Patrně jste ještě neslyšela o výkumech, které hasně prokazují, že rostliny cítí a jsou vnímavé na vnější podněty, jediný rozdíl mezi nimi a zvířaty je ten, že nejsou hlučné. On totiž veganismus je ve svých důsledcích působení na živou přírodu naprosto stejný jako masožravectví.
Rozumím, že výzkumy o vnímavosti rostlin mohou vyvolat otázky ohledně etiky ve stravování. Avšak i kdybychom připustili, že rostliny nějakým způsobem reagují na podněty, stále je rozdíl v množství rostlinné potravy potřebné k přímé výživě lidí oproti tomu, co se spotřebuje při chovu zvířat. V konečném důsledku tedy veganství snižuje celkový dopad na přírodu – včetně spotřeby rostlin.
Možná Vy sama byste měla pochopit, že veganství není cesta k udržitelné a humánní budoucnosti.
Je pravda, že veganství není univerzálním řešením pro všechny problémy světa, ale jeho principy se zaměřují na udržitelnost a empatii, což jsou hodnoty, které bychom měli podporovat. Otázkou není, zda je veganismus ideální pro každého, ale zda jsme ochotni zpochybnit některé z našich návyků ve prospěch udržitelnější budoucnosti.
Jít cestou veganství je nejen otázkou volby, ale mnohdy jedinou šancí, jak zachránit naši společnost před ekologickými, etickými a zdravotními krizemi. Po zhlédnutí záběrů, kde jsou krávy v mléčném průmyslu de facto mučeny jen proto, aby uspokojily naši poptávku, je zřejmé, že něco se musí změnit (všem bych doporučila netflixovský dokument Cowspiracy, který tuto problematiku řeší celosvětově). Bohužel však v naší české realitě, kde mnoho lidí stále žije ve své uzavřené bublině, s mentalitou, která připomíná zbytky komunistického smýšlení, to vypadá jako utopie. Pro tyto lidi není veganismus krok vpřed, ale radikální extrém, který ohrožuje jejich pocit stability. Možná je načase, aby se i tato část společnosti probudila a pochopila, že změna myšlení není ztráta svobody, ale klíč k udržitelné a humánní budoucnosti.
20
Sledujících
2
Sleduje
20
Sledujících
2
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Takže jsme odpískali spor o případné týrání zvířat, protože stejným nebo horším způsobem postupujeme s dalším živým inventářem planety, s rostlinami.
Nerozumím tomu, jak podle Vás veganství snižuje dopad na přírodu včetně spotřeby rostlin. Prosím vysvětlit, protože mi to připadá jako absolutní nesmysl.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Veganství se snaží o minimalizaci zbytečné spotřeby tím, že se zaměřuje na přímou konzumaci rostlin, místo aby procházely „přes“ zvířata. Chov hospodářských zvířat vyžaduje ohromné množství rostlinné potravy – krmiva, které bychom jinak mohli konzumovat přímo. Takže i když rostliny mají „vnímání“, veganství vlastně vede k menší celkové spotřebě rostlin.
Zkuste si to představit jako efektivnější způsob využití zdrojů – něco jako zkrácení cesty, kde příroda ušetří. Místo velkého kruhu, kde se spotřebuje spousta energie i rostlin, volíme přímou trasu. To je ten klíčový rozdíl a důvod, proč má veganství na přírodu menší dopad.
1 odpověď