Kde to tedy skončí , u 10 milionů za starý byt?
Následně budeme na staré dobré časy vzpomínat ... protože v časech nových nám mladí lidé začnou utíkat tam kde svět je ještě normální a cenově dostupný ☝️☝️☝️.
Dokud se nezjednoduší stavební řízení, tak aby trvalo max 3 měsíce a nezačne se stavět, nezmění se vůbec nic. Díky příchodů Ukrajinců je situace ještě napjatějši. Přitom oni za to nemohou, byty pro ně už dávno mohly být postaveny (na prodej/pronájem). Času na to bylo dost. Bohužel díky územním plánům, NIMBY se staví málo. A je převis poptávky. To nemluvím o nekrytých penězích, takže kdo má peníze MUSÍ investovat, jinak díky inflaci o peníze příjde. Tím se opět šroubuje cena pozemku. Jakákoliv další regulace situaci ještě zhorší.
Dle mého názoru toto nestoudné zdražování provádí umělé realitky ... následně si vezmou procenta z prodeje což je motivuje k maximálním cenám .
Přemrštěné ceny by měli být zákonem regulovaný ať za pár let není levnější bydlet na měsíci nežli v Česku.
Ceny rohlíků chcete taky regulovat? To už tu jednou bylo, v 89 to naštěstí skončilo.
Jenže až to uděláte tak zjistíte že toto je problém úplně všude kde lidé chtějí žít. Zrovna v anglicky mluvících zemích je to úplně nejhorší. USA je na tom blbě, hůř je na tom Kanada, a úplně nejhůř je na tom Austrálie. Dejte si do youtube "housing crisis" nebo "cost of living crisis" a vyskočí vám tisíce reportáží a dokumentů o tom jak si tam nemůže nikdo, především mladí, už koupit vlastní bydlení. To už je výrazně dostupnější v ČR. Pak je ještě EU, která je na tom líp, ale taky žádná sláva. Levnější nemovitosti jsou v Řecku, Itálii a Španělsku. Místa kde není moc práce a mzdy jsou nízké. Znám např pár který na důchod prodal v ČR byt, koupili si v Řecku barák, a teď by se chtěli vrátit. Jenže ten barák v Řecku nikdo nechce za to co za něj dali a v ČR to naopak zdražilo. Samozřejmě v Německu jsou vyšší mzdy a víc práce, ale nemovitosti v těch místech jsou tak drahé, že většina Němců žije v nájmu. Německo je jediný stát v EU kde víc než 50% žije v nájmu a ne protože to preferují, ale protože nemají na výběr. Možná v průměru vychází Německo s cenami v poměru k platům líp, ale to je protože se do statistik cen počítají i nemovitosti daleko od měst kde nikdo nechce žít. ČR má výhodu že je tak malá že každá lokalita je blízko a v dojezdové vzdálenosti od nějakého většího města. Samozřejmě vaše věc, ale pokud čekáte výrazně lepší situaci někde jinde, tak vás čeká velké nemilé překvapení.
Jo jo, to jsou ty nekryté peníze. Každý kdo něco našetří MUSÍ investovat, aby o peníze nepřišel. Takže valuace akcií a ceny nemovitostí trhají maxima.
S duchem vašeho příspěvku stran vysouzení nějakých peněz souhlasím, ale ne s tím, že se třeba dyslektik v klidu naučí číst a psát pomocí internetu. Tento objev by byl na Nobelovu cenu.
Proč by se dyslektik nemohl naučit pomocí internetu. Vše se dá naučit pomocí internetu. Samozdřejmě porucha se nevýlečí a rychlost čtení bude výrazně nižší než u normálního mozku. Ale jde hlavně o praxi, čím více bude dyslektik číst, tím bude rozdíl v rychlost čtení nižší.
je to dlouhodobá bezzubost vůči šikaně. Děti dokáží byt velmi kruté, protože nemají vštípeno v rodině, ze za odlišnost (zejména takovou, kterou dotyční nemohou ovlivnit) se druhým nesmí posmívat.
Ja jsem měl to štěstí ze otec vštěpoval, ze se nesmím ostatním posmívat za to ze nosí brýle například (aniž bych to delal podotýkám:), jen preventivně.
…a ja jsem si to ale vztáhl na vše, takže jsem se nikdy neposmíval za to ze je nekdo tlustý nebo nešikovný nebo rom nebo cokoliv jiného.
Bohužel v rodině někdy
dostanou i opačný příklad. Pak to ty děti samozřejmě dělají bez zábran.
Tak ono věková segregace šikaně ve škole nepomáhá.
To už je i tady... bitva o domácí úkoly je v plném proudu.
To si vážně někdo myslí, že může být úspěšný, když se činnosti nevěnuje i doma resp mimo pracovní dobu? Kdybych dělal jen od 9 do 5 a dal se nevěnoval svoji profesi, tak ani neudržím krok s dobou...
Pracuji od 6 do 14 a jsem spokojený, rozhodně by mě nenapadlo tahat si práci domů. Nestojí to za to. Potom se divíme, že jsou lidé vyhořelí. Domácí úkoly mají být čistě dobrovolné. Kdo si chce tahat školu domů, jeho věc. Já se ve svém čase radši věnoval učení angličtiny, než abych se šprtal chujoviny, které za pár měsícú zapomenu.
No, já myslím, že lidé už za 35 let vyzkoušeli zvolit kdekoho a vždy to bylo jeden za 18 a druhý bez dvou za 20. Rozhodně u nás neměl nikdo z politiků ambice pomoci rozvoji státu a společnosti jako kdysi Rašín. Každý se chtěl jen nakapsovat do vlastní kapsy. Natožpak aby někdo vymyslel a zrealizoval to, co třeba úspěšně funguje v Norsku - tedy státní investiční fond, který může vyplácet důchody nebo pomáhat státnímu rozpočtu při rozumném investování a hospodaření s majetkem fondu třeba 1000 let...
Státní fond by se vytuneloval příští socialistickou vládou, které by následně vzrostly preference. Každy by říkal jak ze za této vády krásně žilo, když se tento foud rozpouštěl. Na jak za té zodpovědné, která fond budovala. Pokud chceme štíhlý stát, jsou v česku jen dvě volitelné strany. Chápu, že nejsou dokonalé, ale preference kolem 2% jsou opravdu málo, proto žádná další podobná strana neexistuje.
Pokud by šla zavést nějaká taková "škola hrou" a hrát si na investování třeba celou docházku do školy (nebo do škol, pokud by chodil i na SŠ a VŠ), tak by to určitě smysl mělo 🙂, každý by si to mohl bez obav osahat a seznámit se s tím bez jakéhokoliv finančního rizika - prostě by si hrál na investora...
Ano a děti by to bavilo a zajímalo. Peníze které se množí, to baví každého. No, ale radši se našprtáme periodickou tabulku, a názvy všech kostí v těle, větný rozbor...
Tak nemusí být každý zase rovnou profesionální ekonom 🙂... Investice jsou otázka preferencí každého člověka - někdo investuje do bydlení (a to by asi mělo být to hlavní, co by se mělo člověku podařit s ohledem na stáří - uvolnit si ruce od placení nájmu v desetitisících korun měsíčně. Byť při dnešních přemrštěných cenách pro běžně vydělávající lidi to není nic snadného...), někdo rád hromadí majetky, někdo to raději procestuje po světě nebo má drahé koníčky či něco sbírá. Každému dle jeho gusta. Mám posledních pár let nepříjemný dojem, že inflace u nás vzniká hlavně nenažraností obchodníků (když pominu nepodařené zásahy politiků či banksterů z ČNB, nebo globální vlivy mimo nás) - tedy tzv. zisková inflace, v tom jsme asi nejlepší na světě (bohužel pro běžné lidi). Když vezmete v úvahu, že polovina lidí se pohybuje do cca 40 000 Kč hrubého, tedy cca 32 tisíc Kč čistého, tak to zase na nějaké velké vyskakování u většiny lidí není. Každý není Warren Buffet. Investiční strategie Warrena Buffetta je poměrně dobře známá, jedním z velmi důležitých bodů je například to, že by se měl člověk při investování držet svého kruhu kompetencí a investovat opravdu jen do toho, čemu rozumí. Warren Buffett zastává názor, že tím kým je, se stal také díky tomu, v jaké společnosti se narodil. V jednom rozhovoru kdysi řekl, že pokud by se narodil do chudé rodiny v některé ze zemí třetího světa, tak by mohl být chytrý sebevíc a investorem, kterým je dnes, by se nikdy nestal....
Jde o to, že ve škole vás učí názvy všech svalů a kostí v těle, hromadu letopočtu, hudební výchovu. Vše co do roka zapomenete, místo, aby se učila ekonomie, která má 100x lepší praktické využití. Samozdřejmě, každý nemůže být miliardář. Ale ono i 2000czk, které neprožeru, ale investuju udělají časem dost. Když mám 32 cisteho. Tak pravidlo je max 50% na nutne vydaje 16000, 30% zábava 9600, a 20% na nenadale vydaje+investice 6400.
Ale ona drtivá většina lidí (na rozdíl od politiků) právě ví, že může hospodařit jen s tím, co vydělá... Exekuce se týkají cca 600 000 lidí (už to kleslo asi o 200 000 za poslední léta).
Politici to moc dobře ví, ale voliči nechcou zodpovědnou vládu. Proto se vláda chová tak, aby měla co nejvíce hlasů. Proto vláda dává nesplnitelné sliby a volič jim tam tu obálku přesto hodí.
Ano, dá se to nazvat i jako investice na stáří, protože z důchodu nebudete muset platit třeba 20 - 30 tisíc korun za nájem. Ale většina lidí si ten luxus neplatit nájem užívá už i celá desetiletí před důchodem - byť dnes je to asi daleko těžší splácet díky přemrštěným cenám bydlení, čili dnes jsou lidé s běžnými příjmy v nevýhodě. Jinak nejlépe si pamatujete až reálný život, s tím škola nic nenadělá - příklady ve škole (zvláště v dětském věku) s vámi nikdy neudělají to, jako když proděláte nebo naletíte podvodníkům na vlastní kůži v reálném životě (nebo v lepším případě i vyděláte, když třeba úspěšně investujete) - to už si pamatujete navždy.
Ano, máte pravdu, proty by děti měli mít už na základne virtuální brokerský účet. Naučili by se, že čas na trhu je důležitější než časování trhu. Jak by začli vydělávat, založili by si opravdovÿ.
Kdyby byla finanční gramotnost v Česku nula, museli by tu všichni do jednoho zkrachovat. Je vhodné rozlišovat nekompetenci politiků už 35 let v hospodaření státu (a dá se toho dost vyčítat za tu dobu i tzv. odborníkům z ČNB) a hospodaření jednotlivých lidí a rodin - ti na rozdíl od politiků vědí, že musí hospodařit s tím, co skutečně mají. To, že má část lidí (cca 600 000) exekuce (dost často zásluhou bezuzdného řádění exekuční mafie, které není v civilizovaných zemích na západ od nás nejen možné, ale je rovnou i nezákonné) asi odpovídá Gaussově křivce a mizerné úrovni zákonů v Česku - většina lidí je průměr, část lidí podprůměr a část lidí nadprůměr. A podprůměr se pochopitelně nechal nachytat snadněji finančními podvodníky - všechno jsme po převratu zažívali poprvé, v socialismu to nebylo. Lze i chápat sníženou důvěru lidí po vytunelování cca 30 bank z asi 59 celkem pro zanedbaný státní dozor (zase se postarali politici) či různé vytunelované fondy. Troufám si tvrdit, že významná část lidí v Česku rozhodně finančně gramotná je... Byť někteří udělali i značně trpkou zkušenost v oblasti financí - i tak se lidé učí.
Otázka je co si představujete pod pojmem finanční gramotnost. Člověk, který nemá dluhy a něco našetří nemusí být finančně gramotný, ale jen skromný. Protože šetření bez investování rozhodně není fin. gramotné. Člověk s fin. gram. by měl vědět jak vzniká inflace, peníze, vliv úrokové sazby na inflaci, výpočet hýpoteky, návratnost, etf... Takový člověk si také lépe uvědomuje jak funguje stát a nebude tolik skákat na lep populistům. Samozdřejmě fin. gramotnost nikdy nebude 100%. To nám gaussova křivka IQ nedovolí.
Vánoce za socíku byly vynikající a krásné a nic nám nechybělo. Pořád dokola omylané fronty na zboží jsou pravda ale už nikde se nepíše o dluzích které tenkrat lidi neměli v podstatě žádné a všechno se platilo cash a dnes jsme zadlužený a ještě se chvastáme . I morálka lidí byla tenkrat lepší.
Lide mají dluhy, protože můžou. Kdyby se uskromnily, dluhy by neměli.
kolik fabrik se zrušilo po roce 1989? Tisíce, jsem z malého Tachova a zde se zrušilo 18 fabrik. Například Rybena. Pila, Delta, Mlékárna, Kozak, Plastimat, Snaha, Státní statky, ZLT a několik dalších. Jste ignorant, když nevidíte co se stalo z naší republikou po roce 1989, nic nám tady nepatří, vše patří cizákům
Fabriky byly nekonurenceschopné. Takže krachly, jak prosté.
Ukažte mi přehradu která se za 30 let postavila. Fabriky se zlikvidovaly, co zbylo se prodalo cizincům. Byty se skoro nestaví, mladí nemají kde bydlet. Hlavně že politici žebroní že je malá porodnost, co by chtěli když mladí nemají zázemí. A když se něco postaví tak na tu drahotu nemají peníze.
Přehrady jsou postavená, další není třeba stavět. Lidé nechcou, aby se stavěly nové byty, tak se nestaví.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Vysekani obrovskeho pasu lesu? Stavba vleku= dalsi znicenej les. Drancovani vody na zasnezovani kde to nema smysl? Mam pokravovat, nebo jste opravdu tak omezenej…
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Stát dává běžně dotace za pokosení louky, aby tam NEvznikl les. Voda se zadržuje v nádrži, následně se nastříká na kopec a na jaře se vrátí do potoka. Nikde opravdu problém není.
1 odpověď