Nechápu, že někdo jede někam a neví jaké tam je podnebí.Jak píše v článku ona se chce opálit,atd. .Madeira ,Azorské ostrovy nejsou ke koupání,ale ke koukání.
Ostrovy věčného jara se jim říká, a ne věčného léta...Takže ..co dodat...
I koupat se dá. Sice je to fakt studený, ale po celodenním trmácení s oteklýma nohama, je to super. Kámoška se koupala i v únoru a my v dubnu 😁
Rozumíte psanému textu? Kde jsem napsala, že za chování toho doktora můžou pacienti, kteří nedokáží udržet emoce na uzdě? Může za to náhled zdravotníků, především těch dříve narozených, na pacienty jako na osoby se sníženou mentální způsobilostí. Dědictví socialismu.
Ta vrchní sestra z Litoměřic má nějaký patent na pravdu? A pracuje ještě s pacienty na denních i nočních směnách, nebo už dělá jen manažerku a lektorku osvětových kurzů?
Ahá, takže nakonec za všechno může moje matka, jako dříve narozená sestra. Musím Vás vyvést z omylu, ony byly úplně jiná liga.
Kde zrovna tato zkrachovalá existence s minimálním rozhledem přišla na to, že se má vyjadřovat k záležitostem jako jsou volby presidenta USA? A proč o tom pak ještě někdo informuje? Nechápu.
Třeba v čl. 17 LZPS:
(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
Nechte ji na pokoji. Vždyť má pravdu. Sleduju ji na X a v 99% s ní souhlasím, je to chytrá holka. I já se třeba ptám, kdo může volit Babiše a nejsem dětská hvězda. Mimochodem její roli ve filmu Poslední propadne peklu ona zvládla hvězdně. A to byla o dva roky mladší než v My všichni školou povinní.
jj, tam byla naprosto skvělá.
Právě jste na to kápla. Kdyby se všeobecně nepovažovali pacienti za napůl nesvéprávné, tak by se k vám lékař takhle nechoval. Takže se na jednu stranu toleruje jejich agrese, na druhou stranu se jejich stesky, vnímání bolesti atd. neberou vážně. Jsou to spojené nádoby. Kdyby brali zdravotníci pacienta jako partnera, prostě jako někoho na stejné úrovni, tak by neshazovali nebo neignorovali to, co jim pacient říká. Ale taky by očekávali, ba dokonce vyžadovali, že se pacient bude chovat jako partner, ne jako řeznický pes.
Takže za to, jak se ke mě choval vlastně chudák doktor vůbec nemůže, podle Vás za to mohou pacienti, kteří nedokáží udržet své emoce na uzdě. Pěkné. Pacientova agrese nebo jiné nezvládání emocí se netoleruje, pracuje se s nimi, to je diametrální rozdíl, který evidentně nejste schopna pochopit. Doporučuji kurz v nemocnici Litoměřice u vrchní sestry na chirurgii, tam třeba osvěta zanechá semínko na úrodné půdě.
Pořád dokola opakujete, jak považujete za normální požadovat po zdravotnickém personálu profesionální chování na všech úrovních a za všech okolností. OK. Od pacientů na druhou stranu nepožadujete ani slušné chování. V civilizované společnosti se ale očekává nějaký standard chování od každého svéprávného člověka. Nelze u někoho omlouvat jednání, které je u jiného absolutně nepřijatelné. A nějaká "zranitelnost" na tom nic nemění. A zdravotní personál by nikdy neměl být nucen ošetřovat pacienta v průběhu fyzického útoku z jeho strany. Oni taky mají právo na ochranu zdraví při práci.
Jak psala paní v reakci na můj poslední příspěvek, je to kulturní záležitost. V zahraničí je morálka nastavena jinak, včetně legální zodpovědnosti.
V průběhu fyzického ataku (fyzických ataků je málo) nebo jiných projevů agrese, pokud se s tím personál nevypořádá sám, tak se po něm chce, aby zavolal ochranku nebo PČR, nikdo a ani já netvrdím, že má povinnost do sebe nechat bouchat. Není to však důvod pacienta vyhodit, nikdy nevíte, co agresi způsobilo. Co když zjistíte, že agrese byla spojena s nějakou diagnózou, vy ho vyhodíte a on na chodníku vedle nemocnice zemře nebo zkolabuje či se jeho stav rapidně zhorší a způsobí to třeba trvalé následky. .......Agrese jinak často vychází právě ze zranitelnosti pacientů. Takže zranitelnost na věci dost mění. Doporučuji nějaké publikace o zranitelnosti pacientů. Pokud má personál právo někoho nechat vyvést, není to pacient, ale například doprovod pacienta, pokud se ho nepodaří uklidnit. Každopádně chci uvést na správnou míru, že se bavím o urgentním příjmu nebo pohotovosti. Jiný případ je, když pacient nedodržuje nemocniční řád. Pak se postupuje způsobem, který při jeho porušení nemocniční řád předvídá. Mimochodem i já byla agresivní pacient, kopla jsem doktora do břicha, byla to moje jediná možná obrana, on to tak nechápal. Jak byste si užila šití tržné rány přes několik vrstev kůže za plného cítění? Nevěřil, že injekce na bolest neúčinkuje , vždycky každému zabrala, tak co s tím mám a pokračoval ve výkonu. Zasloužil si to. Ani se mi pak, co se mi projevila silná, hodně silná alergická reakce neomluvil a do ZDRDOK mi napsal, že jsem nespolupracovala, zmetek, vědět to tenkrát. I mě měl vyhodit na chodník? Prostě tato problematika není tak černobílá, jak si představujete.
Já jsem se ptala první, přijde vám v pořádku, že se slovní úlet sestry nebo doktora strašně řeší, a agrese pacientů se omlouvá? A ano, pokud jde o fyzickou agresi, tak by měli zdravotníci mít právo takového pacienta odmítnout a předat ochrance. Ale nevím, jestli to má oporu v zákoně. Každopádně pacient nemá jen práva, ale taky povinnosti. Pokud je agresivní chování pacientů častější, můžeme se divit sestrám, že si řeknou, že tohle nemají zapotřebí, a odejdou pracovat mimo obor? Čímž se ve výsledku kvůli těmhle jedincům zhorší zdravotní péče pro všechny.
A ne, nemyslím si, že je v USA agrese na nižší úrovni než u nás, rozdíl je v tom, jak se toleruje. Zkuste tam být agresivní na policistu (nebo mu třeba jenom odporovat), a uvidíte.
Ale v tomto článku autor neomlouval agresi pacientů..Nicméně - Přijde mi zcela normální požadovat od lékařského a zdravotnického personálu profesionální chování. Přijde mi normální požadovat od tohoto personálu umění jednat s lidmi, i s těmi, kteří se chovají agresivně, protože jsou k tomu školeni a pacienti jsou zranitelné osoby. A přijde mi normální, aby v případě, kdy takového pacienta tento personál nezvládne, zavolal na pomoc ochranku nebo PČR, která ho pomůže zpacifikovat, což se i děje. Pokud je někdo atakem zraněn, což už jistě normální není, ale může se to stát, má být zavolána PČR, která vyšetří po své ose (za pomoci lékařského posudku) nakolik měl takový člověk narušeny ovládací a rozpoznávací schopnosti. V každém z výše uvedených případů, by měl být pacient lékařsky vyšetřen a případně ošetřen, nikoli vyhozen na ulici. A způsobil-li újmu, pak by měl nést odpovědnost podle správního nebo trestního řádu. Závěrem opakuji, že považuji za normální požadovat profesionalitu na všech úrovních, tedy jak na úrovni jednání s neagresivními, tak na úrovni jednání s agresivními pacienty, protože ti prostě byli a budou a proto je nutné se s nimi opravu naučit zacházet a případně včas zavolat pomoc ochranky nebo PČR, aby pokud možno nedošlo k přímému ataku. Za 5 let působení v nemocnici jsem se setkala pouze se situací, kdy došlo k přímé inzultaci lékaře jiným lékařem, nebo k pobodání pacienta jiným pacientem na neurologickém oddělení. Že by někdo z pacientů vrazil facku nebo jinak fyzicky napadl personál, vyjma strkanců a bránění při uklidňování, jsem se nesetkala.
Slovní úlet sestry nebo doktora se tady strašně řeší, a agrese pacientů se omlouvá? To vám přijde v pořádku? Pak se nedivte, že je zdravotníků málo a bude hůř, i tohle je jeden z důvodů. V médiích se každou chvíli píše/mluví o tom, že agrese pacientů stoupá, a to dokonce i ta fyzická. Musí v ČR podle zákona lékař/sestra ošetřit i někoho, kdo je fyzicky napadne? Pokud jde o USA, tam si zdravotníci nedovolí jednat s pacienty nekorektně, ale očekává se totéž ze strany pacientů. Kdyby někdo fyzicky napadl kohokoli z personálu, tak by nekompromisně letěl, a tak by to mělo být.
Takže vy byste agresivního pacienta neošetřila, ale vyhodila byste ho ven, a pokud by zemřel, je to jeho vina? To je velmi zjednodušený pohled na věc......a Vy si vážně myslíte, že v Americe je agrese na nižší úrovni než u nás?
Paní psala o agresi (slovní) ze strany pacienta. A takový by byl v podobné situaci vyhozen i z americké nemocnice a nikoho by nezajímalo, že je zranitelný, a nepomohlo by mu ani to, že je platící "klient".
Paní zejména reagovala na tento článek, kde dochází k urážkám, které jsou neadekvátní reakcí na chování pacienta. Pokud se budeme bavit o agresi pacientů, pak i agresivní pacient je stále zranitelnou osobou, jak nám bylo na kurzu vysvětleno a zároveň nám bylo vysvětleno, proč se tak pacienti chovají (nyní nehovořím o pacientech pod návykovými látkami, to je trochu jiná liga). Pokud takového pacienta vyhodíte a on Vám za rohem zkolabuje, nebo i zemře, je omluvou, že se choval agresivně, proto zde bylo právo neposkytnout mu lékařskou péči a ponechat ho osudu? Jsi ve stresu, neumíš ho zvládat, tak šup s tebou ven. ...Není to jednoduchá práce, to netvrdím, na druhou stranu mají průpravu a měli by si s tím poradit. Stejně jako si umí poradit v jiných profesích - třeba terénní sociální pracovníci, pracovníci v poradnách pro lidi ve finanční tísni, i tam je to náročné. Kdybych měla vyhodit všechny, co se na mě kdy utrhli, byla bych dobrý vyhazovač. A co se týče Ameriky, nezažila jsem v tamní nemocnici nic podobného, ale nemyslím si, že by ho rovnou osobně vylifrovali bez toho, bez toho, aby se ho pokusili nejprve uklidnit, věřím, že i tam mají na školách psychologii.
Částečně jste si sama odpověděla. Právě tímto je ČR specifická, v zahraničí nikdo nečeká ve zdravotnictví jiný standard chování, než všude jinde. Prodavačka v obchodě s vámi bude jednat stejně slušně, jako lékař v ordinaci. V ČR "klademe vyšší nároky". Agument o zranitelnosti pacientů je lidsky pochopitelný a známý, ale posunuje problém, který má pouze celospolečenské řešení, na bedra jedné skupiny. Já jsem velmi citlivá na neslušné chování, a jako pacient si nenechám líbit vůbec nic. Ale nebudu si ublíženě stěžovat na internetu, protože to nic neřeší, pouze to staví jedny proti druhým. Češi si myslí, že argumentace "zranitelností" jim dává právo se ve zdravotnictví nesetkat se subjektivně nepříjemným jednáním, a pokud ano, psát o tom články nebo nadávat na sítích. Pozitivní zkušenosti nikdo aktivně neinzeruje, byť pevně věřím, že jich je většina.
Mimochodem - na vlastní oči jsem viděla nekompromisní vyhození pacienta s rozříznutou rukou omotanou krvavým hadrem z italského urgentu, poté co byl (jen) slovně agresivní na personál. Jeho "zranitelnost" jako pacienta v tu chvíli nikoho nezajimala. Vrátil se pokorně sám za půl hodiny, div že s omluvami nebušil hlavou do podlahy.
V Česku by vyhozen vůbec nebyl, my nepřijatelné chování omlouváme - ale jsme hákliví na občasný slovní úlet sester a doktorů.
Zkušenost z Itálie nemám, ale z Ameriky ano, a i tam se chovají slušně a s respektem, sice se tam hodiny a hodiny čeká (u nás jen hodiny), ale nezažila jsem nic agresivního ani urážlivého či necitlivého ze strany personálu. A to nejen vůči sobě, ale díky open space, který byl rozdělený jen prostěradly, ani vůči ostatním asi patnácti pacientům. Není nic nemorálního požadovat profesionální chování a neomlouvat slovní úlety lékařského a zdravotnického personálu v situacích, kdy za to druhá strana vůbec nemůže a není takového úletu příčinou. Pacienti jsou zranitelnými osobami a zdravotnický personál je k přístupu učen. Sama jsem to na kurzu zažila v nemocnici v Litoměřicích. Stejně tak jsou ke správné komunikaci vedeni medici. Očekávat a vyžadovat profesionální chování není hřích a už vůbec ne omlouvat urážky a neomalenosti porovnáváním s jinými standardy. Nelze tedy souhlasit s vaším pojetím zranitelnosti ve smyslu posouvání problému na jednu skupinu, a to proto, že právě tato skupina má interakce se zranitelnou skupinou, a proto je od ní vyžadováno i adekvátní chování. BTW, já jsem ráda, že jsem v našich podmínkách super kvalitního zdravotnictví přežila, když si tak ležíte na interně na kapačkách a jde k vám opravdu milá sestřička s prášečkama, no tak šup tam s tím a hezky zapít. Opravdu? Já nesmím nic jíst ani pít. Ale tohle musíte. A na co to je? No na cukrovku a vysoký tlak. Ale já nemám ani jedno. Ale určitě ano. Určitě ne, ale děkuji ..a šup s nimi pod polštář. Tohle je úsměvné, léky jsem si nevzala, jiné zkušenosti už tak úsměvné nejsou.
Chápu, že je člověk trošku citlivější a bere věci jinak, ale zda se mi dnešní generace trochu ufnukana. Co by dělaly, rodit o pár desítek let dříve. Zhroutily se?
Jsem dřívější generace a nejsem moc citlivá, ale slova "ona nikam nepoletí, půjde na potrat, protože má Downa".. byla moc i na mě i na moje nenarozené dítě. Nakonec jsem odletěla, sama matka zdravotní sestra mě vykopla, abych na to nemyslela a dítě se narodilo zdravé. Nebo "..to je ta co umře.." - docela šok, když si jdete pro výsledky testů nic netušíce. Nakonec jsem neumřela, ale jak se zde psalo, tato slova nezapomenete. Pacienti, těhotné ženy i novopečené maminky jsou zranitelné osoby v jakékoli době a zdravotní sestry, porodní asistentky i lékaři se podle toho mají chovat a jsou k tomu během studia vedeny. Není možné chybu hledat v nás a tím omlouvat urážky, ústrky, nebo hrubé neomalenosti lékařského a zdravotnického personálu.
Tak nevím, asi nejsem správná Čech 🤔: "Případ vědce Karla Valeše, který vedl tým velkého projektu na zkoumání mozku, nadřízení ho však postavili „mimo službu“ a musí vysvětlovat, ....." nebo "V uplynulých pěti letech na něj směřoval grant ve výši téměř 150 milionů korun a Valeš stál v jeho čele coby vědecký vedoucí." a nebo "„Překážky na straně zaměstnavatele by měly být příští týden zrušeny,“ věří ale vědec Valeš, že se už brzy.." a tohle je taky dobrý "Ministerstvo zdravotnictví ústavu už doporučilo, jak celou věc kolem projektu PharmaBrain dále řešit, nicméně preferovaný postup nesdělilo. „Ve vazbě na informace, které má Ministerstvo zdravotnictví k dispozici, jsme zaslali Národnímu ústavu duševního zdraví stanovisko k dalšímu vhodnému postupu,“ uvedl..."
Když by byl jen jeden čas a pružná pracovní doba, bylo by to vlastně úplně nejlepší řešení. Sice by při "letním" čase bylo v prosinci světlo až někdy v 9 ráno, ale člověk by vstával například až v 8:00, čímž by se pobyt v temnotě zkrátil a člověk by do práce přišel za světla.
Současné nastavení, že se očekává fixní režim docházek bez ohledu na délku dne, je naprosto skandální.
Už vidím veřejné školy, jak zajišťují pružnou vyučovací dobu.
56
Sledujících
0
Sleduje
56
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Pokud novináři nezkomolili závěr, tak ten je prostě zcestný. Protože hovoří POUZE o cukru a nebere v potaz další potraviny, které způsobují diabetes stejnou měrou, jako třeba bílá mouka a další.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Závěr jsem pochopila tak, že vlivem výpadku cukru se diabetes posunul o několik let a myslím, že ta příčinná souvislost je zde evidentní. Takže není to o tom, že bez cukru nebude cukrovka, ale že je zde vysoká pravděpodobnost prodloužení kvality života.