Nevyčerpanou dovolanou z předchozího roku není třeba nechat schválit. Pokud ji zaměstnavatel nenaplánuje do 30.6. pak má zaměstnanec právo si ji naplánovat podle svého. Bohužel je tam ta podmínka, že to musí zaměstnavateli oznámit alespoň těch 14 dní předem.
A dovolená se neuděluje, na dovolenou má zaměstnanec nárok dle zákoníku práce. Zaměstnavatel její čerpání (ofic. dle zákona) zaměstnanci určuje s přihládnutím k oprávněným zájmům zaměstnance.
(obvykle je to tak, že se dovolená čerpá po obostranné dohodě, resp. termín často navrhuje zaměstnanec dle svých potřeb a zaměstnavatel ji schválí, pokud mu v tom nebrání vážné důvody)
Ano, to si pamatuju. To bylo v těch časech COVIDU, kdy po Babišovi všici řvali ať dá víc, že dává málo. ODS říkala, že to schválí, ale stejně že dávají málo, že to takoví rozpočtový problém nebude. Dík za připomenutí.
Hele, ono toho bylo víc. On nevládl jen za Covidu, ODS není po ANO jediná další strana v ČR.
Ještě aby se Babiš nevytáčel, vždyť to dělají všici tam navrchu. Ale řeknu Vám všem, že ten Babiš občas nám obyčejným toho chlupa pustil, a ti současní nám i ten chlup vzali.
Ten Babiš ale tak nějak nám všem chlupa pustil, ale na dluh a s vědomím toho, že někdo později ten chlup bude muset vymoct zpátky i s úroky 🙁
Takhle si já zodpovědnou vládu nepředstavuju.
Já teda Babiše už nějakej čas rozhodně nemusím, ale tady mi připadá, že se jen hádáte o slovíčka... Z toho že řekl, že je to pro něj nová strana a že se nejdřív bude muset podívat na jejich program mezi jinými dvěma rozhovory, kdy v nějaké souvislosti uvedl, že s nimi NE - já v tom vidím jen jemné přešlapování, nikoli pořádnou otočku.
Pokud by jim to skutečně vadilo, dostal byste u pokladny minimálně vynadáno. Nikdy jsem to ale neviděl a co jsem asi 2x v životě dítěti takto před zaplacením otevřel pití, tak mi také nikdo nic neřekl. Takže takové chování je zjevně bráno jako normální - tedy se dávno stalo nornou a pokud za to zboží zaplatíte, není žádný problém.
Druhá věc je "brát spravedlnost do svých rukou", jako to udělal tento pán. Nemá k tomu žádnou zákonnou pravomoc a bude naopak označen za agresora. A za mě, dobře mu tak. Pokud cítí neodolatelnou občanskou povinnost zasáhnout, má upozornit ostrahu, ta je za dohled v obchodě placená. Ale pokud někoho "jen tak cvičně" proplesknete, musíte počítat s tím, že se dotyčný člověk bude bránit. Což se konkrétně tady přesně stalo.
Mno... Má Vám pokladní nadávat když se chystáte platit? To by ji polovina takových zákazníků zdrhla a nákup ji nechala na páse. Nicméně pokud to obchod výslovně neumožňuje (např. Ikea dříve měla na prodejně fontánky, teď tam má lahve s informací, že si je zákazník může vzít pro občerstvení a zaplatit při odchodu) není to OK. Ofic. je kupní smlouva uzavřena až zaplacením u pokladny.
Srovnání s restaurací není v pořádku. V obchodě si vybíráte a platíte zboží. V restauraci si objednáváte službu, ta je vám poskytnuta, před odchodem platíte, zboží si zpravidla neodnášíte. Podobný režím je např u kadeřnice, v autoservisu atd....
Vy předpokládáte, že kdo má řidičák, tak nemá diagnostikovaného PAS, ale PAS má. Někdy podle toho jak to na cestách vypadá tak PAS má většina co jezdí i těch co cesty staví a opravují.
Já jsem předpokládal, opak, tj, že většina majitelů ŘP nemá PAS a ta menšina ho nemá z jakéhokoliv důvodu diagnostikovaný.
Jak jste na to přišel? Nikde jsem nepsal o tom, že kdo má řidičák, tak má PAS 😉 Píšu o tom, že v minulosti bylo zcela jiné (téměř žádné) povědomí o PAS a tedy že nám tady pobíhá spousta lidí, kteří PAS mají, akorát si toho nikdo nevšiml. A tito lidé mohli řidičák získat (a většina z nich pravděpodobně získala) stejně jako kterýkoliv jiný člověk, který žádnou nálepku během života nedostal. Tito lidé pravděpodobně řídí stejně dobře a možná i lépe než ti "zcela zdraví". A tím "lépe" nemyslím to, že udržují rychlost na desetinu km/h přesně (silně pochybuju, že by to většina z nich dělala), ale také třeba to, že nevjedou do křižovatky, když vidí kolonu hned za ní - i když na ně nějakej trouba zezadu troubí.
Motorka zatáčet při brždění neumí. Čím víc se brzdí tím víc se motorka rovná.
Ach jo.... ano je to náročnější. Motorce je jedno co dělá motorkář. Na motorkáři je aby vyladil režim jízdy tak jak potřebuje. Že nelze brzdit je blbost.Samozřejmě může více zatáčet pokud nebrzdí a více brzdit pokud jede rovně.
Měl mít možnost zastavit, ale z nějakého důvodu nezastavil, jen nepatrně zpomalil a zabil kluka.
To asi nemá smysl. Pokud už byl blízko, tak lepší prokličkovat. Motorka při brždění neumí zatáčet. To jsou základy fyziky
Ale jistě že motorka i při brždění umí zatáčet. To co píšete je zas šílené zjednodušení a kdybyste základy fyziky znal, tak tohle nenapíšete. Samozřejmě se oba účinky navzájem kombinují a je třeba vědět, co ta motorka ještě snese a co ne. Základ pořád je, že motorkář měl být schopen zastavit. Pokud z 90 zpomalil na 77, znamená to, že se na účinné brždění vyskašlal, nebo jel výrazně nad poměry.
Pokud ho nemají diagnostikovaného, tak ho třeba ani nemají. To je nesmyslný argument.
"Třeba ho nemají" to je nesmyslný argument. Před pár lety u nás autismus víceméně nikdo neznal. Možná jej někdo diagnostikoval jako přidruženou diagnózu u někoho s mentální retardací. To jestli PAS má nebo nemá je objektivní fakt. To jestli to na něm někdo vidí je něco zcela jiného. Je tady spousta dospělých u kterých nebyla možnost diagnózy, protože během jejich dětstvi to nikdo neuměl posoudit a v dospělosti, kdy už největší potíže překonali, nikdo nemá potřebu je diagnostikovat. PAS mají, jen na to nemají papír.
Dobře tedy. A byla babička a děti řádně označeny, když to chceme brát dle zákona? A ano, přecházet vozovku není zakázané, ale má být prováděno s maximální opatrností. A pokud by se motorkář srazil se stromem přes cestu, tak je to jeho chyba. Ale jak má předvídat, že tam bude přecházet bábrle s dětmi? Pořád vidím jen útok na motorkáře, protože chudinka babička přeci nemohla udělat chybu. Jediná chyba motorkáře byla, že na tu mašinu ten den sedl a jel vstříc nezodpovědné důchodkyni. Ještě mohla babča říct, že se motorky lekla jak posledně ta toho psa a že chce odškodné.
Řádně označeny - to myslíte jako žlutou šesticípou hvězdou? O jiném povinném značení chodců nic nevím. Pokud myslíte reflexní prvky, ty jsou povinné za snížené viditelnosti. O ničem takovém se ale článek nezmiňuje.
Motorkář měl povinnost jet jen tak rychle, aby dokázal bezpečně zastavit a měl se chovat tak, aby pokud možno zabránil nehodě a s ní spojenými škodami na majetku čo zdraví. Pokud se rozhodl nezastavit a skupinou přecházejících prokličkovat téměř osmdesátkou, moc OK mi to nepřipadá.
AI je zatim v plenkach, neodpovi na otazky a kdyz tak se vyhne, nechci napsat lze i kdyz jsem ten pocit mel pri komunikaci s ni
chatGPT není umělá inteligence. Jen chatbot s naprogramovanými prvky UI. Rozhodně moc inteligence nepobral a ti co na jeho inteligenci spoléhají (a není jich málo) také ne.
I když celkové je to určitě krok vpřed.
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
Formálně je jí třeba schválit, nemůžete jen tak nepřijít do práce. Je třeba jí řádně ohlásit. A uděluje se.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Ne ta nevyčerpaná loňská.
Má ji určit zaměstnavatel v rámci kalendářního roku. Pokud ji z nějakého důvodu neurčí, musí ji zaměstnanci určit tak, aby ji vyčerpal do konce dalšího roku. Pokud ji ale neurčí do 30.6. (pokud jsem dobře pochopil, tak pokud zaměstnavatel 29.6. pošle zaměstnanci zprávu, že dovolenou bude čerpat od 12.11 do 25.11 je to OK) - pokud ji ale přesto do 30.6. neurčí zaměstnavatel, má zaměstnanec právo si tu dovolenou vyčerpad dle svého. Jen to musí zaměstnavateli včas oznámit. V tomto případě zaměstnavatel podle mně může zaměstnance slušně požádat o změnu termínu, ale to je asi tak všechno. Zaměstnanec už na to nemusí přistoupit.
Zdůrazňuji: Jde o loňskou dovolenou, kterou zaměstnavatel stále neurčil k čerpání. (par 218 zákoníku práce, odst 4: Není-li čerpání dovolené určeno nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, má právo určit čerpání dovolené rovněž zaměstnanec. Čerpání dovolené je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době oznámení.)