Už po prvních dvou měsících války na Ukrajině bylo jasné, že ruské pozemní síly se k nám nikdy neprobojuji a bylo jasné, že jediné, čím nás může Rusko ohrozit, jsou balistické rakety. Dva roky se utrácí za výzbroj, která nám proti raketám k ničemu není a dnes, ejhle, se konečně přišlo na to, že nemáme protiraketovou obranu a nemáme prachy. Ale další finance nejsou protože dnes teprve začínáme řešit věc, kterou jsme měli před dvěma lety začít. Zvlášť 150 mld. za F-35, které budou v operační službě za deset let nám dnes citelně chybí. Přitom stačilo dokoupit k současným dalších 12 JAS-39 E/F a na Patrioty by bylo. A všechno by bylo v operační službě mnohem dřív.
Jenže utajené jsou kontrakty i jiných států. Například Rakousko ani neuveřejnilo přesnou částku, takže se cena cucá z nějakých neoficiálních zdrojů přes tři kolena. Pokud jde o navýšení ceny rámcové smlouvy na kulomety Minimi, tak to bylo dáno navýšením počtů v rámci rámcové smlouvy, nikoliv navýšením kusové ceny. Pokud jde o využití C-390 jako tankeru, tak je to celkem logické řešení. Ještě 10 let budeme používat letouny Gripen, které mají hadicové tankování s košem, tedy budeme schopni vlastními silami zajistit udržení schopnosti tankování za letu. Letoun C-390 zatím nemá tankování pomocí ráhna, byť se tento systém vyvíjí. Až budeme mít F-35, s velkou pravděpodobností už bude ráhnový systém vyvinut a bude moci se dokoupit. Obecně ráhnový tankovací systém používají velké tankery, ale ty jsou jaksi mimo naše možnosti. My primárně pořizujeme C-390 jako transportní letoun, byť s mnoha univerzálními doplňky. V podobném stavu bude i Slovensko, které uvažuje o pořízení C-390, byť jejich F-16 mají také ráhnový tankovací systém. Rakousko po plánovaném přechodu na F-35 na tom bude také stejně.
U těch kulometů šlo o navýšení jednotkové ceny. Proto Kverulant požadoval o ministerstva zdůvodnění a po tom, co ho nedostal předal věc soudu. A proto MO prohrálo i soud a pak celou věc prohlásilo za vojenské tajemství. Kdyby to bylo jinak, tak by MO soud vyhrálo.
Článek o té tankovací verzi se mi nepodařilo znovu dohledat, jen si pamatuji, že se s přechodem na ráhnový systém vůbec nepočítá. Ale celou věc jsem uvedl jen proto, abych ukázal k jakým spekulacim vede nesmyslné utajování na MO.
Opět, abyste mohl vynášet soudy ohledně ceny, musíte porovnat obsah kontraktů, jinak je to jen plácnutí do vody. Nejde jen o výbavu konkrétních letounů, ale i obsah v oblasti servisu, náhradních dílů, výcviku, apod. Často se totiž stává, že někteří pořídí techniku a pak servisní smlouvu řeší extra smlouvou. Tedy pak lehce můžete dojít k závěru, že ten s tou omezenějším rozsahem smlouvy ušetřil a ten s komplexnější smlouvou zase má dodávku předraženou. Znalost obsahu konkrétních kontraktů je naprosto kruciální pro srovnávání cen, nikoliv že vezmete nějakou cenu kontraktu co najdete na internetu, podělíte počtem kusů techniky a máte "analýzu" výhodnosti 🙂
A nebylo by tudíž lepší, kdyby MO obsah kontraktů netajilo? Přesně tak by mohlo předejít různým spekulacím. S utajováním kontraktů začalo ministerstvo po tom, co prohrálo soud s Kverulantem a bylo povinno zdůvodnit, proč prodražilo objednávku kulometů Minimi o dalších 300 mil. Co se týče letounu Embraer, tam jsem se zatím dozvěděl jen to, že se s nimi počítá i jako leteckými tankery, ale až přejdeme na F-35, tak ty z nich stejně natankovat nepůjde.
A ten čerpal z článku Vojáčka, který se neobtěžoval ani s vlivem DPH, natož nějakou výbavou, či obsahem kontraktů 🙂
V článku, z kterého jsem čerpal, je uvedena cena s DPH i bez DPH. Jednotková cena, kterou jsem uvedl je bez DPH. A už v předchozí odpovědi jsem Vám napsal, že přesná výbava a obsah kontraktu prohlásilo MO za tajné. Není tudíž vinou autora článku, že toto neuvedl.
Mohu poprosit o porovnání konkrétních objednávek i s jejich obsahem, kde se k tomu dá dojít? Ono totiž toto tvrzení zavání článkem jednoho pana Vojáčka, který se tímto ani neobtěžoval 🙂
Byl to článek na Echo24 z 12. prosince s názvem "Proč tak moc? Česko prý kupuje letadla pro armádu dvakrát dráž než Rakousko". Autor Jakub Fujacek. Bohužel neumím vložit odkaz. Podle něj je přesná konfigurace tajná.
Peníze by byly, kdyby se výzbroj kupovala za stejnou cenu, jako kupují všichni ostatní. Ale například transportní Embraer C-390 Millenium kupujeme za 293 mil. USD, ale Portugalsko, Maďarsko a Rakousko kupovali za polovinu. To se pak penízky rychle rozkutaleji. Zvlášť, když máte jistotu, že si toho žádná velká média nevšimnou.
Podle toho, jak rychle režim padl, museli být všichni aktéři dopředu domluvení. Na syrské frontě proti Izraeli jen politicky nepřijatelný, chudý a technologicky zaostalý Írán vystřídá bohatší, vojensky silnější a údajně demokratické Turecko. To ostatně Izrael za tažení v Gaze a jižním Libanonu ostře kritizovalo také. A pokud vím, tak rebelové se už s Ruskem domluvili, že si základny v Sýrii můžou ponechat. Rozhodně nejsme na konci syrské války a kdo ví, jestli se Asad za čas zase slavně nevrátí.
Demokratická Sýrie? No to vlastně nikdy nebyla pravda, přes formální zakotvení některých demokratických principů v ústavě to byl autoritativní stát, který zejména za Asada byl už v podstatě diktaturou. Navíc sever Sýrie už ovládá Turecko, takže je vcelku logické, že Izrael nechce mít přímo na své hranici islamistické radikály, navíc podporované Turky.
V tom spojení demokratická Sýrie jsem psal o budoucnosti. Alespoň tak, jak dnes tvrdí vítězové občanské války. Sice o tom také trochu pochybuji, ale zatím to všichni deklarují a i zbytek světa bude raději předstírat, že tomu i věří.
Vyměnit proiranskeho diktátora za pro turecké demokratické islamisty možná pro Izrael není žádná velká výhra. Turecko je vojensky daleko silnější než Írán, kritizovalo izraelský postup v Gaze a jihu Libanonu snad nejrozhodněji a pak je tu otázka, jak Izrael vysvětlí nutnost okupace části území demokratické Sýrie světové veřejnosti a nebude to vypadat jako paralela s tím, co dělá na Ukrajině Rusko.
Diplomat může silná slova volit v situaci 1. Když má prostředky k jejich naplnění. 2, Když má prostředky k odvrácení protiopatření druhé strany. 3. Když si je stoprocentně jistý, že s druhou stranou nebude muset už nikdy spolupracovat. A žádné takové eso Lipavsky v rukávu nemá a jeho výroky jsou jen hazardování s osudem země. Lipavsky, bohužel není diplomat, ale něco mezi svazáckým aktivistou a úplným tlučhubou.
Tak jestli se autor ohání dějinami a přitom napíše, že Maďaři jsou Rusům vděční za podporu proti Němcům, tak toho o dějinách moc neví (bitva u Vilagose, 1849). Já bych zkusil spíš podporu porovnat s tím, jaká je kde inflace, hospodářský růst/ pokles a jak jsou celkově oblíbené vlády, které pomoc prosazují. To budou asi mnohem pravděpodobnější příčiny poklesu podpory.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Ukrajina hlavně potřebuje vyhrát mír a ne válku. Potřebuje se stát po válce prosperující zemí. A tato možnost každým dnem trvání války mizí. A vždy platilo, že pokud neexistuje možnost vnutit nepříteli svoje podmínky míru, musí se sáhnout ke kompromisu. Ukrajina přežije bez několika území, kde bydlí stejně lidé, které sama vyobcovala z národního společenství, snaží se je zbavit rodného jazyka, kulturní identity, občas i politických práv nebo i života, ale nepřežije bez generace dospělých mužů. A stačí jen jedna taková velkolepá ofenzíva, jako byla ta loňská letní a Ukrajinu už nemusíme řešit.