Pro úplnost dodávám, že na mobilu mám nastavenou automatickou reakci na volání, kde sděluji, že hůře slyším a prosím o SMS nebo e-mail. Díky vibracím volání i SMS většinou zachytím. To autom. upozornění má i vedlejší dobrý efekt - odradí to různé prodejce, výzkumy apod., takže mám pokoj.
Mám podobnou zkušenost. Od dětství mám percepční nedoslýchavost a navíc neslyším vysoké tóny. Nyní je mi 66 let a samozřejmě se to nelepší. Sluchadlo i po ladění z 90% zesiluje vše kromě řeči blízkých lidí. Důležité je na mluvícího vidět a tak nějak odhadnout, co říká. Je to také o preventivní strategii, tedy o informování a kompenzaci. Např. studenty či účastníky konferencí aj. jsem vždy předem upozornil, že nedoslýchám a dotazy z pléna neslyším. A dodal, že dotazy vítám a prosím, aby tázající se přišel ke mně. Nebo pokud potřebuji komunikovat s někým, kdo mne nezná, a má e-adresu, tak mu napíšu a vysvětlím, proč volím tuto formu kontaktu. Ano, ne každý to chápe nebo respektuje a je ochoten spolupracovat. Je to nepochybně o empatii, slušnosti a nepředpojatosti. Být a cítit se "normální" je velmi relativní a společensky determinované. Jsme lidé a jako takoví jsme přirozeně různí, nestejní. Kdo tohle nepřijme, má lidi se sluchovým znevýhodněním za hlupáky, leč ve skutečnosti je sám... Psychologové vám potvrdí, že falešné sebevědomí je založeno mj. na nevědomosti a neúctě k druhým.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ovšem právo na zahájení doktorského studia a posléze i získání titulu PhD. v Česku Ph.D. má jen absolvent magisterského studia s titulem Mgr. (ev. PhDr., JUDr., MUDr. aj. tzv. "malým" doktorátem) nebo jeho právně uznatelným ekvivalentem. Z toho plyne, že neměla být do doktorského studia vůbec přijata.
1 odpověď