No většina diskutujících s Bidenem asi byla spokojená, protože z jejich pohledu jim nijak neškodil. Bohužel za jeho vlády šlo všechno tak do kytek, že se Putin nijak nerozpakoval rozpoutat válku. Zhoršující se sociální situace v dříve prosperujících regionech, hroutící se trh práce, katastrofální imigrační polititika, rostoucí diskriminace a cenzura. Veřejné finance v katastrofálním stavu. Obrovsky rostoucí státní dluh. Bobtnající stát a především sílící deep state. Biden fakt nebyl dobrý prezident, nebyl ani skutečný prezident. Vše za něj řešili jiní nevolení lidé v pozadí. Kritika není současného z jeho strany není na místě. Američani jdou s prezidenty ode zdi ke zdi.
Nemyslím si, že cla jsou nejlepší způsob řešení, je to vyhánění čerta ďáblem, nejspíš to nic nevyřeší, jen se víc zadrhne ekonomika a odnese to spotřebitel. Jenže s Čínou (a nejen) má pravdu, ta dlouhodobě dotuje vývoz svých výrobků takovým způsobem, že to žádná konkurence v cílové zemi neustojí a dříve nebo později ukončí výrobu. Až jich odpadne dostatečné zboží, tak dotace samozřejmě skončí. Dumpingová a kartelová politika je vysoce riziková a je to způsob, jakým se vedou dnešní skutečné války, při těch sice neumírají lidé, ale celé státy. Nepřímo pak samozřejmě mohou umírat i lidé, jednak při jejich výrobě (pracovní podmínky jsou mnohdy šílené), jednak při jejich následném používání, protože tyto výrobky často obsahují životu nebezpečné látky, což se při dovozu nejrůznějším způsobem ignoruje, nebo obchází a legislativa USA je v v tomtzo směru a v některých ohledech dost chabá (viz jejich potravinářství). A samozřejmě obchodní války mohou přerůst v konvenční a v těch umírají lidé přímější cestou. 🙁 Čína je nejhorší, ale dotační politiku má i EU, Kanada a další země.
Kdyby chtěli v Evropě prodávat, tak vyrábí vozy, které jsou zde žádané. Bohužel americké značky Ford a Chevrolet se staly spíše symbolem nespolehlivosti, bez ohledu na to, kde byly vyrobeny, lidé ví, že jsou to původně americké značky. Chlap by kecal, kdyby řekl, že mu při pohledu na stará americká auta se silnými motory neběhá příjemný mráz po zádech, ale bohužel ta doba už asi minula a tato auta nebyla stavěna na evropské silnice.
No, tak malý jedenáctimilionový státeček, který jde proti všem velmocím má jistě skoro stejnou šanci, jako žába vprostřed aktivní sopky. Tady se jen omýlá, co by nám vyhovovalo, co by se nám líbilo. Jenže o nás moc nejde, svět si odjakživa porcují velmoci a se vzdorovitými ministátečky se moc nepářou. Tím nechci říct, že máme s politikou jedněch nebo druhých souhlasit, ale že je otázkou přežití s těmi velmocemi mluvit uctivě a diplomaticky. Ať se nám to líbí, nebo ne, ti silní diktují světovou politiku, a my nemůžeme říct, ne toho se neúčastníme, přijďte za námi, až budete mít podmínky, co nám vyhovují. My jsme silně vývozní ekonomika, která je navíc závislá na dovozu strategických surovin. Zasílání otevřených nesouhlasných nót, zavádění cel a sankcí, veřejné ostré kritizování a srovnávání s nejrůznějšími diktátory a hromadnými vrahy asi nebude nejlepší postup jak přežít mezi orly, medvědy a draky. Jenže o tom víc jak polovina čechů nechce přemýšlet a přiznat si to. Procitnutí bude velmi bolestivé. :(
Pravda je, že členové nato měli na obranu vynakládat pouhá dvě procenta HDP a nikdo to nedělal. Takže to, že USA, které prakticky držely největší břímě vojenských nákladů na svých bedrech teď chtějí, aby se vynakládalo víc a dohnal se deficit z posledních několika desetiletí. Myslím, že Češi mají co nabídnout, když budou chtít a vynaloží prostředky účelně. No a v tom je ten problém, naše vláda ani armáda to neumí. Umíme vyhodit obrovské peníze na stíhačky, které dostaneme až někdy za deset až patnáct let, kdy už vzdušný boj bude vypadat úplně jinak a lidmi řízené stroje nebudou mít šanci. My bychom se měli soustředit na elektronický boj, protože Česko má snad nejvíc ajťáků na metr čtvereční z celého západního světa. Dále máme výborný laserový výzkum, takže laserové a jiné energetické zbraně by měly být jasnou volbou. Myslím, že i drony a jiné lehké a levné prostředky bychom mohli produkovat. Další věcí ve které máme špičkové odborníky je AI, ale tam už stát dokázal, že si s odborníky a jejich využitím neumí poradit a jen bezradně přešlapuje na místě. Tady chybí rozhodnost a vedení země jen čeká na noty z vyšších míst a sami si být aktivní netroufnou. Samozřejmě od nás se chce abychom nakupovali předraženou zastaralou techniku, kterou nikdo jiný nechce. Na to by mělo být patrně těch 5% HDP. Takže ano výdaje by měly být vyšší, ale účelně vynaložené, ne vyhozené za americký budoucí šrot.
Samozřejmě, že v tradičně levicových státech budou nadále ve volbách často vítězit levicoví politici a budou voleni levicoví soudci. To je v pořádku. Mě osobně zajímá, jak se současná Trumpiáda promítne do hospodářských výsledků a životní úrovně USA na konci jeho volebního období. Hodnotit po necelých třech měsících je nemožné. Dělá se spousta kroků, které vytvářejí napětí, spousta lidí a států je naštvaných. Ale nakonec vždy mluví čísla. A pokud na tom USA bude za čtyři roky výrazně lépe než dnes, tak nespokojenost zbytku světa není pro jejich občany důležitá. Trump nezvelebuje svět, stará se především o zájmy své země, tak jak by to pravicový politit měl dělat všude na světě. Takže tady klidně můžeme rudnout vzteky, ale každý by si měl uvědomit, že náš prezident to není.
Otevřeme dveře rozvíjejícím se ekonomikám. Aha. Pochopila frau Leyen jak ekonomika funguje. Tedy jak fungují cla? Jak si mám vysvětlit reakci na cla od pro nás vývozní země jako USA tím, že otevřeme dveře dovozním zemím jako je Indie? Z Indie dovážíme do USA vyvážíme, pro toho kdo to nechápe. Jinými slovy říká, tak vy jste nás střelili do pravé nohy, nevadí máme plán, střelíme se i do levé. Hurá, kupředu levá, zpátky ni krok!
Bohužel deep state bobtnal velmi dlouho a korupce je prorostlá do samotné funkčnosti systému. Za pár měsíců se to změnit nedá a vlastně čím déle na tom děláte, tím více odeznívá překvapivost útoku, takže se si mafiánská struktura najde cestu, jak se bránit a házet klacky pod nohy. Pokud si myslí, že bez velkého státního aparátu to nejde, ať si zjistí, jak velké byly státní aparáty třeba před sto lety, a to neměli moderní výpočetní techniku. Zbytnělá legislativa, byrokracie a další uměle vytvořené důvody existence nejrůznějších úředníků, agentur, kontrolních skupin, auditorů a já nevím čeho. Pro kritiky se stačí jen podívat na to málo, co se Dodge povedlo odstranit, a to je bohužel jen vrcholek ledovce. Samozřejmě, že všichni kopou a kritizují, kdo by se chtěl vzdát svého místa a přiznat, že vlastně nebylo potřeba. A neznamená to, že by tam nic nedělali, ti vyhození lidé mnohdy opravdu dřeli jako koně, jenže tím netvořili žádné hodnoty a naopak se vlastně podíleli na brždění ekonomiky. Je to stejné prakticky všude, čím větší stát, tím více legislativy, tím menší ekonomický výkon, tím rychleji klesající životní úroveň. V padesátých a šedesátých letech 20. století tvořila střední třída v USA velkou část populaci, všichni si za pár platů mohli pořídit dům a dvě auta. Dnes střední třída prakticky neexistuje. Proč asi?
On ten program diverzity je sám o sobě šílený. Dosazovat lidi do klíčových pozic na základě rasy, pohlaví, sexuální nebinarity? V posledních letech na tom záleželo mnohem víc než na schopnostech a zkušenostech. Odmítnutí s tím, že jste moc bílý, bylo celkem běžné. To když to někteří upřímnější HR prozradili, protože jim to samotným nebylo po chuti. A pak se nesouhlas s podobným jednáním v takovýchto článcích prezentuje jako odporná věc. Trump mi není sympatický, ale ani zmíněný náborový systém ne.
To je blbý, jejich automobilky vlastní Čína, tedy až na jednu která vyrábí vandaly v posledn době hojně vyhledávaná auta. No a nejsem si jistý, jestli úspora 25% cla, motivuje evropské výrobce vyrábět v USA, kde budou zase podstatně vyšší mzdové nároky a je tam dost náročné najít kvalifikovanou pracovní sílu na dělnické profese. On je to stejně jenom humbuk, aby se nějak věci narovnaly a USA nakonec dostaly, co skutečně chtějí, což je tak třetina nebo čtvrtina toho, co požadují. Je fakt, že ač zastánce kapitalismu a odpůrce socialistického řízení světa, i já se někdy podivuji nad tím, co ten pán v bílém domě dělá. Bohužel v předchozím volebním období to zkoušel po dobrém a nezměnilo se vůbec nic. Takže asi tentokrát zkouší přístup všehoschopného šílence. Pravda je, že věci se mění a i když to samozřejmě vyvolává protireakce. Otázkou je, jestli ty protireakce nějak významně USA poškozují, nebo je to spíš jen takové takové zoufalé škrábání nehty po skle. Je fakt, že daleko raději bych žil v klidných časech, bohužel to kde jsme, mají na svědomí především západní levicoví politici a díky ním zesláblé pozice západu na světové šachovnici. Zeslábly i USA, proto si východní mocnosti začaly dělat, co si myslí, že jim projde. Nejvcíc to ale odnesla Evropa. EU se nám posledních dvacet let snaží vsugerovat představu, že svět je zelený palouček a jediné co jej ohrožuje, jsou uhlíkové plyny a málo nebinánárních manažerů. Pak to končí, panickými lockdowny, válkou na Ukrajině, 25% clem z USA a bůh ví, co ještě přijde.
A přesně tak to bohužel je. Malé státečky, které s gustem sypou do války velmocí obrovské peníze a zvětšují kvůli tomu svůj už beztak obří státní dluh nejen, že ve válce velmocí ničeho nemají šanci dosáhnout, ale ani nemají nejmenší naději, že by jim za to kdy někdo projevil vděk, nebo že by z pozdějšího uspořádání vůbec dostali něco nazpět, nedej bože na tom vydělali. No ale mají šanci, že jejich nepřátelské postoje k vítězům zapomenuty nezůstanou. Spousta z diskutujících si pořád globální politiku a válku plete s pouliční slovní přestřelkou mezi Rychlými Šípy a Bratrstvem Kočičí Pracky, kde spravedlnost zvítězí a jedna strana jsou ti špatní a druhá jsou ti s čistým štítem a správně nastaveným morálním kompasem. Naivní. I v rámci té naší vlastní Evropské Unie jsou státy které se cítí být více důležití a s většími právy a nároky. Jen si vzpomeňme jak frau Merkel bez konzultace se zbytkem Evropy otevřela náruč migraci, nebo ve své zemi stopla jaderné elektrárny aby je částečně nahradil elektrárnami na plyn z Ruska, kde prvním ohrozila bezpečnost a druhým energetickou stabilitu EU. A na co my si zde hrajeme? Na statečnou surikatu, která pomáhá lvům v boji s hyenami o mrtvou zebru? Tak si pusťe National Geographic a koukněte se, kolikrát těm surikatám lvi poděkovali a přenechali jim část kořisti. Jenže většina viděla jen Lvího krále, tak má pokřivenou představu. Země naší velikosti jedná správně, když spojence podpoří a maximálně mu pošle hmotnou pomoc v rámci svých možností, které nezrujnují ekonomiku a nepřivedou hromadu lokálních firem ke krachu.
Není na čase uvolnit doručování úředních zásilek a složenek pro alternativní společnosti a nechat tuhle zombie odpočívat v pokoji? Předpokládám, že důchodců, kteří si chodí pro důchod na poštu, protože nemají datovou schránku ani bankovní účet, ubývá. Za pár let už nebude nic co by za pošťáky nezvládly poštovní boxy, nebo elektronická komunikace.
Bezúhonnost soudců v těchto případech, kdy často může jít o vazby na vinníka, je tristní. Špatné rozhodnutí se většinou nijak neřeší, v nejhorších případech, kdy je prokázána záměrná spoluvina, dostane často soudce jen zákaz činnosti. Zákonná moc je tak postavena nad zákon a často její činnost připomíná spíše práci mafie než obhájce zákona a spravedlnosti. :(
4
Sledujících
0
Sleduje
4
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Až zákon začne pokutovat pobočky a ne celý řetězec, tak to možná něco změní. Vás by taky desetikorunová nebo padesátikorunová pokuta moc neodradila od něčeho, co vám vydělá tisíc korun.
1 odpověď