Mohlo jich být o 14 méně. Stačilo dělat pořádně svoji práci a ne jak je u nás zvykem: "Oni předstírají, že nás platí a my předstíráme, že pracujeme..." On na sebe upozorňoval a čekal hodně dlouho. Vypadá to, že až do konce doufal, že ho někdo zastaví. Chtěl hlavně umřít - proto dal vědět kamarádce, chystal se přes hodinu a byl celkem nápadný (třeba si dokonce zapnul telefon, když si nemohl být úplně jistý, jestli ho podle něj nedokáží lokalizovat v budově - oni by to navíc umět měli i bez GPS - existují postupy, ale bohužel se nepoužívají)
V každém pracovním kolektivu se najdou lidi, co se "vezou". Ne každý voják či policista chce hrdině nasazovat život v boji s cvokem, který má lepší pušku, než má on. Srdcařů je málo, tak to bylo a bude. A ono je to v takových chvílích projeví. Populární heslo - pracuji do výše svého platu. To už ale není problém jen policie, ale půlky národa... tohle asi není řešitelné.
Jestli jste někdo viděl vystoupení Rakušana v ČT. Tvrdil, že policie měla informace z Hostouně o tom, že vrah je nebezpečný až odpoledne kvůli nástražnému výbušnému systému. Marvanová citovala ze spisu a tam to bylo jinak. Dále tvrdila, že policie v Hostouni prohlédla video záznam z ulice nebo náměstí a vrah jel s velkým kufrem. Časově to bylo v době, před tím než vstoupila první hlídka do hlavní budovy FF.
Když se stane chyba, musí se přijít na to jak vznikla. Musí se to pojmenovat.
Z vlastní zkušenosti. Když se nám zadřou ložiska na čerpadle v JE, nehledáme viníka (osobu), ale mechanismus vzniku chyby (systém).
Řeší se to jen v případě úmyslu.
Jaderná elektrárna je sice taky složitý systém, ale jednotlivé prvky se chovají čitelněji a zadírající se ložisko se projevuje postupně s velkým předstihem. Pokud by tak, jak si to představujete, postupovala policie, tak můžeme pozavírat tisíce lidí, kteří nemají přátele, mají divné komentáře na sociálních sítích, sledují tvrdé porno... protože takhle je projevoval tento střelec. Tím systémem, který je třeba vylepšovat je celá naše společnost, která je plná sobectví, agrese, závisti... Policie je jen kontrolní mechanismus, který má omezenou kapacitu.
Tady zemřeli zbytečně lidé kvůli neschopnosti pár papalášů. Postupoval by jsi podobně u smrtelné nehody? Někdo někoho přejel, tak řekne sorry - snad jsme se poučili a jede se dál?
Poučit by se člověk měl i z chyb druhých. Zásah jistě nebyl dokonalý, ale když se to srovná s podobnými situacemi jinde (Breivik), tak to zas taký průšvih nebyl. Prošetřit, analyzovat chyby a polepšit se je nutné. Ale pokud někomu rupne v hlavě, zaujme vyvýšenou střeleckou pozici s dalekohledem, tak se to nemůže obejít bez obětí. Bohužel.
Za spot se prodá naprosté minimum elektřiny. U nás se stačí podívat na průměrné prodejní ceny elektřiny ČEZ a máte velmi přesný obrázek trhu. Ty ceny jsou běžně dostupné ve zprávách pro investory.
Dnes se za spotové ceny obchodoval výkon 2400-3800 MW. Pro srovnání Temelín má 2250MW. Úplně minimální množství elektřiny to není. Je to přibližně 1/4 veškeré elektřiny.
Každá země má určité možnosti dané geograficky a musí pracovat s tím, co má. Švýcarsko a Rakousko těží z možností akumulace energie a přečerpávacích elektráren s nízkými náklady (proti ČR) si tam mohou postavit podle libosti. Za mne tedy je důležité mít přiměřeně kapacitní elektrická vedení směrem na Rakousko, abychom jim tam mohli dodávat přebytky elektřiny a kupovat si je, když nesvítí. Rakoušáci by na tom vydělali a my v zásadě taky. Podobný vztah jako má jaderná Francie a Švýcarsko. Nicméně abychom netahali za výrazně kratší provaz, chce to mít přiměřené výrobní kapacity v domácích zdrojích a mít navázané dobré obchodní vztahy se všemi okolními zeměmi. Když bychom využívali přečerpávačky v Alpách půjdou peníze do Rakouska, když budeme stavět baterky, půjdou peníze do Číny, když plynové elektrárny, tak peníze půjdou do Ruska, Arabům a USA (proti amíkům nic nemám, ale peněz mají dost, tak proč jim cpát další), tak si vyberme. Nejlépe tedy mít zdroje vlastní. Za mne jádro je u nás nutnost, doufám, že to nepoděláme a nestane se z toho finanční průser. OZE jako vhodný doplněk, jeho nestabilitu budeme muset ale řešit flexibilními plynovými elektrárnami, bateriemi a vodními přečerpávačkami. Baterie na nejkratší akumulaci, přečerpávačky na hodiny a plyn na dny bez OZE. S vodíkem zatím moc nepočítám, ale třeba jeho chvíle v budoucnu přijde, v tu chvíli by nahrazoval zemní plyn.
Tohle ale může opravdu dělat jen člověk, který nemá děti. Otázka je, jestli má pak tenhle asketický životní styl, proti kterému nic nemám, smysl?
I kdyby začal dotyčný plodit děti až po čtyřicítce, musel by najít podobně smýšlející partnerku (záměrně nepíšu partnera, protože po 40. roce věku je už těhotenství spíše nepravděpodobné), což není snadné (čtyřicátník už nemá takovou pružnost přizpůsobení se partnerství) současně by se mu zvedly náklady, tudíž by s nasysleným budgetem nemusel vystačit.
Úvaha pomíjí turbulence na kapitálových trzích, tyhle černé labutě tady vzlétají čím dál častěji.
Netřeba jít od zdi ke zdi. Jedni nic neušetří, protože žijem jen jednou, druzí FIRE bez dětí a ve 40 do důchodu. Kdo žije takový normální život, pro toho může být pěkná i představa, že má zainvestován jeden svůj roční příjem a chodí mu dividenda ve výši měsíčního příjmu. Když bude pokračovat a reinvestovat, může to být časem víc až jednoho dne, třeba v 50-55 letech zjistí, že klidně může jít do důchodu, ale třeba se mu nebude chtít. Tak si pokrátí úvazek, změní práci... proto se tomu říká finanční nezávislost, prostě můj život nezávisí na financích z práce.
Když tak o tom přemýšlím, tak žádné z moderních aut není vhodné do města. Co si ale koupit, když potřebujete jezdit hlavně po městě? Dojíždět do práce jen pár km. Do všech nových aut se cpou tříválce se stejnými neduhy.
Do města na krátké ježdění, kdy se motor ani nestihne zahřát, není vhodný žádný spalovací motor. Máme srovnání, kdy motor je provozován na delší trase a druhý stejný jezdí jen přískoky po pár kilometrech. Ten, co jezdí krátké trasy, má výrazně nižší kilometrovou životnost, ani častější výměna oleje nepomůže. Benzínový motor s nepřímým vstřikem bez turba a stejně 200 tis. km nedožije. Až tento klekne asi pořídíme elektriku...
Zcela souhlasím a hranice jsou fakt naše aktuální téma, jen nastavit je v 18 měsících není nic snadného. 😄
18 měsíců - to už půjde. To je věk, kdy náš druhý kluk poprvé vytíral vodu z podlahy koupelny, když tam opakovaně nastříkal z vany. Jsem hrozil, že si to bude vytírat... a musel jsem hrozbu splnit 😉 A bylo to nečekaně v pohodě. V jiných výchovných fázích jsem byl rád, že nemáme sousedy. Děti občas svou vůli prosazují velmi vytrvale a nenechají si vysvětlit, že to nejde, nebo je to velmi nerozumné...
Rodič musí dodržovat alespoň vlastní pravidla. Když něco řekne, musí to být pevné a nesmí se to dát vyřvat. Když pohrozím trestem (pokud to neuklidíte, nebude večerníček), tak ten trest musím splnit, i kdyby dítě řvalo hodinu v kuse. Pokud po 30 minutách řvaní povolím, jen povzbudím dítě k tomu, aby příště řvalo znova, dokud si to nevyřve. (Je fajn být v domě, alespoň na Vás nikdo nepošle sociálku 😉 ). Když řeknu ne, tak to musí být NE. Je dobré to dítěti vysvětlit, proč NE, ale musí to být neměnné. Děti (i dospělí) zkouší, co ji mohou dovolit a co ještě projde a podle toho jednají.
Jak mohla tato akcie stát 1800 Kč když ČEZ např stojí 1000 Kč. Tomu nerozumím kdo to nakupoval? Jakou hodnotu má tato pilulka.!?
Asi by to chtělo hned z kraje vysvětlit, že cena jedné akcie nemá nic společného s celkovou hodnotou společnosti. Počet akcií je libovolný. Akcie Moneta je za 90 Kč a Philip Morris je za 16 000 Kč.A přitom obě společnosti mají přibližně stejnou tržní hodnotu.
Nezbývá než souhlasit. Je radost číst reakci o člověka se strojním vzděláním nebo alespoň podvědomím.
Děkuji za kompliment. Spíš povědomí, než vzdělání. Oblast strojírenství a energetiky mne zajímá, nikoliv živí. Doufám, že nějakou tu jaderku ještě v ČR postavíme a nebude to finanční průser. FVE jsou sice užitečné, ale nestálé, větrníkům u nás moc šance nedávám. Uhlí bychom měli postupně vyřazovat, plyn musíme dovážet a dlouhobě nic neřeší. Dlouhodobá akumulace neexistuje. Čekají nás zajímavé časy.
Inu daň za překotný vývoj, kdy každá další turbína je v podstatě originál v honbě za stále většími výkony a konstrukční chyby se množí. Je na čase zavést jakousi standartizaci v odvětví jež je nyní velmi módní nicméně bez pravidel.
Každá další generace je větší, lehčí, výkonnější... Je pěkné snažit se předvídat chování konstrukce po třeba 10 letech provozu, ale tam mnoho parametrů a každá odchylka může způsobit fatální škody. Na jednu stranu lepší, když se rozpadne větrník, než když to udělá jaderná elektrárna. Na druhou stranu pokud stejná chyba bude na tisícovkách vrtulí, tak ta škoda bude astronomická. U atomovek riziko selhání musí držet o pár řádů níž a stejně je nutné mít nachystané řešení na každý hypotetický problém a proto je ta cena atomovek taková, jaká je.
Běžte s těma pohádkama někam takové léky jsou hrazené pojišťovnou v takové kategorii většinou plné výši (vždy v tehle kategorii musí byt nějaký ze zákona). Navíc od 65 a pak zejména od 70 let se v podsťatě ruší limity na kompenzace doplatků. Takže ty chudobo tyhle bajky si povídej na Václavaku s dezoláty..
Jako lékárník Vás trochu zkrotím. To, že v každé životně důležité účinné látce musí být jeden lék plně hrazený, je sice pravda, to ale neznamená, že ten lék musí být dostupný. Jsou léčiva, která jsou cenově nejvýhodnější, ale za rok nedostanete ani krabičku. Musíte tedy pacientům dávat vybrat z toho, co se dá sehnat, a tam už doplatek může být. Navíc se tento doplatek nezapočítává do ochranného limitu, protože řečí státu jste měli možnost si dát ten plně hrazený. Na SÚKL nejsou zrovna rychlí a některé zásadní cenové a tržní změny jim trvají neskutečně dlouho...
Takže ne každý takový příběh musí být kec. Ale posledně chtěla politovat ženská, která sama bydlí v pronajaté 3+1 a prokouří 4000 Kč/měs, že nemá 500 Kč na léky jednou za tři měsíce. Moc mi to nešlo.
Obíral jsem bankovní a nebankovní instituce s lichvářskými úroky, ne lidi kteří chodí do práce, udávat mě nemusíte, mám to dávno odsezené. Už to dělat nemůžu, se svojí minulostí bych pak šel znovu na dlouho sedět. Proto potřebuji rekvalifikaci, protože v mém věku bez praxe a s nečistým RT mně jako Bc z ekonomie nikdo nezaměstná za mzdu, kterou potřebuji k důstojnému životu. Příjem nemám ze stálé práce ale ze součtu několika příležitostných. Na měsíc potřebuji minimálně 50 tisíc abych mohl normálně fungovat bez utrhování si od pusy, někomu stačí méně a je v pohodě. Nadávám jen na stát, který cpe prachy ekonomickým migrantům a jistému etniku... ti to dělají chytře, přijedou, zkasírují a vysmáto, kdybych byl Rom nebo Ukrajinec, dělal bych to samý.
Velmi jste mně pobavil. Štvou Vás vyžírky, ale na jejich místě byste byl stejný. Nechápu Vaši životní filozofii, Váš smysl života, ale evidentně jste se sebou spokojený, tak co bych Vám promlouval do duše. Každý svého osudu strůjcem. Asi jsem v trochu jiné sociální bublině. Otec tří dětí na malém městě. Rodinný dům bez dluhů. 0,6 úvazek, který pokrývá, co potrebujeme. Žena v domácnosti. Ve volném čase rozvíjím svůj dlouhodobý projekt.
Dobrá story, mám to stejně jako smyšlená paní Lucie...luxus, neřešit kolik kde co stojí, cestování, prostitutky, noci v bordelech, značkový hadry, kalby...z x milionového dluhu jsem v rámci insolvence zaplatil směšných 266 tisíc a věřitelům udělal pápá. A že bych se cítil provinile, vůbec, proč...vždyť jsem přece čistý a bez dluhů, beze splátek...jediný minus je, že mně několik let nedají na splátky vůbec nic.
Vaše historické příspěvky nejsou zrovna jednoznačné. Jednou máte nadprůměrný příjem, hned poté řešíte rekvalifikaci a chudobu. Jednou nadáváte, jak někteří obírají systém a nyní si hrajete na borce, který své věřitele obral. Nechcete ty pohádky sepsat, možná by o to mohl být zájem... 🤣
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Já tedy nejsem ekonom, nedávám rozhovory a nemudruji, ale i tak se mě povedly 3 ze 4. Nemovitosti, akcie i ty protiinflační dluhopisy. Možná i zlato, to tu také chybí. Tak jako má pán filozofický problém s těmi dluhopisy, já mám úplně stejný s bitcoinem. Nicméně zcela sebekriticky přiznávám, že mi příležitost utekla a že se na to vydělat teda dalo. Že jsem si jich měl pár koupit. A že není dobré si jediný klíč k nim vzít na projížďku po Vltavě. Nicméně 0 ze 4 není na ekonoma úplně dobrý výsledek.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Taky mne docela překvapila taková míra neúspěchu, skoro bych řekl až zbytečných chyb. Investice občas chtějí koule. Rozhodnout se jít proti proudu, když vím, že mám pravdu. Přijmout riziko a ustát pokles. S BTC se také nekamarádím. Nedá se u něj určit hodnota (na rozdíl třeba od akcií), jeho hodnotu tvoří víra příznivců a to je příliš nestálá věc. Za mne BTC ve své úloze fungovat jako měna selhal. Myšlenka digitálního zlata mi přijde podobná blbost jako NFT. To, co tak hnalo cenu BTC nahoru (halving), se podle mne stane i jeho zkázou. Už teď jde vidět, že cena neroste dost, aby pokryla náklady těžařům a těžaři mají problém... Rád se na tuto hazardní hru budu dívat z povzdálí...
2 odpovědi