Vy pořád píšete poplašně a pak z toho vzejde 5,10 měsíčně, to není ani malé pivo.
Sdílení elektřiny bude v brzké budoucnosti velice využívané a velice výhodné. Umožní nám se krapet odpoutat od bohatých gigantů jako je ČEZ. Fotovoltaiky rostou jako houby po dešti (a brzy budou i malé větrné elektrárny nebo kogenerační jednotky místo obyčejných plynových kotlů). Funguje to při tom hrozně jednoduše. Pokud má vaše malá elektrárna přebytky, které ocdházejí do sítě, můžete definovat až 10 příjemců. Pokud v té době odebírají, berou vlastně elektřinu od vás a ne od svého dodavatele. Cenu nebo protislužbu si můžete určit. Můžete sdílet s příbuznými za sekání trávy nebo hlídání dětí, můžete sdílet se sousedy, můžete sdílet se školkou nebo dětským sportovním klubem jako sponzorský dar atd. Potíž je jen spárovat produkci se spotřebou a rozpočítat případně mezi více příjemců, k tomu právě slouží to datové centrum.
Zcela konkrétní příklad. Naše malá fotovoltaická elektrárna na střeše garáže má špičkový výkon 4,5 kWp. Ročně vyrobí cca 4,5 MWh, z toho cca 1 MWh, kterou nejsme schopni spotřebovat. Když ji budu sdílet s rodiči (byt + chalupa s elektrickým bojlerem) a tchýní, ušetřím jim dohromady ročně cca 4000 Kč za elektřinu, které by teď inkasoval ČEZ. Není to moc, ale pro důchodce ani zanedbatelná suma. Většina elektráren na rodinných domcích je při tom větší (nám větší neunese střecha), takže úspora u většiny lidí bude výraznější.
Zároveň je tu výhoda i pro stabilitu sítě, protože motivuje sdílející sladit svůj odběr s produkcí elektřiny.
Ten problém je stejně jako v Utrechtu v tom, že rozvoj sítě neodpovídá potřebám. Podobné věci se staly v minulosti řadě obcí i v jiných oblastech, především v zásobování vodou, kanalizaci nebo kapacitě odpadového hospodářství.
Klíčový problém Německa nejsou OZE (ty budují poměrně dobře a vítr se sluncem se solidně doplňují, pokud zrovna ne, je tu záloha v podobě rychle zapnutelných/vypnutelných plynových elektráren, z nichž část funguje na bioplyn, tedy také OZE). Hlavní problém je, že si odhlasovaly zrušení jaderné elektřiny, která je také bezemisní a stabilní a má potenciál tvořit základ spotřeby. To se v ČR naštěstí nestalo a s rozvojem jádra se počítá.
Druhým problémem Německa je i mizerná dálková síť, která stále nedokáže dostat levnou větrnou elektřinu ze severu do průmyslového jihu (Bavorsko) jinak než oklikou přes Polsko a ČR. I díky tomu je vzájemné doplňování větru a slunce poněkud složitější a výsledkem je vyšší uhlíková stopa.
Každopádně zrovna fotovoltaika s bateriemi by městu pomohla - v takovém režimu jsou toky elektřiny celkově nižší (a jde to v nejhorším realizovat i bez přetoků přebytků). Mohu posloužit z vlastní FVE - od ledna je spotřeba domu cca 3100 kWh, z toho 2200 KWh "vlastních" (z elektrárny nebo baterie), 900 kWh ze sítě (hlavně v zimě), naopak 800 KWh jsme přes léto do sítě poslali. Baterie má řadu módů, jak může fungovat, dá se např. nastavit přednostní posílání do sítě ve špičce a dobíjení mimo špičku.
Chtěli jste debatu, tož do toho.
Já jsem liberál a multikulturalista, takže i když občas něco rasistického řeknu, tak to nemyslím ani urážlivě ani dehonestačně. Takže našemu doktorandovi z Ghany říkáme běžně černý Robert a on to nebere nijak špatně, naopak má rasistické vtipy v oblibě stejně jako já.
To, že Češi nepohrdají (většinově) Vietnamskou komunitou, je vidět právě z oblíbenosti Vietnamských bister, kam se tedy obvykle nechodí na ten smažák, ale na něco z jejich pánve.
Když se rozhodujeme, kam zajít na rychlé jídlo, tak termín "k šikmoňům / Indům / Turkům" celkem jasně identifikuje kuchyň, aniž bych tím myslel něco hanlivého. Ale samozřejmě před svou Vietnamskou kolegyní bych to takhle nahlas neřekl, to by si mohla vyložit jinak (a na rozdíl od černého studenta spolu na pivo nechodíme).
Taky je dobré podívat se na mladší generaci. Vietnamské děti a mládež jsou výborní studenti (dokonce jsem viděl i vietnamské dítě na olympiádě z češtiny) a navzájem se kamarádí (v pozdějším věku paří a taky páří) bez toho, aby řešili šikmost očí nebo původ rodičů. A tak je to správně.
Důležitějších problémů je opravdu více a nevidím důvod řešit něco, co nikoho nepálí.
Smysl zipu je pro některé stále nad jejich duševní schopnosti...
Policie ČR také umí člověku jen vyčinit (to už se mi stalo několikrát, když jsem špatně zaparkoval) nebo být alespoň shovívavá. Svoje dvě poslední pokuty (jedna letošní a druhá z roku 2020) byly na dolní hranici, asi že jsem projevil účinnou lítost. A chápu, že za jízdu po dálnici bez známky (zapomněl jsem prodloužit) mě nemohli nechat odjet jen s domluvou.
Egyptologů je mi trochu líto, ale pan ministr má pravdu, že je to nesystémova dotace.
Systémová dotace jsou prostředky na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace (DKRVO), které se rozdělují podle pětiletého hodnocení a které jsou od roku 2021 významně navýšené o tzv. motivační složku.. UK v tom posledním hodnocení dostala dle očekávání hodnocení A a přilepšila si tak o 23%, což dělá ročně 387 mil. Kč. Na Egyptology by tedy být mělo i s navýšením, o hodnocení A se nakonec významně zasloužili.
Přes Öresundský most jsem měl tu čest jet vlakem a je to zážitek. Vlak jede ale až 200 km/h, takže je to zážitek relativně krátký. Osobní vlaky tady jezdí co 20 minut (+občas nějaký rychlík), takže je to skoro jako metro mezi Malmö a Kodaí. Z pohledu Švédska je hned za mostem v Dánsku zastávka Kodaň-letiště, i díky tomu letiště v Malmö skoro ztratilo smysl a létá se hlavně z Kodaně.
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Nic takového nemůže projít a už vůbec ne do konce roku. Legislativní proces v EU je složitý a není retrospektivní. Popřelo by to navíc současná pravidla norem Euro X.
Měli byste publikovat poněkud sebekriticky.