Jednotky IZS mají jiný účel, tady na nich žádná vina není.
Tady naprosto selhala sociální péče, ale v článku naprosto chybí informace proč - pacientku po takovém zákroku v tomto věku rozhodně z nemocnice nepouští jen tak a řeší se, zda se o ni má kdo postarat. Znám to z vlastní zkušenosti, kdy mi právě volala sociální pracovnice z nemocnice, když měli propouštět babičku (také po endoprotéze kyčelního kloubu) a zjišťovala zda jí budu schopen zajistit domácí péči a následně jsme zařizovali i potřebné - zajistili mi pro ni chodítko, podala žádost o zvýšení příspěvku na péči, atd. Schválně jsem se ze zvědavosti ptal, co by se stalo, kdybych se o babičku postarat nemohl a paní mi řekla, že to by jí samozřejmě nevyhodili z nemocnice, ale nechali by jí tam na LDN do doby než by jí našli umístění v nějakém domově seniorů s příslušnou péčí.
Takže určitě možnosti k zaopatření paní byly a zůstává otázkou, proč jich rodina nevyužila - osobně tipuji na to, že paní prostě chtěla být doma a pán s dcerou jí nedokázali přesvědčit k tomu, že tu domácí péči prostě nezvládají, takže byli v pasti, protože proti vůli pacienta ho do DS umístit nemohou...
(a to že péči nezvládali se vůbec nedivím, já měl doma babičku 3 měsíce než se uvolnilo místo v blízkém DS a záhul to byl solidní, protože ten senior se samozřejmě nudí, vzhledem k nízké pohyblivosti jsou aktivity silně omezené, takže v kombinaci s režímem péče 24/7 máte na krku ponorku cobydup - a to ještě mám štěstí na to, že moje babička má hlavu v pořádku a nebyla agresivní nebo nedělala naschvály)
To, že si paní, dost možná s kognitivním deficitem, postavila hlavu, není vyloučené. To se, bohužel, stává často a těžko se s tím bojuje. Stejně si ale myslím, že i tak, obzvláště, pokud se objevila agresivita, existují možnosti, jak to zvládnout. Minimálně dočasná hospitalizace se zařídit dá. Někdy je prostě třeba jít proti přání pacienta, bohužel....
Tohle není selhání jedince, ale systému zdravotních a sociálních služeb. Jelikož vím moc dobře, co taková péče obnáší i pro člověka o mnoho let mladšího, soudím, že se jednalo o skutek čirého zoufalství. Ptám se spíš... jak je možné, že byla žena propuštěna v tomto stavu domů ihned po výměně kyčelního kloubu, pravděpodobně neplánované, ale úrazové, nesoběstačná, v tomto věku? Kde je soudnost ošetřujícího lékaře a jeho nadřízených? Kde je sociální pracovník zdravotnického zařízení, který měl zajistit následnost? Zajímalo to vůbec někoho, nebo šlo prostě jen o to vykmitnout dotyčnou co nejrychleji pryč, aby uvolnila lůžko pro dalšího operanta? Proč nešla na rehabilitační lůžka, ev. na lůžka následné péče? Kde je praktický lékař paní, který měl primárně řešit situaci pacientky a její rodiny? Domácí péče? Odlehčovací služby? Sociální lůžka? Kde je soudnost a alespoň náznak empatie či zdravého rozumu lékaře na akutním příjmu, když žena přijela již poněkolikáté RZS, opět jako projev zoufalství jejího skoro 100letého manžela, který tím volal o pomoc? Když to bylo naposledy den před činem, je zjevné, že se na paní podívali, usoudili, že 87 letá asi dementní osoba bez odpovídajícího zázemí by jim jenom zbytečně zabírala akutní lůžko a představovala potenciální problém, kam s ní, a otočili ji druhou sanitou zpět domů, bez ohledu na cokoli a kohokoli. Možnosti jsou, byt´ je to často těžké a stojí to úsilí. Pracuji v tom celý život, nevymýšlím si to. Ale je třeba zůstat člověkem, i když toho třeba mám ve službě hodně...... je to celé hlavně hodně smutné.
Já vám to věřím, ale pokud se tomu tvrdé nepostaví sami zdravotníci, nic se nezmění. Uvědomuji si, že zdravotníci mají omezenou možnost protestovat oproti jiným oborům, ale jinudy asi cesta nevede, bohužel.
S tím nelze než souhlasit. Jen nás potom mrzí, jakou psí hlavu nám nasazují média pod vedením nějakých spin-doctorů, jak si bereme za rukojmí pacienty, div že je nevraždíme schválně... většina lidí totiž vůbec netuší, jak naše zdravotnictví zvnitřku funguje. Resp. nefunguje. A zdravotníci už mají dost toho být ten článek otloukaný z obou stran. Nesplnitelné nároky vedení nemocnic a zároveň si nechat nadávat od pacientů, protože z osla prostě koně neuděláme....
Trošku přitažené za vlasy.Nikdo nevydrži pracovat 30 hodin bez odpočinku. Nechci se dotknout poctivých lékařů ani zdravotnického personálu. Vím, že to mnohdy mají těžké, ale je velký rozdíl být 30 hodin v práci a 30 hodin pracovat. A ruku na srdce není to mnohdy tak, že si berou služby dobrovolně, protože je lepší být v nemocnici za peníze než doma zadarmo? A navíc pokud budou dělat přesčasy dobrovolně i když to odporuje zákoníku práce, nikdo nebude mít velkou potřebu situaci řešit.
Jistěže, třeba si mezitím trochu "dáchne", nicméně jsou dny, kdy jede na ambulanci třeba celou noc bez zastavení a ráno jde zase normálně do práce. Nic není přitažené za vlasy. Tohle je naprosto běžná praxe, pracovní den- služba- pracovní den nonstop, tedy 31,5h. To není jen v Motole, to je zcela běžný a ještě ten lepší případ. Není to tak dlouho, kdy byly běžné pa-so-netky, což znamenalo, že jste přišel do práce v pátek ráno a odešel v pondělí odpoledne. Spočítejte si hodiny schválně. A celou dobu jste byl ve službě a k dispozici. Přes den vizity na odděleních, sanitky na ambulanci, lidi, co přišli z ulice, dotazy příbuzných, konsilia na cizích odděleních, v noci sanitky, lidi, co přišli z ulice...průšvihy na oddělení. Jistěže člověk pár hodin spal, to by nešlo jinak přežít. Ale volali Vás kdykoli, třeba 8x za noc, je fajn spát 30min., pak jít pracovat, pak spát hodinu a zase.... v pondělí už je člověk tak čerstvý, že už skoro netrefí do své ambulance, to asi nechcete, aby Vás někdo takový ošetřoval, že? Pokud se domníváte, že následovalo dlouhé volno, jako třeba u policie apod. , kdy jedou 24h, ale pak mají 3 dny volna, pletete se. Odešel jste domů v po odpoledne a další služba následovala v úterý ráno, normálně jste jel další týden. To byla ještě před pár lety běžná realita. Možná někde ještě i je. Nevymýšlím si to. V nemocnici pracuju 25 let. Tož tak.
Lékař je od slova léčit. Když ho vzbudím ve dvě ráno, že potřebuji pomoci, tak zkrátka vstane a jde! Nebo to chcete jinak? Na ně se zkrátka škatulky zákoníku práce nedají napasovat, jako na dělníka ve fabrice, který pracuje na směny. Je to poslání. Taky jsou elitou společnosti a zasluhují všeobecnou úctu!
Výborně! Skvělý názor ! Lékař nepotřebuje spát, jíst, vyměšovat, odpočívat, mít nějaký svůj osobní život. Nemusí se starat o svou domácnost, děti, staré rodiče atd...On "přece přísahal", takže se na něj přírodní zákonitosti nevztahují. Je povinen být k dispozici kdykoli, kdekoli, komukoli k čemukoli. Vždy mne pobaví, když se například příbuzní pacientů rozčilují, že při nedělní návštěvě nebo návštěvě v 19h večer " tam ošetřující pani doktorka nebyla!!!" Představte si to, pani Nováková! Už to říkám otevřeně: "co Vás tak překvapuje na tom, že lékař, stejně jako Vy, má právo na konec pracovní doby, volno o víkendu, o svátku, o Vánocích?" Nebo, a to si představte! Dokonce, "já tam přišla, a on měl DOVOLENOU!!!" Neskutečné! Má přece "POSLÁNÍ!! " Ono to není zaměstnání..... je to POSLÁNÍ, takže by to měl lékař ideálně ještě dělat vše zadarmo...
Na krátkodobý pronájem dospělým osobám asi o.k. Dobrá poloha, terasa, zajímavé na 1 noc i s těmi barvami, jinak do bytu asi těžko snesitelnými. Pro normální bydlení zcela chybějí úložné prostory a to i prostory např. na kuchyňské vybavení a spíž. Kam dáváte oblečení apod. ? V bytě je vyloučené, aby bylo malé dítě- nebezpečné řešení schodiště a patra.
Jsem lékařka,
též, stejně jako kolegyně od pacientů nic neočekávám ani nevyžaduji. Dělám svoji práci, za kterou dostávám plat. Ale je pravda, že drobné poděkování ve formě třeba kytičky, když například pro někoho zařizují něco složitého a obtížného nebo prostě jenom proto, že mi chce udělat hezčí den, to mne určitě nikdy neurazilo. Naopak, potěšilo. Též vždy poděkuji a udělá mi to radost, nedělám trapné tanečky, že nemohu přijmout "úplatek". Toto totiž není úplatek, je to dobrovolný osobní dárek jako vyjádření poděkování. Jiná situace ovšem nastává, když pacient donese něco hned při prvním setkání, často něco relativně hodnotného /alkohol, kosmetika apod./ ve snaze ve mně vyvolat pocit závazku. Po 20 letech praxe už dobře vím, že často následuje nestandardní požadavek či nadřazené a arogantní jednání, protože přece "už si mne koupil." Takové "dary" odmítám striktně a nekompromisně. Ještě přátelská rada pro ty, kteří chtějí opravdu potěšit. Za mne hodnota daru není ani tolik v jeho finanční náročnosti jako třeba spíš v určitém osobnějším přístupu, upřímnosti, autentičnosti. A také..... většina, zejména nemocničních lékařů bonboniéry nejí, přejedli se jich během prvních pár let, když v noci ve službě nebylo co do úst, tak splivli ty polské "plody moře" a od té té doby je nemůžou ani vidět. Podobné je to s alkoholem. Někdo ho ocení, ale někdo, kdo moc nepije, většinou zásobuje největšího alkoholika v rodině. Daleko větší radost udělá třeba domácí bábovka ke kafi nebo nějaké ovoce, sýry apod., prostě něco normálního k jídlu, něco ze zahrady apod. 🙂)
Jsem mile překvapena. Článků na toto téma je vidět dnes již víc a jako matka dítěte s Aspergerovým sy je asi otvírám častěji než jiné. Díky za inteligentně a informovaně napsaný článek bez bulvárního podtextu, díky za krásný úvod o Velikonocích, a J. Bittmana pozdravujte 🙂) Díky jeho seminářům jsem ledaccos pochopila a naučila se některé věci vnímat jinak, normálněji, pozitivněji.
Jen hlupák upozorňuje na chyby druhé.
Pokud se někdo živí profesionálním psaním článků, k základním předpokladům dle mého patří znalost gramatiky nebo alespoň schopnost článek prohnat počítačovým programem či kontrolou druhé osoby. Jinak se jedná o stejnou fušeřinu, jako když Vám někdo postaví zeď a ona spadne.
Příběh je nejspíš vymyšlený. Nicméně problematika je zcela reálná. Vyrůstat s otcem, který má tento druh vztahu ke své matce je peklo na zemi. O manželství s takovým mužem vůbec nelze hovořit jako o manželství ve své podstatě. Naděje na jakoukoli změnu je mizivá. Navíc nevěřím charakteristice dvou "hodných" lidí. Tento druh vztahu obvykle budují lidé s určitou osobnostní odchylkou. Nejedná se o lásku, ale o manipulaci a zneužívání. Od takového muže prchat nejvyšší rychlostí!!!
Oddělení spací části dává smysl, o.k., designový stolek a židle do startovacího bytu považuji za naprostý drahý nesmysl. I když pominu jejich nepraktičnost, jelikož se asi počítá s tím, že se u toho stolu bude jíst, pracovat etc., jiný tam není. Co bytu zcela chybí, jsou jakékoli úložné prostory, pokud tedy nejsou v předsíni. Nicméně stejně předpokládám, že i minimalistický člověk nějaké věci k životu potřebuje.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
No, vím, ze je to jenom článek.... mne jenom zarazila informace o jediném modrookém široko daleko. Technicky to možné je, ale musel by ten gen mít i otec, i když jen latentně, tedy varianta, že u obou rodičů se projevila dominantní tmavá barva očí, nicméně tu modrou jim a následně jejich dítěti někdo předat musel. Jinak to nejde. Ale chápu, že se jedná jen o ilustrační článek, takže nad tímhle faktem se asi nikdo hlouběji nezamýšlel.