Leoš Heger /TOP 09/, ministr zdravotnictví:
Za léčení nemocí kuřáků se ročně spotřebuje v systému veřejného zdravotního pojištění asi šest miliard, přínos do státního rozpočtu z té daně za kuřivo je asi 60 miliard.
Analýza vychází z toho, že na spotřebních daních za tabák vybere stát 44 miliard, dalších zhruba 16 miliard zaplatí kuřáci na DPH. Na léčení rakoviny, infarktu a dalších nemocí přitom pojišťovny podle Hegra utratí jen desetinu sumy vybrané státem.
A obézní lidé by si také měli platit podle vás náklady? Nezdravě stravování je přeci zábava.
Na jeden předsudek jste v článku zapomněli. V současné době se píše a mluví často o tom, že ten, kdo neslyší, komunikuje ve znakovém jazyce. Z toho vznikl předsudek, že jej všichni, kdo neslyší, ovládají. Je to přesně naopak oproti tomu, co už v článku je, že pro neslyšící od narození je čeština cizí jazyk. Druhá část sdělení (na kterou jste zapomněli) je, že lidem, kterým je mateřským jazykem čeština a přijdou o sluch, třeba v důsledku věku, je cizím jazykem jazyk znakový. Nemůže se stát, že se třeba to, že se babička, která přichází o sluch, jednoho dne probudí, zapomene česky, zapomene mluvit a pouze plynule komunikuje v pro ni do té doby zcela neznámém jazyce.
Článek poutám na Helpnetu Odkaz
Pěkný článek. Pokud by Vás zajímaly aktuálnější počty lidí s postižením sluchu v České republice, tak v článku „Počet lidí s postižením sluchu v České republice“ (Odkaz )
Otáčecí dveře se dělají rovněž kvůli tomu, aby se zabránilo komínovému efektu, který vzniká při různých teplotách venku/uvnitř.
Článek poutám na Helpnetu. Odkaz
Já zase nedávno psal o bariérách pro lidi s postižením sluchu (třeba babička co přichází o sluch). Odkaz 1
Já používám aplikace pro převod řeči do písemné podoby. Buď strojový přepis (automat), nebo přepis živým přepisovatelem. Všude chodím bez doprovodu (stejně by se bavili s ním jak píšete - a ne se mnou).
Osobně se mi zase už několikrát stalo, že když jsem někam přišel, řekl (mluvím normálně – pouze neslyším) hned po pozdravu, že neslyším a potřebuji sdělení v písemné podobě, že mi (asi v dobrém úmyslu a se vstřícností) odmítli psát a začali shánět tlumočníka do pro mě cizího (znakového) jazyka, což je totéž, jako kdyby se mnou chtěli komunikovat francouzsky (v rádiu přeci říkali, že neslyšící, nerozumí psanému textu v češtině). Ano, ale kteří neslyšící v rádiu neuvedli.
Nebo jsem snad slyšící či nedoslýchavý, když neslyším ani „ň“?
Já neslyším a připomnělo mi to historku jedné ohluchlé paní.
Šli se slyšícím manželem na večeři do restaurace, kde se bavili o soukromých věcech. On: „Prosím tě, mluv nahlas, já tě vůbec neslyším, hraje tady jukebox.“ Ona tedy mluvila nahlas a on po půl hodině: „Prosím tě už tady neřvi přes celou restauraci naše soukromé věci. Ten jukebox hrál 3 minuty.“ 🙂
Prostě lidé bez smyslového postižení (jakéhokoli) si vůbec neuvědomují „trable“ u běžných věcí.
Toto se vyprávělo před 40 lety. Dobrý vtípek. My jsme zase pouštěli nahlas v autobusu z kazety nahrané "píp píp píp pít píp, časové znamení ohlásilo..." o 5 minut dříve a bavili se tím, jak si někteří cestující přeřídili hodinky (podívali se na ně snad všichni, co to slyšeli) a divili se, že jedou pozdě do práce. :-)
Odezírající člověk vždy něco odezře. A pokud nejsou k odezírání dobré podmínky (vzdálenost, úhel pohledu, osvětlení, výslovnost a další), je velmi pravděpodobné, že sice něco odezře, ale není to dobře.
Spíše odezřela to, "co chtěla odezřít".
Osobně si myslím, že (zejména v tomto věku) by člověk, který neslyší neměl "plýtvat" těmi, kdo se s ním baví, jinak zůstane v osamění.
A říká se bezva vtípek. Přijde hluchá návštěva, co "perfektně odezírá" a hostitelka se ptá: "Dáte si kávu, nebo čaj" Návštěva: "Jasně!"
Pěkný projev, v "havlovském duchu", bez nenavistných a pomlouvačných pindů. Fakt tleskám.
A moc se mi líbilo, že konečně někdo mluví o výhodách, které nám přináší členství v EU. Zatím velmi často vidím nějaké to "pryč z EU, třeba od poslance v Europarlamentu, kterému EU smrdí, ale plat poslance v Eurech, mu nesmrdí.
Já tomu neustálému hraní v kebuli (jsem ohluchlý), říkám "Muzikus" Odkaz 1
Ještě doplním velmi výstižný, mnohokrát citovaný (ale také i zkomolený a neúplný) citát:
„V úplné tmě a tichu, které mě oddělují od světa, mi ze všeho nejvíc chybí přátelský zvuk lidského hlasu. Slepota odděluje člověka od věcí - hluchota od lidí.“
Zdroj: Odkaz
Mě v tom věku začaly náhlé závratě a hrozná bolest hlavy, tak 3x v měsíci. Na MR mě neposlali (tenkrát - asi 1976 ani neexistovala - CT prý už ano), u odvodu na vojnu mi řekli, že jsem simulant a nádory (oboustranné a naštěstí nezhoubné) vesele rostly na první CT a MR jsem šel až v roce 1998, když jsem se za chůze motal, jako nudle v bandě. Na odstranění prvního, co už byl jak tenisák okamžitě a v roce 2003 na operaci odstranění druhého. Od té doby neslyším. Tenkrát mi bylo 40 let.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Mě se ten film moc líbil. Úplně, jako bych se viděl. Jsem totiž ohluchlý hudebník. Samozřejmě s Béďou se porovnávat nemohu, co se týče hudby (mám vystudovanou konzervatoř a hrál jsem 20 let). Ale do situace po ztrátě sluchu se ani nemusím vžívat, protože v ní jsem. Jo a kdyby někdo nevěděl, jak vznikla Vltava, tak tady. 🙂 Odkaz 1
2 odpovědi