Ona jí hlavně vadí ta "svoboda" a možnost volby, to vadilo komunistům vždycky... Jen se divím, že tuhle politickou stranu nikdo po roce 1989 nezrušil a že dodnes existuje (ať už si do názvu dává cokoliv, stále je to ta oblíbená diktatura proletariátu). Moji předci díky nim přišli o majetek, zaměstnání a někteří i o život. A dnes to dřepí v institucích EU. To se můj dědeček musí obracet v hrobě...
Tohle psát nesmíte. Budete označená za buržouse a vyžírku a nedej Bože, jestli Vám vrátili aspoň zlomek toho co ta banda ukradli a nezvládlo to spadnout, tak budete ještě hnusná restituenta, co nebohému proletariátu ukradla chleba od huby. Na to musíte opatrně.
Pozůstalých je mi velice líto, ale zákaz tlumičů to nevyřeší (technicky tlumič nic moc neřeší). Ani zákaz zbraní nic neřeší. Zbraň je nástroj, vraždí člověk. Když nebude mít střelnou zbraň, použije náklaďák, auto, nůž, chemii nebo cokoli jiného. Po pravdě, zrovna střelná zbraň není zrovna nejefektivnější nástroj na usmrcení / zranění velkého množství lidí v co nejkratším čase.
Celá naše západní společnost řeší příznaky, nikoli příčiny (kdekoli, třeba se podívejme na medicínu). Položím řečickou otázku: Jak by vypadal útok střelnou zbraní (kdekoli) pokud by se střelec setkal s několika desítkami ozbrojených slušných lidí? A pokud by měl pravděpodobnost, že se s nimi setká, pokusil by se vůbec o útok?
Ano, máme policii. Ale ta už z logiky věci nemůže být vždy včas na potřebném místě, už jen proto, že pokud někdo plánuje velký útok, pokusí se policii nasměrovat někam jinam (viz. Breivik). Pokud je policie na místě zločinu v čase, kdy může zločinu zabránit, jedná se spíš o a) odhalení nějakého většího případu, např. teroristická skupina b) čistě věcí náhody a štěstí. Jinak policie dorazí na místo zločinu v nejlepším případě v řádu minut (zase je to spíš o štěstí, pokud jsou poblíž). Ale to není její vina.
Očekávám gesto
Já spíš očekávám řešení než gesta. Gesta ještě nikdy nic nevyřešila.
Pracuju v soukromém sektoru a ze zkušenosti si dovolím tvrdit, že lepší výsledky má ten, který má na ty výsledky navázané ohodnocení.
U ústavních činitelů se bavíme o lidech, kteří jsou na pozicích srovnatelných s vrcholovým managementem. Proč současná opozice tak brojí proti tomu navázat plat třeba poslanců na průměrnou mzdu, dejme tomu X násobek průměrné mzdy. Pak by měli poslanci enormní zájem o to, aby průměrná mzda stoupala.
Nedávno proběhla nějaká kauza ředitele dopravního podniku, myslím že Prahy. A takový ředitel má podle těch informací přibližně 2x vyšší plat než ministr dopravy (oba jsou placení z veřejných peněz). Tady asi něco nesedí. Buď je jeden silně nadhodnocený nebo druhý podhodnocený...
Dnešní důchodci 70 + tu už zřejmě nebudou ujídat peníze.
Ale to není o ujídání. Současní důchodci si do systému platili a mají na důchod nárok. A současní pracující očekávají jednou to samé. To není o tom pracující proti důchodcům. Protože takto podáno je to konfrontační téma plné emocí.
Já tvrdím, že je potřeba změnit systém tak, aby to bolelo co nejméně a zároveň aby se z důchodu nestala nějaká "paušální dávka" proti chudobě.
Dovolím si nesouhlasit s předposledním odstavcem, nebo jej rozšířit.
Ano, vzhledem k nákladům důchodů by to sice vypadalo jako gesto. Jenže je potřeba zvážit, kolik takových "gest" by se dalo provést - výsluhy ať již policie nebo vojsko (mluvím o kancelářských místech),dozorčí rady v podnicích a subjektech pod kontrolou státu, různá ministerstva s jejich úředníky, neziskovky přisáté na státní rozpočet a nevykazující relevantní výsledky - ano, o výsledcích mluvím,protože zatím vetšina jen vykazuje nějakou, mnohdy velmi obtížně ověřitelnou činnost, důslednost ve VZ, vyžadování milionových "odkloněných" částek etc. etc. Zkrátka a dobře - každý milion se skládá z jednotlivých korun. A proto mi hlava nebere, že je někdo schopen říct - tato částka nic neřeší. A vím, o čem mluvím - jsem na "volné noze" od r.1991.
Tak je určitě pravda, že výdaje státu by se jistě optimalizovat nechaly. Vždycky je co optimalizovat 🙂
No řešení by bylo, třeba zavést povinně od ročníku dejme tomu 2010 individuální účty .Každý by měl svůj účet na který by z výplaty šlo 5% +5% od zaměstnance povinně.Nikdo by nebránil navýšení a stát by ručil za zhodnocení účtu třeba taky 5% .Zaměstnance ani zaměstnavatele by to nic nestálo jelikož by to neodevzdali státu z mezd.Odvody by byli u těchto zaměstnanců kráceny.Namítnete kde stát vezme na důchody pro lidi ,kteří se narodili před rokem2010. Pořád budou mít přísun peněz akorát se jim to bude zmenšovat.Na druhou stranu za tu dobu si můžu pomoci korporátní daní,zdanění bank a firem z vysokým ziskem nehledě AL by měla přinášet nemalé zisky.Ale za 50 let by stát de facto nemusel řešit důchody.Je to jen úvaha ,ale když se chce tak jde určitě všechno.A našli by se zdroje které stát vynakládá neúčelně.
Já bych byl spíš pro soukromé investování, nebo prostě, aby si mohl dotyčný rozhodnout. Takový systém tady už byl právě za Kalouska, ale následující levicové vlády to zrušily. Cesta by to tedy byla. Jen s tím státem v zádech bychom neměli jistotu, že si na to některá vláda nebude chtít sáhnout, což jsme viděli třeba v Maďarsku.
Ale jinak s tímto systémem plný souhlas. Detaily jako jednotlivé parametry už jsou technikálie.
Aha, tak já jsem to "vypnutí," špatně pochopila. Přeju vám, aby se ty emoce aspoň trochu vrátily. Někdy zabere změna léků. A pokud můžete, tak si přečtěte knížku "Slepičí polévka pro.milovniky koček". Třeba vám pomůže aspoň trochu ten příkrov neradosti zvednout. Protože kočky fungují v jakékoli podobě 😊.
Děkuju, podívám se po té knížce
Hodíte do nákupního košíku další radost a jdete dál. Úžasně výstižné a přesně vyjádřeno. Ale jak jste se naučil tu neradost vypnout?
Já se to nenaučil, to přišlo postupně spolu s medikací. Prostě se tak nějak vypnuly emoce. Kladné (bohužel) i negativní. Není to, že bych se je naučil vypnout. Spíš bych si moc a moc přál, abych je aspoň občas uměl "zapnout"
Opakujete hloupé argumenty, nikdo nemá představu jak bude vypadat výroba a služby za 30 roků a jaká bude produktivita a pro kolik lidí bude nějaká práce, produktivita bude taková, že jeden pracující uživí 10 až 15 lidí
No, já vím, že opakuju hloupé argumenty. Úplně stejně jako vy. To co píšete tvrdili ekonomové před více jak 100 lety (byť jinak formulované). A jak vidíte, stále jsme tam, kdy tvrdíme, že to bude za několik desítek let...
Mezi lety 1995 a 2021 vzrostla produktivita práce (zdroj Hospodářská komora) o 84,6% - to je očištěné o inflaci, takže reálný růst. Ale nikde se to jaksi neprojevilo...
Jsem ročník 1979...pro úplnost a mám odpracováno nějakých 23 let (skutečně odpracováno, ne školy a podobně). Důchody a důchodová reforma má několik problémů. Zásadní problém, ten největší, je, že se začala pořádně řešit až nyní. Určitý pokus byl za Kalouska, ale to následující vláda hned zatrhla. Takže se ztratilo moře času.
Další problém je, že populace stárne. Jestliže v době, kdy průběžný důchodový systém vznikal, byli na jednoho důchodce 10 pracujících (přibližně), tak se blížíme k číslu 2 pracující na 1 důchodce (nevím, kdy demografové spočítali, že to nastane). A s tím se nic moc udělat nedá. Prostě ty peníze budou chybět.
Má to pouze následující řešení:
Pokud někdo ve spojitosti s tím namítne něco o platech ústavních činitelů, co se teď řeší, to nevyřeší nic. Bylo by to maximálně gesto, které ale nic neřeší.
Prostě problém důchodů nemá řešení, které by nikoho nebolelo a všichni by byli spokojení. Vždycky tady bude skupina občanů, která to odnese.
Chápu, že bydlení, vlastní nebo nájemní, je drahé. Ono to celkem dost souvisí s tím, kolik vlastní bydlení dneska stojí. Ale i tahle mince má dvě strany.
Podle dat co jsem našel (ale neumím ověřit jejich úplnou správnost) bydlí 70% domácností ve vlastním a z nich 32% na hypotéku. Takže přibližně polovina domácností bydlí už skutečně ve vlastním a 20% populace splácí / doplácí hypotéku.
Ano, koupit bydlení je drahé. Pro ty, co nebydlí. Pro ty co ale bydlí (a je jich přes polovinu) ve vlastním, znamená drahé bydlení to, že jim roste jejich majetek. Jestliže byt stál 2,5 milionu a dneska 5, narostl jim majetek o 2,5 milionu. Takže ano, drahé bydlení znamená, že víc než polovina národa bohatne aniž by pro to musela cokoli udělat.
No, při "troše" snahy bychom doma na ty Maledivy taky našetřili. Ale to víte, s manželkou dáváme peníze do jiných věcí než dovolené. Poslední model iPhone je zbytečnost, kabelku místo z Pařížské manželce z kůže ušiju z kůže a má zaručený originál. A za ušetřené peníze radši koupím třeba štípačku na dřevo nebo pilu, to se vždycky hodí. A když nějaké peníze přebývají, tak místo na Maledivy koupím další vybavení dílny. To na sebe aspoň časem vydělá (není nad to mít koníček, co peníze nestojí, ale i nějaké přináší).A na dovolenou jedeme ke kamarádovi na chalupu. Sice pravda, je to ve Švédsku, ale je tam nádherně, plná jezera ryb, lesy plné hub a borůvek a stojí to jen benzín a chlast co mu vozím. Jo a samozřejmě, manželka pracuje a dcera chodí o prázdninách na brigády. Ne že by to potřebovala po materiální stránce, ale jako takový pitomý životní vzorec Práce=peníze není špatný se naučit.
Jo jo, život je o prioritách. Jasně, že si kapku utáhnout opasky, respektive "jen" změnit priority, tak na ty Maledivy na Vánoce je, a možná i na Bali na Velikonoce, ale trmácet se přes půlku světa, abych se válel 3 týdny na pláži, to není nic pro mě. Ne jen, že to je drahé, ale hlavně mě to nebaví a to je to hlavní.
Jojo, co si pán vychoval, to holt má. A když to teď bude chtít změnit, tak skončí oškubán jako kuře.
tohle tvrdí každej že přispívá desítky tisíc měsíčně, na diskuzi je to celkem častý jev.
No, svoji výplatní pásku Vám ukazovat teda nebudu. Ale stačí si spočítat, jaké jsou daně a odvody (zaměstnanec + zaměstnavatel) z průměrné mzdy...a jsem trochu nad. Pokud pracujete, máte představu, kolik odvádíte státu.
Dotyčný to pozná, že má panickou ataku a nikoliv infarkt, pokud to není první epizoda v životě. Dívka z článku se léčí a má s tím zkušenosti, takže zcela jistě ví, že infarkt nemá.
Pokud si nemyslí, že má panickou ataku a není to jeho první infarkt v životě.
Já chápu, že odmítáte existenci psychických chorob jako chorob.
Jen Vám řeknu jedno. Pokud bychom postupovali podle toho, že kdo je psychicky nemocný je "magor" , tak tenhle stát stojím obrovské peníze na ústavní "zaopatření za plotem" místo toho, abych ho dotoval každý měsíc několika desítkami tisíc na daních a odvodech. A to ještě s celkem vysokou pravděpodobností 20%, že si to někde úspěšně hodím a nebudu v budoucnu zatěžovat důchodový systém. Tahle představa musí být pro společnost celkem příjemná, že jo?
Čísla jsou sviňa, co?
Nepochybuji o tom, že pro postiženého to není sranda, nicméně pán výše srovnával infarkt muže jež na něj zemřel a blázinec v hlavě, kdy člověku fyzicky objektivně nic není. Nelze srovnávat
Nezlehčuji infarkt, v žádném případě. Ale panická ataka má velice podobné znaky jako infarkt. Jinak řečeno, laik nepozná, jestli má dotyčný infarkt nebo panickou ataku...
Pokud byste si našel data, zjistíte, bohužel, že na infarkt umírá 5,8% pacientů (data za rok 2020). Není to málo, ale statisticky 7% lidí s panickou atakou (nebo poruchou) se pokusí o sebevraždu a v kombinaci s depresemi až 20%. Zde se nejedná o demonstrativní sebevraždu, tedy divadýlko, ale skutečně vážně míněný pokus...
Zní to blbě, ale řečí statistiky a suchých čísel, pokud máte panickou poruchu spojenou s depresí, máte 4x vyšší pravděpodobnost, že na svoji nemoc zemřete, než když máte infarkt...
No řekl bych, že je trochu rozdíl v tom mít infarkt a mít blázinec v hlavě a jen si myslet, že mám infarkt ale ve skutečnosti mi nic není.
Pokud jste nezažil, nemáte srovnání. Stejně tak se blbě vysvětluje jaké to je mít zlomenou nohu někomu, kdo nikdy neměl nic zlomeného...ale to se dá trochu snad si představit.
Všichni tady jsou chytří jak rádio a se zkušenostma úplně se vším, ale proč mám ten pocit, že se tu bavíme o dalším problémů, kdy si tak dlouho namlouvám, že mám problém až tomu uvěřím a začnu se podle toho i chovat? Jinak si totiž tyhle psychické problémy neumím vysvětlit.
Sněhová vločka nejsem, s ročníkem 1979 jsem co ... asi Husákovo dítě...ale pane, buďte šťastný, že to neznáte
Jak já bych to rád hodil na Babiše, protože ho nemám rád. Ale v rámci zachování objektivity nemůžu. Stejně, jako za to nemůže současná vláda. Pracuju v mlékárně, ale naše firma máslo nevyrábí, tak jsem z obliga 🙂
Opakuje se to každý rok, jen je otázka, jak moc to vystřelí nahoru. O vánocích a o velikonocích. Máslo se vyrábí z mléčného tuku a toho je na trhu nedostatek. Sejde se proti sobě nízká dojivost krav, relativně nízká tučnost (oboje v rámci normálního ročního vývoje - kráva je taky jen zvíře a ne programovaný stroj) a to, že v ČR je obecně nízká tučnost mléka celoročně. A potká se to se zvýšenou poptávkou zákazníků. A cena roste.
Na výrobu 4 kostek másla je potřeba přes 20 litrů mléka, nebo jinak, přes 2 litry smetany. A z obou stran se dostanete jen v ceně suroviny přes 200 korun za kg másla. Dál výroba, obaly, logistika a DPH. Takže když se budu držet hodně při zemi, nákladově mi to vychází kolem 250 korun za kg másla, 62,50 za kostku. Bez toho, že by si na to kdokoli ještě přihodil jakýkoli zisk. Když vezmete zemědělce, mlékárnu, dopravce a prodejce, dáte cenu 70 Kč/kostka, přijde mi to jako celkem "rozumná" cena ve vztahu, kolik stojí to vyrobit.
No, někdo má dlouhodobé smlouvy, jiný krátkodobé a podle toho jaké má nasmlouvané ceny, tak buď teď tvrdě vydělává a nebo ještě hůř prodělává. To má každý (producent, výrobce i prodejce) jinak.
A tohle se týká celé Evropy, nejen ČR. A navíc, dlouhodobě se půlka spotřeby másla do republiky dováží. Ano, vyrobí se jen cca polovička toho, co spotřebujeme.
Jediný viník jsme my spotřebitelé. Že blbneme před Vánoci. Všichni.
4
Sledujících
0
Sleduje
4
Sledujících
0
Sleduje
Bylo rozhodně lépe všichni měli práci nebyly nezaměstnaný do důchodu v 60 ne jako dnes se důchodu někteří nedočkaj.Dostupní lékaři,zubaři ne jako dnes nejsou a stojej se na registraci k doktorům jako na blbý banány za totáče.Bezdomovci a fetáci se nepovalovali po městech a nemusely jsme se bát migrace a zločinosti jako dnes.To že nas buzerovalo Rusko respektive SSSR je houby jak nám poroučí a buzeruje a nařuzuje Brusel s EU a Amerika
13 odpovědí
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Jojo, bylo. Tak krásné to bylo. Všichni měli práci, protože ji mít museli, jinak šli bručet. Naše válečné hrdiny z obou front jsme si hýčkali, třeba sterjdovo tatínek osvobozoval Ostravu (šel ze strany SSSR) a jako poděkování ho vyhodili z armády a na celou rodinu nasadili StB. Panečku, to byl vděk.
A tý radosti, když lůza ničila grunty, zabírala továrny nastolila vládu lidu. To bylo najednou úspěšných manažerů, radost podívat, ne jako ti bývalí buržousti majitelé, co měli školy, vzdělání a zkušenosti a vedli továrny k prosperitě. To byla panečku doba.