S dnes povinným zateplováním domů a šetřením energiemi souvisí zvýšený výskyt plísní. Firma vám i bez projektu ráda zateplí (čímkoliv, bez ohledu na specifika domu) do té doby ještě „suchý“ starší dům či byt, který předtím celou dobu, zcela průběžně a automaticky "odvětrávalo" maličko netěsnící okno, dveře a trochu i průchod vlhkosti zdivem. A okna se otevírala o něco více/častěji. I tehdy se vyskytovaly staré vlhké byty a domy, ale dnes je jich zřejmě mnohem víc, přestože jsou daleko modernější. Dnešní okna povinně těsní, zdi jsou často neodborně izolovány. A právě tyto domy mohou být nebezpečné. V samých začátcích plastových oken jsem byl čirou náhodou na přednášce nějakého profesora ze stavárny ČVUT Praha (nejsem stavař, nechám se poučit i dnes). Doporučil je jako velmi dobrá. Neopomněl ale zdůraznit, že jejich dokonalost musí být korunována "uděláním díry za 700 korun" do toho okna (podle mne tedy uvedení na úroveň okna starého), aby se v baráku nehromadily plísně. A vidíte - měl pravdu. To dnešní odvětrání je asi z úsporných důvodů malé a málokdo má čas a chuť nárazově větrat (ale co za několik hodin „vsáklo“ do zdi, se za 5 min. nevyvětrá!). Dalším důsledkem úsporných snah je zhoršení kvality vzduchu (viz školy). Oboje se jistě projeví na zdraví obyvatel. Moderní technologie jsou sice dobré a přínosné, jen se musí používat s rozumem. I PENB by mělo brát ohledy na druh posuzované stavby.
Kromě toho, že v dobře (a správně!!!) zatepleném objektu použití TČ často hraničí s vyhazováním peněz, je tu další nebezpečí. Tím jsou pracovní média. Slyšíme, jak ta s dobrou účinností (kdysi freony) jsou postupně zakazována jako neekologická (a to bude nejspíš pravda!), proto novější typy TČ musí být pro stejný výkon „poněkud větší“. Časem se najdou další důvody, jimiž jsou i ta nová média také škodlivá a přijdou další zákazy a náhražky, takže se možná budou rozměry zařízení dále zvětšovat. A ještě si vzpomeňte, že během velmi krátké doby je původně propagované topení plynem naráz neekologické. „Topení“ žárovkami je také zakázané (ale elektrikou se má přitom topit všude). Předpokládám, že časem budou moudré hlavy průmyslem donuceny zjistit, že i provoz starších typů TČ je neekologický a bude nutné je (opět) povinně vyměnit, i když ještě jedou (viz také auta, kotle na pevná paliva…). Nezadělávejte si proto na problémy, a volte zařízení pokud možno jednoduchá. I tak vám na ně nabalí povinné revize všeho souvisícího (nakonec snad i vašeho zdravotního stavu), aby si na své prachy přišli. Ale v jednoduchosti je síla.
A ty vaše "jasné postupy" spočívají v čem?.... že mu zahrozíte "ty ty ty darebný jinochu" a jede se dál?
Jinak... tradiční strany to dotáhly do tohoto stavu, tedy do extrému. Směle a bez uzardění můžeme tyto strany dnes nazývat extrémistické. A také populistické, neboť, bez ohledu na původní obyvatele, jdou na ruku části obyvatelstva, té přistěhované.
Lidé, kterým se toto nelíbí, by rozhodně neměli být označováni jako extremisté a dezoláti, jak je dosud běžné. Naopak jsou extremisty v plné míře vítači a také ti, kteří pořád uhýbají rozumným, ale pádným řešením, čím ovšem opravdu nahrávají i některým násilnickým ideologiím. Extremisté a dezoláti všech zemí, poučte se prosím z dějin!!
Reklama není zadarmo. Nevím jak na vás, ale na mne může s n a d působit, jen když přináší něco zcela nového. Reklamy typu náš výrobek je nejlepší, božský, nepřekonatelný... nic takového nepřináší, velmi často i lžou. A pamatujte, že náklady na ni se přenáší do ceny nejen konkrétního výrobku, ale do nákladů firmy. Takže hodně inzerované produkty či služby raději nebrat a "upozaďovat firmy", které dávají moc reklam. Určitě ušetříte.
Nebo zmenšit obaly léků a zakázat nafouklé obaly cukrovinek? A nebylo by lepší dělat i menší a lehčí auta? Nebo opravovat i auta starší než 10 let, protože vyrobit nové je daleko větší ekozátěž než většině z nich vyletí z výfuků po zbytek životnosti (s platnou STK)? Nebo omezit dovoz těch prodůktů a plodin z Ameriky aj. které umíme i v Evropě? Nebo ... existují mnohem smysluplnější úspory!!!!!
Kdyby lidi neblbla politika, ekonomická situace a novodobá elektronika (hry, televize, mobily .....) ani uřvané menšiny, nebyla by taková centra potřebná. Dříve to potřebné nebylo, protože lidi museli víc pracovat a neměli čas na hloupost(i). A když dnes obsadíme všecky potřebné posty (tato centra, milion neziskovek, více policistů kvůli migrantům, kontrolory kravských prdů v ovzduší, inkluzní asistenty a ........), tak už nebude mít kdo pro nás vyrábět cokoliv ani pěstovat či chovat dobytek
Výskyt plísní souvisí s dnes povinným zateplováním domů a šetřením energiemi. Firma i bez projektu ráda zateplí do té doby ještě suchý starší dům či byt, který předtím celou dobu, zcela průběžně a automaticky "odvětrávalo" maličko netěsnící okno a maličko i průchod vlhkosti zdivem. A okna se otevírala o něco více/častěji. I tehdy se vyskytovaly staré vlhké byty a domy, ale dnes je jich zřejmě mnohem víc.Dnešní okna povinně těsní, zdi jsou často až neprodyšně izolovány a tepelné mosty jsou hodně zvýrazněny. Kolem roku 1995 jsem byl na odborné přednášce nějakého staršího pana profesora ze stavárny (nejsem stavař, nechám se poučit i dnes) o problematice plastových oken. Konstatoval, že jsou velmi dobrá a doporučil je. Ovšem neopomněl říci, že jejich dokonalost musí být korunována "uděláním díry za 700 korun" do toho okna (podle mne tedy uvedení na úroveň okna starého), aby se v baráku nehromadily plísně. A vidíte - měl pravdu, jen to dnešní odvětrání je asi z úsporných důvodů malé a málokdo nechá okno pootevřené celou dobu - přece si pořídil místo starého /fungujícího/ okna fantastické okno moderní. Sodou a jinými chemikáliemi se sice plísně jednorázově zbavíte, ale vlhko vám doma zůstane a houba se na stejném místě bez milosti rozroste znovu. Navíc si doma aplikujete další chemikálie, z nichž ta soda je ještě nejméně škodlivá, nevypařuje se a nesmrdí. Jediná zachrana je odstraněmí příčiny.
Nechápu nad čím se tady rozčilujete?! Chcete mít bezpečné auto, musí ho navrhnout a sestrojit člověk který opravdu ví co dělá!! To platí i o RD. Dodnes se na stavbách setkávám s argumentem "dělám to tak dvacet let". No milý zlatý dvacet let to děláš špatně, protože jsi neabsolvoval jediné školení a navíc mícháš různé stavební technologie. Tohle je realita českých staveb. Pokud se jedná o standardní zděné konstrukce, devět z desíti domů má technologické chyby. U dřevostaveb je to o něco lepší. Tohle opravdu vítám jako nutný krok ke zlepšení úrovně stavebnictví. Už nikdy bych nechtěl vidět výplňovou minerální vatu mezi krokvemi, chycenou na špagátku a u toho stojícího "odborníka" co mi tvrdí že se to tak dělá!!!
zeptám se: a na co tam tedy lidé platili stavební dozory, když je tam tolik chyb. S novým zákonem takovéto chyby neubudou
Přátelé už nebudou moci na stavbě pomoct, pokud nemají papíry o kvalifikaci? Zato se budou muset najímat firmy s autorizací a fůrou (nutných) dokladů v sídle firmy, které ovšem mohou na rozptýlených stavbách v podstatě zaměstnat kohokoliv s jakoukoliv praxí i pracovní morálkou (zkuste mi to prosím vyvrátit, pochybných firem je opravdu mnoho už teď), možná časem i zkušených Syřanů, Tunisanů a Afghánců. A pak se možná ještě budeme divit výsledné kvalitě - hned nebo spíše za pár roků. Nebo už se bude stavět tak minimálně, že postačí i naši domácí zedníci.
I daleko menší změny s vlivem na klima, prováděné lidstvem, trvaly většinou roky až desítky let, než se projevil výsledek - dobrý nebo i špatný. A často se ukázalo, že dobrá myšlenka ani dobré provedení nejsou zárukou úspěchu a nakonec se dobře míněná akce ukáže jako škodlivá. Příroda má zkrátka „více stupňů volnosti“, než si dokáže domyslet lidstvo. Možná nám klimatické nebezpečí hrozí, možná i ne, kdo to ví určitě? Ale jak si pánové od gryndálu představují tu změnu: Má/musí to být za pět minut, pět let nebo jak? A kde se to vlastně má stát – asi jen v Evropě, protože jinde tak nepřemýšlejí. Nebo jakou silou to hodlají prosadit ve státech, které to absolutně nezajímá. Napřed by také musely skončit všechny války a teroristické akce, jinak to nemá cenu!!!! A jak to dopadne, když se to zvrtne, což je u takových překotných, rádoby „komplexních“ řešení šitých horkou jehlou a hlavou značně pravděpodobné. Pravda je ale v tom, že na těchto přístupech většina „informovaných a připravených„ neprodělá, proto je také mohutně propagují. Ale že může hrubě prodělat zbytek spoluzemšťanů, to už je nezajímá. Autor píše o ochotě naslouchat novým myšlenkám. Pozor - to samozřejmě znamená i kritický přístup k nim, a ten já zatím moc nevidím!! Doporučená „ochota riskovat“ s osudem lidstva mi připadá zcela šílená. Mimochodem, i v zemích s GD se pořád zapomíná na to, že by lidstvo mělo CELKOVĚ OMEZIT svou činnost i spotřebu, naopak pořád se plánuje/vyžaduje nutný růst ekonomiky, čím větší tím líp. Uzavírání továren by tomu sice mohlo i přispět, ale rozumné by bylo dělat to postupně.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Podobných zpráv se na poplašných webech vyskytuje čím dál tím víc. Mají nějaký reálný základ, snad i dobrý úmysl. Pokud by to mělo být jednou uskutečněno, muselo by se to dát do zákona (už to tam potichu je??). Ale ten nemusí všichni znát, přestože je to neomlouvá. Proto je ještě důležitější připomínat to ve sdělovacích prostředcích. Zde myslím „oficiální“ televize a rozhlas, deníky, a schválně neříkám Český rozhlas, TV, protože by se musely obeslat všechny, a bylo by na nich, jestli to použijí nebo ne. Každé přelomové opatření jako toto zveřejnit alespoň jednou ústy státních představitelů i s odvoláním na ten zákon. Všechna vysvětlení podat formou srozumitelnou pro všechny občany (na to přece máme odborníky), vždy s náležitým zdůvodněním a vždy opakovaně, samozřejmě s předstihem. Tady jde o obrovský zásah do soukromého vlastnictví, rovnající se Dni znárodnění 1948 a měně 1953 současně!!! Pokud to stát neudělá, nemůže to být vymáháno a „postižení“ lidé by měli mít velkou šanci vyhrávat soudy. Seriózní strany by to měly řešit ve volebních programech. A pokud jsou tyto drby pravdivé, pak všechny, kteří to (takto) schválili a neinformovali obyvatelstvo, zamést do propadliště dějin.
2 odpovědi