Děkuji za podnět, nicméně sloveso "strážit" je podle jazykové příručky Ústavu pro jazyk český v pořádku, viz: Odkaz
Dobrý den
také děkuji za informaci, nicméně tvar "strážit" mi zní velmi slovensky, neřku-li Husákovsky. Nahlédl jsem do školního vydání Pravidel českého pravopisu z roku 1999 a tam je uveden pouze tvar "střežit". Ale slyšel jsem něco o úpravě pravidel českého pravopisu, která prý byla připravena ještě před rokem 1989 a zaváděla jisté rozvolnění pravidel proto, aby se do nich vešla i mluva málo vzdělaných stranických kádrů, ale zavedena byla až s nějakým větším zpožděním. Tak to možná spolu souvisí.
Přechylování není žádná "tradice" ale součást češtiny, bez které ani nelze skloňovat. Stále nechápu zakomplexované osoby, které mají potřebu lézt do zadku mluvčím jiných jazyků, kteří češtině nerozumí, a pokud rozumí, tak i s tím, že jako každý jazyk má i čeština vlastní pravidla. Pro jistotu ještě jednou, v češtině přechylujeme, v angličtině, němčině apod. nepřechylujeme, protože tyto jazyky k tomu mají jiné prostředky.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Rozhodně divočák patří do lesa víc, než člověk, který se v něm chová hůř než to prase.
Nevím jak divočák devastuje drobnou zvěř🤔?
A seděl jste někdy na posedu, takhle v mrazu, v -5°C, v noci, třeba 3,4 hodiny, několik dnů za sebou, než ten vytoužený divočák přišel? Chodil jste na brigády do lesa? Plnit krmelce v zimě?
Ti, co to dělají, mají oprávněný pocit, že si ten odstřel zaslouží. A když střelíte letitého kňoura, tak to už moc k jídlu stejně není.
Problém je v tom, že starší generace, která si takto v zimě toho divočáka “vyseděla” pomalu odchází a mladí jsou na to pohodlní. A protože jsou líní i chodit, tak se jim nechce ani na naháňky.
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Tak proč nestřílí, chytrolíni?
1 odpověď