Proč taková divoká diskuse? Uvědomme si, že Evropa energie nemá a kromě občasných zdrojů (OZE) mít nebude. Takže je snadno ovladatelná až vydíratelná kýmkoliv, kdo je má, ať přítelem nebo nepřítelem, a to si pište, že ti toho využijí. Mělo by se konečně začít nejen všelijak zateplovat, zbytečně nahrazovat fungující „ještě víc fungujícím“ (což je energeticky náročné rovněž), přestat ostrakizovat domácí využití energie dřeva, ale i šetřit plynem při výrobě elektřiny, vytápění a klimatizování všelijakých nepotřebných úřadů a institucí, zavčasu bohužel např. i včetně koncertních hal, stadionů a bazénů, ZOO, zasněžování a jízd na hory atd……… Hodně se o tom mluví, maličko se i začalo, ale bude nutno přitvrdit. (Asi to sem nepatří, ale viděl jsem – a to nebylo o Vánocích - že během asi hodiny přijela k jednomu domku auta čtyř doručovacích společností s balíčky – je to šetrné a ekologické doručování?).
Evropa na plýtvání nemá nebo opravdu jednou mít nebude, takže k omezením stejně dojde - ale přinese to i efekt ekologický.
"Znovu použito nebo recyklováno" Ptám se zdali je recyklace spalování ve spalovnách. Podle mne není neboť se surovina už nevrátí zpět do oběhu. Pokud to není recyklace nejde vyhovět požadavkům EU.
díky aspoň za to, je to pořád poměrně ekologické využití alespoň té energie, obsažené v plastech. Jinak zatím stále poctivě třídím , ale s rostoucí nelogikou nařízení asi brzy přestanu. Ale doma mám kompost a ten si vzát nenechám.
Kdy už ty zabedněné palice pochopí, že fotovoltaický panel nevyrábí celý den, každý den, celý rok. Je to stále jen OBČASNÝ zdroj. S větrem to samé. Se stačí podívat na grafy výroby a srovnat s jejich instalovaným výkonem. Většinou touto dobou, kdy je třeba elektřiny nejvíc, žalostný poměr. A plyn do elektráren bude odkud, překoupený z Ruska nebo dovezený ""ekologicky""z USA?
zkratka OZE ale přece už déle znamená OBČASNÉ zdroje energie
Už jste někdy tahal nákup s pitím v lahvích ? Já to pamatuju a zažít bych to nechtěla.Litr mléka v lahvi,karton limonád v lahvích,šťávy a džusy v lahvích ?Dokonce i Jar se prodával v lahvích.Myslím,že by se vám mámy pěkně poděkovaly s tou váhou v tašce.A pak s tím běhat někam do marketu vracet,protože v každým krámě vám to zpět nevezmou.Sklo ve pitomost.
a už jste skladovala 10 prázdných petek a 6 plných+ nějaké plné a prázdné pivo atd v 1 +KK nebo dokonce v moderním minibytu (nebo letěla s každou až do marketu, když to v obchodu nemusí brát?)
Pozor, brzděte, oni to už tuší. S přibývající hopsající elektromobilitou, růstem ceny paliv a energií všeobecně, řízeným chudnutím obyvatelstva a dalšími zákazy bude těch pruhů časem až až. Opatrně i s investicemi do (některých) nových dálnic. Nové obchvaty ovšem stále budou potřeba, ve městech je aut pořád moc.
Podobných zpráv se na poplašných webech vyskytuje čím dál tím víc. Mají nějaký reálný základ, snad i dobrý úmysl. Pokud by to mělo být jednou uskutečněno, muselo by se to dát do zákona (už to tam potichu je??). Ale ten nemusí všichni znát, přestože je to neomlouvá. Proto je ještě důležitější připomínat to ve sdělovacích prostředcích. Zde myslím „oficiální“ televize a rozhlas, deníky, a schválně neříkám Český rozhlas, TV, protože by se musely obeslat všechny, a bylo by na nich, jestli to použijí nebo ne. Každé přelomové opatření jako toto zveřejnit alespoň jednou ústy státních představitelů i s odvoláním na ten zákon. Všechna vysvětlení podat formou srozumitelnou pro všechny občany (na to přece máme odborníky), vždy s náležitým zdůvodněním a vždy opakovaně, samozřejmě s předstihem. Tady jde o obrovský zásah do soukromého vlastnictví, rovnající se Dni znárodnění 1948 a měně 1953 současně!!! Pokud to stát neudělá, nemůže to být vymáháno a „postižení“ lidé by měli mít velkou šanci vyhrávat soudy. Seriózní strany by to měly řešit ve volebních programech. A pokud jsou tyto drby pravdivé, pak všechny, kteří to (takto) schválili a neinformovali obyvatelstvo, zamést do propadliště dějin.
S dnes povinným zateplováním domů a šetřením energiemi souvisí zvýšený výskyt plísní. Firma vám i bez projektu ráda zateplí (čímkoliv, bez ohledu na specifika domu) do té doby ještě „suchý“ starší dům či byt, který předtím celou dobu, zcela průběžně a automaticky "odvětrávalo" maličko netěsnící okno, dveře a trochu i průchod vlhkosti zdivem. A okna se otevírala o něco více/častěji. I tehdy se vyskytovaly staré vlhké byty a domy, ale dnes je jich zřejmě mnohem víc, přestože jsou daleko modernější. Dnešní okna povinně těsní, zdi jsou často neodborně izolovány. A právě tyto domy mohou být nebezpečné. V samých začátcích plastových oken jsem byl čirou náhodou na přednášce nějakého profesora ze stavárny ČVUT Praha (nejsem stavař, nechám se poučit i dnes). Doporučil je jako velmi dobrá. Neopomněl ale zdůraznit, že jejich dokonalost musí být korunována "uděláním díry za 700 korun" do toho okna (podle mne tedy uvedení na úroveň okna starého), aby se v baráku nehromadily plísně. A vidíte - měl pravdu. To dnešní odvětrání je asi z úsporných důvodů malé a málokdo má čas a chuť nárazově větrat (ale co za několik hodin „vsáklo“ do zdi, se za 5 min. nevyvětrá!). Dalším důsledkem úsporných snah je zhoršení kvality vzduchu (viz školy). Oboje se jistě projeví na zdraví obyvatel. Moderní technologie jsou sice dobré a přínosné, jen se musí používat s rozumem. I PENB by mělo brát ohledy na druh posuzované stavby.
Kromě toho, že v dobře (a správně!!!) zatepleném objektu použití TČ často hraničí s vyhazováním peněz, je tu další nebezpečí. Tím jsou pracovní média. Slyšíme, jak ta s dobrou účinností (kdysi freony) jsou postupně zakazována jako neekologická (a to bude nejspíš pravda!), proto novější typy TČ musí být pro stejný výkon „poněkud větší“. Časem se najdou další důvody, jimiž jsou i ta nová média také škodlivá a přijdou další zákazy a náhražky, takže se možná budou rozměry zařízení dále zvětšovat. A ještě si vzpomeňte, že během velmi krátké doby je původně propagované topení plynem naráz neekologické. „Topení“ žárovkami je také zakázané (ale elektrikou se má přitom topit všude). Předpokládám, že časem budou moudré hlavy průmyslem donuceny zjistit, že i provoz starších typů TČ je neekologický a bude nutné je (opět) povinně vyměnit, i když ještě jedou (viz také auta, kotle na pevná paliva…). Nezadělávejte si proto na problémy, a volte zařízení pokud možno jednoduchá. I tak vám na ně nabalí povinné revize všeho souvisícího (nakonec snad i vašeho zdravotního stavu), aby si na své prachy přišli. Ale v jednoduchosti je síla.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Autor asi objevil novou Ameriku. Asi 30 let se totiž odpadní potrubí a celé jjeho příslušenství vyrábí z polypropylénu (nelze pro toto použití spolehlivě lepit, spojuje se na kroužky). PP si s vařící vodou bez problémů poradí, JE PRO TO URČEN. Nebezpečí hrozí už jen u velmi starých instalací z PVC (nebo když dnes někdo doma využije staré PVC komponenty).