Je samozřejmě fajn, že finančně negratmotní mají zastání u FA, nicméně to s sebou přineslo i jedno velké negativum. Na trhu se vyrojilo spousta firem, které neposkytují spotřebitelské úvěry, ale poskytují pouze podnikatelské úvěry. (na ty se totiž působnost zákona o spotřebitelském úvěru nevztahuje). Tyto podnikatelské úvěry jsou samozřejmě podmíněné i tím, že mnozí žadatelé si musí založit živnost. A nechtějte vidět ty smluvní podmínky takových podnikatelských úvěrů jejichž cílem je maximalizovat zisk (protože jsou zpravidla zajištěné nemovitostí dlužníka). Běžně se setkávám s případy, kdy je v úvěrové smlouvě nastavena "smluvní pokuta" za předčasné splacení ve výši 15-20% z původní jistiny. Teď např. jedna klientka díky neuváženým krokům v tomto roce přijde pravděpodobně o bydlení v horizontu několika měsíců. V ruku v ruce by kromě vyřešení (zneplatnění smluv) mělo dojít i k významnému vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti.
U těchto úvěrů hrají největší roli emoce a nikoliv racionální přístup. V drtivé většině by mnozí žadatelé zjednodušeně řečeno neprošli před žádostí o úvěr psychologickým testem způsobilosti. Přirovnal bych to k podobné absenci racionálního uvažování, jako když se někdo stane obětí kyberzločinu.. Lékař na zahraniční misi, apod.
Jako poradce bych měl 2 dotazy: 1) Závazek který splácí, je nějaký úvěr? (pokud ano, podíval bych se na možnost tzv. "rozmělnění" v čase - dle úrokové sazby a doby splácení). 2) Pokud možno významným způsobem posílit finanční gramotnost z důvodu prevence před opakováním podobných chyb, jaké se učinily v minulosti.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Aneb solidární duchodový systém v praxi, který je z matematického hlediska s ohledem na hospodaření státu, v budoucnu neudržitelný.. Položil bych si zásadní otázku a to je otázkou přerozdělování příjmů ze zdrojů...