A co jste si všichni mysleli? Že v době, kdy jde Německo drasticky dolů a máme tolik válek v zemích, které jsou buď blízko nebo byly ekonomicky významné odbytiště, že to půjde pořád stejně? Je to strašně naivní. Na dno jsme ještě nepadli, ale s takovými nulami, jako zde jsou, tam padneme. Místo pindání si založte firmy a podnikejte, když máte dojem, že to může být lepší. Není lepší zkušenost než si to sám zkusit a zjistit, že není doba na zvedání mezd, že není prostor u všech firem na zvedání obratů, že jich hodně bude rádo, když si zachová loňská čísla. Také by se hodilo, kdyby se zrušily odbory. Pak by byla větší fluktuace zaměstnanců, větší výběr lidí pro zaměstnavatele a každý by věděl, že měl být vlastně spokojený. Nejvíc totiž bulí ti nejlépe zajištění státem a co umí jenom plivat hořké sliny.
To vidím jako právně napadnutelný nesmysl. Zvýhodnění určité skupiny podnikatelů. Místo, aby vařili pořádně a spolehli se na dobré jméno firmy ve stylu dobré zboží se chválí samo, tak potřebují, aby je někdo vytáhl na světlo. Jakoby hvězda s názvem pneumatik měla nějakou extra cenu. Pro mě nemá žádnou a ze svých daní to dotovat nechci.
Vzhledem k tomu, jaká je masírka od provozovatelů on-line platbových systémů, kolikrát za rok dostanu email, jestli náhodou nechci zdarma terminál, tak je jasné, že tyto tendenční články útočící na závist, že si obchodníci všechno nechají za nehty, je akorát tlačené vyššími zájmy, a to bank. Já si to pokaždé počítám a zatím jsem ani s terminálem a pořízením zdarma nedošla k závěru, že to až tolik pro platby od zákazníků potřebuji. Mám eshop, nikoliv pohostinství. Lidi platí převodem bez problémů. A že by nebyly restaurace, kde neberou karty, tak já takovou neznám. Kdybych měla nějaký stánek, kde otočím pár tisíc, tak na to kašlu dvojnásob. Ať se každý podívá, jak se ta procenta hezky sčítají a od jakého obratu je procento z odvodu snesitelné. To není řeč o malých firmách.
Z některých předmětů děti píšou málo testů. Málo známek za pololetí znamená málo práce pro učitele po výuce. Nemůžu si pomoct, ale přímou souvislost tam vidím. Není učitel jako učitel a měl by být prostor pro odměnu za dobrou práci, nikoliv jen soustředění na garanci jisté nadprůměrné mzdy. Jinde se také hledí na kvalitu zaměstnance.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Kdybych byla výrobce třeba másla, tak v době krize cen a malého odbytu bych si koupila chladicí auto a objela s tím trhy ve městech, kde bych prodávala čistě jen to máslo za cenu, aby se to vyplatilo. Modelový příklad - prodejní cena 60 Kč a nákladech třeba 30 Kč Na městské trhy chodí starší lidé, ti nakupují podobné výhodné položky pro sebe a své děti, každý by utratil třeba 300 Kč. Viděla bych to na obrat až 30.000 za den při 500 ks másla a dostatečném počtu lidí kolemjdoucích. Při odhadu, že výrobní cena je třeba 30 Kč/ks, k tomu doprava a pronájem místa, denní zisk by mohl být 10.000 Kč, krát 15 prodejních dnů minimálně, možná více = 150.000, výplata zaměstnanci 1000 Kč /den brigáda, tak hrubý zisk cca 120.000 x 12 měs. .... promyslela bych to. Ve vlastním podniku si můžete držet ceny jaké chcete. Výše prodaných kusů je neomezená. Musíte umět dravě podnikat, jako Asiati.
23 odpovědí