Co se týče Kurské oblasti, hlavní důvod, proč ji UA překvapivě obsadila a Rusové je jen velmi opatrně vytlačují, je velký plynový hub u města Sudža. Odtud jde potrubí směrem na UA (která stále odebírá ruský plyn) a pak se větví na Slovensko, Mďarsko, Rakousko. Tuto stanici v Sudže nechce nikdo – UA ani Rusko zničit, to by mělo vážné ekonomické i politické následky.
Autorka popisuje skutečnosti tak jako dnes většina ukrajinských blogerů ať už z UA nebo ze zahraničí. Masová emigrace, která začala již před válkou, dokazuje oblibu režimu. Na UA vládli oligarchové, ale stále byla poměrná svoboda názorů, konaly se úžasné besedy v halách před veřejností mezi lidmi různých názorů. Ti mohli tlačítky hodnotit názory jednotlivých diskutérů. Výsledky hodnocení byly přímo na světelných panelech. Takové diskuse nebyly ani u nás. To vše skončilo násilným převratem (ale již po Majdanu) na přelomu 2014 2015.
S těmi masovými útoky ve vlnách je to podivné. ukrajinští blogeři na YouTube říkali, že útoky provádějí v malých skupinách 3-5 lidí a to na motorkách nebo malých automobilech, aby snáze unikli dronům. Ty je nestačí sledovat, dostanou se do místa krytého stromy, lesem, budovami a odtud ve větší skupině útočí.
Z historického důvodu žije (žilo) na UA značné množství etnických Rusů a v Donbasu, Lugansku a na Krymu většina. Velký počet etnických Ukrajinců žil naopak v Rusku. Na ukrajinském Blogu Ukr.Live bylo uvedeno, že ukrajinské vedení posílá do útoků především rusko-jazyčné brance, jejichž motivace zemřít je nulová a tak se často vzdávají a fronta se sype.
Jak asi všeobecně známo, Rusko po staletí sousedilo s Rakousko-Uherskou říší. Tyto oblasti, jelikož byly na okraji Ruska, se začaly nazývat Ukrajina – u kraje ruské říše, později jako oblasti Ruska jim dal Lenin název USSR a připojil k nim ještě Donbas (aby posílil jejich „proletářský“ charakter). Při rozpadu SSSR zůstal název Ukrajina, ale ochlasta Jelcyn u sklenice vodky s Kučmou na jeho otázku „co uděláme s Krymem? “ řekl: „tak si ho vem“ Tak to popisoval později Kučma. Jelcyn neměl k tomu žádné ústavní právo. Krym však dostal původně název „Krymská republika“ s vlastní ústavou a měl rozsáhlé pravomoci, včetně případně osamostatnění. To všechno jim později UA sebrala a tuto první ústavu roztrhala, přestože na Krymu (stejně jako na Donbasu) žilo převážně ruské obyvatelstvo. To jsou kořeny problémů s Krymem a Donbasem znásobené pak převratem v Kyjevě na přelomu 2014/2015 silami ze západní UA.
Obecně si myslím, že do válek mají jít jen profesionálové, žoldnéři nebo dobrovolníci. UA má s dobrovolníky zásadní problém: Boje se vedou především na Donbasu a Lugansku, námořní a letecké i kolem Krymu. Všechny tři oblasti patřily v historii Rusku a žilo tam převážně ruskojazyčné obyvatelstvo. K UA je připojil Lenin (v rámci jednotného státu) a Krym Jelcyn. Putin vyhlásil cíl války získat pro Rusko zpět tato území (+ ještě Cherson, kde také bylo převážně rusko-jazyčné obyvatelstvo). Obyvatelé těchto 2 oblastí a Krymu bojovali již od r. 2014 za připojení k Rusku proti dobrovolnickým batalionům jako byl Azov, Pravý sektor … Proč by obyvatelé zbývající části UA měli bojovat za pro ně cizí území, proti lidem, s kterými měli celou historii normální přátelské vztahy a spoustu smíšených manželství?
NATO včetně USA poskytuje UA mnohonásobně větší pomoc než by mohly poskytnout Korejci a to poskytováním satelitních snímků, jejich rozborem a návrhem operačních doporučení, obsluhou sofistikovaných protileteckých a jiných zbraní, školením UA personálu, operačním řízením činnosti UA letectva a kontrolou vzdušné situace systémem AWACS, dodávkou zbraní a munice …
Nejhorší je, (což je v naší republice běžné), že takové funkce se rozdělují ne na základě odbornosti, ale podle stranické příslušnosti. Tomu se říká demokracie. Proč v USA stačí 2 hlavní politické strany a u nás jich musí být více než 10. Když jsem otevřel kandidátku do kraje, bylo mne na zvracení číst, kolik a jaké strany kandidují. Jde především až na výjimky boj o koryta a ti, kdo pracují, to zaplatí. Ať žije naše pseudo-demokracie !
Kdo se trochu zajímá o AI ví, že to může být do budoucna hrozba, přinejmenším pro vzdělání mladých lidí (ne těch, kdo studuje jen kvůli diplomu). I jeden z nejbohatších lidí v USA – Elon Musk, majitel fy SpaceX navrhuje AI zakázat, což je asi neproveditelné. Přitom Musk před 2 dny provedl husarský kousek- přistání prvého, již vyhořelého stupně své obří rakety SH-STARSHIP do kleští na startovací věži. Tím odsunul konkurenci z celého světa ještě dál, než byla. Kdyby Musk chtěl, jsem přesvědčen, že i on by dokázal vyniknout v AI oboru, ale on v něm vidí reálné nebezpečí.
Všichni, kdo jsou ve vedení, v parlamentu a bohatí podnikatelé již dávno mají syny v zahraničí a dobře zabezpečené. Jen za jeden rok před válkou opustilo zemi 600.000 Ukrajinců. Řekla to tehdy bývalá premiérka Timošenková. Ruskojazyční obyvatelé Krymu, Donbasu, Luganska také nepůjdou bojovat za UA, když si v referendu odhlasovali samostatnost, hlavně kvůli jazykovému problému – zavedení jednotného státního jazyka – Ukrajinštiny.
Jediné řešení je vyměnit tato území, za nějakou pevnou garanci bezpečnosti pro UA od USA a NATO . Tato území v historii téměř vždy byla ruská. Lenin (kromě Krymu) připojil k UA Donabas jen jako oblasti v rámci jednotného státu a ochlasta Jelcyn předal Krym Kučmovi nezákonně, zřejmě při vodce, neměl na to právo.
Nějaký útok na Tchaj-wan je velmi nepravděpodobný. Jen hlavní město Tchaj-pei má 2,5 mil. obyvatel a velmi hustou zástavbu. Jeho dobytí by znamenalo strašlivý masakr. Letadlové lodě by asi šly brzo ke dnu, jako mnoho výsadkových lodí. Číně stačí udržovat čilý obchod především přes rodinné vazby a hrozbami blokovat oficiálnímu vyhlášení nezávislosti.
Jak je možné, že nějaký člověk, bez toho aby dokázal něco užitečného v životě vymyslet, zkonstruovat, zorganizovat, prosadit do života společnosti, řídit kolektiv lidí, léta sedí za slušné peníze v Senátu a jen občas vykřikne nějaký zaujatý nesmysl. Bohužel, takových "politiků" je řada a zvykli si na parádní a bezstarostný život
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Cíl operace byl jasný: udržet ruské území, kde jsou 2 strategické objekty: jaderná elektrárna u Kurčatova a velký plynový hub u města Sudža. Neméně důležitým cíl byl psychologický – ukázat doma i svým spojencům, že armáda UA nejen ustupuje, ale útočí a že bude v Kurské oblasti vázat mnoho ruských elitních sil.
K jaderné elektrárně se nedostali, plynový hub nemohou zničit, to by mělo velké důsledky i pro UA a další země. Pro Rusy je výhodné, že elitní jednotky UA jsou v Kursku vázané, a tak nespěchají, žádné jednotky ze západu Rusové nestáhly. Psychologický dopad byl jistě veliký a pokud by území udrželi, mohou při vyjednávání měnit tuto oblast za území v Donbasu, což je důležité. Odejít mohou, kdy budou chtít, ale mají trvale ztráty.
1 odpověď