No zas tak daleko od pravdy Musk není. Německo skutečně nabralo nezvládnutelně velký počet cizinců z jiných civilizačních oblastí a často i z kriminálního pozadí. Pokud pořád nezastavuje migraci jsou šílení a je třeba volit AfD. I když i tam se dostalo pár šílenců z nacistického pozadí, ale to by se u vládní strany vyčistilo, si myslím.
"...je třeba volit AfD. I když i tam se dostalo pár šílenců z nacistického pozadí, ale to by se u vládní strany vyčistilo..."
Problém je, že přesně takhle Němci uvažovali na počátku 30. let. Ono to tehdy nebylo jednoduché. Komunistické bojůvky terorizovaly zemi a v kulturní sféře zase vítězily směry, které zesměšňovaly normální způsob života. Lidi nakonec zvolili NSDAP, i když věděli, že jsou to primitivové a násilníci, ale mysleli si, že se ve vládě trochu zklidní a když ne, tak příště zvolí někoho jiného. Jak to dopadlo, víme.
Přesně, jim se spíš nelíbí, že se budou na Ukrajině budovat raketová sila.
To myslíte vážně, s těmi raketovými sily na Ukrajině? Raketová sila se používala pro mezikontinentální střely a u střel namířených na Rusko nedávají těsně vedle Ruska smysl. Taktické jaderné zbraně a rakety středního doletu se do žádných sil neumisťují. Navíc jsou raketová sila jen relikt předchozí studené války a v zásadě překonaná.
Myšlenka byla taková, že při přesnosti mezikontinentálních střel docilované v 60. letech minulého století odolají střely umístěné v silech prvnímu úderu protivníka s výjimkou přímého zásahu a že tedy značnou část střel půjde použít pro odvetný úder. Jenže mezitím se přesnost střel zvýšila do té míry, že by se prakticky jistě jednalo o přímé zásahy, a v tom případě má silo nevýhodu, že je statické. Moderní mezikontinentální střely se spíše odpalují z pohyblivých platforem. Menší jaderné mocnosti se dokonce spoléhají pouze na střely odpalované z ponorek.
V tomhle bych Putinovi dal výjimečně zapravdu (myšleno pochopitelně z jeho pohledu). Putin různě vyhrožoval, už na podzim 2021 zásadně zdražil ropu a plyn. Kdyby se do toho vrhl hned tehdy (a nebo to ještě ideálně zkombinoval hned během epidemie koronaviru), Západ by nebyl myšlenkově připravený Ukrajinu podpořit.
Jenže Putin promeškal příležitost siláckými řečmi. Ono se mu zřejmě do války moc nechtělo a myslel si, že vyhrožování bude stačit. Potom se nechtěl ztrapnit tím, že by akci odvolal. Prostě mu nic neříká správné načasování. Vzděláním a praxí není vojevůdce. Jako důstojník KGB by udělal lépe, kdyby setrval u pouhého podvracení Západu, čemuž zřejmě rozumí nejlépe, ale jeho pýcha mu zatemnila uvažování. Ještě, že tak.
Kdo z vás zná knihu Christophera Clarka "Náměsíčníci"? Je o tom, jak se "muži, kteří vládli Evropě a pyšnili se svou moderností a rozumností, chovali jako náměsíčníci, potáceli se od jedné krize ke druhé a nakonec sami sebe přesvědčili, že jediným východiskem je válka, a jejich přesvědčení převzaly zmanipulované masy na obou stranách". Lidstvo je nepoučitelné. A vždycky to stojí příliš mnoho životů.
Když už mluvíte o Náměsíčnících, je třeba říct i druhé poučení z předchozích konfliktů. Poučením z 1. světové války bylo, že se do ní všichni vrhli až příliš lehce. Jenže když se pak rozvíjela 2. světová válka, tahle zkušenost způsobila, že se do ní nikomu nechtělo. Až na jednoho agresora, který si tím léčil mindráky z prohry. Ten se tak v počáteční fázi nacházel ve výhodě a kvůli tomu byla 2. světová válka pro Spojence nákladnější a krvavější, než kdyby zareagovali včas (například už při remilitarizaci Porýní).
Západ nyní lavíruje mezi zkušenostmi z obou válek. To znamená, že nechce ani příliš rychle eskalovat, ani příliš ochotně ustupovat. Já si tedy myslím, že by se mělo reagovat proaktivněji a Rusům cynicky vzkázat, že dodávání zbraní je obchod a že nám jej nemůžou kazit.
Jenom pro zajímavost, Agent Orange se primárně skládal ze dvou látek, které se běžně používaly v zemědělství a zahradnictví jako herbicid a defoliant. Jedna z nich byla později v 80. letech minulého století uznána za zdraví škodlivou a přestala se používat (ale to tehdy nebylo známé), zatímco druhá se používá dodnes.
Problémem byla přítomnost stopového množství dioxinů v ne zcela chemicky čisté směsi. Prostě to vyráběli ve velkém a kašlali na kvalitu.
Co se týče tvrzení, že přírodu ničily všechny velké státy - jsou známé případy havárií tankerů ze 70. nebo 80. let, ale od té doby se změnily předpisy a dnešní tankery představují významně menší riziko. Rusové ovšem zjevně zůstali v dobách, kdy to tak dělali všichni a to je jejich hlavní vina. Do určité míry je spravedlivé, že si tím zasvinili hlavně svoje pobřeží (i když Krym stále podle mezinárodně uznaných hranic patří Ukrajině), a ne třeba dánské či turecké úžiny.
no a ? čipy kupují všude z Tchai wanu nebo číny...
Čipy s největší integrací se dělají na Taiwanu nebo v Jižní Korei. I Čína si je opatřuje odtud. To je taky jeden z důvodů, proč zatím Čína Taiwan nenapadla. Kdyby Taiwanci ty továrny před postupujícími Číňany zničili, znamenalo by to zároveň obrovské škody pro čínský průmysl, které by byly v nepoměru k získání Taiwanu.
Jenže vše směřuje k "míru" za cenu území a nikomu se nelíbí ztratit část své vlasti, takže každý, i když drobný postup je vlastně obrovskou ztrátou a nic nezaručí, že časem nebudou chtít zabrat víc. Rus chce jen brát a ne dávat. Co se týká počtu vojáků na tom jim nikdy nezáleželo a Severokorejců je taky celkem dost.
Severokorejců je 25 milionů, to zase není tolik.
Jinak když Rusům nezáleží na počtu padlých, tak jediný způsob, jak je přesvědčit, že to byla chyba, je, aby holt těch padlých bylo co nejvíc. Nás to stojí nějaké peníze (ačkoli porovnáním HDP třeba jen Evropy bez USA, když tam teď bude ten Trump, a Ruska je jasné, že by to pro nás nepředstavovalo tak velké procento výdajů), zatímco Ukrajince životy. Nemáme právo to Ukrajincům rozmlouvat, pokud by řekli, že už to stačilo, ale prostředků bychom jim měli posílat tolik, aby se poměr ztrát Ukrajinců vůči Rusům udržoval co nejmenší. Takové války v Rusku zpravidla končí tím, že se rozzuření vojáci odeberou do hlavního města a vyřídí si to s věrchuškou. Putinova momentální strategie, co se týče náboru vojáků, je, že chudým mužům z periferie slibuje na ruské poměry velké částky, které dostanou jejich rodiny, když padnou. Ovšem až se tito vojáci dovědí, že ty peníze ztrácejí velmi rychle hodnotu a že si za ně jejich rodiny nic nekoupí, pak se uvidí, kdo s koho.
Rusko mělo a může mít různé cíle, podle jejichž splnění se dá posoudit, zda vyhrálo, či ne.
Kdybych to seřadil od Putinem nejpreferovanějších po nejméně preferované, tak by to bylo:
Důvod, proč je to takto seřazené, je, že pro Putina je na prvním místě jeho setrvání u moci a až na druhém místě úspěch Ruska jako celku, přičemž i úspěch Ruska posuzuje z pohledu, jak se zapsat mezi nejúspěšnější ruské vůdce a nikoli co by pomohlo obyčejným lidem. Putinův minimální cíl je, aby Ukrajina neprosperovala, protože by se běžní Rusové jednoho dne začali ptát, jak je možné, že Rusové na druhé straně hranice se mají lépe než oni. Vše navíc je bonus, který by v různé míře umožnil rozšířit vliv Ruska do oblastí, které definoval ve svém ultimátu před válkou.
(pokračování)
Pro Putina by bylo zničující především nesplnění varianty 4, ovšem aby mohla Ukrajina v budoucnu prosperovat (ať už ve svém plném rozsahu nebo na Ruskem neobsazených územích), potřebuje bezpečnostní záruky. Jinak tam nikdo investovat nebude. A když tam nikdo investovat nebude, zvýší se tam vliv Ruska, takže splněním varianty 4 by se otevírala možnost s určitým odstupem získat i variantu 3.
Tím pádem by bylo nutné poskytnout Ukrajině západní záruky ve stylu umístění vojenských základen a podobně, a tak trochu i zadotovat rozvoj tamního průmyslu. To se samozřejmě nestane, protože lidé na západě budou takovým veřejným výdajům bránit. Přitom je to rozhodně levnější varianta, než nechat Ukrajinu napospas Rusku, které by posílilo především v tom smyslu, že lidé v dalších zemích, které jsou v ruském hledáčku, by ztratili vůli k obraně. Tím by zaprvé zhoršili ochotu investovat do ekonomiky svých zemí a zadruhé by byli nuceni přispívat na ruské expanzivní cíle. Jak by to dopadlo, je už teď vidět ve srovnání nás a Ruska za 3 roky války: u nás se docela zdražilo, ale stále to od obyvatelstva vyžaduje jenom mírná omezení. Rusko jede inflační politiku s nekrytou měnou ve velkém a jednoho dne dojde buď ke státnímu bankrotu, nebo budou muset vyhlásit přídělové hospodářství. Takže když píši "levnější varianta", mám na mysli srovnání mezi zvýšením výdajů na obranu a hospodařením á la Rusko. Lidé často uvažují tak, že když přestaneme vydávat na obranu, nic se nestane a budeme si jinak žít jako předtím, ale ve skutečnosti by došlo k daleko většímu úpadku.
Tak zrovna Stalinovi to taky nevyšlo, jak potvrdili dokonce i "oficiální" historici Ruska, tak se opravdu Stalin od roku 1935 připravoval na "osvobození" proletariátu a dělníků v Evropě (prakticky od roku 37´najeli na válečnou výrobu a začali budovat struktury II. a III. záložního okruhu = počítali s mobilizací a několikanásobným zvětšením už tak velké armády). "Jen" se neshodnou, jestli Hitler předběhl Stalina o měsíc (jak tvrdí Suvorov), nebo spíše o rok (jak tvrdí ostatní) ..... taky proto Stalin při oslavách vítězství nad nacismem nejel v čele vojsk, ale přenechal to Žukovovi ..... v jeho očích urval jen "zbytky" a ne celou Evropu .... na druhou stranu zanechal Rusům krásnou bajku o tom, jak před zlem zachránili celý svět a jací jsou "gerojové" (tím to nezpochybňuji, zajisté mají na porážce Německa "lví" podíl, "akorát" by si měli uvědomit, že se "jen" bránili agresi a v první řadě zachraňovali sebe)
Jenom poznámka k tomu, že Stalin nejel v čele přehlídky: Stalinovi bylo cca. 66 let a tehdy mohl být s klidem považovaný za starého člověka. Žukovovi bylo 49. Existuje o tom vzpomínka, kdy se Stalin zeptal Žukova, zda by ještě dokázal jet na koni, než jej tím pověřil. Oba určitě na koni zamlada jezdit uměli, ale na konci 2. světové války už k tomu nějakých 20 let neměli důvod, protože se normálně vozili autem.
Na tom čínském clu je hlavně zajímavé, že ukazuje, jak levně museli Rusové Číně to uhlí prodávat. Evidentně jde ruské uhlí na odbyt jenom za ceny, které se snaží konkurovat čínskému uhelnému průmyslu s jeho levnou pracovní silou. Jinak by Číňani neměli potřebu to clo uvalovat. Pro ruské těžaře to musí být katastrofálně prodělečné.
O co přišli je moc netlačí když stále postupují. To je ta "jednota" rádoby svobodného světa, který nedokáže dodržet nic z toho na čem se občas domluví.
Rusové sice stále postupují, ovšem rychlostí 0,46% ukrajinského území za rok by jim trvalo asi 170 let, než by zbývající území Ukrajiny obsadili celé.
Ukrajinci jednoduše vyměňují území za ruské opotřebení. Pokud máte 4x méně obyvatel, nemůžete se bránit stylem "ni šágu nazad", protože potřebujete útočníkovi působit ztráty nejméně 4x větší (a lépe ještě více). Takže se musíte posunout do další obranné linie, kdykoli hrozí zničení jednotky, například náletem klouzavou bombou. Rusové při svých útocích ztrácejí zhruba tisícovku vojáků denně. Ani těch nemají neomezeně, takže tímhle tempem by jim došli za několik desítek let. Rozhodně dřív, než by Ukrajinu celou obsadili.
Tyto diverzní akce se odvíjí , podle toho kolik Ukrajina dostane peněz ze západu.
Takže Fiala okrade důchodce, pošle to na Ukrajinu.
Tam z 10mil. dají milion nějakým zoufalcům , aby zapálili nějaký sklad nebo lokomotivu.
Jinak sami od sebe a zadarmo to neudělají. Proč by to dělali.
"Takže Fiala okrade důchodce..."
Řekněte svému hejtmanovi za ANO, ten vám to prý vrátí 🙂.
Sice měli v plánu Afghánistán opustit, ale ve finále z toho byla kvapná evakuace a výsledek je podobný.
Nechali spoustu vojenské techniky kterou si teď vesele užívá taliban.
Ano je pravda, že za to také může afghánská armáda, která se totálně rozpadla a nebyli připraveni na stažení ušáků.
Všichni v Afghánistánu věděli, že Tálibán už všude je. Akorát byl v ilegalitě. Takže za stahujícími se americkými jednotkami Tálibové prostě vytáhli zbraně a začali úřadovat.
Američani to s nimi měli domluvené, ale chaos způsobovaly tisíce civilistů, kteří byli ve skutečném nebezpečí a před islamisty prchali všemi prostředky. A do toho se o slovo hlásily různé konkurenční skupiny, které chtěly Tálibům přidělat potíže tím, že nebudou respektovat příměří s Američany. Jediní padlí američtí vojáci během evakuace se stali obětí sebevražedného útoku právě nějakého takového netálibánského radikála.
Vojensky posuzováno to byla precizní akce včetně takových detailů, jako že na samotný závěr bylo z provozu vyřazeno osvětlení letiště a letadla odlétala s pomocí nočního vidění, aby se ztížilo náhodným amatérům na ně střílet. Poslední Americký voják opouštějící Kábul byl velící generál celé akce a existují záběry z noktovizoru, jak v klidu nastupuje na zadní rampu dopravního letadla poté, co se přesvědčil, že je všechno v pořádku.
Rozhodně bych ještě vytrval, ale zhýčkaná nároková společnost západu se nebude ochotna dočasně uskromnit. Situace začíná být taková, že to chce vyjímečný stav a válečnou ekonomiku, kterou bych akceptoval.
Zajímavé je, že ti, co se cítí nejvíce poškozeni naší podporou Ukrajině, se zároveň nejeví jako v pravém slova smyslu zhýčkaní. Spíš jsou to docela obyčejní sobci.
Je to přesně tak.
Rád bych věděl, jaký je Putinův geniální plán pro budoucnost Ruska.
Trochu se bojím, že východiskem pro něj může být porážka od NATO poté co vyeskaluje konflikt útokem na Pobaltí. Neúspěch v konfliktu proti NATO ustojí politicky spíše než neúspěch v SVO proti "slabé" Ukrajině a z ekonomických problémů může obvinit vnějšího nepřítele.
Také si myslím, že Putin chce, aby se NATO zapojilo do té míry, aby mohl před Rusy tvrdit, že tak silný nepřítel se porazit nedal, nicméně že uhájil samotnou existenci Ruska. Takže vlastně zvítězil. Některé ruské kroky jakoby až zoufale provokují země NATO, přičemž od NATO žádná odezva nepřichází.
Putin pochopitelně nemůže na NATO zaútočit přímo, na to by mu ani Rusové neskočili (napadnout silnějšího protivníka a prohrát může jenom úplný idiot), ale pokud by se zahájení bojů dalo podat tak, že NATO eskalovalo nějaký drobný incident, byla by to zřejmě Putinova preferovaná varianta.
Jenže NATO takové incidenty ostentativně přehlíží. A kromě politiků, jejichž jediným kritériem je sledovat průzkumy veřejného mínění, má bezpochyby i kvalitní analytiky, kteří dokáží definovat, jaké jsou Putinovy válečné cíle, a zda by například přímé vojenské zapojení NATO náhodou těmto cílům nenapomáhalo.
Za současné situace je Putinovým primárním cílem udržet se u moci. K tomu potřeboval zajistit, aby vedle Ruska neexistovala budoucí prosperující Ukrajina, protože pak by se obyčejní Rusové mohli ptát, jak to, že se mají hůř než Rusové na druhé straně hranice (protože Ukrajince považují za odnož Rusů). Putin tohle zažil s Němci v NDR jako důstojník KGB. Takže vtrhl na Ukrajinu, moc se to nepovedlo, a on teď hledá strategii, jak z toho ven. Ukrajina sice je hospodářsky téměř zničena, ale další věc, kterou Rusové svým vládcům neodpouštějí, jsou prohrané války. Putin potřebuje remízu s mnohem slabším protivníkem (tedy vlastně prohru) změnit na remízu s mnohem silnějším protivníkem (tedy výhru).
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Rusové víceméně posílají na Ukrajinu všechno, co mají v daný okamžik k dispozici. Akorát se vždycky snaží nějaké rakety a drony ušetřit a použít zhruba jednou za měsíc hromadně, aby tak zahltili ukrajinskou obranu, a mezi tím odpalují střely jen v malých počtech.
Takže až příště Rusko podnikne větší útok, Putin řekne, že to bylo za Kazaň. Ale kdyby tu Kazaň Ukrajinci nezasáhli, bylo by to prostě za něco jiného. Důvod se vždycky najde. Ukrajinci můžou od Ruska čekat to nejhorší, na co má kapacitu, bez ohledu na to, jak se sami zachovají. Byl úplný nesmysl bránit Ukrajincům použít střely z dovozu tak, jak sami uznají za vhodné, protože Rusy omezuje jenom jejich vlastní hospodářská a organizační neschopnost a ne, že by na Ukrajinu brali ohled.
1 odpověď