Nejhorší je přibrat, pak hubnou a pořád dokola. Stačí přestat sladit, jíst jednoduše a skromně. Obejít se bez slazených nápojů, zmrzlin, sladkostí, pít vodu hlavně hned ráno, protože přes noc došlo ke ztrátě tekutin.
Pocházím z Vysočiny. Každý den jsme měli na talíři nebo i jen do ruky brambory. Milovala jsem brambory na loupačku nebo pečené v ohýnku. Na jaře brambory s kouskem másla a výbornou petrželkou (nať) i pažitkou. Také o vajíčka na všechny způsoby nebyla nouze. Mléko každý den alespoň jeden hrnek. Bramboračka se jedla i 3 dny po sobě. Bílá káva v chladnějších dnech a chleba namazaný máslem + zavařenina, med, hořčice, sádlem posypat cibulí, topinky s česnekem, česnečka, vločková s mrkvičkou. O posvícení a vánocích svíčková, řízky, v létě sem tam kapr, pstruh , 1x za rok se zabilo prasátko, husy byly, když se dobře vylíhla housátka, kachny, kuřata, králíci, často se pekly buchty, suchary, piškotové těsto, v létě borůvková bublaniny, knedlíky s ovocem, které vyrostlo na zahradě . Podobně jako ředkvičky, kedlubny, květák, mrkev, mák, hrášek zelený, cibule, česnek - vše v BIO kvalitě, ale museli jsme všichni pracovat od rána do večera. TV minimálně, četba knih hodně.
Pohyb: každý den docházka 3 km do školy (pěkně do kopce) a 3 km ze školy (z kopce, abychom mohly (děti) utíkat, protože nám vyhládlo a chtěly jsme být doma hodně brzo. Najíst a rychle ven,,,,,,,,,,,,,, honěná , na schovku, v zimě bruslení, trochu lyžování. Tak jsme vyrostly do průměru kolem 170-172 cm a hmotnost kolem 55 kg. Bude mi letos 73 let, nemám vyměněný ani jeden kloub. Zuby mám své (bez jednoho)
Pane Králi - živíte nejen armádu důchodců, ale i armádu generálů s výsluhami (ty výsluhy jsou v násobných částkách výše důchodů), armádu nadbytečných a všehoschopných politiků (ti také ukusují z koláče příjmů mnohem více na 1 osobu než důchodci), ale i vy
vlastně patříte také mezi ty, které živí ti pracující, kteří vytváří skutečné hodnoty... Vy pane Králi přispíváte jen k blbé náladě těch, kteří celý život doopravdy pracoval a podněcujete mladé k zášti ke starým lidem.. Zkuste jít do přírody a posbírat trochu ty odpadky, které pohazují hlavně mladí. Mohl byste se také zajímat o nebezpečný odpad, který k nám navážejí firmy z okolních zemí. Děkuji .
Dobrý den,
je potřeba se zamyslet nad tím proč někteří čekali a jiní se přihlásili do stavebního bytového družstva," přiložili ruce k dílu" a to doslovně, kdy ti co nebyli zedníci, podávali cihly, míchali maltu .... a za 2 roky bydleli. Opravdu, moje sestra byla svobodná, na stavbu docházel a pracoval náš taťka.
Jinde to bylo tak, že musel být manželský pár. Bylo nám 20 let, manžel byl brusič skla (vlastně kulič) , v městečku byla vystavěna nová továrna (sklo šlo dobře na odbyt), potřebovali pracovníky a tak probíhala i výstavba bytů. V říjnu jsme se vzali a v lednu dalšího roku jsme se stěhovali do nového paneláku , kde jsme obdrželi byt 1+3. Složili jsme 21 000,- podnik nám ještě 300,- vrátil. Nejlepší investice v našem životě to byla.
Ono stačilo trochu se zamyslet a přestat trvat na názoru "jedině v Praze se dá žít." Tako výstavba rodinných domků byla dotovaná, po kolaudaci majitelé domku v 80 letech obdrželi 150 000,- Kčs a to byla velmi dobrá částka.
Dnes v bytovém domě, kde bydlíme jsou minimálně 3 volné garsonky (pro 1-2 osoby). Majitelé přijedou 1 x za "uherský rok", je to pro ně prostě investice, mají dost financí a nepronajímají. Chápu, je to jejich byt. Pokud se, ale zamyslím nad tím, že pro jiné lidi se musí stavět další byty, pro ně se musí vyrábět stavební materiál, to spotřebuje různé energie (nafta, benzín,el. enrgie...) a to zase zhoršuje klima, tak nevím jsme my lidé moudří a nebo se chováme jako .......
Děkuji za váš čas, který jste věnovali čtení příspěvku.
Léky na vzácné nemoci jsou potřeba, chápu tu snahu.
Mohl by se také někdo věnovat lékům, které by buď zabránily vzniku závislosti např. na alkoholu, nikotinu...nebo alespoň pomáhaly závislým alkoholikům vymanit se z vlivu závislosti na alkohol.
Finance, které se věnují na pobyty v léčebnách, proplatí formou nemocenské atd. by mohly být využity po skutečném vyléčení pro jiné léčby.
Ano, někteří lidé mají nízkou ekonomickou gramotnost. Ne každý se narodí se zlatou lžičkou v puse. Do r. 1781 byla velká většina našich prapředků nevolníky. Díky panstvu(šlechtě), které je nestydatě zneužívalo nejen na práci, ale i výběrem daní ( i formou např. odevzdávání slepic, zrní......bylo to zaznamenáno v kronikách). Za l. republiky pokračovalo vykořisťování "lůzy, chátry (tak páni nazývali lidi, kteří jim vytvářeli hodnoty, přispívali na jejich bezva život, cestováni atd.). Prostě se stále opakuje realita, že člověk dokáže velmi drsně okrádat druhého člověka (jednou ten a podruhé zas onen) V době socialismu se cítili okradení a okrádaní např. p. Havel,
bývalá šlechta, majitelé obchodů, továren .... No a teď po restitucích to zase obyčejným lidem spočítávají...
Prosím najděte si na internetu písničku TALISMAN, zpíval ji J.Werich Text složil Rakušan J.N. NESTROY už v 19. stol.
Stále se opakuje stejný scénář mocných, oklamat pracující lidi čímkoli , hlavně, když to bude sypat.
Dobré odpoledne,
víte co je horší, že promyšlená příprava, výborné výsledky byly nejen ve sportu, ale i jinde. Měli jsme např. velmi dobře fungující družstva, která stačila vypěstovat všechny nejdůležitější potraviny. Na odchovny selátek se jezdili dívat Italové a také selátka nakupovali.
Když od zemědělství přeskočím ke kultuře. Stavěla se divadla, myslíte si, že na západě měli divadlo(resp. divadelní sál) v každém okresním městě? Nebo počet knihoven, jejich výstavba, zařizování, nákupy knih pro čtenáře. Ve srovnatelně velkém městečku jako je např. Světlá n/Sáz. žádná knihovna s profesionálními knihovníky vůbec nebyla. Ta 5 let to bude už 40 let od změny režimu. Jó můžeme odcházet ze země. Také to tak je. Mladí tady vystudují za daně českých pracujících a jdou pracovat mimo republiku. Tady pak chybí lékaři, zubaři a jiní odborníci.
Navíc jsou pravidelně výpadky léků, energie jsou předražené stejně jako nájemné v nových bytech (i starších). Fronty jsou na pracáku a budou delší a delší. Fronty jsou dále na levnější zboží, banány jsou, ale jejich cena dost často vyskočí tak, že pro běžné občany jsou stejně nedostupné. Euforie z r. 1989 zmizela, starší lidé jsou nepatřičně osočovaní, že přetěžují zdravotnictví, vysávají (kvůli důchodům) státní rozpočet. Na druhou stranu si politici včetně prezidenta zvyšují plat a hloupě to zdůvodňují, že musí a že jsou to marginální výdaje. Já, ale pamatuji: "korunka ke korunce a státní dluh bobtná. Na naše děti a další potomky zbydou velké dluhy, i když důchodcům stát sebral celkem cca 19 miliard.
Dobrý večer. Zmiňoval jste pane autore jméno Libuše. Mě tak rodiče pojmenovali. Osobně se domnívám, že to s tím dosahováním dožití nad 80 let tak strašné nebude u nás, kteří jsme se narodili po r. 1950. Proč si to myslím? Sleduji své okolí, vím kolik už zemřelo našich spolužáků. Nedávno zemřeli 2 bratranci- pro mě, ale byli to bratři. Jednomu bylo 73, druhému 64. Generace tzv. "Husákových dětí" se pravděpodobně bude dožívat ještě méně let. Samozřejmě budou výjimky, jako v minulých staletích.
Myslím si, že ti co přežili 2.sv. válku, pak budování republiky - těžká práce, strava téměř dietní (bez chemie, maso 1x týdně, někdy i 2x, přísné československé normy) Vlastní podíl obyvatel na pěstování králíčků, slepic, kuřat, husí........zeleniny, brambor, ovoce atd.
Také bylo výborné, že děti chodily do školy pěšky a za každého počasí. Např. z naší vesnice jsme to měly (děti) 3 kiláčky do kopce a radostně jsme pak utíkaly 3 kiláčky (někdy i víc, strkaly jsme se z mezi) domů, kde jsme něco zhltly a letěly ven, často jsme musely pomáhat. Dnes jsem za ty cesty moc vděčná, protože mám natrénováno.
Úředníci (prognostici i další) musí děsit prostý lid, zejména ty mladé, aby si ospravedlnili svá místa, své pěkné platy.
Jinak doporučuji najít si na internetu píseň TALISMAN, zpívá
Jan Werich. V obsahu té písně je řečeno mnohé a ve stejnojmenné
hře také.
Srdečně zdravím, je mi 72 let a jsem ráda, že chodím, můžu plavat, jezdit na kole. Jen ty nervy se mi z toho co se děje občas napnou.
Liba Ž.
Zaujala mě věta:" Naopak systém soukromého vlastnictví je produktivnější, lépe produkuje bohatství než systém kolektivního vlastnictví." Kdo potřebuje bohatství? Musk, aby mohl ničit více přírodu svými vyhlídkovými lety do vesmíru? Ziskuchtiví obchodníci, aby mohli posílat více lodí s kontejnery přes oceány sem a tam.
LOGIKA tomu jejich počínání fakt chybí. Chceme mít pěknou přírodu, čistou vodu, vzduch , ale chamtivostí mocných vše ničíme. Vždy jsem se ptala:" Chybí královně (dnes králi) Anglie informace, že poddaní v jejich koloniích současných i dřívějších(Indie, Bangladéš a další...) trpí hlady, že tam chybí školy? Pracují ve špatných podmínkách i děti? Kdepak oni ty informace mají, stejně jako my. Jak mohou tak bezostyšně (přitom jsou věřící) okrádat jiné??? Potřebují všeho tolik? Ať těm zotročeným lidem vrátí nasyslené miliardy.
I u nás vykořisťovala šlechta celá staletí nevolnický lid, pak alespoň museli naši praprapředci robotovat. Jen hlupáci mohli vracet majetek šlechticům, kteří se dokonce podíleli na likvidaci nekatolické šlechty a hlavně, kvůli víře museli odejít lidé jako byl J.A.Komenský.
A největší hnus jsou války kvůli moci a ziskuchtivosti. Lidé, kteří ženou své obyvatelstvo na frontu jsou největšími zločinci.
Děkuji všem za čas věnovaný čtení, pocvičili jste si mozek.
Proč by měla nést odpovědnost celá společnost. Za zákony odpovídají poslanci a vláda, tak ať se obrátí na ně.
Podobné je to s nelegálními imigranty. Dokud z kolonií velmoci těžily, tak si cpali své kapsy. Zisky si pěkně nechávaly jen pro sebe, ale migranty ze zemí, jejichž národy dlouhodobě vykořisťovaly, máme opečovávat i my, proč?
Měla jsem jít do důchodu v 57 letech (1 dcera), odcházela jsem v tuším v 62 a nějaký ten měsíc. Když sjednocují odchody do důchodu se západními státy, měli by i se státem, který výrazně podporuje vláda, tj. Ukrajina. Ukrajinky mohou odcházet do důchodu dříve než Češky, Ukrajinci mají věk odchodu do důchodu v 60 letech.
Dobrý den, abych napsala článek na to mi chybí vědomosti. Celý život (72 let) vycházím z rodinného jídelníčku. Pocházím z Vysočiny. Vyrostli jsme tam na bramborách (bramboračka a přílohy) pěstovali jsme je sami, odstředěném mléce, kupovaném másle, vejcích (vlastní slepičky) 1 zabité prasátko ročně (pro 4 člennou rodinu i sádlo) něco králíčků (podle toho jak se dařilo), cca 10 husí, někdy brojleři, někdy kachny, pár let kozí mléko, občas ovečka , jó a někdy i krůty do 3 kusů. Sem tam kapřík ulovený v rybníčku na vsi. Po velkých lijácích i třeba pstroužek, lín, okoun - to byla pochoutka. Asi 2x za život úhoři. Někdy bažant, zajíc i srnčí.
Zelenina na záhoncích, bobuloviny, jablíčka, třešně, švestky. Byl -li dostatek zavářelo se. Dodnes kupujeme základní potraviny. Másla jsme se nikdy nezřekli. Mamka zemřela v 92 a taťka v 80 letech. Snažím se držet si váhu, po 40 je to obtížnější, ale stačí přestat sladit nápoje a snížit trochu krmné dávky. Dopřávám si dostatek bílkovin díky bílkům z vajec je to i docela cenově přijatelné. Hodně konzumuji natě, zkouším i experimentovat se šruchou. Piji hlavně čistou vodu, tátova téměř poslední slova byla: "vždyť ona je ta voda stejně nejlepší."
Lidé jsou přeci k poslušnosti vychováváni od dětství. Také prožili celá staletí jako otroci, nevolníci a to samozřejmě mělo vliv. Někdo dokáže odolávat tlaku více, jiný až zas tolik ne. Vidíme to kolem sebe, poslušní politici, novináři, umělci.....je mnoho lidí, kteří upřednostňují vlastní blaho před nepohodlím.
U Německého Brodu (dnes Havlíčkova) se na konci války stalo něco podobného. Němci vraždili u Hurtova háje. 2 chlapci byli zabiti jen proto, že byli zastaveni (je-li na motorce) německou hlídkou a ta u nich našla pistoli. Vypráví se, že před smrtí si museli rukama hrabat hrob. Přesný počet zavražděných už nevím.
Naše mamka ( žila na Lipnici od r. 1922 s určitými přestávkami až do r. 1948, pak po svatbě žila v podhradí v obci Broumova Lhota). Vzpomínala, že po 2. sv. válce přicestoval na Lipnici vzdálený příbuzný p.Bondyho, aby se podíval na zděděný dům a daroval ho místním hasičům. Tím byla dána možnost, aby v 60 letech domek strhli a postavili zbrojnici. Zná ještě někdo podrobnosti k této události?
Doručuji všem, které článek zaujal, aby si našli Ústav pro studium totalitních režimů. Zjistíte na jeho stránkách kolik má odborů, oddělení, úseků, ředitelů, vedoucích i samostatných pracovníků. Mají na konci nadpis NAVIGACE, stačí kliknout a opět si můžete přečíst další jména v různých funkcích, chybí mi čas, abych vše počítala a tázala se platy ředitelů, vedoucích.....Možná si ho někdo najdete a zjistíte kolik stojí ČR tato instituce. Děkuji všem za pozornost a tomu, kdo se obětuje a bude zjišťovat podrobnosti a vše spočítá tomu děkuji 100 tisíckrát.
2
Sledujících
3
Sleduje
2
Sledujících
3
Sleduje
Škoda,že tento odborník není členem Generálního štábu Ukrajiny.Co slovo,to perla.Hodí se přirovnání z "Osudu dobrého vojáka Švejka",otočte čepice štítkem dozadu a namažte nohy zaječím sádlem.