Ale polemika s dějinami je přece legitimní způsob přístupu k nim.
Vy o voze, já o koze. Pokud někdo ve filmu nechá Commoda zabít no name generálem, je to špatně, protože se ví, že to bylo jinak. Když se William Wallace vyspí s francouzskou princeznou, je to špatně, protože v době jeho rebelie to byla malá holka a vůbec nevěděla, že se dostane do Anglie. Bitva u slavkova rozhodně neprobíhala tak, jak je v naprosto ujetém filmu Scotta, apod. To, že někdo neřekne něco přesně tak, jak to řekl kdysi nebo, že se polopaticky nepopisuje každý rok života dané osoby popř. že se neuvedou všechny osoby, které se kdy s dotyčným potkaly, jsou drobnosti mi nevadí. Stejně, jako když někdo vymyslí dějovou zápletku, o níž nevíme, došlo-li k ní nebo ne. Nevím, jak je to ve filmu Smetana a neznám jeho životopis tak detailně, ale mrknu a přečtu si. Já kritizuju zásadní rozdíly oproti doloženým faktům, která významně ovlivňují děj nebo osud doložených postav.
Ani jeden z vámi zmiňovaných filmů by před historiky neobstál - ale to není jejich funkce. Historie je historie a film je film. Historik si vymýšlet nesmí, dramatik musí. Historie je o faktech, drama o výpovědi tvůrce. Když čtu historickou studii, oceňuji fakta a jejich souvislosti, když jdu do kina, požaduji prožitek a oceňuji výpověď, subjektivní pohled tvůrce, estetično a strukturu vyprávění.
Neobstál v čem? Žádný film není dokonalý. Vždycky jde o to, co je tam špatně nebo jinak. Já nemám rád, když si někdo s historiií dělá, co chce jako Gibson s Wallacem nebo Scott s Napoleonem.
Tak to čekáte na nesprávném hrobě. Životopisný film, je jen označení žánru, (navíc myslím, že ani v podtitulu díla není napsáno, že jde o životopisní film).Historický a životopisný film je vždy jen fikce- to je podstata dramatického díla. jak už jsem napsal- pro fakta si musíte sáhnout o odborné literatury, ale ta nebude moc dramatická. Můžete mi dát prosí příklad životopisného filmu, který splňuje vámi požadovaná kritéria, protože já takový nejspíše ještě neviděl (mám rád historii a dovedu ocenit i dobré filmové drama).
Ty filmy se různě drží historie. Některý víc, jiný míň. Z hlediska faktů byl až na drobnosti jako scéna s otráveným jablkem docela dobrý Oppenheimer, pak třeba Králova řeč, Chaplin, Muž na měsíci, Lawrence z Arábie, Bonnie a Clyde, Jeden život, Tajemství krve, Člověk proti zkáze, Smrt krásných srnců.
A vy jste nějaký historický badatel, že víte že to byla fikce ? To že je někdo nadaný a v nějaké směru geniální ještě neznamená, že je totální asketa a maximálně ctnostný.
No, tak to se pak bavme o jednotlivých věcech, jestli se ví, že staly, nestaly nebo potenciálně mohly stát. Já to myslel obecně. Nemám rád, když se do historických filmů vkládají nesmysly. Buď, že se postaví ty dějiny úplně jinak nebo se tam objeví, něco, co tam obecně nemá co dělat.
To byl pokus o vtip, nejspíš jste v té době (natáčení) nežil. Já jako kluk stával s kamarády za maminku u konzumu frontu na maso, hráli jsme kuličky nebo čáru a před příjezdem “masny” nás maminky vystřídaly a pokud maso bylo, mohly ho i koupit.
Já vím, jak jste to myslel. Komunismus trochu pamatuju. Bylo mi deset, když to prdlo. Já to chtěl jen dovysvětlit.
Za mě výborná hudba, kamera, některé scény (hlavně historie o předkovi Kozlíků, kterou poslouchá nemocný chlapec; scény vojáků s Jednoručkou) a herecké výkony (hlavně Kemr) a na svou dobu velmi průlomový film, který ovlivnil třeba Hynka Bočana při natáčení mého velmi oblíbeného filmu Čest a sláva, ale já osobně ho tedy za nejlepší český film nepovažuju. Je to příliš rozvleklé, některé části jsou vyloženě nuda, tlačí se moc na pilu a ač se prý Vláčil snažil vystihnout středověk co nejrealističtěji, občas to úplně nesedí, třeba užíváním některých moderních výrazů. Sám bych byl rád, kdyby někdy vznikl film, kde by se mluvilo fakt echt staročeštinou alespoň v co nejpravděpodobnější verzi, ale to by muselo být s titulky 🙂 Vyloženě úlet je v Markétě smečka vlků reprezentována německými ovčáky :-)
Je to jednoduchý.
Po ovoci poznáte je.
Nesmíte se nechat mast politickýma kecama.
Kdo upřednostňuje vyšší daně a více moci státu - jeclevice.
Opak je pravice.
Resumé.
V ČR není pravice.
Takhle jsem to nemyslel. Já vím, jaký je rozdíl mezi levicí a pravicí. Sám jsem středolevičák a řekněme levicový liberál, ač vám echt pravičákům to zní jako nesmysl. Za mě ať se klidně platí vysoké daně (respektive jak kdo, jak vysoké a jak za co, a proti progresívní dani v principu nic nemám), ale očekávám, že se podle toho stát bude chovat, což často nefunguje. Jen si nemyslím, že je to kvůli tomu, že levicový přístup je apriori špatný. Všechno je založené na lidech. Na něco je dobrá levicovější politika, na něco pravicovější. Pokud jde o byznys, ok, volnější trh, nízké daně. Pokud o veřejné zdravotnictví a minimálně základní školství, jsem spíš pro standard pro všechny stejně a ne jen podle toho, jak si kdo zaplatí, apod. Já vím že i státy s pravicovými vládami mají nějaké jistoty pro méně schopné, slabé, nemohoucí, apod. Jde mi jen o to, že by se nic nemělo přehánět a mám spíš ten sociálnější (ne socialistický) pohled na věc :-)
Právě že to znamená.
To že je někdo charakter tak to automaticky znamená že vždy postupuje slušně
A to že je někdo pravicak - ale skutečný pravicak ne jenom deklarativní jako zde - tak to automaticky znamená že bude postupovat politický pravicové.
To znamená pro lidi na úkor státu.
Levice činí opak.
Tak to se neshodneme. Nevidím to takhle jednoduše. Ale díky za objasnění.
Když to tak vemu kolem a kolem, je rétorika trumpa docela ubohá a slibuje něco co splnit nedokáže. Jde o tu chvíli, kdy jeho voliči přijedou na jeho míting a on využije jejich hysterické nadšení k tomu, aby přesvědčovalo jiné voliče o správnosti volby jeho osoby, prostřednictvím přímých přenosů. Čím je sprostější, primitivnější a skandálnější, tím více lidí se o něj zajímá.
Nejen pro USA, ale hlavně pro demokracii je důležité, aby tento prolhaný, vychloubačný tragikomik skončil jako politický odpad.
Je moc špatně, že zavedl do politiky trumpovské zpochybňování výsledků voleb z toho důvodu, že je nevyhrál a nakonec jako správný zbabělec z bezpečí rozpoutal násilí, jehož výsledkem byla smrt lidí.
Tento druh politika není možné volit.
Jenže pak tam máte ekologickou, idealistickou progresivistku, která úplně nestojí oběma nohama na zemi a taky spíš plácá. To říkám jako středolevičák. A včil mudruj. Trumpa spousta lidí volí proto, že má koule a v jejich očích reprezentuje to správnou Ameriku a tradičními hodnotami.
10
Sledujících
1
Sleduje
10
Sledujících
1
Sleduje
No mluvíme právě o tom samém, jen na to máme jiný názor. Já si myslím, že když někdo nechá ve filmu zabít Comoda, nebo se vyspí s francouzskou princeznou, či generála Bradleyho hrát černošským hercem, je to správně, pokud to zapaá do dramatického děje a příběhu vymyšleného scénáristou. Byl bych nerad, kdyby došlo k tomu, že si někdo bude historii představovat dle toho, co vidělve filmu a cokoli, co diváka upozorní na to, že jde jen o film, je vítáno. Film není a nemá být přímou učebnicí dějepisu. Podnítí-li diváka k tomu, že si o historickém rámci v němž se fil odehrává zjistí ví, tím lépe (což třeba zrovna odlišnosti od reálií dokážou lépe, než hra na "realitu".
1 odpověď
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
No jo, jenže spousta lidí si tu práci nedá a pak si myslí, že se to stalo tak, jak to bylo ve filmu.
1 odpověď