Já tam byl. Dan Bárta nastoupil se svým úvodním sólem a já si řekl že asi máme špatná místa nebo mám něco s ušima. Ale pak se ozvaly sbory se zvukem jak ve Smetanovce a mě došlo, že je něco špatně. Prakticky všechni sólové party byly hrozně ozvučené. Když sólo zpívali členové sboru, byli většinou slyšet dobře. Hala za nic nemůže, ale za mixážním pultem sedělo nějaké pako. Lituji diváky dole na ploše kteří museli za lístky vysolit majlant.
To tedy bude megalomanské dílo.
Tři soutěsky mají výkon přes 20GW, tady má být 3x tolik. Kubík vody při spádu 1 metr dává výkon cca 8 kW. Při spádu 2000 metrů to bude 16 MW. Čtyři tunely, každým poteče 1000 kubíků, celkový výkon 64 GW. Tak nějak to vychází. Na tomhle spádu fungují jenom Peltonovy turbíny. Ty mají obecně malou hltnost a to znamená desítky, možná malé stovky turbín. Tunely musí mít obrovský průměr aby voda proudila nízkou rychlostí a neobrousila stěny. Naše Dlouhé Stráně mají přivaděče o průměru 3,6 m s průtokem 68,5 m3. Při stejné rychlosti průtoku budou Číňané potřebovat tunely o průměru skoro 14 metrů. Třeba takový Eurotunel má průměr jen 7,8 a co měli problémů to vybudovat. A řada dalších aspektů hovořících proti.
Čemu se divit. Jestliže autora dokázala "příjemně osvěžit" štědrovečerní pohádka Tři princezny, tak není žádné překvapení, že dokáže sepsat takovou agitku.
Jasně že ty pohádky byly plné ideologie. Protože jinak by vůbec nevznikly. Ale celý národ to měl u zadele, s prominutím. Byly to pohádky a jako takové jsme je brali. Ideologii v tom hledal jen ten soudruh na sekretariátu.
Paragraf začíná naprosto jasně: Při souběžné jízdě umožní... Jenže souběžnou jízdu definuje zákon jako tak hustý provoz, že se ve všech pruzích vytvoří souvislá kolona jedoucích aut. Taková situace je na našich silnicích při zipovani spíše výjimkou. Obvykle se jedná o stojící kolonu v jednom pruhu, ke které se úplně prázdným pruhem přiřítí šílenec nebezpečnou rychlostí a dožaduje se vypuštění do průběžného pruhu na základě pravidla o zipovani. Že tohle chování považuje hodně řidičů za agresivní mě vůbec nepřekvapuje.
Díváte se na to omezenou optikou soudního sporu. Spolu s dalšími zvěrstvy jako Lex ČEZ nebo WFT si zásadním způsobem podkopáváme investiční prostředí a dělámě vše pro to, abychom zásadně zaostávali za svým ekonomickým potenciálem. Za vlády, která měla jako klíčovou část podporu investic a kapitálových trhů... Smutný pohled.
Investiční prostředí jehož základem je ožebračování lidí skrze vysávání dotací ze státního rozpočtu je samo o sobě cestou zaostávání za ekonomickým potenciálem. Dotační ekonomika Německa posledního desetiletí je toho zářným příkladem.
Ano, ale na druhou stranu nemám nic proti digitalizaci v rámci toho, že budu mít například aplikaci napojenou na elektroměr v mobilu a ta mě upozorní na přetoky (nyní máte cenu jedné kWh za 4,50 Kč, případně za nulu) a já si třeba i dálkově v tu chvíli zapnu pračku nebo myčku. To může být variabilně během dne, jedno jestli v 11 hodin dopoledne nebo ve 3 hodiny odpoledne. To by se mi docela zamlouvalo, pokud bychom měli mluvit o budoucnosti "digitalizace". Užitečné by to bylo zejména v letních měsících kdy fouká vítr a svítí slunce a energie je tím pádem přebytek a nabízí za za zápornou cenu, tzn. že dodavatel vám za odběr ještě zaplatí.
Takže budete v pračce držet třeba týden špinavé prádlo a doufat, že se příroda smiluje a vy si budete moct vyprat. O myčce raději ani nemluvím. A teď si k tomu přidejte tu stinnou stránku. Zrovna jste uprostřed praní, prádlo je nacucané špinavou vodou s pracím práškem a bum, mrak jak drak, vítr nikde a distributor vám to na dálku vypne. Protože elektrika zbyla jen pro pacienty na lůžku a letadla ve vzduchu. Přijdete večer domů a místo vypraného prádla máte v pračce mokrou plavající hroudu. A když bude jo zle, tak to tam zůstane než to sluníčko zase vyjde.
Je vždy potřeba myslet na to, že mince má dvě strany. A nikdy nedostanete jen tu jednu pěknou, co se vám líbí, ale vždycky i tu druhou, kterou byste raději dělal, že tam není.
Zapomeňte na to, že jde někomu o zákazníky. Na jejich prospěch kašlou úplně všichni. Myslí jen na to, jak k nim to průběžné měření dostat. A proč? Protože při dnešním podílu občasných zdrojů energie v síti je rozdíl v odchylce mezi modelem jednotlivých denních grafů odběru a průběžném měření na výstupech do distribuční sítě, že to nikomu nevychází. Náklady na řízení sítě i náklady obchodníků rostou a jim nevychází byznys plány. A proto potřebují měření ve stejném intervalu jako měří obchodní systém na trhu s elektřinou. Časem to bude znamenat přechod na SPOT pro všechny s průběžným měřením, protože už jim nikdo dlouhodobý tarif nenabídne nebo bude nevýhodně drahý.
TC vzduch voda mě stálo 160 tisíc v roce pořízení 2008, tehdy by mě plynová přípojka, komín a kotel vyšel na cca. polovinu. FVE cena 265 tisic v tomtéž roce.
TC ve spojeni s podlahovym topenim je jediný využíváný zdroj tepla v domě, výkon TC je 8,5 kW, RD má plochu 200 metrů, dle tepelnych ztrát nízkoenergetický dům. Jako zalohu mam teplovodni kamna. RD dtoji na JM u Ivančic.
Spotřeba v topné sezóně u mého RD je mezi 1,5-2 MWh elektrické energie, poslední zimy těch 1,5 MWh. Při mé současné ceně elektricke energie by mě topná sezóna vyšla na cca. 6 tisíc. Spotřeba RD kompletně je cca. 10 MWh - topeni 1,5 MWh, ostatni spotřeba 4 MWh, provoz dvou EV 4,5-5,5 MWh za rok. FVE vyrobí cca. 14 MWh za rok, v zimě 1,5 MWh dokupuji, v létě hodne prodávám (byť často za nizkou cenu).
Kompletní roční platba za energie v mém RD je kolem 10 tisíc, víc než polovinu dělá paušál. Taková perlička na závěr, v roce 2022 kdy byly nejvyšší ceny energií, jsem diky letnímu prodeji byl 14 tisic v plusu.
Čisté teoreticky, pokud bych neměl FVE a vezmu spotřebu domu bez EV, což je 5,5 MWh a svou spotovou cenu, stály by mě energie za rok cca. 23 tisic.
Takže jste před 16 lety položil na stůl tak 2 milióny hotovosti navíc za TČ, FVE, nízkoenergetický dům a EV. Zkusil jste si někdy spočítat, kolik by vám ty dvě mega vynesly při investici do slušného fondu nebo dobrých akcií?
Ale. Teda já nevím. Mám 130 kg kolo se středovým pohonem a baterkou v rámu. Ano mám silnou baterku a výrobce uvádí 199 km dojezd. Ano jasně za určitých podmínek a určité váhy. Ale já žiji v horách tak že samej kopec a ještě jsem těžký. Tak jsem si říkal, když výrobce uvádí tolik, tak mě by to mohlo vystačit na 100 km. A nakonec, kdo jezdí delší vejlety nad sto km? Já jezdím do 60 a občas 80 km jinak méně. A představte si to, že jsem s tím ujel na jedno nabití 120 km a ještě mi tam zbylo asi 13 procent baterie. Tak že 50 km jak jste psal? Možná na nějakou levnou baterií a i to je dost dlouhý výlet. A navíc pokud by jste chtěl ject dál tak si vemte sebou nabíječku a v kdejakém občerstvení dobíjet. Ale i tak je to zbytečný se s tím tahat když to dojede sto a dál stejně nepojedete...
Dobře, není nad praktické zkušenosti. Teď ještě dvě informace kdybyste prosím doplnil. Jakou kapacitu má ta baterka a kolik váží celé kolo.
Tento "geniální" systém středového pohonu, stejně jako ostatní podobné má jednu podstatnou nevýhodu: neumí rekuperaci při brždění! Považuji to docela za zásadní problém, zvláště třeba v kopcovitém českém terénu.
Pochopitelně při jízdě Holandskem nebo podobnými západoevropskými rovinnými státy, případně Polskem za Wroclaví dál k moři to nepotřebujete, protože tam na rovných silnicích nebo cyklostezkách brzdíte v podstatě až někde v cíli 😅
Moje první myšlenka byla stejná - jak z toho dostanu proud zpátky do baterky cestou z kopce dolů. A jediná odpověď byla - nijak.
Dřevo obsahuje 44% uhlíku, kdyby se veškerý uhlík ze dřeva sloučil s kyslíkem při hoření, tak by vzniklo něco jako 1100 kg CO2 z 1 tuny dřeva.
Reálně to ovšem není možné. Rád bych viděl, jak to spočítaly.
Typické dřeviny pro topení obsahují více jak 50% uhlíku. Na 500 kg uhlíku se naváže 500x32÷12=1333 kg kyslíku v CO2 Dohromady 1833 kg CO2. Těch 1700 je dost dobrá aproximace.
Sakra vy máte ale oko. a ve slovech zásadně neliší je taky ,,zádrhel,,. Jinak slovo modulární co se týče reaktoru je , že nádoba je vyrobena s víkem jako modul v 1 fybrice a odzkoušená, na místo se doveze a usadí jako celek..no to u Dukovan nebylo. To ostatní samozřejmě dovést a instalovat najednou nejde
A tyhle informace máte odkud. Hledal jsem všude možně a kromě propagačních obrázků na webu RR jsem nenašel detailnější schéma ani popis. Naopak z nějaké skicy bylo zřejmé, že čerpadla jsou umístěna mimo nádobu. To se dá těžko považovat za modulární reaktor, který by v jednom zapouzdřeném "modulu" měl obsahovat kompletní "jadernou technologii" a mít akorát vstup a výstup na připojení sekundárního okruhu.
20
Sledujících
0
Sleduje
20
Sledujících
0
Sleduje
Nebylo to ozvučením. Prostě hlasy těchto zpěváků znají pouze z upravených studiových nahrávek a doma si je pouštějí na aparaturách za 100 tisíc. Kdo je slyšel poprvé naživo byl zřejmě rozčarován. Zpěvák, který má svůj věk a hlasivky ovlivněné desítky let životním stylem, nemůže při živém zpěvu podat takový hlasový výkon jako upravený umělou inteligencí ve studiu, nebo když mu bylo o 30 míň.
4 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Nemáte pravdu. Já tam byl. Sólové hlasy byly špatně ozvučené a to zejménana začátkupředstavení. A nebylo to tím, že bych znal tu hudbu jenom ze Spotify. Báru jsem shodou okolností slyšel zpívat naživo před čtvrt rokem na vinobraní v Grebovce. Byla skvělá. Na tomto představení měla některá sóla, zejména v druhé půlce, také výborná. Halou zo taky není. Byli jsme tam před pár týdny na Kabátech, seděli v rohu za pódiem a slyšeli naprosto perfektně každé slovo. Prostě to nezvládli. Je jedno jestli si zvukař vylil kafe do mixpultu nebo si postavil židli na kabely nebo si vzal špatný brejle. Chápu Báru i Moniku, že Leoše brání. Pro ně to byl návrat do ráje za jeho peníze. Ale neměly by popírat skutečnost, kterou zažily tisíce lidí.