Moje prababička r. 1899 měla první dítě až ve 32 letech, protože měli půjčku na stavbu skromného domu, kdy parcela byla stále v nájmu, jelikož neměli peníze na koupi. Praděda byl pošťák, ona se starala o krávu, prase a hospodářství. Po nocích doma malovala hrníčky a talířky na export. Byla malérečkou. V té době bylo běžné, že se mateřství z finančních důvodů odkládalo, stejně jako dnes. Dům stavěli celý od základů včetně vlastní výroby cihel. Neskutečná dřina. Kolaudace byla 1927. Tu dřinu, nedostatek, hlad a nejistotu si dnes neumíme představit.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Mě docela fascinuje, kolik lidí se tu ohání tím, jak se rodily děti v minulosti a v mnohem horších dobách.
Mám k tomu komentář. Je potřeba si uvědomit, jaký vliv na porodnost má víra a celkově náboženství, a dále to, že mladé ženy tehdy ani netušily, kde se děti vůbec berou. V první řadě “milujte se a množte se”, tedy křesťanská víra přímo zakazuje mrhat semenem. Další argument je víra lidí v “nebíčko”, tedy posmrtný život, kde nebude žádné utrpení, naopak konečně blahobyt na věky. No a pak taky ženy, které neměly žádné možnosti vlastního rozhodování, nevěděly, jak se děti dělají ani o porodech, komplikacích, úmrtích atd., bylo to naprosté tabu. Drtivá většina dívek na toto přišla až o svatební noci, pak při vlastním porodu. Ani v manželství neměla žena naprosto žádnou kontrolu nad svou plodností. Bohudík už to je pryč, a tak máme možnost volby.
Dále pak někteří lidé nechtěli děti nebo je odkládali i v minulosti a ne že ne.
Za socíku se děti rodily tak,že si mladí většinou kolem té dvacítly někde vrzli a pak z toho najednou bylo dítě, takže tehdejší společnost opět vytvářela tlak na to, aby se tyto páry oženily/vdaly. Stačí se podívat na manželské etudy, to je hotová sonda.
V dnešní době tlak náboženství ani tlak společenský není, takže se lidi konečně mohou rozhodovat podle svého.
1 odpověď