Neurážejte.
Mám doma dítě s IQ v pásmu geniality (standardizované testy ve školském poradenském zařízení), které je mimořádně nadané hudebně (letos v projektu na podporu mimořádně nadaných žáků v kraji), první jazyk je angličtina - sama si ji vybrala, dále bokem dělá korespondenční matematické a fyzikální kurzy matfyzu, učí se španělsky a japonsky, chodí do ZUŠ na výtvarný obor.
A myslíte si, že hudebně nadanému dítěti pomůže lepší základka nebo co tím chcete říct?
Obávám se, že se ze školství dělá nějaká posvátná kráva, která jediná dokáže zajistit to nejlepší vzdělání. Určitě vaše dítě chodí do lidušky nebo má individuální výuku. A samozřejmě doma cvičí a to hodně, protože bez té domácí přípravy by se s ním možná rychle rozloučili.
A to je to, na co narážím. K čemu lepší škola, když se potomek nemá snahu sám trochu snažit. A možností má dnes opravdu hodně.
V Brně jsou dvě třídy pro nadané děti, kde se učí trochu jinak. Tj. pro pouhých 50 děti. Hlásí se stovky. Naštěstí existuji i víceletá gymnázia. (Mám dceru nadanou na tvrdé přírodní vědy a techniku, po otci. Na ZŠ, do páté třídy to bylo strašné. Šikana velká, musela jsem s ní do poradny, aby potvrdili, že má vysoké IQ.) Teprv dnes v osmnácti to cítí jako výhodu, už jen kvůli možnosti výdělku při gymplu. ( Angl + Python - skvělá brigáda. ) Musela jsem ji celou školu uklidňovat, že nevadí, že má trojku z dějáku.😁
Proč má nadané dítě, které umí programovat v Pythonu, trojku z dějepisu?
Bavila mě matematika, takovej přírodopis vůbec a tak jsem ho flákal. Ale pak jsem nemohl čekat, že z toho budu mít pěknou známku. Tohle přeci není o nadání, ale o tom, že každý máme vlohy k něčemu jinému a nějaké zájmy.
Dceru evidentně dějepis nebavil, protože kdyby se trochu snažila, nebyl by pro ní problém mít z něj jedničku.
Kdo má nadané dítě, hledejte třídy pro ně - přijímačky v páté třídě, kvalitní moderní výuka, víc hodin angl.+ konverzace.) V Brně je třída, pro děti nadané na přírodní vědy na ZŠ Horníkova, všeobecná na ZŠ Kuldova. Pro děti, které jsou jiné je to ulehčení I společenské. Konečně mají podobné kamarády a nejsou za divné. Bohužel nadané děti jsou svým způsobem postižené. Nebýt normální (obvyklý) je vždycky problém, společnost je tak nastavená a ani učitele na ně nepřipravují, včetně speciálních pedagogů.
Tohle je podle mě nesmysl. Těch opravdu geniálních dětí tolik nebude. Často stačí vhodně koupená kniha, hračka nebo třeba kroužek, aby nasměrovala dítě k budoucímu povolání. V době, kdy si všechno dokážu dohledat na internetu, význam učitele klesá.
Je ovšem otázkou, jestli se ty děti opravdu chtějí něco naučit. Každá druhá se domnívá, že má doma malého génia, ale on je to spíš lenoch.
Hru jsem nesledoval (možná naštěstí), takže si dovolím komentář naprosto nezúčastněného pozorovatele, který si mohl přečíst pár článků na internetu.
Podle mě hra dává nelichotivé zrcadlo lidské povaze, kdy pro "pár" korun jsme schopni popřít sami sebe a podrazit i někoho, kdo nám věřil.
Jasný, je to jen hra, v reálu by to bylo jiné. Zase poměrně zajímavý materiál pro psychology jako kdysi byly Vyvolení.
Mezi kultovní reklamy ještě patří "Postarejte se o Bobika", která patří mezi ty drsné, ale přesto byla neskutečně zapamatovatlená. Na rozdíl od této, kde všichni vědí, že je to reklama na Kofolu, tak u "Bobika" se to minulo účinkem. Že to byla reklama na internetovou službu Centrum jsem zjistil až po letech z nějakého článku.
Kofola to samozřejmě dělá dobře, udělala z té své reklamy vánoční tradici, i když po těch letech už je přeci jen okoukaná.
A jak by je tak stát asi měl ochránit? Jejich banka jim zavolá a oni to stejně udělají. Co jiného by ještě ten stát měl udělat?
Nedovolit jim manipulovat se svými vlastními penězi? Dokud nesloží test kybernetické bezpečnosti?
Pokud někdo napíše článek, tak to úplně marginální problém nebude, takže by se s tím někdo kompetentní zabývat měl.
V článku je napsáno, že podle zákona bankéř transakci musí provést. Takže stačí změnit ten zákon, nemyslíte?
Nejde prostě chránit lidi před nimi samými... 😄
Ale právě, že jde a stát by to měl dělat. Malému dítěti taky nedovolíte pít alkohol nebo kouřit. Bohužel ne každý je schopen podvod odhalit. A za každým podvodem je konkrétní člověk. Je smutné, že je nedokáže společnost eliminovat.
Naprosto mě vytáčí, když mi nějaký borec po telefonu vnucuje supervýhodnou investici a jediný, co zvládne, je papouškovat nějaké naučené fráze.
Pokud chce mít stát nezávislá média, tak ať si je platí, klidně z mých daní, ale ať do toho netahá nějakou skrytou daň v podobě poplatku.
Soukromá média v oboru podnikat chtěla, takže nějaká nekalá konkurence mě netrápí. Trápí mě nekonečné reklamy, Upřímně by mě zajímalo k čemu je mi 5 programů od každé televize, když se slušnější pořady postupně vysílají na všech kanálech.
A ještě jedna poznámka. Z mého pohledu by měla mít Česká televize (možná i rozhlas) na některé pořady monopol. Losovat, kdo bude vysílat nejpopulárnější pohádky, je z mého pohledu špatně. Řada filmů a pořadů se dá označit za národní poklad a tak by je měla vysílat především Česká televize. Některé filmy prošly nákladným restaurováním, tak ať je vysílá Česká televize, když si za ní platíme.
19
Sledujících
0
Sleduje
19
Sledujících
0
Sleduje
A když ho nepotřebuje, protože má jiný, vlastní postup nebo si to prostě pamatuje? Já třeba vím, že 7+8 je patnáct, ale kdybych měl vysvětlit jak jsem k tomu dospěl tak taky budu tápat a nakonec raději řeknu nějakou švejkovinu, jen aby přestali otravovat 🤣
2 odpovědi
9
Sledujících
0
Sleduje
9
Sledujících
0
Sleduje
Počítal jste 7+8 už tolikrát, že to tam máte uložené rovnou jako výsledek. Takových příkladů bude hodně. Na druhou stranu vám asi nic nebrání v tom tu 8 rozložit na 3 (aby to bylo 10) a 5 a vůbec se nad tím nebudete pozastavovat.
Stejně tak různé zrychlené postupy. Dokázal jsem řadu výsledků práskat téměř z hlavy, na druhou stranu pro mě nebyl problém ten postup dodržet. A o tom to je.
Dnes občas narazím na nějaké zadání, které nějak po svém vyřeším, ale už mi chybí ty elegantní postupy ze školy.