Dáme vtípek
O svatební noci říká ženich nevěstě : Aby hned od začátku bylo mezi námi jasno v pondělí, ve středu, v pátek a sobotu od 20 hod do 22 hod budu chodit s kámošema na pivo. Přes to nejede vlak.
Nevěsta odpoví to jsem ráda ,že jsi s tím začal pravidla si musíme stanovit hned na začátku. Tedy za mne 4x v týdnu od 20 hod do 22 hod budu mít sex a je mi jedno s kým.
Pro ty co nepochopili ve vztahu jsou obvykle dvě ( dnes je doba kdy jich tam může být i víc) svobodné bytosti a záleží jen a jen na nich jak se domluví. Znám dobře fungující manželství kde on pracuje a ona je v domácnosti a stará se o vše potřebné, ale znám i opačné prohození v tomto gardu. Znám i manželství , kde ona opravuje střechu a okapy a on pere vaří uklízí. Znám i manželství kde oba chodí do práce a oba se rovným dílem starají o domácnost. Ale znám i manželství kde buď on nebo ona mají vše na hrbu a partner nebo partnerka se veze. No v těchto případech Ti co to táhnou by si asi měli uvědomit , že jsou ve vztahu ze svobodné vůle a buď jsou s tím spokojeni, pak je to v pořádku nebo jsou nespokojeni a pak to musí vyřešit.
Statistika nuda je. V roce 2001 vyšel v MF dvoustránkový článek 100 letá voda v Praze nebyla už 106 let a dále se opěvovala Vltavská kaskáda, a že všichni můžou být v klidu. V roce 2002 byla ta stoletá voda , dle vzorečku měla asi pravděpodobnost pouze 88%, ale co naplat i matematikům a statistikům teklo do bot. Lepší by bylo, kdyby když 100 let nebyla stoletá voda se na ni začali všichni připravovat a ne vymýšlet vzorečky a počítat pravděpodobnost. Ale jinak jsem se dočetl , že když se dožiji 100 let mám 56,7% pravděpodobnost zažít dvě stoleté vody, tak si jdu koupit holínky.
Přeskoč, přelez, ale nepodlézej toť heslo první republiky. Měnila se doba, režimy a to zanechalo na nás všech svůj otisk a tak přidáme můžeš i podlézt,ale pak se zase narovnej. Doba vlády kluků bolševických zlodějských nebyla nejhorší v tom, že ukradli majetky, perzekuovali, zavírali a popravovali odpůrce (ty co se nechtěli ohnout), ale v tom, že většinu lidí více či méně donutili rezignovat na morální status cti tedy bez zkurpulí ohýbat se kdykoliv je to potřeba,či z toho plyne nějaká výhoda. 40 let tohoto působení zanechá následky na charakteru každého jednotlivce a samozřejmě i následky na výchově dalších generací. Tedy dnes skoro 35 let po změně stále většina z nás nechce silného lídra, protože bychom nesnesli pohled na to ,že jde se neohýbat a tak neustále volíme ne pro to co by kdo udělal, ale pro to ,aby nikdo nic neudělal. Nevybíráme morálně zdatného ale volíme mezi estébákem a rozvědčíkem, protože když bude nejhůře můžeme říct ,že se namočili stejně jako my. Kdysi v roce 1989 jsem prohlásil, že v této zemi nebude dobře dokud nevymřou všichni, kteří se narodili za bolševické éry. Vůbec mě netěší, že po 35 letech musím konstatovat, že to byla pravda. Do té doby si musíme vystačit s tím, že každý národ má vládu jakou si zaslouží. A chceme-li lepší pak každý z nás může pracovat sám na sobě s vědomím toho, že každá kapka může změnit oceán.
Kmotr Středula jasně ukázal praktiky odborové mafie. Za tři týdny budou volby, tak dáme ultimátum do 14 dnů musí být uzavřená dohoda a platy porostou o 10%. Pane Středulo jednání je o tom, že hledáte kompromis pro obě strany přijatelný , rozhodně to není o diktování podmínek. Je mi líto všech členů odborů, že za sebe nechají mluvit a vydírat takovouto osobu.
Co se týká přidání státním zaměstnancům ( souhrnný pojem ,úředníci , lékaři, hasiči, policisté, zaměstnanci obcí a krajů) , Ano všem včetně soukromého sektoru poklesl reálný příjem, ale musíme říct na co máme. V soukromém sektoru roste mzda v průměru o 7% ( dle oborů 3-8%) . Ve státě rozumím návrhu 5% s tím, že u platů nad dvojnásobek průměrné mzdy 0% u průměrného platu 5% a u podprůměrných platů 10%.
Co jsme si nadrobili si také budeme muset i sníst, jestliže však nejsme tak bezohlední, že to necháme splácet naše děti a vnoučata, a je celkem jedno jestli to bylo více způsobeno Sobotkově- Babišovým rozhazováním nebo ODS-TOP-KDU- Starostovským Pirátstvím .
Mluvíte o zaměstnancích, jejich platy jsou často tak otřesné, že mají nárok na sociální dávky, tzn. místo aby jim stát "dobře zaplatil", tak ještě zatěžuje úředníky nejhůř placené instituce celé státní správy (Úřad práce), kteří musejí řešit nároky na dávky kolegů - státních zaměstnanců????? Přijde vám to racionální? Jaký je rozdíl mezi 30 tisíci platu plus třeba 3 tisíci dávek versus 33 tisíci v platu? 😄
Matematika je neúprosná jestliže 360 000 státních zaměstnanců má průměrnou almužnu ve výši 30 000 Kč ( někde jste psal i 18000, ale to nechám být) pak zbývajících 640 000 státem placených lidí má průměrný plat 58 000 Kč ( průměrný mzda ve státním sektoru 47 700) . Tedy k tomu ,aby bylo možno přidat 3000 Kč každému ve skupině 360 000 nejnižších platů stačí se rozloučit pouze s 18 500 lidmi ve skupině vysokopříjmové to znamená pouze 2.8 % z této skupiny a protože se bude jednat spíše o vedoucí pozice, nepostihne to ani služby občanům na přepážkách. Tak třeba takto co vy na to ?
Ano, takže od roku 2020 máme inflaci 35% a platy zůstaly stejné. Pořád jste mi ale neodpověděl, proč se zvyšovaly mzdy politiků a důchody, když přece nejsou peníze?
Dobře začnu u politiků - pro každého spravedlivě a solidárně myslícího člověka je absolutně nepřijatelné v době státních schodků a zavádění úsporných balíčků to ,že si politici přidají. Za mne v balíčku chyběla úspora například tím, že se platy politiků sníží o 10%. Pravdou je ,že bychom se bavili cca o řádech nižších stamilionů úspory, ale zato by to bylo čestné. Ptejte se každý svého poslance a senátora- jak to mají se ctí.
Co se týká důchodů - ano díky zákonu který se schválil někdy okolo roku 2016 a v němž byla pojistka proti inflaci větší jak 5%( techdejší zákonodárce asi ani nenapadlo že by inflace v jednom roce mohla překročit 5 % natož 10% , se důchodci můžou považovat za vítěze inflace. Změna zákona a zrušení poslední mimořádné valorizace vyvolalo spousty dohad, ale většina důchodců to přijala jako nezbytnost. Další změna v rámci balíčku snižuje budoucí valorizace. Upřímně za mne to ,že si důchodci trochu přilepšili mi tolik nevadí spíše mi na tom systému vadí, že nemáme zastropovaný důchod (tedy řádný důchod ano, ale výsluhy překlápěné do důchodu ne a tak můžeme mít i důchodce s částkou přes 100 000 Kč).
Máte poněkdu mylné informace. Z čeho dedukujete, že platy byly přemrštěné? A příjmy se reálně možná propadly všem, ale jak komu, že? A když tzv. nejsou peníze, proč se tedy zvedaly platy poslanců a důchody seniorů?
Je to jednoducé, v letech 2018, 2019 a 2020 rostly platy ve státním sektoru ročně o 10 % , zatímco v soukromém ročně 4-6% , při růstu HDP 3-5% ročně , tedy platy a mzdy nemohou růst o více než je výkon ekonomiky. Tato přemrštěnost v soukromém sektoru a zejména ve státním sektoru vyvolala přetlak poptávky a to vedlo k růstu cen tedy inflaci , bohužel s e k tomu přidali ještě vnější vlivy, válka, rozbití dodavatelských řetězců, zadlužené státy včetně našeho a to akcelerovalo inflaci 2020-2023 na 35% bez vnějších vlivů by byla jen15-20% . Tedy zatímco zbytek evropy bojoval jen s vnějšími vlivy ( proto všude jinde byla inflace nižší) , tak nám se to pěkně seběhlo dohromady. Jestli si to chceme za pár let zopakovat přidávejme na platech výrazně více ,než je výkon ekonomiky. Letos plán do 1% a příští rok ddo 2%. Tedy když přidávat tak 1-3% více je nezodpovědné.
Jestli si myslíte, že státní zaměstnanci "vběhnou" s nadšením do náruče politikům vlády, díky kterým pracují víc než 2 měsíce v roce zadarmo (tak velký je propad reálných platů) a teď se to teda sníží na měsíc zadáčo..... tak fakt ne 😄 Ale je to takové "podle sebe soudím tebe...."
Já se divím, že Ti státní zaměstnanci již nejsou v soukromé sféře ,když by se tam měly lépe a rozhodně by tam nemuseli pracovat 2 měsíce v roce zadarmo . To by si žádný zaměstnavatel nedovolil na to jsou zákony,
Ještě k tomu Švýcarsku:
Možná máte pravdu a celkem ve Švýcarsku je celkem státem placených zaměstnanců ( počítám do toho , obce i kraje a jimi zřizované organizace a armádu policii, učitele) více jak v ČR (1 mil lidí) . Vzhledem k tomu že Švýcarská konfederace má zhruba 8.6 mil obyvatel tedy cca 4.5 mil práce schopného ( v ČR 5.6 mil) a připustil bych ,že počet státem vyplácených je stejný jako v ČR pak to znamená že 3.5 obyvatele pracuje na jednoho státem placeného ( v ČR 4.6 : 1) . To je v pořádku, protože podstatné je že na to asi mají. Problém je, že naše země si to nemůže dovolit . Každoročně státní hospodaření končí schodkem a zvyšuje se zadlužování a každý dluh se bude muset jednou zaplatit. Když né my tak naše děti nebo vnoučata. Samozřejmě se můžeme bavit o způsobu splácení, tak třeba inflace za poslední roky 30 % to splácíme deficity Špidlovy a Sobotkovy rozhazovačnosti. Když si vezmeme ,že máme před sebou splácení populistického rozhazování Babiše a bezkoulové konsolidování Fialovo ( cca o 50% více jak Špidla se Sobotkou) , tak se můžeme připravit na pořádný fičák. Jo jo dluhy se vždy zaplatí je jen otázkou kdy , kolik, jak a kdo .
Žádná vláda si netroufá na státní zaměstnance. Ihned hrozí stávkou nebo jinou formou bojkotu práce, a to by vládě zavařilo. Proto to nikdo nikdy pořádně neudělal.
Ono je pravdou, že to žádná strana nemá ani v programu, maximálně tam najdeme optimalizace státní správy nebo konsolidace . a pod tím ... si každý může představit co chce .
Zkuste si také porovnat platy a mzdy podle vzdělání na jednotlivých pozicích. V soukromém sektoru je průměrně daleko nižší vzdělanost, je tam spousta pracovníků se základním vzděláním, případně v výučním listem, maturit ještě méně a vysokoškolsky vzdělaných pár procent. Samozřejmě, jsou rozdíly podle charakteru výroby a služeb. Ale když provedete tohle srovnání, tak zjistíte, že v tom soukromém sektoru jsou na tom posledních cca 10 let lépe, než v tom státním.
Druhá věc je ovšem také drsná, protože ve státním se jaksi hodně pracuje, ale jak říkám, jalově. Tedy práce pro práci, nejrůznější evidence vlastních činností, vyrábění elaborátů, které slouží k tomu, aby se po pracném sestavení někam založily a po skartační době nebo při nějaké změně zase buď skartovaly nebo předělávaly na novou verzi. Takové to úřednické alibi. Používat zásadně místo mozku směrnice a vyhlášky. Proto je taky státní správa tak těžkopádná, pomalá a drahá. Myslím si, že tam je dost velký prostor pro úspory. Jak pracovníků, tak činností. Teoreticky by mohla přispět ona proklamovaná digitalizace, ale jde to strašně pomalu a strašně draze. Takže, babo raď!
Proč babo raď , máme ve státní správě spoustu vzdělaných, vysokoškoláků, odborníků na slovo vzatých, kteří určitě rádi zoptimalizují nepotřebné činnosti tak, aby 10-30% z nich tam nemuselo být a tím se státní správa stane funkčnější a akceschopnější. A digitalizace mám pocit že ve státním sektoru ji vlastně nikdo nechce, protože by následně mohla zrušit jejich místa. Když by se nejdříve odstranila zbytečná agenda pak by byla digitalizace jednoduší a levnější. Viz stavební řízení dřív jsem musel vyplnit tři žádosti na životní prostředí jedné obce ( stejné patro jen dveře vedle sebe) . Dnes dám jen jedu žádost o tzv JES ( jednotné enviromentální stanovisko a ta žádost koluje přes tyto tři kanceláře a každý se k tomu vyjadřuje. Faktický výsledek dříve jsem vyplnil tři žádosti a dal předmětným lidem a po 30 dnech jsem všechny , každý týden obvolával ,jestli by nebyli tak hodní a nezpracovali by to. Do 3 měsíců jsem měl od všech zpracováno . Dnes po 30 dnech nevím komu zavolat a po 120 dnech to prokazatelně ještě nedorazilo k jedněm dveřím. Tedy mysleli jsme to dobře dopadlo to jako vždycky!
Reálný propad příjmů SZ je 25%, ale Šilhavý a spol. by za tu almužnu chtěli, aby tam byli špičkoví, milí a ochotní odborníci.
Reálná propad příjmů v soukromém sektoru je také 25%, ale bohužel v soukromém není erár kde by se dalo říct dejte , v tomto sektoru se na přidání musí vydělat. A upřímně průměrná mzda v státním sektoru je cca o 2000 Kč vyšší než v soukromém a co se týká špičkových a ochotných odborníků- to je jako by jste hledal vodu na sahaře. Tedy za mne v sumě nepřidávat, ale zachovat stejný objem mzdových prostředků a snížit stavy, když sníží o 5% bude nárůst o 5%, když o 30% může být nárůst zůstavších o 30%.
Jenže stát není firma... vy ve firmě nemáte lidi naprosto k ničemu, třeba invalidy, důchodce atp.
Nerozumím jazyku Vašeho kmene.Žádneho člověka nepovažuji,že je k ničemu, v tom se asi lišíme. Ve firmě mám důchodce i invalidy a spolupracuji s chráněnou dílnou. Ano invalidé nejsou tak výkonní a proto je zde solidární invalidní důchod, důchodci jsou lidé kteří si leta odpracovali a nyní pobírají důchod tedy opět solidární. a vzhledem k věku stojí spíše o kratší úvazek nebo dohodu. Důchody starobní a invalidní jsou hrubě kolem 40% státního rozpočtu a z 95% jsou pokryty ze sociálního pojištění jenž platí zaměstnanci, firmy za zaměstnance a stát za státní zaměstnance. Jestli těmi atd. jste myslel lidi jenž mohou pracovat , ale nechtějí ( nezkoumám důvody) pak těm lidem jako solidární dávku bych považoval (za první republiky se tomu říkalo žebračenka) týdně kolem 1500 Kč ne v penězích ,ale poukazky pouze na jídlo a nealko nápoje. a takovéto lidi opravdu ve firmě nemám, protože Ti ostatní by na ně museli pracovat. Nicméně ve svém příspěvku jsem se zaobíral těmi cca 60% rozpočtu mimo důchody.
Jak pracuje učitel nebo hasič nebo úředník na přepážce (který rozděluje peníze jen dle schválených pravidel) se svěřenými prostředky špatně? Mohl byste tu podivnou myšlenku rozvést?
No je to vlastně strašně jednoduché, jako každý z nás v domácnosti ví kde se dá ušetřit. Dnes máme horko, ale před 14 dny venkovní teplota 28 stupŇů a na úřadě v každé kanceláři běží klimatizace a chladí na nějakých 22 ,až mi z toho studily nohy, paní asi také protože po chvíli šla otevřít okno, aby se trochu oteplilo. Jsou to drobnosti ,ale korunka ke korunce. Tedy Ti co jsou nejníž, mohou řešit koruny , jejich vedoucí desetikoruny atd. až po Ty co rozhodují o nákupech mohou řešit miliony. Tady se nejedná o úspory na důchodech, platech, či sociálních dávkách, ale na provoz a údržbu státu. (myslím, že jen odhalených kauz na nehospodárnost státu je až až a bohužel je to jen pomyslný vrchol ledovce) .Tedy každý zaměstnanec státu může svou činností docílit úspory při správě svěřeného majetku.
Jde o další volby, které pokud vyhraje Blbiš, tak to celé bylo promrhane.. pokud někdo v politice hraje nefér a lze lidem, je těžké dělat potřebnou politiku, když ten druhý vše popře a lidem nalže a slíbí cokoliv
No právě Babiš vyhraje , o tom není pochyb ( jestli se pohybujete mezi lidmi) , ale problém je ,že i díky tomu, že současní politici zůstali daleko za svými sliby a i očekávání svých voličů. Ano asi je budu volit, ale spíše proto, abych za další 4 roky mohl jít k volbám, což ostatní strany moc nezaručují.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Až budete pane Král v této zemi král, můžete vydat zákon, že každý kdo nebere karty je automaticky zloděj. Zatím králem jste pouze podle příjmení a tak Vám nezbývá než respektovat pravidla druhých , když vstoupíte do jejich prostoru. V pořádku chcete platit kartou choďte tam ,kde ji berou, chcete jít do malebné hospůdky , kde karty neberou tak se musíte přizpůsobit nebo tam nechtít jít. To je Vaše volba. Ale protože jste evidentně nárokový, tak se všichni musí přizpůsobovat Vám a k tomu používáte osočovací metodu, že každý kdo Vám není po gustu okrádá. Co kdyby jste se tedy sám rozhodl a když tedy platíte kartou platil třeba o 3% více , možná by kvůli Vám více obchodníků zavedlo platební terminál, když by se jim to vyplácelo. Líbí ?
1 odpověď