Mimochodem, jak je to u nás?
Srdeční tep plodu je - domnívám se - možné změřit někdy kolem šestého týdne těhotenství. Z toho plyne že v Texasu je zákon o něco přísnější než u nás, tady jde o legální zákrok do dvanáctého týdne těhotenství.
Princip, podstata zákona je však dost podobná: snad chránit dosud nenarozenou lidskou bytost, současně s uznáním existujících výjimek kdy má život matky přednost.
Pletu se?
1) V Česku platí potrat na žádost matky do 12. týdne těhotenství, ze zdravotních důvodů ale až do 20. týdne. V případě podezření na ohrožení života matky se v případě nutnosti potrat prostě provede, protože ZATÍM je u nás život dospělé ženy víc než život nenarozeného plodu.
2) Chápu, že 6. týden a 12. týden těhotenství nevypadá z pohledu laika jako velký rozdíl. Potraty do 6. týdne těhotenství nebo do začátku srdeční akce jsou ale faktickým zákazem potratů.
Abych mohla podstoupit případný potrat, musím nejprve vědět, že jsem těhotná. Vstupní těhotenské vyšetření se u nás obvykle provádí v 8.-10. týdnu těhotenství, protože dřív na ultrazvuku nemusí být nic pořádně vidět. Těhotenství se potvrzuje například tím, že ultrazvuk prokáže srdeční akci plodu. Takže před počátkem srdeční akce vám ani nemusí vystavit těhotenskou průkazku.
Další možností je těhotenský test (ať už ten domácí nebo z krve, fungují prakticky stejně). Ten ale funguje až po zvýšení hladiny hormonu hcg. Jeho hladina stoupá kolem šestého týdne, takže když máte štěstí, objevíte pozitivní těhotenský test den nebo dva před uplynutím lhůty šesti týdnů. Za ty byste se v česku ale pořádně nezvládl ani objednat na prohlídku k lékaři, natož aby se stihl lékařský zákrok na vlastní žádost.
Pro zajímavost: týdny těhotenství se počítají od poslední menstruace, takže oplodňující sex se obvykle uděje mezi 2. až 4. týdnem, v té době "těhotenství".
Tyto informace jsou veřejně dostupné, takže příště nemusíte čekat, jestli vás náhodou někdo z vaší nevzdělanosti zachrání.
Nebo spis u muzu vitezi zdravej rozum a jednoducha matematika, zatimco u zen emoce...
Na pravici neni nic spatneho, clovek by mel mit prava i zodpovednost za sve jednani, ne ze jenom ma prava, ale zodpovednost za jeho bidnek zivot plati nekdo jinej.
To mate ale popleteny, protoze vzdelani voli spis Harris, zatimco ti nevzdelanci spis Trumpa.
Nevím, jestli se živíte jako učitelka, ale příště si můžete ušetřit hodnocení mých příspěvků. Je mi fakt jedno, jak je hodnotíte. Psát si můžete co chcete, ale pokud si chcete ušetřit práci, měla byste to jednodušší.
Nicméně si stojím za tím, že celý článek je hysterickým nafukováním toho, že někomu byla netaktně řečena nějaká věc. Netaktno personálu mi vadí, ale nafukování věcí, kdy se z netaktnosti dělá neodpustitelný zločin mi přijde
Ad 1) mýlíte se, po porodu v česku máme i otcovskou dovolenou, kterou otec může čerpat 7 dnů (možná dokonce 14 dnů) v průběhu mateřské dovolené. Kdyby na ni nebyl nárok, existuje ještě institut ošetřování člena rodiny pro rodinné příslušníky, kteří se budou v domácím prostředí starat o příbuzné například po operaci, aby mohli dříve domů z nemocničního prostředí (a slouží mimo jiné i pro to, aby rodiče mohli zůstat doma s nemocnými dětmi).
A na okraj:
Váš příspěvek jsem nikde nehodnotila, nevím, kde jste tenhle pocit sebral. Napsala jsem svůj názor, který je v přímém rozporu s vaším přspěvkem, kde přímo píšete, že jsou "většinou obsahově správné", protože mi přišlo důležité reagovat tuhle faktickou chybu. V hodnocení taktu s Vámi v podstaě souhlasím. Věta první mého předchozího příspěvku sděluje: "Všechny tři výroky v článku nemají žádnou informační hodnotu", zbytek jsou jen podpůrné poznámky k tomu tvrzení.
Celý dlouhý článek je o jedné netaktní (ale většinou obsahově správné) větě, kterou sestra řekla pacientce. Tři příběhy a vždy bylo řečeno něco, co nebylo zcela taktní a citlivé. To je tak vše, protože věcně v prvních dvou případech šlo o jasný fakt, např. pokud pacientka nezvládá péči o sebe, tak nebude zvládat ani starat se o dítě.
Určitě je v našem zdravotnictví co zlepšovat, týká se to právě toho, aby personál byl maximálně slušný vůči pacientům. Nejsme už za socialismu, kdy sestry nebo i doktoři oslovovali staré lidi babi, dědo a dnes snad už rodičkám v porodnici sestry netykají, jak bývalo běžné. Tehdy se tykalo i mladým pacientům, třeba doktor někomu, komu je 24.
Naše zdravotnictví má celkově slušnou úroveň. A i pokud jde o ten takt a slušnost vůči pacientovi na tom není vůbec zle. Nemyslím srovnání se zeměmi jako Rusko, ale vyspělé západní země. Leckde na tom Západě to je občas i horší, než co je běžné u nás.
Na zdravotnictví mě více trápí, když je vyloženě tržně orientované. Chápu, že doktor i další personál chtějí být dobře zaplaceni, jde o náročnou a vysoce kvalifikovanou práci. Ale pokud je někd o člověk až přehnaná péče, pokud se shání pacient - zakázka a po zaplacení ten zájem opadá, je to špatně. Pro zdravotníka nesmí být první zisk, ale pacient. Za toto nastavení ale více můžou politici, zejména Klaus, ne tolik lékaři.
U těch sester jde někdy i o to, že vůči ženě si dovolí větší otevřenost. Bere to trošku, jak by to říkala své kamarádce. Ne vždy si uhlídá profesionalitu. Ty věty pacientkám v článku jsou toho příkladem, nebyly míněny zle.
Ty poznámky jsou mizerné i co se týče obsahu.
1) „No, hned tak asi ne“ - absolutně neodpovídá na časovou otázku, jestli je odhad den, dva, týden nebo měsíc.
"nejste schopná se postarat o sebe, natož o dítě" - možná pravdivý, ale naprosto irelevantní fakt; pokud doma čeká třetí osoba, která to starání obslouží, tak poslat do domácí péče je zcela standardní. V odpovědi úplně chybí zdravotní důvody kvůli kterým je potřeba zůstat v nemocnici. Protože podat skleničku vody může klidně i manžel doma.
2) „Když jste si ji nezvládla vytlačit" - irelevantní a ještě útočná poznámka vůči ženě, která pravděpodobně tlačit chtěla, je absolutně neomluvitelné nepoužít "protože jste rodila císařem" či něco podobného.
"holt ještě chvíli musíme postarat my,“ - opět žádné zdravotní důvody nebrání tomu, aby se o dítě staral například manžel či kdokoliv třetí, podat lahvičku zdravému dítěti by uměl úplně stejně, a pravděpodobně by to zvládl mnohem blíž té ženě, než personál.
Absolutně chybí informace, jaké zdravotní důvody mají k tomu, proč dítě nenechávají u matky, a odpovídají, jako kdyby se rozhodovali podle nálady, proto ta věta neodpovídá na otázku, je jen zbytečně jedovatá.
3) "Když vidím vaše prsa, to se nedivte, s takovýma kojit nebudete" - a to už je vyloženě lež, i v článku je napsáno, že podle velikosti ani tvaru se schopnost kojení nedá rozpoznat.
Ti, co zde nejvíc moralizují (zřejmě mladší generace), tak pravděpodobně nemají žádnou zkušenost s péčí o seniora. Každý by si měl v životě projít touto zkušeností. Takového člověka to lidsky posune a má to hluboký smysl.
No jo, ale to by si v Horní Lidči nesměli odhlasovat, že domov seniorů nesmí stát vedle školy, aby se na ně děti nemusely dennodenně dívat.
No český zákoník práce má mnoho výjimek pro rodiče s malými dětmi. Jen to většina těch rodičů neví. Po dobu 3 let vám taky musí držet fleka. Tedy pokud máte před početím smlouvu na dobu neurčitou a znáte svá práva tak není problém.
Jinak pokud máte dobré portfolio dovednoatí tak vám ruce utrhnou i s malými dětmi. Kvalitních zaměstnanců je málo.
Všichni kdo teď mají děti by teortieticky měli umět anglicky a na PC. Vzdělání k tomu dostali adekvátní, za půl roku doma není problém se naučit. Mohou tedy pracovat pro společnosti že všech zemí světa na dálku. Jak je možné tě je NIKDE nechtějí. Že on bude ten problém jinde....
Je mi přes třicet, vystřídala jsem dvě zaměstnání, ale smlouvu na dobu neurčitou, to jsem v životě neviděla. To byl nějaký luxus dřívější doby?
Netroufnu si zevšeobecňovat, ale celkem hodně řidiček sedí doslova přilepených na volantu, kdy se lokty téměř dotýkají spodní části volantu. Tady by mohla být jedna z příčin...
Nikoliv pane, to je důsledek. Když si sednu tak, abych svýma nohama dokázala došlápnout pedál, tak musím mít sedačku tak blízko volantu, že se mi tam ty ruce prostě nevejdou.
A to se svojí postavou průměrně vysoké ženy fakt nemám extra krátké nohy. Kéž by aspoň jedna z automobilek ty rozsahy nastavování poloh sedačky a volantu měla tak, abych si mohla sednout normálně. Zatím se to žádné nepovedlo.
Ta epidemie psychických poruch je pochopená úplně obráceně. Za socialismu byly připravené jesle snad pro každé dítě těsně po šestinedělí. Děti vyrostly a měly vlastní děti. A všechno šlapalo v pořádku. Posledních dvacet let se do školek nedostane pomalu ani tříletý děcko, a najednou máme psychické poruchy u současných deváťáků (co měli chodit do školky 15 let zpátky, jenže se tam nevešli). Měli bychom děti znovu maminkám sebrat a obnovit co nejdřívější fungování jeslí.
/ironie
Myslím si, že by se mělo promluvit s lidmi , kteří jsou po změně pohlaví a zjistit si jejich názor na své rozhodnutí po pěti či více letech. Počítám, že by jich tak 50% litovalo svého rozhodnutí.
Představte si, takové výzkumy už existují. Drtivá většina svého rozhodnutí nelituje ani po více než deseti letech.
Jsou to chyby zdravotníků, kteří dělají špatně svoji práci. Pokud novopečená matka neví, co se děje, pak lékaři selhali v informování, které je také součástí jejich práce. Bohužel někteří čeští lékaři často vyhrožují smrtí dítěte i v případech minimálního nepohodlí při své práci. Pak se diví, že když o něco skutečně jde, tak už je rodička nebere vážně.
Nový život u savců vzniká spojením samčí a samičí buňky. A to je problém. Každé dítě má totiž matku a otce. Naproti tomu progresivisté míní, že nějaké dítě může mít za rodiče dvě matky či dva otce... To nikdy do souladu nedáte. Leda snad nějakými genetickými metodami. Nebo klonováním (to by pak dítě mělo jen jednoho rodiče). Ovšem je rodič ten, kdo dítě porodí? Nebo ten, jehož genetická informace se použije?
Hrozná doba. A bude hůř!
Rodičem má být hlavně ten, kdo se stará. V dnešní době tady neplatí na svoje dítě, které si upletli skoro polovina rodičů, kteří to dostali jako povinnost od soudu. To je výsměch slovu rodič.
Na druhou stranu tady vy a vám podobní chcete zakazovat nazývat se rodičem ty lidi, kteří se o dítě starat chtějí, ale nemají na to správné pohlaví mezi nohama.
Upřímě
opět jeden z celkem naštvávacích článků. Ne z toho hlediska že to někdo napsal, ale že někdo řeší marginální problém. V době kdy opravdu není sníh pomale ani na sjezdovkách tak někdo řeší jestli mají skialpinisti platit nebo ne na sjezdovkách. Již nějakou dobu na lyžích jezdím "cca 40 let" a zdá se mi že na sjezdovkách přibývá jenom naštvanosti a nabubřelosti a vyčuránství. Když mě letos málem proplesknul Německý turista který předbíhal na jedné sjezdovce pod velkejma můstkama v Krkonoších,kterému jsem nechtěně šlápl na lyži, protože se chtěl přede mě nacpat, tak již ztrácím důvěru v cokoli. No ale zpátky, nechce to trošku více tolerance a ne hlídat jen že někdo náhodou zaplatil nebo ne o pár korun víc. Nehledě na to že ten skialpinista určitě udělá víc pro svoje zdraví a "bude déle platit daně 🙂".
Pokud se na to chcete dívat takhle, tak správná formulace je: "bude déle pobírat důchod."
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Nezaznamenal jsem žádný detail předchozí komunikace s "AI", což může i znamenat že tu zprávu Gemini poslalo dle instrukce a historka o pomáhání s úkolem může jen zakrývat úmyslně vyžádaný text, který bude sloužit jako strašák který média jen zvelíčí. Jen za účelem donucení politiků k regulaci pokroku...
Dokud neuvidím kompletní komunikaci tak je to pro mě záměrně vytvořený problém.
Dnešní "AI" jsou jen algoritmy spoléhající na pravděpodobnost a obrovské kvanta předem dodaných dat.
3 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
"Dokud neuvidím kompletní komunikaci tak je to pro mě záměrně vytvořený problém."
Výborně, ještě že v článku je přímo odkaz na celou tu komunikaci...
2 odpovědi