Do vzdělání ano, do toho stát má co mluvit a základní školy musí být státní, to ostatně není nový vynález, když to zavedla Marie Terezie, ale do toho co děti jedí opravdu státu nic není a už vůbec ne nějaké obskurní organizaci jako právě ti Nesehnutí.
stát do školního stravování má co mluvit, protože ho nemálo dotuje. Rodiče platí pouze suroviny, ale energie, mzdy, režie platí stát. Ale měl by to dělat rozumně. Ne převrátit stravování hned a najednou o 180stupňů. Musí se začít postupně od rodin, přes školu a pak teprve pak to postupně zavádět do školního stravování.
To se velmi mýlíte. Protože výsledkem nekvalitního stravování je do budoucna obezita velké části národa a s tím spojené civilizační choroby. A to se státu velmi prodražuje. Už spoustu let je jasné, že nejlevnější je vždy prevence.
Bohužel, školní stravování nemá vliv na obezitu dětí. Pokud chce stát zavádět takovéto novinky ve školním stravování, musí s tím nejprve obeznámit rodiče, zakázat volný prodej fast-foodů, brambůrek, energetických nápojů atd. mladistvým, pak provést velkou osvětu ve škole, kde by i učitelé měli dětem vysvětlovat proč jíst luštěniny, ryby, pseudoobiloviny atd. a pak teprve začít pomalu ve školních jídelnách. Bezmasé pokrmy vaříme každý den na oběd č.2, mimo dny, kdy jsou luštěniny a ryby na jedničce a hádejte, kolik dětí si je vybere. A podotýkám, že cizí strávníci si na nich pochutnávají denně, takže jsou velmi dobrá. Moje děvčata v jídelně umí luxusní luštěninové saláty, červenou a černou čočku na spoustu způsobů, vynikající zeleninové, ovocné a těstovinové saláty a u dětí moc úspěch nemají. K určitým chutím, musí děti dospět. Já se paradoxně rybu naučila jíst až právě v naší školní jídelně, když jsem sem nastoupila jako ředitelka.
Rostlinné obědy nejsou nutně zeleninové. Co luštěniny, obiloviny? I pizza může být čistě rostlinná mimochodem.
Zvu vás do naší jídelny, pošlu jídelníček a vyberte si, které dny. Ochutnejte a pak se zeptejte dětí, proč si zrovna nedaly ten luštěninový, zeleninový, těstovinový salát.... a ne, peníze na to, abychom to donekonečna zkoušeli nemáme. Ono totiž stačí do jídelníčku napsat, čočkový karbanátek a děti si automaticky přeobjednají, protože prostě čočka 🙁 Že byl vynikající nikoho nezajímá.
"NESEHNUTÍ prosazuje... Zároveň mohou děti bez obav zkoušet rostlinné pokrmy, na které jinak nejsou zvyklé. Školní stravování by tímto krokem šlo příkladem a ukázalo, že zařazování bezmasých pokrmů do jídelníčku je zcela běžné a dětem tím může rozpustit obavy ze zkoušení nových jídel. Tím přispěje k formování pozitivního vztahu budoucí generace ke zdravějšímu a k přírodě šetrnějšímu stravování."
Fráze, fráze a zase fráze. Na papíře vypadají pěkně. Děti nebudou bez obav zkoušet rostlinné pokrmy. Ony je nebudou jíst. Jestli dítě není z domova zvyklé na "zdravá" bezmasá jídla a nechutnají mu, škola ho to jíst nenaučí. To si uvědomuje každý příčetný člověk patrně kromě Nesehnutých.
Mimochodem zajímalo by mě, kdo dal Nesehnutým mandát k tomu, mluvit za všechny. Myslím, že nikdo. Hodně mi to zavání sociálním inženýrstvím ve smyslu "my víme, co je pro vás dobře a donutíme vás to dělat, i kdybyste nechtěli".
Máte úplnou pravdu. Jsme školní jídelna, máme na výběr ze dvou jídel, každý den, mimo dny, kdy je na jídelníčku ryba nebo luštěnina máme druhé jídlo bezmasé. Ne sladké, ale bezmasé - saláty - zeleninové, luštěninové, těstovinové atd. a dávají si je většinou až děvčata v 8 a 9.třídě, kdy už řeší jídelníček. Spousta rodičů ani nepřeobjedná, je jim jedno, jestli jídlo dítě jí nebo nejí. A přesně jak píšete, základ je v rodině. Školní jídelna to jedním jídlem denně nevyřeší. Myslela jsem si, že doby, kdy se lidem nakazovalo co mají a nemají dělat jsou dávno pryč. Bohužel. Odborníci, kteří nový SK vymýšlejí mají velmi málo praxe ze školní jídelny. Vaříme pro 550 dětí a máme cca 1800 jídel pro dospělé strávníky. Ti si pomlaskávají a objednávají více jídel domů a děti se toho kolikrát ani netknou. Ráda bych, aby si tito odborníci na měsíc stoupli ke koši se zbytky a ptali se dětí, proč to nejedí. Maso vaříme přes noc pomalým vařením, vývary také táhneme přes noc, nepoužíváme umělá dochucovadla a z 99% ani polotovary. Odborníci nám radí, jak vařit pseudoobiloviny, luštěniny, tučné ryby, že se to musíme naučit. Ale my to umíme, jen to málokteré dítě sní 🙁 Proč jim nemůžeme vařit jídla, která mají rádi? My i generace po nás vyrostla na jiném základě a my to v jídelnách nezměníme. Pokud od nás děti půjdou spokojené a plnými bříšky, budou se chtít i hýbat, sportovat, ale pokud jídlo vyhodí do koše a ani se nenapijí, protože jim budeme muset podávat jen vodu, tak zajdou do marketu, kde si koupí za peníze od rodičů brambůrky a energetický nápoj a celá slavný SK může jít víte kam 🙁
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Tak u nás se rozhodně z polotovarů nevaří. Vývary táhneme v noci pomalým tažením z kostí a masa, ráno se scedí a přidá vložka z čerstvé zeleniny na másle osmažená, hovězí maso vaříme stejným způsobem. Od dospělých strávníků sklízíme pochvaly jednu za druhou na omáčky, knedlíky, které si děláme sami ze 40kg mouky, nepoužíváme žádné sypké vývary, masox, umělá dochucovadla. Ryby děláme na páře, nejčastěji tresku tmavou a okouna nilského a co myslíte? Od dětí skončí tak 50% porcí v koši. To co nám teď předepisuje nový SK bude ještě horší. Navýšení ryb a luštěnin povede jen k vyššímu plýtvání a ne tím, že to neumíme připravit, ale protože na to děti nejsou zvyklé a jedním jídlem denně jim stravování nezměníme. Nechápu, proč jim nemůžeme vařit co jim chutná. Věčně pomlouvané UHO s rýží, pokud je poctivě udělané milují a přidávají si o 106, svíčková, rajská, těstoviny na jakýkoliv způsob je pro ně TOP. A věta, že to musí rodiče zaplatit? Víte kolik stojí oběd pro rodiče dítěte 15+ ve školní jídelně, které obsahuje polévku, hlavní chod, ovoce a pití? U nás 35kč. A ne, není to blaf.
Nezapomeňte, že cena stravenky se nerovná té,kterou Vy zaplatíte za stravenku. Vy zaplatíte třeba 30 korun a dalších 30 až 50 korun doplácí MŠ nebo obec. A za 60 až 80 korun se dá stvořit oběd pro jednoho strávníka. Jsou přece bezmasá jídla, která se dají uvařit levně a potom mohou mít děti i jednou týdně lososa. I když je pravda, že za Fialovy vlády ceny potravin šly prudce nahoru, tak to už může být problém něco uvařit nejen v jídelnách ale i doma. Chce to šikovné kuchařky, které umějí vařít. Ale kde je vzít, když jim vláda nechce zvýšit jejich mizerné platy?
To co doplácí zřizovatel jak píšete není na suroviny, ale režijní nálady. Tzn. Voda, elektřina, plyn,může doplácet i mzdy. Suroviny platí pouze rodiče.
Já bych některé ty kuchařky ze školních jídelen poslala na školení k Pohlreichovi. Ony to jídlo nedokážou dobře dochutit. Zvlášť hrozné jsou některé polívky, když se šetří solí. Kdyby tam aspoň na dochucení daly třeba libeček. Byla jsem několikrát ve školní jídelně vnukovi pro oběd a polévka fakt nebyla k jídlu a kuřecí kousky byly vysušené , tuhé a bez chuti. Škoda těch surovin.Nejlépe umí ty kuchařky uvařit právě ta sladká jídla, buchtičky s krémem, žemlovku, rýžový nákyp. To děcka zbaští bez problémů. Ale špatně upravená ryba je nepoživatelná, stejně jak UHO omáčky.
Vidělajste díl, kdy byl pan Pohlreich ve školní jídelně a vysekl kuchařkám poklonu, co s takovými normami a finančními limity umí vykouzlit? Vývarové polévky vaříme přes noc, do polévky dáváme vložku z čerstvé zeleniny osmahlou na másle, dospělí strávní i si berou plnou misku a do dětí to stejně nedostanete pokud nejsou zvyklé z domova. A nejen polévky. Hovězí maso vaříme také pomalým tažením v noci, úplně se rozpadá a stejně končí většinou ve zbytcoch. Stehno jim dát nemůžete, protože ho nebudou obírat, jak je v omáčce nějaká vložka tak to nechtěji a paradoxně UHO s rýží milují a chodí si přidávat na kila. Ono když se UHO umí udělat, není nic lepšího. A sůl? Víte, že existuje solná lžička se kterou nám chodí měřit do jídelen množství soli v jídle? Ve školní jídelně se solit moc nesmí, ale že si pak děti vedle v Tescu koupí brambůrky, aby tu sůl dohnaly už nikoho nezajímá. Až se zakážou blízko škol fastfoody a rodiče jim vysvětlí jak se má jíst, tak to teprve bude mít smysl.
Ani ne. Sushi rýži koupíte po 5, 7 nebo 10 kg, přičemž je to cca 500 kč, ale dají se koupit různé značky. Losos 100g 49 Kč na pultu Billy. Takže oběd pro dítě třeba za 70 Kč? Stačí jim menší porce, zvlášt pokud by měly tu polévku nebo kompot.
Pokud vám vadí sushi rýže, můžete udělat i jasmínovou nebo v zásadě cokoli v rýžovaru. Dlouhou kulatozrnou připravovanou např. v pytlíku (plastovém) nedám do pusy. Vaření v plastu je skutečně super nápad a většina rýže z jídelen je fakt tvrdá a suchá.
Tak pokud lososa, tak kvalitního od dodavatele a ne z pultu Billy. Navíc, kdo Vám tam pro něj poběží? Jsme malé město a nemám možnost běhat po marketech. Jasmínovou rýži vaříme běžně, polévky dáváme tolik, kolik si dítě řekne. Ale musí si říct, to je druhá strana mince. Dětem nemůžete dát menší porci, jsou na to normativy. Takže Váš výpočet je dost nízký na skladbu, kterou jste napsala. A 70kč na oběd? To bude polovina dětí bez oběda, máme problémy s 35kč pro nejstarší děti. V plastovém pytlíku se rýže opravdu nikde nevaří. Vaříme cca 50kg rýže najednou. A u nás si děti polévku mohly nalévat samostatně, byla na stolech v nádobách, ale starší děti do toho plivaly. I o tom to v dnešní době je. Většina dětí je slušná, ale těch pár výrostků stojí za to a pak se v jídelnách atd. musí přistupovat k přísnějším pravidlům.
Pouze reaguji na názory mnoha diskutujících. "nedá se to jíst, vše se vyhazuje"
Neházejte všechny jídelny do jednoho pytle a zkuste se zamyslet nad tím, jestli vše co se vyhodí není k jídlu nebo je to jen dnešním přebytkem, kdy děti mají všeho dostatek. Mám tady spoustu dětí z hmotné nouze a ty by snědly i talíř a chodí si přidávat. I o tomhle to je.
Víte za kolik děti jedí ve školních jídelnách. A dobře? Nebo důchodci, kteří nemají peníze na zbytečné utrácení? U nás oběd pro děti - polévka, hlavní jídlo, doplněk ( ovoce, salát, pudink, jogurt,tvaroh, koláč........) a pitný režim ( čaj, mléko, voda, ovocný džus ) podle kategorie 27-30-35kč. cizí strávníci 82kč včetně polévky, školka včetně dvou svačin 44kč. A za ty ceny vaříme opravdu dobře. Za tuto cenu doma ani potraviny nenakoupíte a kde máte vodu, elektřinu, čas?
Přesně tak. Mé děti dostávají do školy dvě svačiny a stejně když mají odpoledku, chodí domů hlavoví jako vlci. Obědy v jídelnách jsou opravdu mimořádně odporné, úplně stejně jako byly za nás. Knedlíky, rejže, kolínka pětkrát týdně. Hovězí maso se pod nožem láme a ne krájí, z ryby tak maximálně kostku filé a kuřecí úplně bez chuti.
Jak kde. U nás se hovězí maso vaří v noci pomalým tažením, stejně tak hovězí vývar včetně kostí. Umělé, sypké vývary nepoužíváme vůbec, občas Podravku bez glutamátu do zeleninových polévek. Knedlíky, buchty a vše si děláme sami. Rybu dáváme tresku tmavou, kostky občas jen do rybí polévky, dle stavu financí. Hovězí maso se většinou úplně rozpadá, jak je měkké a děti ho stejně nejedí. Přílohy střídáme, aby se neopakovaly. Jen brambory jsou tam často, ale musí se splnit ve spotřebním koši. To by se teď v novém mělo změnit. Ono také hodně záleží na stravování v rodině. Vaříme přes 1000 jídel pro cizí strávníky, berou si i 4 porce domů a děti se toho kolikrát ani nedotknou. A víte co? Děti, když si mají sestavit jídelníček na přání chtějí rybí prsty, hamburgery, hranolky, řízky, svíčkovou, rajskou a palačinky.
Za děti jsou odpovědni jejich rodiče. Na slovo samoživitel jsem už v poslední době alergická - jako kdyby byli nějaké celebrity, nebo co. Dítě má dva rodiče, ať spolu žijí nebo ne. Je to na obou, aby bylo zajištěné. A pro sirotky, nebo opravdu lidi v nouzi, máme desítky neziskových organizací, nadací, apod. Abyste rozumněla, já do nich přispívám, pomáhám potřebným odjakživa. Ale dobrovolně. Nejsem jenom pro to, aby stát byl charitativní organizací. Zvlášť, když jsme chtěli kapitalismus a tržní ekonomiku - v té se o sebe stará každý v první řadě sám. Stát zajišťuje zdroje, ale nemůže každému živit jeho děti, dotovat mu živobytí, poskytovat kdejaké úlevy a vyplácet kdejaké dávky na úkor ostatních. Každý by si měl rozmyslet, kolik dětí si pořizuje a jestli je schopen se o ně postarat. Svoboda je i zodpovědnost.
Chápu a s většinou souhlasím, ale stát by měl hlavně brát tam, kde se má a ne tam, kde je již podprůměr. Zvednout a poslat pracovat lidi, kteří jsou na sociálních dávkách a pracovat mohou. Za děti jsou sice zodpovědní rodiče, ale děti za rodiče nemohou. Takže, pokud je jeden z rodičů nezodpovědný a na dítě řádně nepřispívá, tak ono má být o hladu? S dětmi pracuji, tedy o tom něco vím.
Ona školní jídelna někdy fungovala? To čemu říkali jídlo se nedalo jíst. Kuchařky odporné babky, které vám nadávají. Důležitější než ředitelka. Ano též jsem se této zbytečné instituci celou základní i střední vyhla.
Dnes už jeto, ale ve většině jídelen úplně jinak. Nemůžete soudit podle xlet staré historie.
Paní Pavlo, byl jsem v mnoha jídelnách, jako strávník...
Na ta, ve svém dětství ze škol, jsem rád zapomněl...
Na tu, kterou jsem dlouho navštěvoval na CD DP ne..., až do momentu, kdy se jídlo ačalo dovážet z "vývařovny" a na obědy jsem chodil raději někam jinam...
No, a pak, jako asistent pedagoga jsem navštěvoval několik školních jídelen, a vždy to byl zážitek..., po hříchu, ten nejpříjemnější celého dne...
Pravda, hodně to šlo z naší strany, dospělých..., spousta dětí, zvláště na ZŠ, tak spokojená nebyla..., což souvisí se stravovacími návyky z rodin...
Ano, mnohdy, pokud není sofistikovaný pan ředitel, jsou platy nedůstojné...,
ale představa, že ze škol zmizí ten lidský faktor "rodiny", domácí příprava jídla + ta interakce kolem, mě děsí...
Ano, asi jsme na tom tak špatně, že musíme řešit toto...
A co začít rušit divadla? Galerie? Koncerty? Sport?
Já bych začal u poslanců a senátorů.., chodů ministerstev, státních úřadů...
Děkuji za tento komentář a velká pravda. Vaříme poctivě, z 95% bez polotovarů ( i rohlík je polotovar ), maso a vývary vaříme přes noc, cizí strávníci si mlaskají a rádi si přikupují porce a děti to nejedí. Tedy abych byla spravedlivá cca 20% dětí to prostě ani neochutná. Základ je v rodině. Na druhé straně je opravdu zastaralý systém, spotřební koš a různá pravidla, které musíme dodržovat. Autor článku nemá pravdu. U nás je každý den na jídelníčku jedno jídlo bezmasé, výjimka je jen tehdy, pokud je na oběd č.1 ryba nebo luštěnina. To děti málokdy jedí, ale ve spotřebním koši to prostě splnit musíme. V tyto dny jsou kýble na zbytky plné a bříška dětí prázdná. Sladký pokrm máme na jídelníčku maximálně 2x do měsíce. A pomlouvané UHO s rýží u nás děti milují a přidávají si. Autor článku by se měl věnovat něčemu úplně jinému.
Obědy nejsou součást výuky a žijeme v tržní ekonomice. Nevidím důvod k dotaci stravy. Slepé střevo je úplně o něčem jiném, nechápu, proč ho do toho taháte. Navíc, zdravotní pojištění platíme všichni pro všechny - proto, aby si operaci nikdo hradit nemusel. Obědy jsou něco jiného. A to i obědy ve zdravotnictví, když už jste ho sem zatáhl. Byla bych pro to, aby si stravu pacienti platili. Je to přece logické, i doma by jedli. Ale léčení mají ze zákona gratis, stejně tak, jako děti výuku. Čemu na tom nerozumíte ?
Víte kolik rodičů samoživitelů na obědy nemá už teď? Kolik dětí by se vůbec nenajedlo?
Vážený autore článku, jste klasickým případem úpadku této doby. Chápu, že necháváte vozit svým dětem ve škole svačinky a obědy z michelinských restaurací. Přeji vám to. Ale většina tohoto národa je ráda, že naše děti dostanou najíst z našich společných peněz a naše děti mohou být nasyceny slušnými potravinami. Smažáky, kuřízky, svíčkovou a další speciality nepovažuji za běžnou součást školní kuchyně. I proto vítám možnost každého žáka jít si spravit životosprávu za souhlasu svých rodičů do fastfoodu a nabouchat do sebe tolik burgerů, co peněženka rodičů unese. Náš zdravotnický systém se pak o dlouhodobé následky postará.
Děkuji 🙂
6
Sledujících
0
Sleduje
6
Sledujících
0
Sleduje
Tam bude nával, hrachové kaše, celerové a řepné fujtajxly... ideologický jídelniček, kam jsme se to dostali.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
pokud se tato jídla umí připravit, jsou velmi chutná. Bohužel, děti o ně nestojí. Tím netvrdím, že se do nich mají děti nutit, jen odmítám tvrzení, že jsou to fujtajxly