Největšími výrobci elektřiny u nás jsou průmyslové elektrárny, emisními povolenkami se uměle ekonomicky znevýhodňují "špinavé" provozy. Z výnosu prodeje těchto povolenek se financuje celý dotační program zelená úsporám, včetně FVE pro domácnosti. Celý tento článek je jen o tom, že provozovatel sítě se potřebuje přizpůsobit změně povahy distribuce sítě a hledá prostředky (možná i technologie), čím to financovat. Místo toho aby se to řešilo na úrovni financování opět z prodeje povolenek, tak se volí cesta k demotivování rozšiřování dalších mikro zdrojů, či nepřímo nutit majitele těchto mikro zdrojů k omezovaní přetoků do sítě. Tím se elegantně sníží i náročnost na úpravu stávající distribuční sítě a průmyslové elektrárny budou mít i nadále zajištěné dominantní postavení. Status Quo se nemění.
Co je důvodem ke vzniku branné povinnosti? Jenom to, že jsem se na daném uzemí narodil? Kdybych se narodil o pár kilometrů dále, automaticky mám povinnost stát na druhé straně barikády? To je to správné vlastenectví? ... Války přece nevyhlašují jednotlivci, vše to jsou mocenské boje ... Proč by vlastně měl za to někdo mít povinnost bojovat .. a umírat? ... Člověk je ve výsledku sobec a jestli si má vybrat mezi bojem za ideologii a životem ... Kdyby všichni odmitli narukovat ... na obou stranách ... byla by vůbec nějaká válka? ... Válku vyhraje ten, kdo přežije ... ať si bojují Ti co chtějí, ale netahejte do toho ty co chtějí žít ...
Klasika, místo toho aby starší naslouchali mladým a zkusili se zamyslet, tak budou oponovat, že to jsou rozmazlenci, kteří jenom remcají a čekají pečené holuby do huby, dávají poučky o "pořádné práci" a na druhé straně hrozně konstatují, jaká je to dřina a kolik za to "nedostanou".
V podstatě ti "zkušenější" těm mladším říkají, že pořádná práce je jen manuální práce, kde člověk musí být sedřený a placený almužnou a říká to jen proto, protože on přeci celý život takhle žil ...
Mladí tohle všechno vidí, ale nejsou hloupí a ví, že držet pusu a krok je v dnešní době spatně a každý si za své "štěstí" zodpovídá sám. Místo toho aby je "starší a zkušenější" v tomhle podpořili a ve výsledku z toho měli užitek i oni, tak v podstatě jdou proti nim.
Potom se i renomované ekonomové ze zahraničí podivují co se to u nás děje, když roste inflace, máme nejnižší nezaměstnanost, ale reálná mzda se snižuje ... Za tohle nemůže žádná vláda, ale nátura "zkušených", kteří budou dělat "pořádnou práci" a nebudou remcat ...
Odbory, vznik jako protiváha k samovůli zaměstnavatelům, dávající určité práva a záruky zaměstnancům, dokonce jsou jako jedna ze stran tripartity ... ale vše se má +- točit kolem pracovních podmínek zaměstnanců. K založení odboru stačí jen splnění formálních podmínek a ohlásit na patřičném místě, takže odbory si je schopná založit kdejaká skupina hospodských mudrců ... Pro větší důležitost se spojí do "svazu" a za boj pro "blaho" svých podřízených odborářů si jedinci začnou prosazovat osobní ambice a plést se do politiky ...
To už tady jednou bylo ... taková červená ... "vláda lidu" ... možná říci v mnoha případech "vláda neschopných" ...
Byť odbory beru jako správnou věc, je zapotřebí si ujasnit svoje poslání, vymezit se a nevydírat takovými postoji osobní ambice jednotlivců!!!
Je docela zarážející jak se všichni ohání, že v reálu spotřebitel zaplatil mnohonásobně méně. No to je asi sice pravda a přitom lež ... hodně se do toho bude promítat zastropování cen. Ono logicky, já mít energetickou společnost a vědět, že když si naúčtuju cokoliv nad daný strop, mi bude proplaceno státem ... budu se ceny snažit držet nahoře co nejdéle ... nikdo mě nenutí konkurovat ... Otázka je pak druhá .. kdo ve výsledku zaplatí onen rozdíl mezi stropem a ceníkovou částkou? .. Stát? .. takže vlastně zase občané? ... A pak že ty čísla nesedí ...
Ono to není zase tak dávno, kdy bylo referendum o vstupu ČR do EU, před volebními místnostmi kdysi stály televizní štáby a dotazovaly se voličů, jak volily a proč. Jedná babička tam tenkrát pronesla, že volila pro vstup ČR do EU a odůvodnila to tím, že tak dělá kvůli svým dětem a vnoučatům. Od té jsem začal vnímat obdobné rétoriky starších občanů, které více zajímalo a záleželo jim na tom, co po nich na tom světě zůstane, než co mají teď. Za svého života jsem poznal i dva druhy lidí, Ty co mají pořád málo, a Ty co i z mála jsi jsou schopni si odkládat stranou a myslet na horší časy, v podstatě některým lidem je marné přidávat, výsledek bude pořád stejný. Kam tím celým mířím, aktuálně se bavíme o tom, že se důchodcům nebude brát, jak to kolikrát vyznívá z úst některých politiků, ale naopak se jim přidá, jen trochu méně. Z mnoha starších lidí se vytrácí onen zájem co tu po nich zbude. Když už se ale objeví někdo, kdo jim říká, jak to bude vypadat s jejich "dětmi a vnoučaty" až dospějí do stejného věku a snaží se navrhnout opatření, tak se staví do role ubožáků a obviňuje aktuální politiky z neschopnosti, nevzdělanců a podrazáku. Ale už teď dobře víte, že až "děti a vnoučata" půjdou do důchodu, nebudou mít stejné podmínky, jaké jste měli vy při vstupu do důchodů. Je třeba si uvědomit, že není jen doba blahobytu a prosperity, a pokud je horší období, je potřeba nějakého uskromnění všech. V opačném případě Vás vaše "děti a vnoučata" zpětně budou mít za nevzdělance a podrazáky, protože je možné, že značná část se důchodu nedožije, nebo dostane opravdu jen almužnu, pokud vůbec.
Tak to shrneme.
začneme s účiností, obecně platí dvě rovnice:
-čím menší teplota otopné vody, tím účinnost taky stoupá.
Proto ano, pokud jsou třeskuté mrazy -15°C a méně a o co více tlačíme teplotu do otopné soustavy (obecné nastavení ekvitermy = nepracuje efektivně), tím účinnost klesá k 1 a čerpadlo se začíná vyrovnávat elektrokotli . Podle nastavení a typu čerpadla(vzduch/voda) dochází při určité teplotě k odstavení čerpadla (-15°C a méně). Pro ochranu čerpadel před zamrznutím a případnou výpomoc se do akumulačních nádob dávají topné spirály. Čerpadla typu voda/voda, či země/voda, kde má odčerpávané médium "konstatní" teplotu není topných spirál zapotřebí.
Naopak pokud jsou venkovní teploty do cca -5°C a otopná voda kolem 35-40°C bavíme se o účinnosti převýšující hodnotu 3.
Od jara do podzimu, kdy teploty jsou nad 10°C o ohříváme TUV na cca 50°C je účinost od cca 4-5 a výš, nákady na ohřev vody jsou potom čtvrtinové oproti klasickému el. bojleru.
Každé čerpadlo má ve svých specifikacích křivky účiností dle teplot.
Důležité je zvolení vhodného výkonu čerpadla, je nežádoucí aby čerpadlo pořád spínalo a vypínalo,tím dochází k razantnímu opotřebení, je zapotřebí aby výkon byl dostatečný na výtopení domu a zároveň nebylo moc předimenzován.
Naučit se jiným zvykům vytápění, nejefektivnější je topit pořád, změny teplot v místnostech regulovat a měnit teploty jen v rámci stupňů. Energeticky náročnější je znovu vytopení místnosti, než když se tam udržuje stálá teplota.
Lojza :)
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Česká Eleanor .. 🙂 jen je to ženská, chce být hranatá a oblá zároveň ...