Dobrý večer. Zmiňoval jste pane autore jméno Libuše. Mě tak rodiče pojmenovali. Osobně se domnívám, že to s tím dosahováním dožití nad 80 let tak strašné nebude u nás, kteří jsme se narodili po r. 1950. Proč si to myslím? Sleduji své okolí, vím kolik už zemřelo našich spolužáků. Nedávno zemřeli 2 bratranci- pro mě, ale byli to bratři. Jednomu bylo 73, druhému 64. Generace tzv. "Husákových dětí" se pravděpodobně bude dožívat ještě méně let. Samozřejmě budou výjimky, jako v minulých staletích.
Myslím si, že ti co přežili 2.sv. válku, pak budování republiky - těžká práce, strava téměř dietní (bez chemie, maso 1x týdně, někdy i 2x, přísné československé normy) Vlastní podíl obyvatel na pěstování králíčků, slepic, kuřat, husí........zeleniny, brambor, ovoce atd.
Také bylo výborné, že děti chodily do školy pěšky a za každého počasí. Např. z naší vesnice jsme to měly (děti) 3 kiláčky do kopce a radostně jsme pak utíkaly 3 kiláčky (někdy i víc, strkaly jsme se z mezi) domů, kde jsme něco zhltly a letěly ven, často jsme musely pomáhat. Dnes jsem za ty cesty moc vděčná, protože mám natrénováno.
Úředníci (prognostici i další) musí děsit prostý lid, zejména ty mladé, aby si ospravedlnili svá místa, své pěkné platy.
Jinak doporučuji najít si na internetu píseň TALISMAN, zpívá
Jan Werich. V obsahu té písně je řečeno mnohé a ve stejnojmenné
hře také.
Srdečně zdravím, je mi 72 let a jsem ráda, že chodím, můžu plavat, jezdit na kole. Jen ty nervy se mi z toho co se děje občas napnou.
Liba Ž.
Zaujala mě věta:" Naopak systém soukromého vlastnictví je produktivnější, lépe produkuje bohatství než systém kolektivního vlastnictví." Kdo potřebuje bohatství? Musk, aby mohl ničit více přírodu svými vyhlídkovými lety do vesmíru? Ziskuchtiví obchodníci, aby mohli posílat více lodí s kontejnery přes oceány sem a tam.
LOGIKA tomu jejich počínání fakt chybí. Chceme mít pěknou přírodu, čistou vodu, vzduch , ale chamtivostí mocných vše ničíme. Vždy jsem se ptala:" Chybí královně (dnes králi) Anglie informace, že poddaní v jejich koloniích současných i dřívějších(Indie, Bangladéš a další...) trpí hlady, že tam chybí školy? Pracují ve špatných podmínkách i děti? Kdepak oni ty informace mají, stejně jako my. Jak mohou tak bezostyšně (přitom jsou věřící) okrádat jiné??? Potřebují všeho tolik? Ať těm zotročeným lidem vrátí nasyslené miliardy.
I u nás vykořisťovala šlechta celá staletí nevolnický lid, pak alespoň museli naši praprapředci robotovat. Jen hlupáci mohli vracet majetek šlechticům, kteří se dokonce podíleli na likvidaci nekatolické šlechty a hlavně, kvůli víře museli odejít lidé jako byl J.A.Komenský.
A největší hnus jsou války kvůli moci a ziskuchtivosti. Lidé, kteří ženou své obyvatelstvo na frontu jsou největšími zločinci.
Děkuji všem za čas věnovaný čtení, pocvičili jste si mozek.
Proč by měla nést odpovědnost celá společnost. Za zákony odpovídají poslanci a vláda, tak ať se obrátí na ně.
Podobné je to s nelegálními imigranty. Dokud z kolonií velmoci těžily, tak si cpali své kapsy. Zisky si pěkně nechávaly jen pro sebe, ale migranty ze zemí, jejichž národy dlouhodobě vykořisťovaly, máme opečovávat i my, proč?
Měla jsem jít do důchodu v 57 letech (1 dcera), odcházela jsem v tuším v 62 a nějaký ten měsíc. Když sjednocují odchody do důchodu se západními státy, měli by i se státem, který výrazně podporuje vláda, tj. Ukrajina. Ukrajinky mohou odcházet do důchodu dříve než Češky, Ukrajinci mají věk odchodu do důchodu v 60 letech.
Dobrý den, abych napsala článek na to mi chybí vědomosti. Celý život (72 let) vycházím z rodinného jídelníčku. Pocházím z Vysočiny. Vyrostli jsme tam na bramborách (bramboračka a přílohy) pěstovali jsme je sami, odstředěném mléce, kupovaném másle, vejcích (vlastní slepičky) 1 zabité prasátko ročně (pro 4 člennou rodinu i sádlo) něco králíčků (podle toho jak se dařilo), cca 10 husí, někdy brojleři, někdy kachny, pár let kozí mléko, občas ovečka , jó a někdy i krůty do 3 kusů. Sem tam kapřík ulovený v rybníčku na vsi. Po velkých lijácích i třeba pstroužek, lín, okoun - to byla pochoutka. Asi 2x za život úhoři. Někdy bažant, zajíc i srnčí.
Zelenina na záhoncích, bobuloviny, jablíčka, třešně, švestky. Byl -li dostatek zavářelo se. Dodnes kupujeme základní potraviny. Másla jsme se nikdy nezřekli. Mamka zemřela v 92 a taťka v 80 letech. Snažím se držet si váhu, po 40 je to obtížnější, ale stačí přestat sladit nápoje a snížit trochu krmné dávky. Dopřávám si dostatek bílkovin díky bílkům z vajec je to i docela cenově přijatelné. Hodně konzumuji natě, zkouším i experimentovat se šruchou. Piji hlavně čistou vodu, tátova téměř poslední slova byla: "vždyť ona je ta voda stejně nejlepší."
Lidé jsou přeci k poslušnosti vychováváni od dětství. Také prožili celá staletí jako otroci, nevolníci a to samozřejmě mělo vliv. Někdo dokáže odolávat tlaku více, jiný až zas tolik ne. Vidíme to kolem sebe, poslušní politici, novináři, umělci.....je mnoho lidí, kteří upřednostňují vlastní blaho před nepohodlím.
U Německého Brodu (dnes Havlíčkova) se na konci války stalo něco podobného. Němci vraždili u Hurtova háje. 2 chlapci byli zabiti jen proto, že byli zastaveni (je-li na motorce) německou hlídkou a ta u nich našla pistoli. Vypráví se, že před smrtí si museli rukama hrabat hrob. Přesný počet zavražděných už nevím.
Naše mamka ( žila na Lipnici od r. 1922 s určitými přestávkami až do r. 1948, pak po svatbě žila v podhradí v obci Broumova Lhota). Vzpomínala, že po 2. sv. válce přicestoval na Lipnici vzdálený příbuzný p.Bondyho, aby se podíval na zděděný dům a daroval ho místním hasičům. Tím byla dána možnost, aby v 60 letech domek strhli a postavili zbrojnici. Zná ještě někdo podrobnosti k této události?
Doručuji všem, které článek zaujal, aby si našli Ústav pro studium totalitních režimů. Zjistíte na jeho stránkách kolik má odborů, oddělení, úseků, ředitelů, vedoucích i samostatných pracovníků. Mají na konci nadpis NAVIGACE, stačí kliknout a opět si můžete přečíst další jména v různých funkcích, chybí mi čas, abych vše počítala a tázala se platy ředitelů, vedoucích.....Možná si ho někdo najdete a zjistíte kolik stojí ČR tato instituce. Děkuji všem za pozornost a tomu, kdo se obětuje a bude zjišťovat podrobnosti a vše spočítá tomu děkuji 100 tisíckrát.
Nu, zatím se mě krácení důchodu netýká, ale pokud budou hledat dál, tak se nebude krátit důchod jen uklízečkám, kominíkům, cestářům........
Nejhorší je, že ti co po r. 1990 odcházeli se zlatými padáky, nadělali často mnohem více škody než užitku. Bohužel i dnes (a nejsou to komunisté) mnozí dělají velkou škodu. Stačí si přečíst článek na Seznamu. : NKÚ prověřil účetnictví TAČR (to jsou zkratky co?) za r. 2023 a odhalil chyby za 15,6 miliardy...., Jó, jó je to tak - miliarda sem, miliarda tam a státní dluh pěkně roste, na kom si zchladit žáhu, no důchodci jsou hned po ruce. Co kdyby mladí lidé začali pracovat třeba od 16 let a studovali při zaměstnání?? Důchodový systém vznikl za Bismarka a to začínali pracovat i děti třeba od 14 let. I v socialismu jsme mohli brigádničit o žních už ve 13 letech ,sama jsem si vydělala 600,- Kčs na jízdní kolo. Chodila jsem na pole stavět tzv. "panáky" ze snopů a pak na mlátičku podávat a rozvazovat snopy dospělému, který dával klasy do stroje. Také děti sbíraly a prodávaly borůvky a mohly si koupit něco na sebe . Přeji vám všem hlavně zdraví a pevné nervy, budeme to potřebovat.
Mě spíš vadí jak ztrácejí drahocenný čas nějakým přiblblým focením a aranžováním úsměvů. Myslím, že by měli raději zabrat a napřít své síly k řešení palčivějších otázek. To se poflakují, předvádějí a zatím do Evropy přichází tisíce lidí o kterých neví, zda jsou zdraví nebo přenášejí nakažlivé nemoci, zda jsou psychicky v pohodě nebo mohou být agresivní a nebezpeční pro obyvatele , stát sice slibuje bezpečnost za navyšované daně, nikdo ale neví kolik zbraní může být propašováno (mohlo) na naše území a to nemluvím o drogách. Prezident, předseda vlády a další bez několika chlapů (event. i žen) nevystrčí frňáky z domu, ale těhotně ženy, mladé dívky, děti nechají napospas všelijaké svoloči. Děkuji pěkně, cizinci mají víc práv než domácí. Lidičky pusťte si na internetu TALISMAN zpívá Jan Werich a pochopíte jak to s námi koulí mocipáni. Chléb a hry - to už platilo ve starém Římě . Jenže ten chléb platíme hodně draho!!! O hrách nemluvě, osobně jdu raději na vycházku do přírody než abych platila předražené vstupné na cokoli. Dovedu si totiž odříci spoustu pitomostí a odmítám přispívat umělcům, sportovcům a jiným prospěchářům na další vily v zahraničí. Mistr Jan Hus kázal pravdu, začněme vidět situaci reálně.
Dobrý večer,
Když jsem končila SVVŠ a nehodila jsem se k dalšímu studiu, také nastal problém: "Kam s ní?" Bylo to podobné jako s tím obsahem slamníku o kterém psal už dříve Jan Neruda. Kam s tou slámou, kam s tou holkou, říkali si moji rodiče. Psal se rok 1970 a nastoupila jsem jako pomocná dělnice-navažečka materiálu v n.p. Pleas v Havl. Brodě. Dodnes jsem za tu zkušenost vděčná a vážím si asi trochu více práce těch co vytvářejí hodnoty než těch co mlátí prázdnou slámu v poslanecké sněmovně a dalších institucích.
Po roce se mi podařilo podnik opustit a začala jsem pracovat v Okresní knihovně v Havl.Brodě. Díky tomu jsem si mohla doplnit odbornou maturitu a protože se mi pravidelné dojíždění do Prahy líbilo (bodeť by ne, jízdenka mě stála 8,- Kč, 50 %sleva) a ještě v pracovní době, tak jsem zašla i na FF UK, podařilo se mi zaujmout natolik, že mě přijali na dálkové studium na 1. pokus. Byla to má nejkrásnější léta, mohla jsem si doplňovat vzdělání (zadarmiko), každý měsíc jsem navštívila Prahu, byla jsem mladá, promovala jsem v r. 1980.
Kolega v práci se mě zeptal: "víš jaký je rozdíl mezi vrabčákem a slavíkem?" Nevěděla jsem. On škodolibě:" Oba mají konzervatoř, jenom vrabčák jí má dálkově." Tak jsem vrabčák, ale i tak jsem vděčná všem, kteří na mě vlastně svou prací přispívali. Studijní volno bylo také moc fajn, čím více zkoušek, tím více volných dnů. V době, kdy jsem měla jen 10 dnů dovolené, no neberte to. 11 zkoušek = 22 volných dnů. Zápočty se bohužel nepočítaly. Na diplomku 80 pracovních dnů. Teď v důchodu mám volno pořád, ale už to není ono.
Dobrý večer pane autore,
přečetla jsem asi všechny vaše články věnované stárnutí, stáří. Osobně jsem se vždy radovala, když jsem dosáhla 50, 60, 70 let a vesele vždy informuji, že nyní mi už táhne na 80. Někdo se diví proč mám radost a já odpovídám: "protože už mám za sebou větší polovinu života." Jsem sice dostatečně pohyblivá, ale opustilo mě nadšení o něco se snažit, když vidím tu tupost zastupitelů místních, krajských a bohužel i těch nejvýše postavených. A to jejich mamonářství, ta rychlost jak okrádá jeden druhého. Děs a bída.
Přeji vám hlavně zdravíčko, pevné nervy a nám všem, aby už nastal MÍR opravdu všude na světě. Je to hrůza, že si mamonáři dovolí hnát mladé zdravé lidi proti sobě, aby se buď mrzačili nebo zabili.
Byla jsem na manifestacích k MÍRU, ale bohužel přichází málo lidí. Pohodlnost nás zabije.
Děkuji vám za váš čas a přeji lepší časy. Liba Ž.
Po celou dobu, kdy jsem četla článek ( autor CINEFIL) jsem doufala že, najdu alespoň kratičkou zmínku o autorovi knihy (předlohy). Pan autor totiž v knize velmi lhal. Jeho rodinu po celou dobu války schovávala polská rodina. V USA využíval dobroty lidí, kteří si mysleli, že zažíval podobná příkoří. Lži autora se provalily a on spáchal sebevraždu. K filmu i ke knize by mělo být připojeno vysvětlení jak to vlastně ve skutečnosti bylo.
Naše mamka 2. sv. válku zažila a vždy říkala: "hlavně, aby nebyla válka". Válkám mají předcházet politici, bohužel dnes je to naopak, politici války podporují (bez ohledu na přání obyvatel), novináři jim statečně přisluhují. Psychopati v armádách mají žně. Zúčastnila jsem se výzkumu, který sledoval jaký vliv měl holokaust na potomky těch, kteří přežili Osvětim a další koncentrační tábory a přesto vládnoucí mamonáři nadšeně podporují válku aniž by si uvědomili kolik bude zničených životů, kolik zmrzačených lidí a také hlavně "duší"- Copak páníčkové i dámičky "nahoře" je tak těžké pochopit kolik bolesti jste už způsobili a kolik ještě způsobíte svými neodbornými rozhodnutími. Vy jste měli včas jednat, na dojednaném trvat, kontrolovat plnění dohod i nyní je třeba jednat a dojednat MÍR.
P. autore Petře SVORNÍKU, uvědomte si prosím, že ani p.Rakušan neví kolik zde přesně Ukrajinců pobývá. Tudíž lze těžko určit přesnou částku kolik vyčerpají. V poslanecké sněmovně zazněla dokonce informace, že jedné Ukrajince MPSV vyplatilo několik milionů (chyba v systému) . I kdyby všichni Ukrajinci (myslím i ženy) pobírali za svou práci průměrnou mzdu 40 000,- Kč hrubého (oni, ale pracují i na černo apod.) byly by odvody z jejich hrubých mezd (při počtu 120 000 pracujících) včetně odvodů od zaměstnavatelů maximálně ve výši 19,47 miliard za rok 2023. Ministr MPSV mlží a vy mu pomáháte ohlupovat pracující lidi, kteří vyrábí hodnoty. Také si uvědomte, že Ukrajinky odchází do důchodu v 55 letech a Ukrajinci v 60 letech o reformě ukrajinská vláda teprve uvažuje. Přečtěte si článek k čemu začínají přistupovat v Německu, které je naším vzorem. Je Vaše hanba, že se snažíte přisluhovat vládě, která špatně rozhoduje v mnoha oblastech.
1
Sledujících
2
Sleduje
1
Sledujících
2
Sleduje
Dobré odpoledne,
víte co je horší, že promyšlená příprava, výborné výsledky byly nejen ve sportu, ale i jinde. Měli jsme např. velmi dobře fungující družstva, která stačila vypěstovat všechny nejdůležitější potraviny. Na odchovny selátek se jezdili dívat Italové a také selátka nakupovali.
Když od zemědělství přeskočím ke kultuře. Stavěla se divadla, myslíte si, že na západě měli divadlo(resp. divadelní sál) v každém okresním městě? Nebo počet knihoven, jejich výstavba, zařizování, nákupy knih pro čtenáře. Ve srovnatelně velkém městečku jako je např. Světlá n/Sáz. žádná knihovna s profesionálními knihovníky vůbec nebyla. Ta 5 let to bude už 40 let od změny režimu. Jó můžeme odcházet ze země. Také to tak je. Mladí tady vystudují za daně českých pracujících a jdou pracovat mimo republiku. Tady pak chybí lékaři, zubaři a jiní odborníci.
Navíc jsou pravidelně výpadky léků, energie jsou předražené stejně jako nájemné v nových bytech (i starších). Fronty jsou na pracáku a budou delší a delší. Fronty jsou dále na levnější zboží, banány jsou, ale jejich cena dost často vyskočí tak, že pro běžné občany jsou stejně nedostupné. Euforie z r. 1989 zmizela, starší lidé jsou nepatřičně osočovaní, že přetěžují zdravotnictví, vysávají (kvůli důchodům) státní rozpočet. Na druhou stranu si politici včetně prezidenta zvyšují plat a hloupě to zdůvodňují, že musí a že jsou to marginální výdaje. Já, ale pamatuji: "korunka ke korunce a státní dluh bobtná. Na naše děti a další potomky zbydou velké dluhy, i když důchodcům stát sebral celkem cca 19 miliard.