Karel Kryl stejně jako řada z nás věřil, že listopadem 1989 nedojde jen ke změně režimu směrem k demokracii, ale že Ti lidé, kteří režim aktivně podporovali větší či menší měrou svým členstvím v tehdejší KSČ atd..., nebudou moci jen tak bez povšimnutí tzv. převléci kabát a v mnoha případech se pustit do ,,budování demokracie a následné privatizace, ´´ tak nějak z čelných pozic. Netušil a zákonitě se mu nelíbilo, že se revoluce zneužila ve prospěch těch lidí, proti kterým byla původně namířena.... Proto nejspíš zatrpkl a byl z polistopadového vývoje zklamaný.
V KSČ bylo tuším v roce 89 1,5 milionů lidí. Naprostá většina tam byla z prospěchářství, ale byli tam. Tihle lidé měli rodiny a přátele a bylo naprosto nereálné, tuhle skupinu nějak moc postihnout.
Chyba asi byla, že nezametli s tou poměrně úzkou skupinou vedení KSČ, ale pověsit na lucerny je bohužel nemohli a zákony vlastně neporušili. Nicméně je nějak potrestat měli.
Krásné nadčasové texty, nezapomenutelný člověk, zklamaný posametovým vývojem jako někteří z nás. Dneska by ho nazývali chcimírem, dezolátem atd. Ten by mezi politiky nezapadl ani dnes. Čistá duše. Jistěže ne svatoušek. Byli snad bohabojní lidé starého zákona svatí? To je na Bibli to krásné. Děkuji za článek!
Děkuji, děkuji za slabost,
Jež pokoře mne učí,
Pokoře, pokoře pro radost,
Pokoře bez područí,
Děkuji, za slzy děkuji:
Ty naučí mne citu,
K živým, jež, k živým, jež žalují
A křičí po soucitu,
On by ale nezapadl mezi politiky v žádné době ani v žádném prostoru, politiku dělat nemohl.
No, něco na tom je, nedostal možnost aktivně se účastnit politiky nebo nějakou funkci, kde by mohl něco dokázat, to ho hodně trápilo...
Kryl byl vynikající autor i zpěvák, zejména písničky z kove 60. let byly úžasné. Překvapovalo mě, jak bohatý měl slovník už okolo dvacítka, ale není i úplně jasné, co by dělal v politice. Působila tam řada umělců, ale opravdu jen několik tam dávalo opravdu smysl.
To není nic proti jeho osobě.
Domnívám se, že slovně se hodnotí už dávno. Výborný, chvalitebný, dobrý, dostatečný a nedostatečný. To by snad stačilo. Problémů mají nejvíc rodiče prvních skupin.
Ono je to s tím známkováním složité. Když Jezuité toto známkování zavedli, předpokládali, že trojka tedy dobrý bude jakýsi standard. Tedy výkon byl dobrý a to je tedy dobré. Dvojka tedy chvalitebný už byl určitý nadstandard a výborný něco spíše výjimečného.
Dnes se ale jako na standard pohlíží spíše na jedničky, dvojka se jakž takž bere a trojka už je špatná.
Já už jsem před dávnými lety zažil to "současné" známkování a obecně vzato, je to skoro jedno, ale pokud někdo řekne, že je žák dobrý, je to podle klasických měřítek vlastně průměr.
Je jisté, že hodnocení žáků známkami do školy patří. Je však třeba si uvědomit, že to hodnocení je jednak subjektivní a pak, že není absolutní. Hodnota hodnocení u malých dětí prvního stupně základní školy není velká. Má však za úkol aby se se u dětí probudila snaha se něco naučit. Rodiče by nikdy neměli si všímat hodnocení svých dětí od cizích lidí, a od učitelů by neměli brát to hodnocení svých dětí jako absolutní. Pak rodiče nikdy nevědí v jakém prostředí jejich dětí se ve škole učí. U jejich dětí může být různě snižována jejich lidská důstojnost a dětem je pak škola nepříjemná.
No jo, ale co když rodiče vyhodnotí malého blbce jako génia?
samozřejmě je to tragédie, ale pokud v té době mohli provozovat takový podnik bez nouzového východu, tak čím se vlastně provinili? Způsobili požár? Nebo za něj alespoň mohli? Co přesně porušili, kromě selského rozumu, který ovšem není trestně vymahatelný?
Nejde přece o únikový východ, ale o to, že plynová bomba byla podle všeho na špatném místě a určitě neměli vyřešená proti požární opatření.
11
Sledujících
5
Sleduje
11
Sledujících
5
Sleduje
Pomáhal svrhnout starou vládu,chtěl být v nové.
2 odpovědi
1
Sledujících
3
Sleduje
1
Sledujících
3
Sleduje
Ale tu přece svrhávala spousta lidí a do vlády jich může jen pár. Navíc, jakou funkci by tam asi mohl zastávat? Vzpomínám že do parlamentu vstoupil třeba Hrušínský nebo Mišík, ale v podstatě jen symbolicky a jak to šlo, odešli z politiky.
Kryl nebyl ani ekonom ani filosof, vlastně jediné co uměl, bylo skládat protestní písně (většinou), sice dobré, ale to není předpoklad pro práci politika.
1 odpověď