V článku chybí zmínka o tom že součástí Kampfverbandu waffen der SS Wallenstein byly i Hlinkovy gardy a několik jejich příslušníků padlo nebo bylo zajato při potlačování Pražského povstání. Do Prahy se dostali při pokusu projít z výcvikového prostoru Hradištko do amerického zajetí...
Nechybí, článek není o Wallensteinu. A pluk HG na Prahu vůbec nešel, odešli v klidu do amerického zajetí, viz článek Slováci ve Waffen-SS. Tam to máte sepsáno podrobně.
Zmiňovaného Kovaříka mohl zastřelit ten Erlach. Německé pistole P08 Luger i Walter P38 měli stejné střelivo= náboje jako Německý samopal. 9mm Parabellum.
Pistole ovšem nestřílí dávkou, kterou svědci slyšeli. A o Erlachovi v podstatě žádní svědci nemluvili, na rozdíl od Clause, jehož chování viděli mnozí a který měl prokazatelně na svědomí i další vraždy.
Nepochopím, jek ještě v březnu 45 mohl ještě někdo věřit v Konečne vítězství a organizovat něco podobného.Kazdemu rozumnému člověku muselo být jasné,že Německo válku prohraje i přes slibované zázračné zbraně a pak se bude účtovat.
Věřil tomu málokdo, jak vyplývá z článku. Někdo byl jen hloupý, někomu se nepodařilo se z toho vyvléknout, a třeba Chalupovi v podstatě nic jiného nezbývalo, než to dohrát do konce.
V srpnu 1939 se protektorát Čechy a Morava stal součástí velkoněmecké říše. Tedy ani rok poté co se Sudety staly německou říší. Tak jako se Češi v Sudetech stali říšskými příslušníky bez ohledu na jejich českou národnost, Češi v protektorátu na tom nebyli jinak. Národnost nebyla negativním kritériem pro odvod do armády, tím byl nežidovský původ. Uzemní říšská příslušnost,kterou už měli všichni odvedenci velkoněmecké říše byla pozitivním kritériem pro odvod do wehrmachtu. Šli všichni co dosáhli věku 18ti let, dobrovolně mohl narukovat i sedmnáctiletý.
Trochu vás opravím oba, sice máte oba do jisté míry pravdu, ale Češi v protektorátu nebyli říšskými příslušníky. Češi v Sudetech mnohdy ano, viz článek Češi ve Wehrmachtu. Národnost skutečně roli nehrála, tu hrála příslušnost, což bylo faktické občanství. Tzv. reichsbürgentum byla v podstatě čestná kategorie pro příslušníky pouze německé krve, ze které ovšem žádná zvláštní práva ani povinnosti nevyplývaly. Protektorátní příslušník pak mohl říšskou příslušnost obdržet, ale musel si změnit národnost na německou - což ovšem neznamenalo, že by byl německé krve a mohl dostat reichbürgentum. .
Ne vy mi tvrdite, že státní občanství a státní příslušnost je to samé v období velkoněmecké říše. Nemáte pravdu ohledně Sudet. Můj praděda i se svojí manželkou a dětmi,tedy německý státní příslušník pan xxxx dál bla,bla podle par.3 smlouvy s německou říši ze dne 20.11.38 STAL se československým státním občanem ,za ministra podepsán Krejčí 6.5.1940. Křestní listy Němce jaksi nezajímaly, páč se přes církev daly patrně padělat. To že se z občanství československého vymanili Němci a získali občanství německé je více jak logické po přičlenění Sudet k Německu,ti jásali, začali platit německé zákony.
Jistě, tedy v souladu se smlouvou optoval, nebo nevyhovoval podmínkám smlouvy. V Sudetech žil odkdy..? Němci se z ničeho nevymanili, příslušnost jim přiřkl výnos vůdce.
Článek zajímavý, poučný a pěkně napsaný. Ale co Češi? Ve Francii nebyli,v Rusku nebyli ani snad u Ostravy, Hitler jim dal milosrdnou výjimku, že prý bude lepší když budou zalezli doma a když budou dělat děti. No jo no prostě Vlajka se do bojů nestihla zapojit, nějak se to prostě nestihlo, protože práce, manželky a tak. Tak hlavně, že jsme to období nějak presoustali .
Je tu článek o Češích ve Wehrmachtu. Je tu článek o Svatováclavské rotě. Stačí hledat a nezvracet na první dobrou.
Kdybych neměl dokumenty po jedné rodinné větvi,kdy prababička nic nespálila jako většina ostatních lidí žijících v Sudetech, vůbec bych na článek nereagoval, páč bych měl duto v hlavě a bylo by to asi tak lepší, neztrácel bych čas. Jestliže nedokážete pochopit tu skutečnost že po Mnichovu 1938 se Sudety stali německým územím, Německem a že každý kdo zde žil se tímto politickým rozhodnutím stal německým státním příslušníkem a musel podle zmíněného zákona optovat své občanství u ministerstva vnitra protektorátní vlády, páč zákon a smlouva mezi Československem a německou říši ze dne 20.11.1938 byla vyšší instancí než křestní listy českých obyvatel Sudet. Já vás lituji že takto banální logickou věc nechápete.
Já zase nechápu, že nechápete, že přesně tohle vám opakovaně říkám, a vy melete svou. Zkuste si ten článek přečíst.
Takových polopravd ale i úmyslných lží se už napsalo. Nelze vinit autora článku z úmyslu lhát. Se zamyslete jen nad érou komunismu,copak bylo možné psát že Slováci napadli Polsko, táhli na Stalingrad,to by autor dostal 14let natvrdo. O státní příslušnosti v Sudetech jsem už hovořil. Češi v protektorátu měli schodnou příslušnost i občanství. Němec trvale žijící v protektorátu měl příslušnost Čechy a Morava,pokud by se jednalo o Heidricha pak by si ponechal německé občanství.
Nemáte pravdu, příslušnost rovná se občanství, a vy v tom poněkud plavete. Ve článku je to jasně uvedeno i s odkazy na zákony a další prameny.
V Sudetech německou, v protektorátu protektorátní Čechy a Morava. Na Slovensku slovenskou Slovenského státu a tak to bylo i u divizí SS. Nebo snad např. holandské jednotky SS měli příslušnost jinou než Holandskou? Státní příslušnost není státní občanství,ale příslušnost k vlastnímu státu či protektorátu. Německému státnímu příslušenství se nevyhnuli Češi v Sudetech, byť měli československé státní občanství, Mnichov z nich udělal cizince na německém území v letech 1938-45.
Vy ovšem patláte dohromady Wehrmacht, kde byla služba povinná, s SS, kde byla až do roku 43 dobrovolná. Státní příslušnost a občanství je totéž. Ohledně státní příslušnosti Čechů v Sudetech nemáte pravdu, přečtěte si článek na výše uvedený odkazu, tam je to napsáno jasně.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Článek zajímavý, ale chybí mi tu jeden detail a to zda v Kampfgruppe Böhmen und Mähren byli Češi a Moravané, případně etničtí Němci žijící na našem území a případné počty.
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Nebyli. Myslím, že z textu to poměrně vyplývá...