Přesně. Odlehčit, zjednodušit a zeštíhlit byrokratickou kuratelu na všech úrovních. Stát má být služebníkem svých občanů, ne jen jejich diktátorem, kontrolorem a výběrčím. Státní moloch už neví kde se rozrůstat, zřizuje stále nové úřady, kontroly, kontroly kontrol, a předpisy, aby bylo co řídit a kontrolovat.
Souhlasím s Vámi zjednodušit a zeštíhlit státní byrokracii. Jen připomenu. Zaměstnanci eráru jsou kromě úředníků na ministarstvech také hasiči, učitelé, policisté, zdravotníci, soudci a zaměstanci soudů, či vojáci a další. A zkuste říct, že jim přidáte "jen" tolik kolik je růst komerční sféře. Tak to jsou stávky. Odbory začnou vyhrožovat.. Jaký řev byl, když stát řekl, že sníží počet úřadů práce. Jaký je řev, když stát řekl, že část zaměstanců ve školství by měly platit zřizovatelé, to jest obce a kraje. A i to je "erár". Jako na jednu stranu ulice řve, že stát stojí moc peněz (což je pravda). Ale na druhou stranu tatáž řvoucí ulice požaduje mít rozsáhlé, bezplatné státní služby a to dostupné na každé mezi...
Při rozpadu Rakousko-Uherska v roce 1918 vznikla jako jeden z nových států Československá republika.By l to mnohonárodnostní stát. Bylo zde cca 1,5 milionu Němců, dále Maďaři, Poláci, Rusíni, Chorvaté a Rumuni. Odobnou různorodost obyvatelstva pociťuje různě dodnes značná část evropských států. Němci nesouhlasili s vytvořením Československa a vyhlásili si v jeho prostoru 30.10.1918 tzv Sudetenland. Za hlavní město zvolili Opavu. Předsedou jejicj zemské vlády se stal Robert Freissler. Vytvořili i vlastní armádu tzv. Volkswehr o 6,700 mužů. 04.03.1919 došlo v rámci obnovy státoprávnosti ČSR k události, kdy bylo v bojích usmrceno 54 lidí a zraněno 85 lidí. Další vývoj tohoto problému nebudu komentovat.
Na tohle téme jsem diskutovala s několika mými známými. Jeden z nich, vystudovaný historik, měl zajímavý názor. Posouval dobu vzniku porblému mezi Čechy a Němci v tehdejších Zemích království českého do období po roce 1848. Tedy těch novodobých problémů, ony ty tahanice tam byly vždycky, více či méně... Ale v té době se ze samostaných státečků tvořilo sjednocené Německo. No a čeští němci chtěli mít české země součástí Německého císařství.. zatímco čeští češi byli pro to zůstat v rámci Habsburské monarchie.. A od té doby se prý odvíjí za vzájemná národnostní nevraživost.
"Účelem válčení není padnout za svou zemi, ale přinutit nepřátele, aby padli za tu svou." řekl jeden nejmenovaný západní velitel
ale chápu, že Stalin to měl nastaven jinak... nelze poměřovat vítězství ve válce jen počtem padlých.. A je faktem, že západní spojenci se na území ČSR chovali jako osvoboditelé.. a rudá armáda spíše jako dobyvatelé... tím nesnižuji oběti padlých.. čest jejich památce.. ale motivace jejich vůdců..
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Souhlasím, ovšem i u hasičů, policie či ve školství a zdravotnictví je spousta míst zřízených navíc, dost často jsou to místa honorována víc, než místa výkonná. Trafikanti na místech s vymyšlenou agendou a gescí jsou od obcí po unii. Podívejte se jen, kolik přibylo za poslední roky předpisů, povinností a jejich správ a kontrol. Svobodné rozhodování občanů o svých věcech je na horší úrovni než za totality, na všechno jsou kolonky, zákazy, příkazy. A zákony tvoří stát.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ono se to lehko řekne.. zákony tvoří stát.. Ano.. na jedné straně jsou to státní úředníci a politici.. Na druhé straně jsou to Odbory, různí aktivisti dál pak různá podnikatelská združení.. mno a pak taky významní podnikatelé a oligarchové. A všichni prosazují jen své zájmy.. Vždycky přidávat je jednodužší nez ubírat.. Když začnete ubírat (a je jedno kde), tak někomu šáhnete na jeho zájmy.. A pak nastane řev.. řev ulice umocní media hnaná touhou po senzacích.. a pak se toho chytnou zejména populističtí politici.. Co na tom, že jde o úspory, co na tom, že třeba něco podobného sami prosazovali.. a tak se radši cukne.. a bohužel dneska v době internetu a sociálních sítí lze vyvolat "řev ulice" zcela snadno.. A na cokoliv.. spousta lidí neuvažuje.. jen jde s davem.. další spousta lidí je schopna uvažovat tak maximálně od SVÉ peněženky do SVÉHO talíře.. A ti co jsou schopni uvažovat v souvislostech, jsou schopni si najít, ověřit a spočítat čísla za celý stát.. no radši pak drží... "ústa".. aby je ulice neušlapala.