokrytectví.
Myslím, že obecně zásilky z číny se asi moc nevyplatí, kdo víte, jak vypadají adresy, jak obtížně se neskladné pytlíky s nepřehlednými adresními údaji doručují, práce s tím je spíše "za trest" a nejasná je vlastně odměna za celou tu patálii.
Možná Vám dojde odpověď sama, že nevím o tom ( třeba se mýlím) , že žádná soukromá přepravní společnost do toho nešla, zatímco pošta asi nemá na výběr.
A možná podobně jako nařízené doručování roušek za poštovné 5,-Kč, může být podobně "výhodná" čína".
Myslím, že by se nikdo na poště nezlobil, kdyby si "úžasný" byznys se zásilkami z číny s poštovným zadarmo , vzala nějaká konkurence.
Asi tak.
ČSOB nic nezaložila, Poštovní spořitelna, tradiční značka bankovních služeb na poštách již od 1. republiky spadla ČSOB za podivných okolností politickým rozhodnutím po krachu IPB v r. 2000 za 1,- Kč a nyní se snaží ČSOB tuto tradiční značku rozpustit pod svým logem.
Pošta by mohla provozovat doplňkové služby pro všechny banky, vklady, výběry, příkazy k úhradě a naplňovala by tím víc svoji veřejnoprávní úlohu, než současný systém shánění klientů jedné z nadnárodních bank, která si ročně vyvádí miliardy dividend z ČR, tedy i zisků získaných poštovními zaměstnanci, zatímco pošta sama je ve ztrátě víc, jak miliardu.
Opravdu chcete poštu jenom jako dealery nadnárodní banky, zatímco poštovní služby se spíše zhoršují ?
0
Sledujících
2
Sleduje
0
Sledujících
2
Sleduje
Tak nevím, jestli toto má být zrovna dáváno za příklad rozdělení České pošty na státní (přepážky) a komerční část (logistika a doručování), jak to udělali v r. 2011 s Royal Mail.
Je poměrně zázrak, že ČP ještě vydržela, teď to ovšem nabralo dost sestupný sešup.
Myslím, že plán vlád (nejen této) na rozdělení pošty, fungovat nebude.
I když je v plánu propustit další 3 tis. lidí z provozu a zrušit 300 pošt, deklarovaná úspora má být 700 mil. a tuto reorganizaci si bude muset pošta půjčit a prodat nemovitosti, něco by měla dostat od státu, ale celé to má stát 8 miliard.
Což je divné.
Pošta ročně vydělá 19-20 miliard, kdyby byla dobře řízena a dělala hlavně základní služby ze zákona a služby Czech pointu, měla lepší bankovní model, přehodnotila všechny důležité nájemní smlouvy, jestli neplatí násobky běžných nájmů, zakázky, které musí platit za přepravu kamiony, když předtím vloni management zrušil vlastní dopravu s za současnou platí tržní ceny,
stačila by státní roční podpora úřadovnám pošty s Czech pointy a nákladům na celoplošnou listovní doručovací síť 2 - 3 miliardy.
Balíky nad 20 kg může pošta klidně nechat konkurenci, není důvod, aby se pošta zabývala doručováním 50-ti a těžšími balíky.
Je špatně, že každá pobočka pošty má brát balíky do 31,5 kg a smluvní podavatelé mohou posílat přes poštu běžně do tuny, to není ani povinnost pošty ze zákona, ani bůhvíjaký byznys, to jsou prostě hloupé "balíkové revoluce", které s fanfárami zavedly tunové zásilky, ale nejdůležitější byznys malých a lehkých zásilek mezitím z části přebrala konkurence v balíkách.
Poštu nedělit,neosvědčilo