Ano, mám jasný názor. A to ten, že tu něco povídáte o žvástech, ale sám je tu píšete.
Zase..
Je v článku něco o nějakých těžitelných zásobách uhlí na ostrově ?
Je v článku cokoliv o dovozu uhlí z destinací mimo ostrov ?
A že je CO2 nějak škodlivý? Právě naopak. Nejzelenější planeta byla v době, kdy ho byl v atmosféře dvojnásobek. To ještě nějací dvounožci ani nežili, natož aby jej nějakým spalováním čehokoliv vytvářeli. A právě v této době se zelená hmota "nořila do bahna" a pak se přeměnila na dnešní uhlí. ... Asi jí nebylo málo.
A kolik že je toho CO2 v atmosféře dnes?
Jasně, na to jsou Kirchhoffovy zákony. FVE se jednoduše reguluje směrem dolů, prostě je přetížená síť, tak během desítek milisekund odpojím nějaké zdroje. To je jen o chytrém řízení v každé trafačce dle vytížení větví sítě. Pak je mohu zase připojovat, pokud vyrábí. A to bez vícenákladů, nebo řešení škod. Jen se nesmí garantovat výkup v každý okamžik.
S tímto řízením nebude potřeba nikdy (ani v zimě) posilovat sítě. Po stavbě FVE mám v kterýkoliv okamžik spotřebu nižší, než před FVE. Tak proč tedy kvůli FVE potřebujeme posílit přenosovou kapacitu sítí? Protože chceme využít vše, co dávají...
Jak to chcete využít, když není kam ?
Snad každý potřebuje EE kontinuálně, v každém okamžiku a pořád.
Asi nikdo, ani největší spotřebitelé (dnes IT) neumí nárazově odebírat víc.
Ale potřebují odebírat bez ohledu na to jestli svítí nebo fouká.
Bohužel vývoj a výzkum směřuje ke zdrojům a ne k akumulaci. Třeba příště.
Přesně, tím, že doteče jen k sousedovi do bojleru, tak sousedovi nebude muset uhelná elektrárna 100km daleko onu elektřinu odeslat a místo toho ji odešle Vám do práce do připojeného elektromobilu. Nebo podobným řetězem OZE. Sníží se tím i ony ztráty, protože spotřebič bude vždy blíže zdroji.
Jako baseload je určitě nejlepší stabilní zdroj, ale i JE má časovou využitelnost 85%, takže během roku 55dnů nevyrábí vůbec a stejně jako OZE potřebuje operativní zálohu...Je ale potřeba počítat s vysokou cenou za "stabilitu".
Určitě, a to jsem už psal, jsou i občasné zdroje krok správným směrem. A máte plnou pravdu, že ztráty v rozvodech jsou závislé i na vzdálenosti.
Jenže EE se nikam posílat nemůže. Každý zdroj má nějakou teoretickou a reálnou kapacitu a tu může jen a pouze nabídnout. EE je vždy neadresná. Adresný je pouze odběr se svým elektroměrem. A nikdy neví z jakých zdrojů právě odebírá. Stejně tak žádný zdroj netuší kdo jeho EE právě odebírá.
Samozřejmě s vyjímkou ostrovních systémů.
Bohužel OZE z principu své občasnosti a neřiditelnosti zvyšují nároky na regulaci a provoz zdrojů stabilních. Ty musí umět reagovat na náhlé poklesy odběru když zasvítí a být připraveny na požadavek náhlého zvýšení odběru když zapadne. Nelze přestat topit pod kotlem a pak zase rychle zatopit. Musí topit pořád a zde vzniká nejvíc ztrát energie. Samozřejmě i střídač FVE má svoji regulaci. Pokud nemá odběr tak se zastaví na povoleném napětí.
Čím víc bude FVE, tím horší (náročnější) bude tento stav.
A posilování sítí kvůli přetížení od FVE ??? Jak je toto "přetížení" definováno?
Mám-li nějaký odběr = teče nějaký proud, pak tento proud závisí na spotřebiči. Zdroj se prostě vlastní regulací musí přizpůsobit = držet frekvenci a napětí. A to od nuly až do jeho plného výkonu. Tak jaké přetížení ???
Srovnání: autobaterie dokáže zásobovat jak samostatné autorádio, tak i startér. Když dáte i 1000000x větší baterii, tak zase dokáže zásobovat autorádio i startér. A žádné přetížení se nekoná. Můžete přetížit baterii když bude 100x menší. To jo. (velikost baterie v ampérhodinách, pořád s napětím 12V DC).
Dřív to šlo proto, že cena práce byla nízká. 80% nákladů byl materiál a 20% práce, nyní to je 30-40% materiál a 60-70% práce. Taky to prodraží ta doba výstavby a úvěr.
To je jako dát nyní 20 milionů za dům s úrokem 10% a bydlet za 15 let...
Připlácí se tam za tu relativní stabilitu. Já si vystačím pouze s OZE.
To už je trochu jiné téma. Taky se výrazně změnil poměr mezi prací za smysluplnou výrobu a prací za spotřebované prostředky bez jakéhokoliv užitku.
Od letošního roku funguje koncepce, že si elektřinu ze své FVE můžete posílat kamkoliv po republice. Nebo nabíjet o víkendu. Já se z práce vracím ve 14hod a to bohatě stačí do večera nabít na 150km.
Si děláte furt srandu.
EE z FVE si prostě napytluju, zavolám holuba (PPL, ...) a pošlu. Kamkoliv po republice. Tam si dojedu, pytel vysypu do rozvaděče, nebo do kufru EA a pojedu dál.
Jenže ta moje EE z FVE nikam dál než k sousedovi nedoteče. Zůstane hezky za trafem 22/04 a když si ji nikdo ze sousedů nevezme tak ji ani nevyrobím. Takže nějaké přetížení sítě zdrojem je technický nesmysl. Jakýkoliv zdroj vyrobí jen a pouze to, co nějaký spotřebič odebere. Ty boule na drátech prostě nebudou.
Jo virtuálně to jo. Ale bohužel (nebo spíše bohudík) nežiju virtuálně ale na zemi.
A žádné nařízení a ani zbožné přání zelených teoretiků na tom nic nezmění.
A jen na okraj - nemám vůbec nic proti FVE, VTE, ... je to určitě správný směr. Kousek mám na střeše. Jenže pořád ještě OZE (občasný zdroj energie).
Stále ještě musí být ten stabilní jako první.
Drahé jsou proto, že 1 blok JE stojí 500 miliard + 10% úročením a staví se 15 let. Pak cena 1kWh ve výrobních nákladech (např. nové bloky Mochovce) stojí 3,4Kč.
Emisní povolenky se u JE neplatí. TCEO má JE nejvyšší ze všech zdrojů.
A proč to šlo dřív a teď najednou ne? A proč se cena změnila právě s povolenkami? A ona se teď nějaká JE staví ? A teď si na ní jako připlácíme ?
1) transformací nahorů
2) z podmínek PPP: "Výrobny s instalovaným výkonem do 100 kVA vybavit odpínacím prvkem umožňujícím dálkové odpojení zdroje z paralelního provozu s DS (např. prostřednictvím HDO). Tento prvek musí být instalován tak, aby zůstal funkční i po silovém odpojení výrobny z paralelního provozu s DS a umožnil automatizaci tohoto procesu."
3) stačí relé
4) ne, jen jako poučený laik
Vím co je to transformátor, transformace nahoru i dolu. Jenže jen tak pro připomenutí:
vezměte dva úplně stejné "holé" (ne nabíječky) transformátory třeba 230/24. Na velikosti nezáleží. Jeden připojte primárem 230 do sítě, propojte sekundáry 24-24 a změřte napětí na výstupním primáru 230 toho druhého. Napětí bude vždy menší než napětí na primáru toho prvního. Tomu se říká ztráta nebo také ošklivé slovo účinnost. A na to abyste něco protlačil transfomací "nahoru" musíte trochu zvýšit napětí na straně nižšího napětí. Bohužel víc než je povoleno v síti NN. Tak proto to tak nějak jednoduše nejde. Ano, můžete se připojit k 22kV s vlastním trafem. Ale pro domkaře to asi nebude to pravé, ořechové....
Pak je tady ještě něco jako asymetrie sítě 400V, vyšší harmonické ze střídačů, atd.
Ano relé stačí, důležité je jak a čím je řízeno. Je možnost jako HDO (přerušená dodávka = přerušený signál HDO = vypnutí). Je to tak ???
Právě u elektromobilů se ukazuje, že si docela dobře vystačí jen s OZE. Kdo by taky při nedostatku elektřiny nabíjel tak ohromnou baterii za 5x vyšší cenu? Jenom ten, který prostě musí. A těch je minimum.
Já od dubna do října nabíjím elektromobil jen přebytky z FVE a v zimě elektřinou výhradně z bioplynu. A to jen proto, že se mi nevyplatí postavit malý větrník...
No tak nevím, já mám auto na ježdění a ne na dobíjení. A dobíjet z OZE (a zde rozumím FVE) přes den, protože v noci tak nějak nesvítí, a jezdit v noci kdy normální zákazníci i spolupracovníci spí, tak nějak nejde dohromady. Snad jen ten noční nákup nebo kultura ...
A na ten bioplyn máte zřejmě nějakou zemědělskou výrobu (kravín, vepřín, ...) No kdo to má ...
Sfázovat elektrifikační soustavu pro start ze tmy umí skoro každá vodní a přečerpávací elektrárna a nyní i každá větší baterie, včetně Energy Nestu.
Při opravách NN s FVE žádné riziko přepětí nehrozí, každá FVE je ze zákona vybavena odpojovačem, který v případě ztráty napětí na vedení odpojí FVE od sítě.
A poslední věc, do každé trafostanice 22kV/400V stačí instalovat měřící cívky s chytrým odečtem. Ty pak budou v případě nežádoucího přetoku na stranu 22kV odpojovat jednotlivé FVE. HDO je přežitek. Potřebujeme řídit spotřebu cenou.
Spousta majitelů FVE už stabilizují síť jen tím, že jsou na SPOTU.
Pane Dvorský,
1) jak fyzicky zrealizujete přetok ze sítě 400 do 22kV ?? Žádný zdroj v síti 400 V nesmí překročit maximální napětí sítě 400V.
2) Jak FVE pozná, že došlo výpadku sítě z trafa? Pokud je jediná tak asi ano, pokud je ale v síti 400V více FVE tak ten výpadek trafa se projeví jenom jako náhlý pokles napětí (špička).
3) Pro práci na síti bez napětí musí, pokud vím, dojít k mechanickému odpojení (odpojovač), nikoliv jenom k vypnutí elektronickému.
4) Víte detailně jakým způsobem řídí elektronika FVE přetok do sítě?
Pořídil jsem si důchodcovskou fve. Ta je bez připojení k síti. Energie se ukládá do ohřevu vody. Materiál stojí něco přes 25 000Kč. Pořídím si ještě to samé dvakrát. Udělám si vlastní elektrokotel. Co elektrárna to topná tyč a tím nahradím plynový kotel. Jenom za pronájem plynoměru platím ročně přes 7000Kč bez odběru plynu. Za tuto částku si mohu v zimě přikoupit energii ze sítě.
Na léto super,
na zimu si raděj kupte ještě nějaké to dříví ....
Pochybuji, ze vam vyjde rozumna navratnost. Pocital jste si ji? Ze velice setrite, to je jiste.
Teď jste trefil přesně hřebíček na hlavičku.
Ano, to celé je fyzikálně ekonomický nesmysl, který se bez dotací nevyplatí.
Pyramidová hra s přínosem jen pro ty první, kteří s tím začali.
Jen s pár vyjímkami:
A až se někde někdy "objeví" vhodný akumulační systém, pak je snad šance
Asi budu chtít vrátit školné.
Jak lze přetížit jakoukoliv síť zdrojem ???
1) Ať spustím jakkoliv velký zdroj tak bude dodávat jen a pouze to, co si vezmou k němu připojené spotřebiče. (např. do zásuvky jištěné 16A můžeš dát lampičku s 1A nebo pračku s 10A a nic se nepřetíží)
2) Každý spotřebič (žárovka, motorek, dům, byt, fabrika,...) mají vstupní jistič maximálně podle kapacity dané lokální sítě. Takže ji přetížit nemůžou. Větší jistič jim prostě distributor nedá.
Jinými slovy: když do dané lokální sítě 3x400V připojím další, jakkoliv velký zdroj, tak do sítě dodá jen a pouze to, co odeberou spotřebiče této sítě v daném okamžiku.
Ta síť není balónek aby se nafoukla.
Posilování rozvodné sítě má smysl jen pro možnost navýšení odběru.
A proč píšu o lokální síti 400V? Protože EE vyrobená zdroji v této síti nemůže protéct trafem 22/0,4kV do sítě 22 kV. Fyzikálně to jde jen a pouze za cenu zvýšení napětí v síti 400V nad povolenou mez, což žádný zdroj nesmí udělat. ("praskaly by žárovky"). A už vůbec nemluvím o nutné symetrii, frekvencích a dalších "detailech".
A čím více FVE s přetoky bude v dané síti, tím menší tyto přetoky budou, protože jejich odběratelů nepřibyde, ale naopak ubyde (přejdou na FVE).
Hrušky, jablka, zelí, listí .... a máme kompot ... nebo spíš směs do kompostu.
Účinnost je fyzikální pojem a jak autor správně uvádí: poměr mezi získanou a dodanou energií. Rozdíl mezi nimi je ztráta.
Efektivita je pak o penězích, tedy náklady na provoz a pořízení zařízení.
Účinnost PK je kolem 90%, 10% je teplo přímo do komína. Kondenzační PK má "účinnost" kolem 110% ale to vůbec neznamená, že vrací plyn zpět do potrubí. Jen využívá teplo z kondenzace spalin.
Účinnost TČ je dána topným faktorem (COP), tedy poměrem mezi výstupní energií a energií přivedenou. (COP=1 znamená, že TČ topí jen na EE, COP=3 znamená, že z jedné kWh EE půjde do objektu 3kWh tepla).
A srovnání lze dělat jen na stejném objektu, který má danou tepelnou ztrátu.
Takže objekt má ztrátu 10 kW, za hodinu 10kWh. PK spotřebuje 10/9 = 11,1kWh,
TČ COP3 10/3 = 3,33 kWh.
COP se v určitém rozsahu venkovních mění (dle typu TČ COP=1,5-4), Pak je spotřeba na EE 6,66-2,5 kWh.
Pak samozřejmě pořizovací cena, roční provozní náklady na energii, na servis, atd
A včil srovnávej
Pokud má člověk zlomenou nohu,tak to hned každý vidí a dotyčného litují...
Pokud má člověk psychické problémy, tak to nikdo nevidí a až se to provalí, tak ho nazvou bláznem 😡..a hned ho odsoudí. Nikoho nenapadne zapřemýšlet, proč ty problémy vznikly..
Smutné 😔
Jo máte pravdu ... jenže
ten s tou zlomenou nohou nikoho úmyslně a ni neúmyslně nenapadá...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Posuzovat emise jen podle realizovaných obchodů s palivy (podle druhu) je určitě jedna z cest. Vůbec nic to ale neříká o reálné čistotě/znečištění prostředí. Když obchodník nakoupí a prodá nějaké palivo, tak není nikde dáno, kde bude spáleno a jak.
A jestli ten komín bude na vlastním nebo na cizím je úplně jedno. Energii spotřebuji a můžu tím zaneřádit třeba les na Šumavě z elektrárny v Bavorsku.
A chlubit se tím že VÝRAZNĚ snížím energetickou náročnost nějaké výroby znamená, že vyrábím méně. Se všemi důsledky.
A o účinnosti (to je to sprosté slovo, které se nikde v žádném článku nepoužívá) výroby energie, kdy je EE jedna z nejhorších (cca 35% a přenosem pak i pod 30%) se nemluví. Vyrábět teplo a spotřebovat ho na místě s účinností 95% nebo ho převést na EE s účinností 30% a pak s ním někde jinde topit (=ztráta 70%) je značný rozdíl.
Jo FVE je super, EE na výrobu spotřebuje Čína, (zato jim příslušně vynadáme jak znečišťují) pak to nějakou dobu používáme, a pak to někdo nějak zlikviduje, sklo se musí přetavit (zase Čína), plastová fólie se možná zrecykluje (ale spíš se spálí). A vozíme to sem-tam přes půl světa.
O TČ se už napsalo hodně, při COP=3 dodám 1/3 ze sítě, 2/3 z okolí. Takže např. pro 10kW tepla:
přímé lokální spalování 10/0,95 = 10,52 kW v uhlí
3,3 kW EE = 3,3/0,3 = 11 kW v uhlí
A není náhodou tohle všechno v našem evropském světadílku jen proto, že už tady žádné významné zásoby surovin nemáme a ti kdo je mají je chtějí zaplatit něčím, co má pro ně nějakou hodnotu? A má Evropa co nabídnout ?