Když někdo na okupovaném území pod okupační správou německé armády vztáhl ruku na německého vojáka, obvykle následoval rychlý náhodný výběr 10 -ti civilistů, kteří byli následně popraveni. Putin se chová v podstatě stejně, když slibuje mnohonásobnou odplatu. Tu válku spustil on, a mstí se za to, že obránci přebírají jejich praktiky. Tam, kde se přehnala ruská vojska, už nejsou ani ledničky, ani pračky, ani domy a ani lidé. Jejich počínání připomíná řádění zdrogovaných fašistických vojáků. Ten, kdo si s ním po řádění v Buči a jinde podává ruku, ten si podává ruku s Hitlerem. Takovými jedinci silně pohrdám. Jsou to bezpáteřníci s naprostou absencí svědomí.
Slovensko mělo dostatek času na řešení. Za Slovensko a energetickou politiku je nyní odpovědný on, nikoli Zelenský. Nevím, proč jede Putin do Moskvy za Putinem, když není problém s těžbou, ale s tranzitem. Se Zelenským si to rozlil a nyní jede za Putinem? Co tím sleduje? Možná ho jel požádat, aby případně poslal nějaké speciální "techniky" v tancích na UA do míst, kde bude potřeba povolit uzavřené šoupata na potrubí, pokud budou opravdu uzavřeny. Jinak to smysl nemá.
Putin má v jisté věci pravdu. Z hlediska počtu obyvatel i faktu, že spojenci Ruska jsou ochotni a schopni poskytnout své vojáky do do ruské imperialistické války, je více jak pravděpodobné, že Ukrajině dojdou bojeschopní dříve, než Rusku a jeho spojencům. Díky scholcování a dříve i macronování Rusko získalo čas k přeorganizování společnosti včetně průmyslu na "válečný" stav po té, když přišli o výhodu překvapení po neúspěšném pokusu o převzetí moci v Kyjevě i faktu, že Západ oproti roku 2014 se nezačal dívat jinam.
Pokud jde o výroky Putina, tak zde je potřeba připomenout, že i Hitler byl "ochoten" podepsat kompromisní Mnichovskou dohodu, která měla dle Chamberlaina zachránit mír a zabránit válce v Evropě tím, že přizná nárok Německa na část Československa a současně přinutí Hitlera k uzavření závazku, že je to poslední územní požadavek Německa. Hitler to podepsal a ten samý večer svolal poradu, při které vydal příkazy k zahájení příprav na přepadení Polska, zatím co Chamberlain zapíjel v Londýně záchranu míru. Výsledek bylo, že naprostá většina populace ČR byla psychicky zlomena "zradou" dříve západních spojenců (a část je zhrzena dodnes) a inteligence odcházela do zahraničí včetně malé části, ochotné bojovat. Naprostá část se však stala součástí průmyslové mašinerie sloužící německému imperialismu. Co se asi stane s pohledem populace UA na západní spojence, které nechají UA vykrvácet nebo ji donutí vzdát se svého území vynucenou smlouvou? Bude opravdu zachráněn mír nebo jen do chvíle ukončené transformace průmyslu bývalé UA na ruskou imperiální válku jako v případě ČSR?
Pokud Rusko na Ukrajině vyhraje a UA přestane existovat, nejspíš nebude tak dlouho trvat, a o území přijde také Slovensko, nebo se ocitne na nějaký přechodný čas jakýmsi Běloruskem. Až případně bude mít Rusko své vojáky až na Rozvadově, tak Putin možná usoudí, že mnohem efektivnější je řídit nová ruská území a "spřátelené" státy jako Bělorusko, Slovensko a Maďarsko z jednoho místa. Pak již takové "dveřníky" Ruska potřebovat nebude.
V tržní ekonomice, jehož součástí je i pracovní trh, je základem pravidlo nabídky a poptávky, kdy se hledá přijatelný hodnotový poměr mezi těmi, co službu poptávají a jejich možnostmi a těmi, co ji mohou poskytnout a jsou ochotni ji za určitou protihodnotu vykonat. Vzájemný bod dohody je definován zejména za pomoci finančních nástrojů a nejrůznějších motivačních pobídek. V demokratické společnosti nelze nikomu bez rozhodnutí soudu nařídit výkon práce. To je možné pouze při vyhlášení stanného práva, kdy mohou být lidská práva omezena. Nedostatek lékařů z důvodu nenalezení přijatelné dohody mezi objednavatelem a vykonavatelem služby rozhodně není důvodem k vyhlášení stanného práva. Nucené pracovní nasazení je příznačné pro totalitní nedemokratické společnosti, kde nemohou fungovat nástroje tržní ekonomiky vedle autoritářsky řízeného trhu. Nucené pracovní nasazení mají mnozí spojeno s nacistickým Německem, které nutilo pracovat obyvatele dobytých států pro Říši. Je to veřejné přiznání vlády Fica, že řídit chod státu při zachování demokracie nedovede a jako klasický autoritář odpovědnost za svá chybná rozhodnutí přehazuje na jiné..
Důvodem k zahájení války nikdy nebylo dosažení míru. Není pochyb o tom, že cílem ruského válečného tažení je trvalý územní zisk, a že tzv. SVO na UA je jiný výraz pro ruský imperialismus v praxi. Putinovi nikdy nešlo o mír, pokud tak ale tímto termínem neoznačuje bezpodmínečnou kapitulaci s následným splynutím ukrajinského území s Ruskem.
Změna těžiště by jistě měla vliv na změnu v otáčení Země i změnu ve vztahu k jiným tělesům v jejím okolí. Příkladem může být vliv Měsíce, který způsobuje na Zemi přesouvání miliard tun vody každý den. Trochu mi na té teorii připadá zarážející, že údajní vědci se zabývají čerpáním podzemních vod, ale bez zmínky nechávají čerpání ropy. Minulý rok bylo pouze v USA vytěženo téměř 13 milionů barelů za den. Proč není v této teorii zmiňována?
Vědci se zatím nemohou ani shodnout, jaký by mělo vliv na Zemi její magnetické přepólování. Jsou zde jisté indicie, že v pradávných dobách se na Zemi odehrálo něco, co by mohlo s tím mít něco společného. Jednou z nich je velice rychle provedená záchrana ostatků nalezeného zmrzlého mamuta, který se v bývalém SSSR povedlo dostat na pitevní stůl někdy na přelomu 60-tých a 70-tých let. Při pitvě byla v jeho žaludku nalezena stále nestrávená potrava odpovídajícího mírnému pásmu - tedy pásmu, ve kterém se nachází i ČR. Vypadalo to, jako by se nažral a pak rovnou odkráčel do velkého šokového mrazáku, kde taková hora masa zmrzla dřív, než nastal rozkladný proces uvnitř jeho těla. Za zajímavost stojí i to, že mnohé staré národy mají ve svých bájích a pověstech zmínky o "nekonečně" dlouhém dnu a některé o "nekonečně" dlouhé noci, po němž vyšlo Slunce na jiné straně. Zastavila se snad na čas rotace Země a pak se roztočila jinak? Mohly se tehdejší některé oblasti mírného pásma rychle ocitnout v místech mrazivého chladu? Ten zmrzlý mamut v tom "mrazáku" strávil mnoho tisíc let! Nebylo by zajímavé vědět, co se tehdy stalo a co se tedy i může stát?
Názorný příklad toho, že už i vysoké učení je v krizi. Ale nedostatkem peněz to tentokrát asi nebude. A pak důvěřujte předpokladu, že student sahající po nejvyšším vzdělání je inteligentnější, než nějaký učeň z dvouleťáku. Je spousta žáků na základce, které by taková pitomost ani nenapadla. Škodu by samozřejmě měli nahradit. Snad to bude pro ně stejně úsměvné, jako byl pro ně ten jejich vtípek.
Evropa nemá jasné vize a více mluví, než dělá. Stačí si vzpomenout na první reakce státníků po začátku zcela přiznané ruské agrese na UA. Přesto, že Válečné právo, které je součástí Mezinárodního práva, dává právo Ukrajině jako napadenému státu právo na obranu i právo požádat o jakoukoli pomoc sousední státy, mnozí státníci evropských států nechtěli prakticky poskytnout nic a pokoušeli se diplomacií po telefonu něco řešit s Putinem, když už bylo do nebe jasné, že ten již vyjednává pouze silou. Evropa je rozpolcená a mnozí Evropané pod tlakem najednou začínají naslouchat samozvaným mesiášům, kteří slibují nereálné a nebo to, co může zničit ještě to, co je společné a ještě nějak funguje. Stačí si vzpomenout na výrok Babiše, dle kterého se vyjádřil, že by odmítl pomoci Polsku, kdyby bylo Rusy napadeno, protože je pro mír. A koho by požádal o pomoc, kdyby Rus napadl nás? Není mu NATO dost dobré. Co by chtěl dát Rusku jako výslužku, aby nás nechalo být? Kdyby si měl vybrat mezi Českem a Slovenskem, koho by obětoval pak?
Malá leč důležitá zpráva a zjištění. Slovenský parlament dospět k závěru, že události z minulosti nelze zpětně změnit politickým usnesením vlády v současnosti. To, co bylo, nelze již vrátit zpět. Prostě se to již stalo a dotyčný byl, čím byl. Bylo by snad vhodnější, aby se slovenská vláda věnovala mnohem důležitějším rozhodnutím, které mohou mít dokonce i celosvětový dopad. Dejme tomu by mohla hlasovat o rozhodnutí, které by zakázalo klimatickému fenoménu El Niňo způsobovat lidem škody.
Putin se rozhodl hodit veškeré snažení bolševického SSSR vypadat jako země míru definitivně za hlavu. Rusko (resp. SSSR) nikdy nebylo mírovým státem, ale na venek se snažilo tak alespoň vypadat. Nyní je jim už všechno jedno. Kdyby se nad Moskvou objevili náhodou nějaké "holubice míru", které tehdy vypouštěli v SSSR ve velkém při nejrůznějších příležitostech, které by se nějakou časoprostorovou průrvou náhle ocitli nad Moskvou, jistě by je nechal Kreml sestřelit. Mír už není IN, a když někdo v Rusku začne nyní mluvit o míru či o SVO jako o válce, může si na dlouhá léta jít odpočinout na Sibiř do chládku a nebo mu může uklouznout noha na balkoně. Rusko činí na Ukrajině totéž, co činilo fašistické Německo na východě. Dnešní Rusko - to je totéž, co bylo kdysi fašistické Německo. Jen ty zbraně prošly viditelným vývojem, jsou jiné svastiky ale rétorické výlevy jsou obsahově stejné. My chceme, my to z nich vymlátíme! My, my, jen my!
Vzhledem na stáří (resp. mládí) těchto vozidel bych hledal jiné vysvětlení. Konstrukce a tedy i patenty patří Rakousku, které je neutrální, a to může v případě konfliktu mít vážné důsledky pro uživatele, pokud se stanou bojující stranou. Neutrální země mohou znemožnit v takové situaci dodat jakékoli součásti k technice - tedy díly nebo např. munici. Ve Švýcarsku, které zablokovalo předání tanků německé výroby, které přeprodalo do jiné země, která je chtěla uvolnit pro UA či švýcarské odmítnutí poskytnout munici do PVO Gepard německé výroby, začíná dělat problémy tamějším výrobcům zbraní, protože možnost, že vám výrobce v podstatě legálně znemožní používat vojenskou techniku v momentě války může hrát zásadní roli pro vývoj na frontě, a tedy to má vliv na volbu dodavatele ze strany zákazníka. Vojenské technika se totiž logicky pořizuje právě pro potřeby armád v případě vypuknutí války.
Pro hodnocení takové zprávy je klíčové určit, jestli k úniku došlo nechtěně, či jestli záměrně - tedy zpráva měla být od začátku uniknuta. A dále platí pravidlo qui bono - tedy v čí prospěch. Nápadné je, že není známo, kdo ji vypracoval. Proč je možné, že se jedná jen o výrobek zpravodajců? Protože taková "anonymní" zpráva nikoho nečiní zodpovědným za její obsah, ale může velice pomoci tomu, kdo ji zadal k vyhotovení. Může to být test reakce toho, komu má býti určena. Pokud to je vzkaz Trumpovi, čeká se, jak se zachová, protože ten slíbil ukončení války za dva dny, a v podstatě by mu umožnila jeho "mírový plán" uskutečnit. Putin si uvědomuje, že výsledek války na UA rozhodne o jeho osudu, potřebuje tedy přinést Rusům něco hmatatelného, co se bude prezentovat jako své vítězství ve válce - tedy jistou válečnou kořist, která stála za oběti. Šejkové z Kremlu klidně podepíší jakýkoli dokument, který jim dá čas na vylízání si ran a materiální přípravu na další útok a pokračování imperialistické války. Mezinárodní dohody dodržují pouze do chvíle, kdy se jim přestanou hodit. Pak je hodí za hlavu.
Putin se už zcela odkopal a Kreml se nijak netají tím, že hodlá rozšiřovat Rusko a dobývat území imperialistickými válkami. Směrem dovnitř se snaží vyvolat pocit, že ve skutečnosti bylo samo napadeno a že mu všichni okolo křivdí. Použití balistické rakety nebylo zkouškou zbraně samotné, ale testem reakce Západu, jestli "akceptuje" její nezpochybnitelné použití Ruskem bez adekvátní reakce. Jak se zdá, i když záběry i Putin hovoří o tom, že tento typ zbraně Rusko poprvé v této válce použilo a rozhodlo se opět "zvýšit laťku" eskalace použitím dosud nepoužitého typu zbraně v této válce, Západ se bohužel zase jeví jako nejednotný a pomalý, když zpochybňuje, že bal. raketa požita byla, protože by musel jasně reagovat a "dorovnat vklad" třeba tím, že tento typ zbraně dodá UA. Pro Putina je takové lavírování jen další známka slabosti Západu, která ho bude motivovat k dalšímu beztrestnému postupu na Západ.
Je to jen další politické prohlášení, na které by bylo dobré z opačné strany reagovat krátkým prohlášením v podobném duchu - např pokud někdo použije proti někomu JZ, budou použity proti němu. K ruskému prohlášení je dobré přistupovat stejně, jako k jejich závazku z roku 1994, které dalo UA v rámci mnohostranné mezinárodní smlouvy, ve které se zavázalo uznat její území svrchovanost včetně všech území UA, o kterých nyní prohlašuje, že jsou ruské navždy. Je nezpochybnitelnou skutečností, že Rusko fakticky nerespektuje žádné mezinárodní smlouvy ani soudní instituce, pokud jejich činnost neodpovídá potřebám Ruska, i když byly před tím dohody parafovány Ruskem. Proto nemůže očekávat, že její prohlášení budou respektovány v širším mezinárodním prostředí. Jejich slovo moc neznamená a o to se postaralo samo Rusko. Je dobré o něm vědět , vzít ho na vědomí a reagovat na něj, ale nepodřizovat se mu. Je to diktát a výhružka zároveň, která má Rusko ochránit před dopady typu střel, které z ruské strany dopadají na území UA každý den už 1000 dní.
Cui bono? Tedy v čí prospěch? To je zásadní otázka pro každé vyšetřování, pokud se zjistí, že to nebyla technická chyba (a to těžko u 2 kabelů zároveň) či kotva nebo síť z nějaké lodě (a to těžko, pokud k jejich poškození nedošlo na jediném místě). Je ale nezbytné zjistit podle stop na místě, jak k jejich poškození došlo. Nejvíce pravděpodobné vidím záměrné poškození Ruskem, protože to může touto formou zjistit, jaké části systému jsou na kabelu závislé a jak rychle se je podaří komunikaci přesměrovat či kabel opravit .V případě vojenského útoku Ruska zajisté bude předcházet to, co předcházelo každý vojenský útok velkého rozsahu - tedy přerušení spojení a ničení komunikační infrastruktury. Pak teprve přijde plný úder vedený nejdříve na PVO a letiště. Pokud jde o zmiňovaný plynovod pod Baltem, to byla nejspíš práce UA, protože ta měla zájem přerušit tento penězovod do Ruska.
Jen malé ohlédnutí do historie. Když USA vstoupily do války s Německem, trvalo jim nesmírně dlouho, než si uvědomily, že velké množství obchodních lodí potopených podél celého východního pobřeží Severní i Jižní Ameriky mají na svědomí právě německé ponorky. Jejich americké přesvědčení o jejich nezranitelnosti díky "velké louži" jim bránilo si uvědomit, že bezprostředně na svém prahu jejich velkého domu řádí škodná z jednoho malého státu jedné malé Evropy.
4
Sledujících
1
Sleduje
4
Sledujících
1
Sleduje
I Chamberlain si pochvaloval jednání s Hitlerem. K jeho omluvě je nutno uvést, že do největšího protižidovského pogromu později odznačovaném za Křišťálovou noc scházelo ještě pár desítek dní. Fico si však jel potřást s rukou novodobého Hitlera v době, kdy jsou známy všechny činy ruských vojsk na okupovaném ukrajinském území od masovém vraždění civilistů v Buči, přes mučení zajatých ukrajinských vojáků, až po únosy a ruskou převýchovu ukradených dětí z UA. Devastaci území a počty mrtvých ve spojení s ruskou imperialistickou válkou už ani nepřipomínám. Putina ani Fica nic neomlouvá.
1 odpověď