Takové věci už byly v historii popsány opakovaně. Pošta prakticky zemřela, nikdo ji nepotřebuje a zaostalci ji neustále chtějí polévat živou vodou. Průmysl je v období transformace, všichni se dívají dopředu, jenom důchodci by chtěli ze země udělat hospodářsky "mocnářství" jak za císaře pána. Jako vždy jsou odsouzeni k neúspěchu.
Asi jste nikdy na poště nepracovala, že ?
Asi by jste toto nenapsala, kdyby ano.
Poštu jako veřejnou službu likviduje hloupost, ignorace, zájmy soukromých společností, destruktivní zásahy politiků, neplacení za jasné státní služby, hloupé kroky politiky dosazeného managementu, tlak na prodej tkz. smluvních partnerů, především soukromé banky, která dostala od státu poštu na svoje rejdy monopolně na dalších 10 let, to Vám nevadí?
Mě ano.
Pracuji na poště (30 let) a vidím denně, co po mě lidi chtějí.
Jenom důchodci to nejsou, Česká pošta oproti jiným státům dostala od státu i úkol zajišťovat agendu Czech pointu, datových schránek, co takhle se zeptat politiků, zda to poště platí, když už ušetří za vlastní státní zaměstnance ?
Kam jdou státní miliardy na povinné zřizování a provoz datových schránek, které máme povinné pro ičaře asi jako jediný stát na světě?
Myslíte, že poště ?
Stát vlastně miliardami likviduje svojí státní poštu tím, že protěžuje a dotuje digitální komunikaci v hloupé podobě a sloužící jen zájmům akcionářům vybraného telekomunikačního operátora.
Pozn. Datové schránky jsou další českou slepou cestu, která je Vám pro komunikaci s jinými státy k ničemu, namísto toho, aby se pracovalo na alespoň evropsky vzájemně uznávaných elektronických podpisech.
Proč je zatěžko státu vrátit poště aspoň část daní, které pošta státu generuje v podobě státní podpory občanské obslužnosti, kterou v základních poštovních službách ČR jako jiné normální státy musí dle mezinárodních úmluv tak jako tak zajistit ?
Proč zlikvidovat poštu?
Protože ji lidi používají a potřebují.
Prosté.
Jak často je děláte najednou?
Podpis jsem ověřoval asi 5x za život, obálku mohu koupit i v papírnictví, které je zároveň Zásilkovnou, takže i pošlu (tedy ta zatím nepřijímá dopisy, ale to se může změnit). Krom toho jsou stále v provozu poštovní schránky.
Takže stále nic, v čem by nešlo poštu zcela nahradit. Ale aby bylo jasno, nechci poštu rušit, chci, aby byla efektivní a neprovozovala zbytečné pobočky.
Jako obsluha denně, vlastně i tím, jak přibývají datové schránky, dělá se i víc konverzí, žádosti o nové přístupové údaje atd.
Práce spíš přibývá, s tím rušení poboček to nedává smysl, pokud stát zavedl na poštách Czech pointy.
"Pobočková síť je jednou z největších konkurenčních výhod České pošty"
Asi nezná Zásilkovnu, ale co od Vildumetzové čekat. Přemýšlím jakou službu, kterou pošta nabízí, nejde nahradit elektronicky nebo jinou formou (např. podpis vám ověří na Úřadu)
Pošta je unikátní v tom, že vyřídíte i víc věcí najednou (dělám tam).
Ověříte podpis, koupíte obálku, pošlete.
Tak nevím, jestli toto má být zrovna dáváno za příklad rozdělení České pošty na státní (přepážky) a komerční část (logistika a doručování), jak to udělali v r. 2011 s Royal Mail.
Je poměrně zázrak, že ČP ještě vydržela, teď to ovšem nabralo dost sestupný sešup.
Myslím, že plán vlád (nejen této) na rozdělení pošty, fungovat nebude.
I když je v plánu propustit další 3 tis. lidí z provozu a zrušit 300 pošt, deklarovaná úspora má být 700 mil. a tuto reorganizaci si bude muset pošta půjčit a prodat nemovitosti, něco by měla dostat od státu, ale celé to má stát 8 miliard.
Což je divné.
Pošta ročně vydělá 19-20 miliard, kdyby byla dobře řízena a dělala hlavně základní služby ze zákona a služby Czech pointu, měla lepší bankovní model, přehodnotila všechny důležité nájemní smlouvy, jestli neplatí násobky běžných nájmů, zakázky, které musí platit za přepravu kamiony, když předtím vloni management zrušil vlastní dopravu s za současnou platí tržní ceny,
stačila by státní roční podpora úřadovnám pošty s Czech pointy a nákladům na celoplošnou listovní doručovací síť 2 - 3 miliardy.
Balíky nad 20 kg může pošta klidně nechat konkurenci, není důvod, aby se pošta zabývala doručováním 50-ti a těžšími balíky.
Je špatně, že každá pobočka pošty má brát balíky do 31,5 kg a smluvní podavatelé mohou posílat přes poštu běžně do tuny, to není ani povinnost pošty ze zákona, ani bůhvíjaký byznys, to jsou prostě hloupé "balíkové revoluce", které s fanfárami zavedly tunové zásilky, ale nejdůležitější byznys malých a lehkých zásilek mezitím z části přebrala konkurence v balíkách.
Poštu nedělit,neosvědčilo
Zaplatil stát za 3 miliony úředních dopisů s přístupy do nových datových schránek ?
Za vytištění, zabalení, distribuci, při ceně za kus cca 100,- tak 300 mil. ?
Podělí se ČSOB ze svého ročního zisku 15 miliard s poštou ?
Bude platit stát poště za obslužná místa Czech pointu ?
Budou dotovány úřední dopisy alespoň stejně, jako jsou dotovány zprávy mezi datovými schránkami ?
Pošta se propadla do ztrát hlavně teprve v několika minulých letech, kdy nepobírala žádné dotace, poprvé slíbené od státu od r. 2018, předtím nebyly, pošta byla v plusu.
(vlastní tržby pošty se pohybují 19-20 miliard ročně, podpora státu by měla činit 1,5 miliardy ročně)
Konkurence ,která se zabývá jen balíčky , ne celým poštovním portfoliem služeb, podporu státu na veřejnou službu ze zjevných důvodů rozporovala (udání v Bruselu), samozřejmě - čím je na tom státní pošta hůře, tím lépe pro konkurenty.
Autor článku trochu zaspal, protože budovy pošt u nádraží se bohužel nenávratně prodávají už několik let. Funkcionalistická Arch. Fuchse Brno 2, Praha 02 u Masarykova nádraží (budovy pošty památkově chráněny, ta v Praze navíc na vlastním pozemku)
A nejen ty. Prodávají se budovy i ty, které pošta intenzívně využívá.
Dělají se nevratné destruktivní změny.
Jestli něco pošta potřebuje, tak je to návrat k základnímu, zákonnému zadání poštovních služeb a měla by mít nezávislé sebevědomé vedení, mající na zřeteli hlavně veřejnou službu dle zákona o poště a mezinárodních závazků vyplývajících z Akt světové poštovní unie, ne obchodní zájmy různých nepoštovních "partnerů".
Pro stát dělá pošta hlavně plošný servis úřední korespondence, částečně migrující do prostředí datových schránek apod., ale stále i do budoucna nutných, dále zajišťuje za státní úředníky většinu agend Czech pointu, kterýchžto pravděpodobně nejsou státem poště dostatečně hrazeny.
....
Nejsem právní expert, ale v článku se píše, že v darovací smlouvě bylo právo dožití
uvedeno, tedy se s ověřenými podpisy dostalo jako příloha k návrhu na vklad na katastr nemovitostí. Mezi návrhem na vklad a smlouvou byl tedy jasný rozpor a proto mě není jasné, proč katastr zápis nepozastavil a nevrátil dokumenty k doplnění. Od toho tam snad ti katastrální právníci sedí a za to platíte tuším 2000 Kč.
Souhlasím.
pozn.: na Darovací smlouvě musí být ověřené podpisy na Návrhu na vklad stačí neověřený podpis navrhovatele, už to snad ukazuje na to, že by se mělo přihlížet spíše ke znění darovací smlouvy, minimálně, na to reagovat a chtít dořešení.
Copak KN zapíše tupě i neúplné údaje z Návrhu na vklad , aniž by se pozastavil nad skutečnostmi vyplývající z Darovací smlouvy, kterou zároveň obdrží ?
Opakuji po třetí. Když to nemáte navrženo i v návrhu na vklad tak to katastr zapsat prostě nemůže, zapisuje podle návrhu. Porušil by tím hrubě zákon a bylo by to stejně neplatné.
Tak měl ale snad katastr účastníky upozornit, že návrh na vklad má nesrovnalosti, že nekoresponduje s darovací smlouvou.
Jako by to dělal tupý automat.
Samozřejmě, že komunikace je zadarmo jen zdánlivě, stát za datové zprávy platí, v minulosti se hovořilo (v médiích) něco okolo půl miliardy ročně.
Sice jakoby poště, ale ta to téměř celé přeposílala (telekomunikace).
Teď to bude pravděpodobně mnohem víc.
Bylo by férové od státu, kdyby alespoň stejně, jako dotuje datové zprávy, dotoval stejnou částkou klasickou papírovou úřední korespondenci poště, protože to je ten klasický servis státu, který pošta tradičně dělá a musí (Zákon o poště).
Třeba by nebyla tolik ve ztrátě a nemusela by už tak decimovat dál svůj prořídlý personál, na který se pak snáší i nespravedlivá kritika, že při současných počtech lidí, trvale propouštěných už dvacet let, "nepracuje dobře".
Také by mě zajímalo, kolik platí stát poštám, přepážkám CZECH POINT, za to, že pošta supluje za klasické státní úřady (pošta je státní podnik, ale poštovní zaměstnanci nemají statut státního úředníka), takže stát ušetří za vlastní zaměstnance, agendu zadá poště, ale zároveň po ní chce, aby si na svůj provoz z více jak 90% vydělala poštou i komerčními činnostmi, které zase třeba úplně nekorespondují s klasickou úlohou pošty (různé nabízecí akce komerčního sektoru na půdě státního podniku apod.)
Protože to, co stát by v současné době po dlouhých letech nulových dotací měl teprve asi pět let poště přispívat, není ani 10 % (asi 1,5 miliardy z 19 miliard /r.), to není dle mého názoru dost na to, že pošta ušetří státu několik tisíc vlastních zaměstnanců.
Stálo by za to otevřít nezaujatou a solidní diskuzi a úloze veřejné služby, kooperaci pošty a státu a vizi pro budoucnost.
Za tu datovou schránku neplatím ani korunu... Ani jako firma, ani jako osoba. Bavíme se o komunikaci se státní správou, úřady atd.
Za doporučené dopisy to jsou ročně dardy...
A to je těch 2,5mld, co státní úřady nezaplatí České poště za doporučené dopisy, neboť jejich obsah pošlou datovkou... Zdarma / "zdarma".
Identita občana či bankovní identita Vás také nestojí / nemusí stát ani korunu. Oproti tomu elektronický podpis stojí cca 500CZK ročně...
Samozřejmě, že komunikace je zadarmo jen zdánlivě, stát za datové zprávy platí, v minulosti se hovořilo (v médiích) něco okolo půl miliardy ročně.
Sice jakoby poště, ale ta to téměř celé přeposílala (telekomunikace).
Teď to bude pravděpodobně mnohem víc.
Bylo by férové od státu, kdyby alespoň stejně, jako dotuje datové zprávy, dotoval stejnou částkou klasickou papírovou úřední korespondenci poště, protože to je ten klasický servis státu, který pošta tradičně dělá a musí (Zákon o poště)..
Třeba by nebyla tolik ve ztrátě a nemusela by už tak decimovat dál svůj prořídlý personál, na který se pak snáší i nespravedlivá kritika, že při současných počtech lidí, trvale propouštěných už dvacet let, "nepracuje dobře".
Také by mě zajímalo, kolik platí stát poštám, přepážkám CZECH POINT, za to, že pošta supluje za klasické státní úřady (pošta je státní podnik, ale poštovní zaměstnanci nemají statut státního úředníka), takže stát ušetří za vlastní zaměstnance, agendu zadá poště, ale zároveň po ní chce, aby si na svůj provoz z více jak 90% vydělala poštou i komerčními činnostmi, které zase třeba úplně nekorespondují s klasickou úlohou pošty (různé nabízecí akce komerčního sektoru na půdě státního podniku apod.)
Protože to, co stát by v současné době po dlouhých letech nulových dotací měl teprve asi pět let poště přispívat, není ani 10 % (asi 1,5 miliardy z 19 miliard /r.), to není dle mého názoru dost na to, že pošta ušetří státu několik tisíc vlastních zaměstnanců.
Stálo by za to otevřít nezaujatou a solidní diskuzi a úloze veřejné služby, kooperaci pošty a státu a vizi pro budoucno.
Zprávy si můžete uložit bezplatně do počítače nebo mobilu.
Kolikrát ročně ten dokument potřebujete někomu "oficiálně" ukazovat?
No, to právě nevíte dopředu, kdy co budete potřebovat.
Jak dlouho je takto uložený dokument konvertovatelný ? Pokud je to jen 90 dní, tak je to málo.
Ale hlavně - ten princip, že příjemce si má platit za to, že mu stát něco pošle, mi přijde divný.
V té podobě, jak fungují DS dosud, mi přijde největší nevýhodou archivace došlých dokumentů, po 90 dnech mizí, jen vytištěný dokument nemá sám o sobě "úřední platnost", na to je třeba konverze, kterou si zaplatí sám příjemce datové zprávy, takže např., když vám soud pošle 10-ti stránkový rozsudek, zaplatíte si na Czech pointu 10x30,-Kč a ještě budete muset na tu hroznou poštu jako pro dopis, jen s tím rozdílem, že si za to , že vám nějaký úřad něco poslal, ještě zaplatíte.
Inu, není "zadarmo" to samé, co zadarmo.
Myslím, že minimálně toto, by mělo projít nějakou revizí, než to stát direktivně nařídí čím dál většímu okruhu subjektů.
Ta budova patří ČP, nikoliv státu. ČP jí transparentně prodala v el. aukci, kam se mohl přihlásit každý a pokud by jí chtěl stát, mohla být převedena na něj. Budova je pro ČP již nepotřebná - byla primárně určena pro obsluhu depa a železničního překladiště, které již na nádraží není. V okolí má ČP poboček dost mj. hlavní poštu v Jindřišské.
To, že je pošta Praha 06 Hybernská již rok uzavřená, se právě projevuje na větším zatížení Prahy 1 , Jindřišské. To asi vidí přirozeně mnoho klientů, že čekají dlouho apod.
Také, podobnou halu v zázemí, jako měla pošta Hybernská, na zpracování větších objemů balíků ani Jindřišská nemá.
Navíc se plánuje prodat i větší část Jindřišské, kde potom opět budou chybět prostory na zázemí, překládku, hromadné podání větších balíků, což tedy opravdu "pokrok" není.
Spíše - úpadek a destrukce.
Jinak - zbavit se pošty u nádraží, kudy chodí velké množství lidí, navíc v administrativním centru, těžko chápat jako krok k životaschopnosti a konkurenceschopnosti, vůbec udržitelnosti základní poštovní sítě.
Jelikož jsou nejspíš v plánu další "optimalizace", zavírání dalších malých pošt, bude dostupnost a čekací doby na poštách pravděpodobně horší, kolapsové stavy častější, kritika pošty bude bujet, mnoho lidí bude volat po privatizaci apod.
Zastaví někdo tento festivalový výprodej ?
Ta budova patří ČP, nikoliv státu. ČP jí transparentně prodala v el. aukci, kam se mohl přihlásit každý a pokud by jí chtěl stát, mohla být převedena na něj. Budova je pro ČP již nepotřebná - byla primárně určena pro obsluhu depa a železničního překladiště, které již na nádraží není. V okolí má ČP poboček dost mj. hlavní poštu v Jindřišské.
Koukněte do katastru:
arcelní číslo: 2534/2
Obec: Praha [554782]
Katastrální území: Nové Město [727181]
Číslo LV: 215
Výměra [m2]: 1156
Typ parcely: Parcela katastru nemovitostí
Mapový list: DKM
Určení výměry: Ze souřadnic v S-JTSK
Druh pozemku: zastavěná plocha a nádvoří
Ukázka mapy se zobrazenou nemovitostí
Součástí je stavba
Budova s číslem popisným: Nové Město [490148]; č. p. 2086; objekt občanské vybavenosti
Stavba stojí na pozemku: p. č. 2534/2
Stavební objekt: č. p. 2086
Ulice: Hybernská
Adresní místa: Hybernská 2086/15
Sousední parcely
Vlastníci, jiní oprávnění
Vlastnické právo Podíl
Česká republika
Právo hospodařit s majetkem státu Podíl
Česká pošta, s.p., Politických vězňů 909/4, Nové Město, 11000 Praha 1
Způsob ochrany nemovitosti
Název
chráněná značka geodetického bodu
památkově chráněné území
nemovitá kulturní památka
pam. rezervace - budova, pozemek v památkové rezervaci
Jo a až dáte balíky České pošty na koleje,tak poslání balíku bude stát víc,než co stojí jeho obsah a neznám bohužel už moc lidí,co si posílá balíky přes poštu a soukromníky na koleje nedostanete...
Asi máte pravdu, že ekonomika vychází spíš na kamiony, než na koleje, ale pokud má být pošta "kritická infrastruktura státu" , jak to občas někteří politici říkají, tento trend, vlastně rozbití ještě existujících zbytků záložních možností dopravy a logistiky, mi nepřijde prozíravé, spíše cimrmanovsky "prosíravé".
27
Sledujících
2
Sleduje
27
Sledujících
2
Sleduje
To je zase hysterie 😄 Za poslední roky se snížil objem výkonů pošty o 40%. Vykazuje stále ztráty ve stovkách milionů až miliardy, které hradí stát z našich daní. Tak je asi jasné, že je spousta pošt k ničemu. Osobně poslední roky chodím pouze ověřovat podpisy. Jinak nic. Peníze chodí přes účet, poštu posílám mailem, nebo přes datovou schránku a balíky přes ostatní balíkové služby. Protože v tom je pošta bezkonkurenčně nejhorší. Už vidím nářek, že staří důchodci atd atd. Takže, mám 86-ti letou maminku, 80-ti letou tchýni s tchánem a žádný problém. Platby a důchody jedou přes účet, mají platební karty a hotovost si vyzvednou v bankomatu. Na poště už nebyli několik let. Proč taky?
4 odpovědi
0
Sledujících
2
Sleduje
0
Sledujících
2
Sleduje
Výkon pošty se nesnížil o 40 %, možná ubyly zase trochu dopisy, ale ty už ubývají postupně 20 let, nic nového.
Stejně, jako ubývají zaměstnanci, pošty, budovy.
Zase přibývá "čína" (balíčky), katalogy, časopisy, dopisy stále chodí ve velkém, hlavně ty od úřadů fyzickým osobám, školy uchazečům, od energetických spol. atd.
Ještě nevyšla výroční zpráva za r.2022,
Takže se neví, koluje v mediích dost zavádějících čísel.
Těch 40 %, které jste asi měl na mysli, zaznělo ve vyjádření mluvčích vedení pošty a vlády obhajujících současné škrty a týkalo se údajného propadu listovních zásilek, ale je to, jako když řeknete, kolik vám ubylo jablek a neřeknete, kolik vám přibylo hrušek.
Tato současná krize je špatně řešena.
Dovolte mi trochu kacířský názor zde mezi poštobijci.
Poštu možná nikdo z lidí nepoužívajících poštu z daní neplatí, záleží, jak se na to díváte.
Pošta v minulosti ze svých tržeb 19-20 miliard jistě každoročně pár miliard státu odvedla na DPH a ostatních daních.
Stát musí dle mezinárodních závazků a jako normální země už asi 150 let zajišťovat plošnou poštovní službu a pár základních služeb,
je takový problém daně vygenerované poštou znovu investovat do svého (státního) podniku, který státu zajišťuje ten typ služeb, který nikdo z komerčních subjektů bez státní podpory dělat nebude ?
Další propouštění mezi listovními doručovatelkami, už tak v seškrtaných stavech, zavírání i vytížených pošt, žádné služby ani nezlepší ani nezlevní .
A plánované rozdělení, neosvědčilo se ani v Anglii, takže co?
Co takhle začít auditem smluv, kam jdou miliardy z pošty?