Už jste to zkoušela?? Mě se to kdysi a hodně kdysi podařilo z mléka, když ještě navrchu bývala smetana - samozřejmě ne mléko pasterizované, ale toho bylo fakt málo a také ze smetany, která nebyla tak dlouho skladovatelná.....
Ano zkoušela. Je to moje profese už více než 40 let a věřte mně, že to jde i z kupované smetany ke šlehání. Jenže jak píšete, tuku ve smetaně je cca 31 %, takže z kelímku smetany moc másla nelze vyrobit. Cena másla vystoupala zřejmě i díky vánočnímu pečení. Ale vyrábět si máslo doma nemá význam. Nevyplatí se to. Nemám ráda články tohoto typu, kde nějaký amatér píše o něčem, čemu vůbec nerozumí. Ale je to aktuální a čtené, takže vydělává peníze v podstatě za nic. Mějte se pohodově v těchto krásných podzimních dnech.
|Když se kdysi ztloukalo máslo v máselnici a byla k tomu kvalitní smetana přímo od krávy,tak to mělo pochopitelně logiku. Ale dnes k tomu požít kupovanou smetanu tak mám pocit,že by se z toho ani máslo neutlouklo. a taky ta cena by asi byla zajímavá.
máslo ztlučete i z kupované smetany ke šlehání, ale bude to pochopitelně drahé.
Proč by to měl proboha řešit stát? To jsou lidé skutečně nesvéprávní? Od té doby, co se to stát snaží řešit, jediné, čeho se dosáhlo je, že jsou ještě agresivnější kampaně, vznikly velmi těžko regulovatelné "klubové karty" a podobně. Stát nevyřeší nákupní návyky Čechů. Dokud pro Čecha bude magickým pocitem sleva, bude se mu snažit obchodník ten pocit navodit jakýmkoliv způsobem.
Naprosto přesně napsané. Souhlasím s Vámi.
Jasně, proto se polovina lahví v Německu znova plní 🙂 Vy zase nechápete pojem zálohovaná petka a petka určená k opětovnému plnění. Ty, které se plní znova, jsou mohutné petky jako je Coca Cola, Fanta atd... Na každé takové lahvi je to napsané a dále je v Německu asi polovina obalů na limo a vodu opět ze skla a také zálohované. Já si kupuji již léta alpskou vodu ve skleněných lahvích. Ta chuť oproti vodě z plastu je diametrálně rozdílná, doporučuji zkusit.
Já nemám nic proti skleněným obalům, ale v řadě případů není možné zajistit, aby byly opakovaně obaly dostatečně sterilní a nehodí se tedy k dalšímu plnění vybraných druhů napojů. Naprostá většina plastových obalů prostě končí recyklací, a i to je velký problém.
Pak samozřejmě predátorské publikace rektorka Nerudová, rektorka Králíčková, rektor Tuleja a desítky možná stovky dalších... oni se neštítí ničeho.
Na seznamzprávách najdete články o tom, jak v dobách Nerudové univerzita prodávala velké doktoráty za 6500eur a celkem šest prezenčních návštěv, zkuste si představit vyškolit doktoranda za šest dní. Disertační práce obhájená před komisí, jejíž členkou byla Nerudová vykazovala 98% shodu na plagiátorství.
Naivně jsem si představoval, že kdyby členství v akreditačním orgánu bylo omezeno tak, aby se ho nesměli účastnit docenti a profesoři, tak by mohlo přibýt lidí z praxe, ale stejně by se to muselo dát do právně závazného textu tzn. buď zákon nebo nařízení či vyhláška ministerstva a dát tam jednoduše podmínku an prokazatelnou praxi v soukromém sektoru v oboru.
V akreditační komisi jsou i lidé z praxe. A ne všichni akademici mají stejný přístup jako Vámi zmiňovaní. Jen je bohužel smutnou pravdou, že slušnost, čestnost a poctivost se u mnoha lidí nenosí. Což ale neplatí jen na akademiky!
Celého toho vašeho Fyjalu, stejně tak jako Babiše všechny ty vyžírky,mám tam, odkud že mě vychází hnědá smrdutá hmota.Vy asi máte doma oltáříček a večer co večer mu věnujete zdrávas, ale budiž, vaše volba, vaše věc.
Ale rád si přečtu váš rozbor, ve kterém mi vysvětlíte, co se stane s penězi, které budou vybrány jako záloha a nebudou vráceny. Možná vám nějaký váš guru z politiky dá odpověď, aby se zabránilo těmto konspiracím, předem děkuji za váš kvalifikovaný apolitický rozbor.
Souhlasím s Vámi. Počítá se s tím, že se všechny lahve nebudou vracet a tím budou ty peníze přerozdělovány. Je to zase jen business pro někoho, s ekologií to nemá společného nic.
Naprosto v pořádku. Jinak se v těch dopadech utopime. Rozumný výrobce začne vyrábět pevnější tahve když budou recyklované vyplatí se.
Vy jste vůbec nepochopil, že ty lahve se znovu nebudou používat na naplnění. Žádný výrobce do nich nic znovu plnit nebude. Linky ve výrobě láhve tvarují bezprostředně před naplněním. A vracené PET lahve ani není možné znovu vyčistit tak, aby se daly opětovně použít k baelní nápojů. V podstatě to bude stejné jako dnes. Jen budete doma skladovat objemné lahve a do obchodu nosit zpátky vzduch.
Naopak docentům a profesorům zakázat působení v akreditačních orgánech, protože ruka ruku myje.
Dokud dohlíželi na akreditace akademičtí šíbři, tak se až na plzeňskou kauzu a UJAK o akreditace nepřicházelo, kryli se mezi sebou.
Plaga je první, kdo začal trochu akreditace omezovat, ale jen trochu, takže vlastně je to úplně jedno kdo takový orgán bude řídit, protože oni akreditují cokoliv, i když na to univerzita nemá personální nebo materiální zabezpečení je to v podstatě zbytečný a neefektivní úřad.
Krásný příklad je nově akreditovaný obor bezpečnostně právní studia na PF MUNI, oni si to akreditovali vnitřně, protože mají institucionální akreditace.
Obor je akreditován aniž by měli jediného doc. nebo prof. na forenzní disciplíny, vše je postaveno na "trestařích", kteří nemají s oborem žádné zkušenosti ani vzdělání v oboru, tak to akreditovali na základě létajích profesorů z pedagogický fakulty a tělovýchovy KLAUNi.
Navíc MUNI otevřeně veřejně lže a klame, že se jedná o unikátní obor v Evropě, fakticky je podobných oborů v nabídce cca 360 v EU.
Je nutné, aby se akreditacím vyjadřovali právě docenti a profesoři. Jinak to zcela ztrácí smysl. V akreditačních komisích by měli sedět lidé, kteří danému oboru rozumí, ale rovněž mají spojení s praxí. Pokud tam budou jen lidé bez akademické zkušenosti, dopadne to také tragicky. Věřte mi, že vím, o čem píšu. Vše je nejen o odbornosti, zkušenostech, ale také o morálce, etice. A ta chybí napříč celou společností. Obávám se, že jakékoliv změny, i dobře míněné, nepřinesnou nic pozitivního, pokud budou na odpovědných místech sedět lidé bez jakýchkoliv morálních zábran.
Já zavařuji už 50 let . 2 hodiny na 90 a stačí ,vše v pořádku.
To Vám nedoporučuji. Skutečně je tam veliké riziko, že se pomnoží bakterie, které tento první var přežijí a vyprodukují vysoce toxický jed zvaný botulotoxin, někdy také označovaný jako klobásový jed. To, že se tak zatím nestalo, neznamená, že se tak nemůže stát. V minulosti se již takto smrtelně otrávilo mnoho konzumentů masa. Rozhodně zavařujte maso a masné výrobky 2x, vždy po cca 24 hodinách.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
No kdo by to byl řekl, že emise jsou větší, že.......navíc vozíme něco, co si umíme vyrobit kvalitnější, Smutné.